Naomi Klein kanadyjska dziennikarka, pisarka i aktywistka społeczna. Wychowała się w silnie zaangażowanej społecznie i politycznie rodzinie o żydowskich korzeniach. Jej dziadek działał w ruchu związków zawodowych w wytwórni filmowej Disneya. Ojciec, Michael Klein, był fizykiem zaangażowanym w protesty społeczne przeciwko wojnie wietnamskiej. Gdy Naomi miała 6 lat, przeprowadził się wraz z rodziną do Kanady, kontynuując działalność społeczną. Jej matka, Bonnie Klein, jest znana głównie jako twórczyni filmu Not a Love Story, będącego krytyką zjawiska pornografii. Jej brat, Seth Klein, jest działaczem określanej jako lewicowa organizacji Canadian Centre for Policy Alternatives. Mąż, Avi Lewis, jest kanadyjskim dziennikarzem i dokumentalistą
Kariera dziennikarska Naomi Klein rozpoczęła się od współpracy z gazetą studencką "The Varsity", wydawaną na Uniwersytecie Toronto. Po masakrze w Montrealu, gdy szaleniec zabił 14 kobiet, jej poglądy zbliżyły się do feminizmu.
W 2000 r., po czteroletniej pracy, opublikowała No Logo. Taking Aim at the Brand Bullies[1]. Książka była i jest uznawana za manifest ruchów alterglobalistycznych i antyglobalistycznych. Klein opisuje tam negatywny wpływ strategii marketingowych zorientowanych na markę wywierany na życie społeczeństw krajów rozwiniętych oraz działania korporacji w krajach biednych, przyczyniające się do ich dalszego zubożenia. Symbolem obu tych zjawisk stała się korporacja Nike.
W 2002 r. ukazała się jej druga książka Fences and Windows. Dispatches from the Front Lines of the Globalization Debate[2]. Jest to zbiór artykułów i wykładów na temat globalizacji, działań międzynarodowych korporacji i organizacji oraz sytuacji w krajach biednych.
W 2004 r., wraz z mężem zrealizowała film dokumentalny "The Take", pokazujący społeczność pozbawionych pracy robotników przemysłu samochodowego z Argentyny, którzy zajęli zamkniętą fabrykę, domagając się jej ponownego otwarcia i wznowienia produkcji.
Naomi Klein wśród polskich studentów - Warszawa, 20 listopada 2008 r.W 2007 r. wydała książkę The Shock Doctrine. The Rise of Disaster Capitalism[3], w której krytykuje współczesny kapitalizm.
W dniach 19-20 listopada 2008 r. odwiedziła Warszawę w związku z polskim wydaniem "Doktryny szoku". W trakcie wizyty wygłosiła m.in. wykład na Uniwersytecie Warszawskim oraz wzięła udział w debacie z Janem Krzysztofem Bieleckim, zorganizowanej przez "Dziennik" i tygodnik opinii "Europa" w Collegium Civitas.
Podczas jednych wyborów federalnych w Argentynie więcej osób oddało nieważne głosy, niż głosowało na któregokolwiek z polityków. Najbardziej...
Podczas jednych wyborów federalnych w Argentynie więcej osób oddało nieważne głosy, niż głosowało na któregokolwiek z polityków. Najbardziej popularnym kandydatem dopisywanym do listy była postać z kreskówki o imieniu Clemente - wybrana, ponieważ nie ma rąk, a zatem nie może kraść.
(...) dzisiejsza młodzież jest "przyzwyczajona do imprez sponsorowanych. Gdyby jakiś dzieciak przyszedł na koncert i nie mógł nic kupić, pew...
(...) dzisiejsza młodzież jest "przyzwyczajona do imprez sponsorowanych. Gdyby jakiś dzieciak przyszedł na koncert i nie mógł nic kupić, pewnie by oszalał". (s. 95).
Jak wszyscy wiemy klimat jest zagrożony. Lodówce topnieją, Amazonie niszczą porady, huragany, ginące gatunki zwierząt. To wszystko może wydawać się przerażające. Jednak czy możemy coś z tym zrobić poza biernym przyglądaniem się wypadkom?
Powstaje wiele ruchów aby zwalczać negatywne skutki zmian klimatu, a także walczyć i sprawiedliwości klimatyczna. Celem jest zapewnienie zdanej przyszłości dla nas wszystkich i kolejnych pokoleń.
To bardzo ważny temat. Warto skupić się na tym jak wpływ na nasze zdrowie i życie ma środowisko. Jaki świat po sobie zostawimy kolejnym pokoleniom.
Właśnie o tym wszystkim mówi ta książka o tym Jaki jest aktualny stan klimatu, jak doszło do tego że nestorka gam źle, a przede wszystkim jak nie dopuścić do tego, żeby było gorzej.
To książka kierowana do nastolatków bo jak to się mówi młodzi są przyszłością i nadzieję ziemi. Jednak każdy z nas bez względu na wiek powinien zainteresować się tematem a książka ta daje ku temu świetna sposobność. Bardzo dokładnie I ciekawie przygotowana.
Zmiany klimatu są faktem. Zanieczyszczenie środowiska postępuje każdego dnia. Każdy z nas może coś zmienić, wystarczy tylko chcieć. Jako osoba stale pracująca ze środowiskiem i mająca na niego wpływ od strony zasobów wodnych znam temat z wielu stron.
Książka, którą wam dzisiaj prezentuję ma za zadanie pokazać młodemu człowiekowi co i jak może zrobić aby poprawić stan i potencjał ekosystemów na naszej planecie. Co prawda autorki głównie skupiają się na globalnym ociepleniu, jednak gdyby miały przejść przez wszystkie większe i mniejsze zjawiska, to by musiały napisać jeszcze kilka książek.
Ogółem tytuł prezentuje się dobrze. Prosty język i wiele zdjęć obrazujących dane zjawiska, to są elementy, które z pewnością uprzyjemnią lekturę. Jednak jest kilka rzeczy, które mi się nie spodobało.
Przede wszystkim upolitycznienie książki, które w moim odczuciu lepiej nadawałoby się dla starszego odbiorcy aniżeli młodego i nie do końca w tym aspekcie wykształconego umysłu.
Dodatkowo książka przedstawia bardzo płaskie podejście do kwestii związanych z działaniem podczas katastrof. Jest ono spłaszczone i nie dostrzega się, że czasami aby ratować ludzi należy działać trochę ostrzej, bo na prośby nie ma już czasu.
Ogółem uważam, że książka ma ogrom potencjału, ale została nadmiernie upstrzona bardzo indywidualnymi przemyśleniami autorek. Dlatego też mam wobec niej bardzo mieszane odczucia.