Epos o Gilgameszu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Antologia literatury mezopotamskiej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agade
epos, klasyka
klasyka
Medb

Przekłady wszystkich większych fragmentów eposu o Gilgameszu dokonane bezpośrednio z języka akadyjskiego (z akadyjskiego Krystyny Łyczkowskiej, z akadyjskiego Piotra Puchty, z hetyckiego Magdaleny Kapełuś)

źródło okładki: http://www.agade.edu.pl/strony/wschodstarozytny.html

Paweł | 2017-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Epos o Gilgameszu jest uznawany za najstarszy znany poemat epicki jaki wytworzyła ludzka cywilizacja. Liczy sobie już 5000 lat. W treści pojawiają się liczne archetypy typowe dla całej starożytnej mitologii. Można by wiele pisać o uniwersalnych, wzniosłych motywach w nim zawartych, jak ludzkie pragnie zdobycia nieśmiertelności, siła przyjaźni, wewnętrzna przemiana bohatera, czy odwieczny w literaturze motyw drogi z towarzyszącą mu przygodą. Ja jednak chce się skupić na niezwykłym odkryciu, zdeprecjonowanym przez współczesną poprawność polityczno-religijną, a mianowicie mezopotamskim opisie wielkiego kataklizmu zadanego ludzkości przez bogów, jakim był potop obliczony na wyniszczenie zepsutej rasy ludzkiej i stworzenia nowego początku.

Młody asyriolog George Smith w latach 70-tych XIX w. w zaciszu pracowni British Muzeum zajął się odcyfrowaniem glinianych tabliczek dostarczonych wcześniej w skrzyniach przez ekspedycje archeologiczne. Wyniku jego pracy, ponownie po tysiącleciach,...

Marysieńka | 2013-06-28
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Gilgamesz był królem Uruk, piątym z dynastii. Jak większość ówczesnych władców - wg źródeł rządził w latach 2700 - 2660 r.p.n.e. - był półbogiem, herosem, tyranem, który wykorzystywał poddanych, min. z lubością egzekwował prawo spędzania pierwszej nocy z każdą nowopoślubioną żoną swoich poddanych. Ciemiężony lud poskarżył się wreszcie bogu Anu. By unieszkodliwić Gilgamesza bogini-matka Auru ulepiła z gliny włochatego mocarza Enkidu i posłała go w step. Enkidu miał w walce pokonać niezwyciężonego Gilgamesza ale obaj się zaprzyjaźnili. Od tej pory byli nierozłączni i dokonywali wielu bohaterskich czynów - min. pokonali potwora Humbabę a także zesłanego przez rozwścieczoną boginię Isztar niebiańskiego byka. Bogini w swej zemście zesłała chorobę na Enkidu, który wkrótce zmarł. Rozżalony Gilgamesz postanowił odszukać Utnapisztima, który poznał tajemnicę nieśmiertelności. Wyruszył więc w pełną przygód podróż. Czy odnalazł ratunek dla przyjaciela, czy znalazł odpowiedzi na swoje pytania?...

Dunya | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Z jakiegoś powodu uwielbiam wszelkie eposy czy epopeje.
Natomiast historia wielkiego władcy Mezopotamii fascynuje mnie od dawna. Mimo pewnych braków i niejasności spowodowanych interpretacją dawnego tekstu (jeju, ile to już tysięcy lat minęło, kiedy go spisywano na glinianych tabliczkach!) to piękna, ponadczasowa historia.
To opowieść o bezwzględnym i okrutnym królu, którego przepełnione pychą serce szanowało tylko matkę.
To opowieść o bogach i ich pragnieniach oraz uczuciach.
To opowieść o strachu przed śmiercią i niemożności pogodzenia się z nią.
To opowieść o nawróceniu i ocaleniu.
To opowieść o wielkich czynach i ich konsekwencjach.
Lecz przede wszystkim jest to opowieść o przyjaźni. O Enkidu, który ocalił Gilgamesza i pozwolił mu znaleźć ukojenie w głębokiej więzi, która ich łączyła.

Epos o Gilgameszu jest czymś niezwykłym, ponieważ ukazuje pierwszego w historii wspaniałego bohatera - każdy powinien chociaż wiedzieć, że takie coś istnieje, bo aż wypada ;)

Agnieszka | 2018-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Przede wszystkim nie da się ocenić Eposu jako dzieła literackiego, bo to co oferuje nam książka nie jest tłumaczeniem literackim, to owoce żmudnej pracy filologiczno-archeologicznej. Są to tłumaczenia z języków oryginału.
Najpierw dostajemy wersję standardową (niniwejską), potem starobabilońską i hetycką.

Czego mi zabrakło w tej niewątpliwie bardzo ważnej pracy i bardzo cennej serii wydawnictwa Agade?

Wstęp i przypisy dotyczą w zasadzie archeologii, z jakich tłumaczono tabliczek, gdzie i kiedy je wykopano, gdzie są teraz, czym uzupełniono tekst, czasem przypis odsyła nas do opracowań po angielsku. Nie ma tu szerszego kontekstu historyczno-kulturowego. Ani nawet opisu zmagań lingwistycznych.
A przecież to pismo klinowe - znaki oznaczają pojęcia, czasem sylaby, są jeszcze jakieś determinanty ułatwiające zgadniecie w jakiej klasie pojęciowej zawiera się słowo. Tego się nie czyta, to się rozwiązuje jak rebus. Moim zdaniem szkoda, że o tych trudnościach nie ma prawie nic (raz jest...

Gracjan Triglav | 2015-03-30
Przeczytana: 29 marca 2015

Przez lata, stopniowo zapoznawałem się z historią mocarza Gilgamesza. Za pośrednictwem streszczeń, notatek w słownikach, czy nawet pseudonaukowej pisaniny Zacharii Sitchina. Pierwszym, porządnym opracowaniem z jakim się zetknąłem była artystyczna rekonstrukcja Roberta Stillera, którą autor opatrzył bardzo obszernym komentarzem*. Bezsprzecznie była to świetna robota. Jednak, dopiero fragmenty przekładów pisma klinowego dokonane przez Krystynę Łyczakowską, Piotra Puchtę i Magdalenę Kapeluś, pozwalają przeczytać niemalże słowo w słowo teksty sprzed tysiącleci, takimi jakimi faktycznie były, i zrozumieć z jakich szczątków musi korzystać osoba które decyduje się je badać.

Niekiedy bliskowschodnie i mezopotamskie teksty umieszczone w książce brzmią bardzo prymitywnie, niedoskonale, jednak równie często powalają konstrukcjami myślowymi, swą logiką i przenikliwością. Z tekstów sławiących Gilgamesza wyłania się obraz ludzi reprezentujących najstarszy bądź jeden z najstarszych kręgów...

książek: 1993
goskrzys | 2016-03-12
Przeczytana: 11 marca 2016

Pierwsza myśl, która nasuwa się po lekturze tego eposu, to ogromny szacunek dla tych wszystkich archeologów i badaczy, którzy z setek porozrzucanych w piaskach glinianych tabliczek mrówczą pracą złożyli ten utwór w sensowną całość. To nie jest prosta inskrypcja, to złożona opowieść, zbudowana z kilku wątków, a przecież odczytanie maczku klinowego pisma niesie wystarczająco duże trudności nawet przy prostszych tekstach. No i biorąc po uwagę fakt, że część tabliczek z tekstem była nieczytelna lub zniszczona i badacze musieli posługiwać się bądź to innymi przekładami, bądź własną dedukcją i interpretacją - tym bardziej podnosi wartość ich pracy w złożenie w całość tych starożytnych puzzli.

Druga refleksja - to miłe rozczarowanie. Obcując bowiem z tekstem sprzed kilku tysięcy lat, można by się spodziewać raczej jakiejś prostej historyjki, być może opiewającej życie i dokonania jakiegoś władcy, sławiącego jego podboje i tak dalej. Ten wątek pojawia się również w eposie o Gilgameszu,...

Karma | 2018-08-30

Gilgamesz jest sztuką - punktem odniesienia wszystkich najbardziej zapalonych miłośników literatury, przedmiotem pożądania; rozmawiać o nim można tylko w kontekście najstarszego, przedbiblijnego dzieła - przyjąć pozycję zachwyconego czytelnika lub osoby, która widzi w tym tylko artefakt bez współczesnej wartości literackiej. Oczywiście, Gilgamesz się nam rozmył w czasie, ilość przekładów i interpretacji jest całkiem pokaźna, dlatego rozmawianie o nim, podobnie jak o mitologii czy Biblii, jest sztuką.

Bez eposu o Gilgameszu literatura by nadal istniała - ludzka skłonność do wymyślania historii wraz z rozwojem pisma musiała w końcu doprowadzić do dzieła. Patrzę więc na niego jak na kawałek starożytnej cywilizacji, która jest nam nadal tak bliska - historii, która w swojej strukturze posiada już schematy, które pojawiają się w późniejszych eposach, bajkach, dziełach popkultury - choć z wieloma ciekawymi punktami, jak na przykład postać głównego bohatera, który jest nie w połowie, nie...

Swerad | 2014-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka
Przeczytana: sierpień 2014

Literacka wersja Gilgamesza skompilowana przez językoznawcę Roberta Stillera. Niewątpliwe dzieło literackie z czasów antycznych państw Mezopotamii. Pisane prozą poetycą, co powoduje, że czytając, ma się poczucie rytmu. Pokazuje przemianę bohatera, który na początku jest pokazywany jako człowiek o niemal dziecięcej mentalności, a porzez przeżycie licznych przygód osiąga dojrzałość. Epos opowiada o odwiecznym strachu przed śmiercią i próbę osiągnięcia nieśmiertelności, która jest domeną wyłącznie bogów.

Piktor | 2016-10-11

Najstarsza znana fikcja literacka jest tak odległa od literatury obecnego i poprzedniego tysiąclecia, że ciężko coś o niej napisać, a ocenę wystawiam trochę na ślepo. Wiadomo, niełatwo tu mówić o tradycyjnej, literackiej przyjemności z lektury czy zachwycie, a jeśli nawet, to odnosić się będziemy do pracy współczesnego tłumacza, a nie faktycznego autora eposu. Przeżycia "archeologiczne", jakie płyną z lektury tego tekstu, który bardziej niż utworem literackim jest obiektem muzealnym, są natomiast dość potężne. Obcowanie z czymś tak starym to zupełnie unikalne doznanie i polecam każdemu miłośnikowi literatury go dostąpić, zwłaszcza że epos jest króciutki i raczej nie zdąży zmęczyć swoją bezkompromisową archaicznością.

6.5/10

Tina | 2011-02-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2011

Jestem absolutnie zafascynowana tym utworem - najstarsze dzieło literackie w dziejach ludzkości. Rewelacyjny styl. Dzieło przeredagowane w taki sposób, że czyta się je naprawdę dobrze. A historia sama w sobie też jest całkiem ciekawa.