Najnowsze artykuły
- ArtykułyZmiana biegu typowego życiaKsiążka_koc_kot0
- ArtykułyNagroda Bookera 2024: Rekordowa liczba kobiet na krótkiej liścieKonrad Wrzesiński8
- ArtykułySą osoby, którym dopiero zbrodnia przynosi ukojenie – Janne Aagaard o „Morderstwach nad Bałtykiem”Anna Sierant1
- ArtykułyPoznańskie święto kryminału. Nadchodzi Festiwal GrandaLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Roland Auguet
1
6,9/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Współczesnyhistoryk francuski, znawca dziejów starożytnego Rzymu.
6,9/10średnia ocena książek autora
261 przeczytało książki autora
180 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Kaligula, czyli władza w ręku dwudziestolatka
Roland Auguet
6,9 z 197 ocen
433 czytelników 26 opinii
1990
Najnowsze opinie o książkach autora
Kaligula, czyli władza w ręku dwudziestolatka Roland Auguet
6,9
Jeden z rzymskich cesarzy cieszących się zdecydowanie najgorszą sławą, opisywany jako szaleniec i degenerat. Zarówno dzięki starożytnemu historykowi Swetoniuszowi, jak i angielskiemu pisarzowi Robertowi Gravesowi. Ten ostatni przedstawił go w swoich powieściach w sposób tak przekonywający, że stworzony przez niego wizerunek został przeniesiony do kultury masowe dzięki ekranizacji serialowej.
Tymczasem Roland Auguet próbuje zracjonalizować obraz zdemonizowanego władcy. Nie tworzy jego hagiografii ani też nie dezawuuje innych autorów. Na podstawie źródeł oraz ich analizy wyjaśnia część wydawałoby się kuriozalnych posunięć władcy (jak walka mieczami legionistów z oceanem) i tłumaczy ich sens.
Po przeczytaniu tej pozycji, niezależnie od oceny postaci Kaliguli, będziemy wiedzieli jedno – dziś też by sobie poradził przy sprawowaniu władzy. Nie tylko dbał bowiem o swój – mówiąc dzisiejszym językiem – PR, ale ponadto wiedział, w jaki sposób komunikować się z masami i przekazywać czytelne dla nich komunikaty.
Seria Biografie Sławnych Ludzi miała to do siebie, że prezentowała prace historyków, a nie publicystów. Często wybitne lub co najmniej bardzo dobre. Ta z cała pewnością do nich należy.
Kaligula, czyli władza w ręku dwudziestolatka Roland Auguet
6,9
Kaligula dorastał w atmosferze intryg,morderstw,dramatów ludzkich.Wpatrzony w swojego wuja Tyberiusza,nie miał dobrego wzorca do naśladowania.Tyberiusz był starym zboczeńcem,gwałcicielem,psychopatą i mordercą.A Bucik chłonął wszystko jak gąbka wodę.Podejmując władze w wieku 24 lat;morduje na dzień dobry cztery osoby(w tym dowódce straży,który pomógł udusić Tyberiusza).Popełnia wiele paradoksów np:wielbi z czcią boską i z należnymi tytułami swoje siostry,po czym zsyła je na wygnanie,za to,że są nierządnicami.Uprawia seks z siostrami.To samo robi na ucztach z żonami senatorów;na uboczu,lub też nie...po czym komentuje jak było,i wymienia niejednokrotnie wady tejże kobiety.Ogłasza klęskę urodzaju i jednocześnie zamyka pełne spichlerze zboża.Chce walczyć z samym Neptunem.Każe usuwać głowy Bogom Olimpijskim,a na ich miejsce wstawić swoją.Uwielbiał walki gladiatorów;czasem walk starców,osób kalekich i dzieci.Ze swojego konia-zrobił senatora.Lubił się bawić w wojnę...fingował nie które wyprawy;po czym wracał do swojego królestwa wśród śmiechów i szyderstw swoich żołnierzy.Jego przysmakiem były perły w occie.Po nie całych 4 latach panowania został zasztyletowany, w drodze z amfiteatru do łażni.Kaligula był: demagogiem,socjopatą,potworem w ludzkiej postaci,gwałcicielem,mordercą i tyranem,którego podniecał ból i morze krwi.Polecam.