Stąd do starożytności

Jale

źródło okładki: www.antykwariat.nepo.pl

Breaking_Bad | 2019-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Interesujący zbiór esejów na temat związków współczesności ze starożytnością. Aleksander Krawczuk wskazuje, że: "Fakty z odległej przeszłości, pozornie już martwe i zapomniane, jednak żyją, wywierają wpływ, są obecne, natomiast coś, co zaledwie się stało lub też jeszcze się pławi w blasku chwały i paraduje wśród fanfar, w istocie jest tylko maską nicości".
Zakres tematyczny tych tekstów jest bardzo zróżnicowany. Asumptem do podjęcia jakiegoś tematu, jest czasem refleksja o związku współczesnych fizyków z filozofią antyczną, jakaś książka, list wydrukowany w prasie, czy nawet komiks. Książkę otwiera rozdział o wzajemnych stosunkach historii i literatury. Jako znawca starożytności, autor narzeka na stereotypowe przedstawianie tej epoki w powieściach, kinie i telewizji, a co za tym idzie, utrwaleniu się błędnych wyobrażeń w świadomości społecznej: "Między innymi ustala się i taki pogląd: antyczny świat musiał upaść, był bowiem do cna zepsuty, zgniły, zwyrodniały. A to po prostu...

Vemona | 2019-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Wyciągnęłam tę książkę z półki "nieprzeczytanych" zupełnym przypadkiem, i przypadkiem okazało się, że trafiłam na rzecz absolutnie rewelacyjną.
Jest to zbiór esejów, w rozmaity sposób łączących współczesność (lat '80 XX wieku) ze starożytnością, łączących niezwykle, fascynująco, wręcz zachwycająco.
Autor wypowiada się na temat historii, pisarstwa, filozofii, odwołuje się do starożytnych pisarzy i współczesnych myślicieli, zestawia ze sobą teksty sprzed wieków i rzeczywistość - i jest to genialne. Erudycja autora, jego niezwykle szerokie (choć niby zawężone do starożytności) zainteresowania, sposób ujmowania myśli, skojarzenia, porównania - tego się wręcz nie da opisać.
Pisze o stereotypach w postrzeganiu starożytnych, o owych starożytnych otwartości i uczciwości w tym, co i jak robili i myśleli, porównuje nasze współczesne stopnie naukowe z ich osiągnięciami i śmieje się, że Platon nie miałby szans na tytuł bodaj magistra, a przecież w każdej dyspucie mógłby bez problemu...

Iselor | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Mam troszkę problem z tą książką :) Nie jest to bowiem w żaden sposób dzieło szczegółowe, typowo historyczne, poświęcone jakiemuś wydarzeniu, okresowi czy postaci. To zbiór esejów, w zasadzie nie powiązanych ze sobą, chyba że uznamy iż cechą wspólną jest tematyka starożytności. Profesor Krawczuk pisze więc o wkładzie w badania nad starożytnością naszego najsławniejszego historyka filozofii - Władysława Tatarkiewicza; pisze o wartości demokracji i jej idealnemu wyobrażeniu w świecie starożytnym i ile z tego dziś odziedziczyliśmy; o Tetydzie - bogince morskiej, matce Achillesa i jej roli w micie trojańskim; o problemie z obiektywną oceną osoby Poncjusza Piłata, itp. itd. Czy warto? Cóż, profesor Krawczuk napisał wiele ważniejszych i mądrzejszych książek, tę zaś można traktować jako...uzupełnienie wiedzy o starożytności i odskocznię od cięższych, poważniejszych pozycji naukowych :)

Jarek | 2017-10-10
Przeczytana: 10 października 2017

Dobra książka, po przytłaczających nieco pierwszych rozdziałach, dalsze teksty są o wiele ciekawsze i krótsze. W sam raz na okazyjne czytania.

JWRJWR | 2017-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Ciekawa i warta polecenia pozycja będąca zbiorem esejów na różne tematy.

goskrzys | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016

Nie podważam absolutnie ani wiedzy pana Krawczuka, ani jego zdolności pisarskich. W końcu jego dorobek literacki w dziedzinie wiedzy o starożytności jest naprawdę imponujący. Ale w "Stąd do starożytności" nie znalazłam w zasadzie nic odkrywczego, nic, co mogłoby na dłużej zapaść w pamięć.

Sporo tu utyskiwań na temat sytuacji w polskim świecie tłumaczeń, wydawców oraz naukowców, sporo mocno naciąganych powiązań współczesnego świata ze światem antycznym (Asterix w Krakowie - no, co ma piernik do wiatraka?). Widać, że autor jest naprawdę pasjonatem, że do kultury i literatury starożytnej podchodzi z zachwytem i uwielbieniem, którym chciałby też natchnąć czytelnika. Niestety, nie zaraża jakoś tym entuzjazmem - przynajmniej nie w tej książce. Czy naprawdę trzeba mieć komplet dzieł Herodota na półce, żeby uważać się za miłośnika literatury i człowieka obytego kulturalnie? Cóż, polemizowałabym...

To nie jest praca naukowa, raczej zdecydowanie popularnonaukowa, napisana w bardzo...

Xarthras | 2016-03-10
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: sierpień 2014

Zakręcony esej na temat związków pomiędzy nami a światem starożytnych. Właściwie ciężko go opisać, gdyż narracja jest bardzo płynna i dotyka przeróżnych tematów. Całość eseju jest na rodziały, jednak autor dosyć swobodnie przechodzi pomiędzy tematami. Jego lektura wymaga z tego powodu sporej uwagi. Warto ją poświęcić, gdyż pozycja ta zawiera sporo interesujących wniosków na temat misji historyka, mentalności starożytnych i tego jak w niektórych dziedzinach byli do nas podobni. A nawet nas wyprzedzali.

baggio1 | 2014-09-10
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Uwielbiam książki A. Krawczuka o starożytności.Mało kto tak pięknie potrafi snuć historię które wydarzyły się tysiące lat temu. Autor często pokazuję jak wielka rolę starożytność odciska na naszym świecie i jak mało z tego pamiętamy. Profesor Krawczuk jawi mi się jako człowiek przeniesiony w czasie z starożytnego Rzymu, i kiedy czytam jego dzieła jest tak jak bym sam na chwilę przenosił się w czasie.

anmyart | 2013-08-25

Dobra książka , lekka, szybko i przyjemnie się czyta.