mitologia, mitologia grecka,
historia
Iselor

Książka w bardzo dużym stopniu oprócz przedstawienia mitów koncentruje się na związkach mitologii ze sztuką, na różnorodnych formach przedstawiania w sztukach plastycznych postaci i scen mitycznych.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dość ciekawe i przystępne wprowadzenie w problematykę mitologii greckiej. Minimalizm w opowiadaniu samych mitów, ale za to obszerny materiał ilustracyjny i częste odniesienia do historii sztuki greckiej. Pod tym względem praca jest oryginalna, gdyż Autor od razu odwołuje się do zachowanych przedstawień plastycznych. Trochę inna półka niż Kubiak, Graves, czy nawet stary Parandowski.

Tomasz Babnis

apl | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Bardzo przyjemna lektura - książka omawia losy poszczególnych bogów, herosów, głównych historii mitologii greckiej. Autor nie wdaje się w zbędne szczegóły, płynni przechodzi przez kolejne wątki. Wszystko przedstawione jest w przystępny sposób. Dodatkowym plusem jest odniesienie się do przedstawienia bohaterów mitologii w sztuce przez kolejne wieki - nie jest to standardowy dodatek do historii mitologicznej.

Psychol000 | 2013-08-20
Na półkach: Historia, Sztuka, Przeczytane

Bardzo się chwali omówienie, oprócz mitów, także nawiązującej do nich sztuki, również nowożytnej. Rozmiary książki w porównaniu do bogactwa dostępnej treści jednak wymusiły streszczanie informacji, co sprawia, że jest to pozycja nieco encyklopedyczna, co z kolei było dla mnie rozczarowaniem.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Fragmenty:
• ~ Tomasz Mann
„Istota mitu polega na wiecznym powracaniu, pozaczasowości, wiecznej teraźniejszości”

dziewczynablond | 2015-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2015

"Mitologia starożytnej Grecji" Michała Pietrzykowskiego ramowo opisuje dzieje bogów, herosów i śmiertelników.
W części opisującej mity o bogach znajdziemy zestaw suchych faktów z "egzystencji" bogów, ich przymioty, a także ich przedstawienia w sztuce (malarstwo wazowe i rzeźba). Brak ciągłego wątku fabularnego powoduje, że raczej z trudem brnie się przez lekturę.
W drugiej części książki przedstawione są bardziej złożone historie, które mają swój ciąg fabularny i te czyta się bardzo przyjemnie (wojna trojańska, powrót Odyseusza, 12 prac Herkulesa czy wyprawa Argonautów).
Ostatni rozdział jest podsumowaniem, w jaki sposób na przestrzeni wieków mity Greków wpływały na sztukę europejską, w szczególności na malarstwo. I, doprawdy, jest to znakomite dziedzictwo.

Rubikon | 2016-02-22

„Mitologia starożytnej Grecji” Michała Pietrzykowskiego to książka, którą wielokrotnie czytałem w dzieciństwie i która wraz z „Wojną Trojańską” i „Przygodami Odyseusza” Jana Parandowskiego stanowiła zajmujący przewodnik po świecie greckiego antyku. Krótkie rozdziały tej zwięźle i przystępnie napisanej pozycji czytało się jak najlepszą baśń i powieść przygodową, a potencjalne luki związane z minimalizmem opisu, skrótowym ujęciem tematu czy ewentualną suchością języka doskonale wypełniała moja wyobraźnia. Zapamiętałem ją zatem jako wciągającą i rzetelnie napisaną lekturę i z tej perspektywy mogę ją szczerze polecić wszystkim zainteresowanym tym obszarem europejskiej kultury.

trycha | 2014-04-19

Merytorycznie pozycja najbardziej rzetelna.

Ja wiem, że wszystkim się wydaje że znają mity greckie bo czytali Parandowskiego, ale jeśli ktoś oczekuje bardziej złożonego, wyczerpującego opracowania, niż książeczka dla gimnazjalistów, może sięgnąć po Pietrzykowskiego. Mozna też co prawda zastąpić to Kubiakiem czy Gravesem. Ale ja preferuję Pietrzykowskiego.

Adrian | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Zbyt duże nagromadzenie informacji typu kto, gdzie, z kim, dlaczego, kiedy, jak itp. Książka przypomina bardziej encyklopedię z suchymi faktami niż pozycję, która powinna w bardziej przystępny sposób przybliżyć czytelnikowi mitologię grecką. Osobiście nie polecam.

danio3334 | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015