Okładka książki Doktryna szoku. Jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne
Naomi Klein Wydawnictwo: Muza reportaż
reportaż
The shock doctrine. The rise of disaster capitalism
Muza
2008-10-15
2008-10-15
Data 1. wydania:
2007-09-18
Hanna Jankowska, Katarzyna Makaruk, Tomasz Krzyżanowski, Michał Penkala
kapitalizm alterglobalizm koncerny demokracja pieniądze polityka biznes przemoc wojna

Dokładnie tak, książka szokująco odkrywa jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne nie cofa się też przed wykorzystaniem konfliktów wojennych czy terroryzmu.

Światem rządzą ekonomiści, w ścisłej współpracy z rządami, które na tej współpracy korzystają. Naomi Klein otworzyła mi na to oczy. Przeprowadzając mnie przez amerykańską ingerencję w państwach Cono Sur w latach 70-tych, przez Rosję lat 90-tych, aż do Iraku i Afganistanu, autorka przytaczając dziesiątki przykładów pokazała, jak gloryfikowane przez wszystkich wolnorynkowe reformy “ku demokracji” tak naprawdę były umowymi biznesowymi.

Przerażające, jak światowe mocarstwa…okej, przede wszystkim USA, niszczyło demokrację w państwach takich jak Argentyna czy Chile, tylko dlatego, że tamtejsi przywódcy przedkładali interesy ojczystych korporacji nad faktyczną demokrację i gospodarczą równość obywateli. Co więcej, osiągali oni to umieszczając przy władzy “swoich” - generałów lub marionetkowych przywódców, oczywiście “wspieranych” - czyli trzymanych w szachu - przez wykształconych w Ameryce lub zgodnych z wolnorynkowymi ideami ekonomistów. To dla mnie niewyobrażalnie.

W pewnych momentach musiałem po prostu odejść od czytania. Do teraz nie mieści mi się w głowie to, co mój mózg powoli przyswaja z “Doktryny szoku”.

Pomimo, że książka jest stosunkowo stara, wydana przecież w 2009 roku, to, co porusza w niej autorka zupełnie się nie zdezaktualizowało. Wręcz przeciwnie.

Bekowa książka przepełniona lewicowym foliarstwem, neoliberalizm trzęsie światem, Milton Friedman jako gospodarczy mastermind Pinocheta, wywoływanie kryzysów na żądanie, takie brednie xDDD

Jedna z najbardziej przereklamowanych naprawdę kiepskich książek pod z góry przygotowaną tezę. Masa bzdetów, przekłamań, półprawd.

Znakomita lektura o tym, że kapitalizm i demokracja nie ida w parze. Kapitalizm od lat oznacza bowiem dawanie bogatym kosztem biednych oraz kuracje szokową. Polska tez jej doświadczyła. Klein opisuje wszystkie główne mechanizmy neoliberalnej patologii.

Nie problemem jest wolny rynek, a korporacjonizm i interwencjonizm. I rozwiązaniem nie jest większy udział państwa czy nacjonalizacja jak zalecane Klein. To jest jakieś komusze myślenie.

Jeszcze Klein chwali Wenezuelę. A dzisiaj ludzie w Wenezueli szorują po dnie, ludzie zjedli zwierzęta w zoo.

Ta książka, miała chyba za cel pokazanie że to wolny rynek jest sprawcą zbrodni. 20 milionów ofiar na Ukrainie to wolny rynek? Pola Śmierci w Kambodży to wolny rynek?

Ta książka, miała chyba za cel pokazanie że to wolny rynek jest sprawcą...

Książka nie jest łatwa i prosta w czytaniu, ale w zupełnie inny sposób pokazuje mechanizmy sterowania przez rządy i korporacje kryzysami by obrócić je na swoją korzyść. Otwiera oczy w wielu aspektach, lecz czasem postawione przez autorkę tezy są nastawione pod konkretne założenia. Niektóre rozdziały można byłoby skrócić. Niemniej warto po nią sięgnąć jeśli interesujesz się polityką, globalizacją i dobrem współczesnego świata ;)

Bardzo fajna książka. Polecam tym, którzy chcą lepiej zrozumieć otaczający nasz świat. A dokładnie świat pieniądza, wielkich interesów, wpływ korporacji na polityków a następnie na zwykłych ludzi. Naomi Klein pokazuje w jaki sposób są wykorzystywane konflikty na świecie do robienia biznesów przez wielkie korporacje. A jeśli nie ma tych kryzysów to sztuczne ich wywołanie. Gorąco zachęcam. Wówczas wiadomości w TV na pewno będą wyglądać inaczej.

Przeczytanie tej książki zajęło mi sporo czasu, ponieważ jest bardzo gruba i zawiera wiele informacji, ale zdecydowanie nie żałuję. Autorka porusza bardzo ważne tematy i opisuje wiele wydarzeń ze sceny politycznej z punktu widzenia, jakiego wcześniej nie znałam. Skupia się na wyjaśnieniu funkcjonowania tzw. kapitalizmu kataklizmowego, czyli tego, jak współczesny kapitalizm korzysta z występowania klęsk żywiołowych, wojen itp. w różnych miejscach na Ziemi do opanowania rynku oraz zasobów naturalnych danego kraju nie zważając na los jego mieszkańców. Funkcjonowanie amerykańskich korporacji oraz rządu USA porównane jest do współczesnego kolonializmu. Autorka porusza również kwestię tortur stosowanych w celu zastraszenia społeczeństwa i udziału CIA w tym procederze. Z książki wyłania się ponury wniosek, że polityka i kapitalizm rządzą światem. Muszę przyznać, że książkę tą czytałam powoli również dlatego, że przygnębiała mnie - opisywane w niej wydarzenia nie są bynajmniej wesołe. Jednocześnie jednak książka ta zdecydowanie należy do jednej z najlepszych, jakie w swoim życiu przeczytałam. Jest naprawdę solidną lekturą popartą bogatą bibliografią. Bez dwóch zdań polecam po nią sięgnąć.

Nie powiem książka jest ciężka, nie tylko ze względu na jej objętość. Dużo polityki, ekonomii, sporo historii i informacji gospodarczych. Ale jak już się w nią zagłębić, jest wyjątkowo ciekawa. Obnaża mechanizmy jakimi "wielcy" tego świata kierują się by napychać swoje kieszenie kasą, w imię "ratowania" kraju, czy ludzi po katastrofie. Nawet nie przypuszczałam, że 11.09, tsunami, czy Katrina, tak znacząco dały zarobić innym, umożliwiły tak diametralne zmiany w prawie i gospodarce. Ta książka jest naprawdę przerażająca, a może jeszcze bardziej, gdy dojdzie się do rozdziału dotyczącego Polski w okresie Solidarności.