Wampir

Okładka książki Wampir Wojciech Chmielarz
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wampir
Wojciech Chmielarz Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Detektyw Dawid Wolski (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Detektyw Dawid Wolski (tom 1)
Marginesy

Okładka książki Koma Wojciech Chmielarz, Katarzyna Zyskowska
Koma Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Śleboda Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Śleboda Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Zabójczy pocisk Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Marta Guzowska, Jakub Małecki, Robert Małecki, Marta Matyszczak, Remigiusz Mróz, Joanna Opiat-Bojarska, Łukasz Orbitowski, Katarzyna Puzyńska, Małgorzata Rogala, Olga Rudnicka, Tomasz Sekielski, Bartosz Szczygielski
Zabójczy pocisk Wojciech Chmielarz,...

„Wampir” to kryminał, który nie tylko wciąga czytelnika swoją intrygującą fabułą, ale również prowokuje do refleksji nad ludzką naturą i moralnością. Opowieść skupia się na prywatnym detektywie Dawidzie Wolskim, który zostaje zatrudniony, aby rozwikłać tajemnicę związaną z pozornym samobójstwem dwudziestoletniego Mateusza. Szybko odkrywa, że sprawa jest o wiele bardziej złożona, niż się początkowo wydawało. W miarę jak Wolski zagłębia się w śledztwo, staje się jasne, że wokół śmierci Mateusza tkwią liczne niedomówienia i niewyjaśnione wątki.

Fabuła rozwija się w szybkim tempie, które trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Chmielarz umiejętnie miesza elementy psychologiczne, społeczne i kryminalne, tworząc złożoną sieć relacji i motywacji, którą stopniowo odsłania przed czytelnikiem. Kryminalna intryga zawarta w powieści to inteligentnie skonstruowany labirynt, który prowokuje do analizy i interpretacji. Gliwice, jako tło wydarzeń, stają się niemalże osobnym bohaterem, stwarzając tej opowieści wyjątkowy, pełen tajemniczości klimat. Autor mistrzowsko kreśli portret tego miejsca, ukazując zarówno jego uroki, jak i mroczne zakamarki, co nadaje opowieści specyficznego klimatu i autentyczności.

Niekonwencjonalna kreacja detektywa dodaje opowieści oryginalności. Dawid Wolski, mimo swoich dość wyraźnie pokazanych wad i nieco mrocznej osobowości, staje się przewodnikiem czytelnika przez labirynt śledztwa. To postać pełna kontrastów. Z jednej strony widzimy w nim determinację i zaciętość w dążeniu do odkrycia prawdy, a także wewnętrzną walkę, z drugiej jego niekonwencjonalne metody i moralność pozostawiają wiele do życzenia. To właśnie jego złożona osobowość sprawia, że czytelnik nie może oderwać się od tej historii, zastanawiając się nad motywacjami detektywa. Postać ta, chociaż nie zawsze sympatyczna, jest nieodłączną częścią tej historii, dodając jej wyrazistości i dramatyzmu. Mimo że bohater ten może być irytujący, a już na pewno bywa kontrowersyjny, to właśnie jego skomplikowana osobowość sprawia, że książka staje się bardziej intrygująca i zaskakująca.

Jednym z największych atutów powieści jest sposób, w jaki autor porusza trudne i niewygodne tematy społeczne, takie jak prostytucja czy mroczne zakamarki świata młodzieży. Poprzez ukazanie tych problemów w kontekście kryminalnej zagadki, Chmielarz skłania czytelnika do refleksji nad kondycją współczesnego społeczeństwa i jego moralnymi wyborami. Zakończenie powieści to prawdziwy szok dla czytelnika, który zmusza go do ponownego przemyślenia całej historii i motywacji bohaterów.

Wojciech Chmielarz potwierdza swoje mistrzostwo w tworzeniu kryminałów, które nie tylko wciągają, ale także poruszają istotne społecznie tematy. „Wampir” to lektura nie tylko dla miłośników gatunku, ale dla każdego, kto szuka niebanalnej opowieści pełnej napięcia, tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji. Warto sięgnąć. Polecam 💗

Wykorzystując nieprzyjemną aurę pogodową i wolne popołudnie, postanowiłam spędzić czas z książką. Po twórczość Wojciecha Chmielarza sięgam w ciemno. Tytuł książki oraz opis z okładki zabrzmiały intrygująco.

Akcja kręci się wokół potencjalnej samobójczej śmierci młodego Mateusza. Matka chłopaka nie dowierza aby jej syn popełnił samobójstwo. Rozwiązanie zagadki powierza detektywowi Dawidowi Wolskiemu. Jednocześnie fabuła została urozmaicona o wątek zaginionej dziewczyny.

Wampir jest lekturą z cyklu na jedno popołudnie/wieczór. Niewielka objętość książki, porywająca akcja pełna tajemnic i niedopowiedzeń nie pozwala się oderwać od czytania. Autor wykreował zagadkę kryminalną na najwyższym poziomie. Duża liczba bohaterów, kilka wątków, klimat mroku i liczne zwroty akcji utrudniają rozwiązanie zagadki. Krok po kroku, dwie osobne historie łączą się wspólną całość. Takiego finału nie spodziewałam się.

Detektyw Dawid Wolski jest człowiekiem nie pozbawionym wad. Lawiruje, kombinuje tak żeby jemu było dobrze. Nie stroni od papierosów i alkoholu. Z drugiej strony wykazuje ogromną determinację w rozwiązaniu sprawy chłopaka. Idealnie wkręcił się świat nastolatków, gdzie narkotyki i prostytucja to główne źródło dochodu.

Nie jest to typowy kryminał czy thriller, gdzie policja czy prokuratura prowadzą sprawę. Jest to bardziej powieść detektywistyczna z domieszką sensacji. Rzadko czytam tego typu książki, aczkolwiek Wampir wykreowany przez Wojciecha Chmielarza sprostał moim oczekiwaniom. Świetny pomysł na fabułę w klimacie mroku i tajemnic. Treść wciąga od samego początku, a zainteresowanie książką z każdą kolejną stroną coraz większe. Zdecydowanie polecam.

Dobry kryminał, chociaż czegoś moim zdaniem w nim zabrakło. Może kolejne części z detektywem Wolskim będą jeszcze ciekawsze? Tak czy inaczej "Wampir" jest warty przeczytania.

Taka trochę inna powieść niż dotychczasowe książki Chmielarza. Zarówno prywatny detektyw Dawid Wolski jak i 20-latek, który rzucił się i z wieżowca nie są sympatycznymi postaciami. Dawid jednak nie wierzy, tak jak matka Mateusza, w jego samobójstwo. Kiedy wpada na trop zaginionej Alicji jest już pewien. Wolałam jednak poprzednie książki Chmielarza, ta mnie trochę zawiodła.

"Wampir" to wznowienie pierwszego tomu gliwickiego cyklu kryminałów z detektywem Dawidem Wolskim autorstwa Wojciecha Chmielarza.

Według policji dwudziestoletni Mateusz popełnił samobójstwo. Jednak jego matka nie może w to uwierzyć i do odkrycia prawdy wynajmuje prywatnego detektywa Dawida Wolskiego.

Dawid to kontrowersyjna postać kłamie, kręci, mota, gdy wymaga tego sytuacja, jednym słowem — niezły z niego gagatek. Bezczelny, bezpośredni, pewny siebie typ, z którym nie sposób się nudzić. Z pozoru prosta sprawa kryminalna okazuje się emocjonująca i bardziej złożona niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Pojawia się więcej wskazówek świadczących o tym, że mogło dojść do zabójstwa. Przez cały czas, gdzieś w tle snuje się niewyjaśniona sprawa zaginięcia nastoletniej Alicji. Czy coś łączy obie te sprawy?

Czytałam wszystkie książki autora poza cyklem gliwickim, więc cieszę się, że mogłam go w końcu poznać. Jak mówią: ćwiczenie czyni mistrza, a im więcej Wojtek pisze, tym lepiej mu to wychodzi. Mimo że "Wampir" jest jedną z jego pierwszych książek, to i tak nie można jej nic zarzucić.

Dawid to kontrowersyjna postać kłamie, kręci, mota, gdy wymaga tego...

Strach bywa twórczy. Napędza wyobraźnię i mobilizuje ducha. To lepsze niż instynkt, który wspaniale uruchamia mięśnie i emocje, ale przy okazji całkowicie blokuje myśli.

- Wojciech Cejrowski

Samobójstwo dwudziestoletniego Mateusza, wstrząsa socjal media, matka nie wierzy w dokonany czyn syna, zostaje zatrudniony prywatny detektyw Dawid Wolski który ma rozwiązać zagadkę. Im głębiej w las tym coraz więcej niedomówień, jakby istniała zmowa milczenia pomiędzy znajomymi, byłą dziewczyną chłopaka, a wymaganiami matki które zaczynają stać kością w gardle Wolskiego. Im bardziej drąży temat tym więcej szczegółów spraw wychodzi na jaw, łącząc sprawę zaginionej Alicji której szukało całe miasto. Nasuwa się pytanie czy Mateusz miał związek z siecią nastoletnich prostytutek, dlaczego dla rodziny ten temat jest zmorą, czy Wolskiemu uda się ustalić przyczynę śmierci chłopaka?

Powieść o niebywałych zwrotach akcji, tajemnicza i zagadkowa pcha nas ku sprawie która na początku wydaje się zagmatwana w wątkach i całej fabule, po czasie odkrywamy kolejne nici które prowadzą do nowych tropów. Sam detektyw jest stronniczy chociaż użyłabym słowa irytujący w swoich działaniach, lekkoduch który podchodzi do spraw zawodowych z przymrużeniem oka, jakby nieobliczalny w swoich działaniach popycha sprawę ku końcowi odkrywając wszelkie karty związane z morderstwem? samobójstwem domniemanego chłopaka, który pod przykrywką opinii matki uchodził za świętego. Czy go znała tak na prawdę, czy sama chciała ukryć pewne fakty aby go wybielić, sami się przekonacie. Co mnie ujęło by czytać powieści Chmielarza? To że umie budować napięcie, wciąga w kryminalne kuguary kryminalne, werbalny język i styl pisarski a przede wszystkim porusza społeczne tematy tabu. Niby banalna historia przeistacza się z każdym rozdziałem w wyścig z czasem który daje mu pole do popisu, ukazując charakter gliwickich przedmieść i zaułków, osobowość i temperament zamieszczonych postaci, powoduje emocjonalną huśtawkę i ciary, wkrada się do wyobraźni tworząc obrazy niekoniecznie pozytywne, chcąc wywołać strach i lęk który jest dojmujący, bo co by się stało gdyby to u mnie się zdarzyło lub u Ciebie? Warto, polecam.

- Wojciech Cejrowski

Irytujący główny bohater, który zepsuł całą historię

Irytujący główny bohater, który zepsuł całą historię

Wojciech Chmielarz, znany miłośnikom kryminałów za głębokie historie z mrocznymi zakamarkami ludzkiej psychiki, tym razem zabiera nas na Śląsk w swojej nowej książce "Wampir". I muszę przyznać, to jest podróż, która nie tylko bawi, ale i zmusza do myślenia. "Wampir" to początek serii z detektywem Dawidem Wolskim, a Chmielarz pokazuje tu swoje mistrzostwo w tworzeniu niebanalnych opowieści, w których przeszłość i teraźniejszość nieustannie się przenikają.

Gliwice stają się nie tylko tłem akcji, ale niemalże osobnym bohaterem. Mieszanka starego i nowego, postindustrialnego krajobrazu ze świeżością nowoczesnych zmian, tworzy wyjątkowy klimat pełen napięcia. To właśnie tutaj, w tej specyficznej scenerii, rozgrywa się historia, która trzyma w napięciu do samego końca.

Detektyw Dawid Wolski to postać z krwi i kości, pełna ludzkich wad i zalet, która wciąga nas w labirynt śledztwa dotyczącego zagadkowego zgonu. Chmielarz z niezwykłą umiejętnością oddaje jego wewnętrzną walkę i determinację w poszukiwaniu prawdy, co czyni z niego przewodnika po ciemnych zakątkach ludzkiej duszy.

Określenie "silesian noir", które nasuwa się podczas czytania, doskonale oddaje ducha tej opowieści. Nie jest to tylko kryminał; to głęboki zanur w realia miejsca, które zmaga się z własną historią, starając się znaleźć swoje miejsce w nowoczesnym świecie. Chmielarz bawi się konwencjami, pokazując, że prawdziwe zło może być bliżej nas, niż przypuszczamy.

"Wampir" to kompozycja znakomita – od psychologicznie złożonych postaci, przez intrygę, która nie pozwala o sobie zapomnieć, po atmosferę, w której każdy cień może kryć tajemnicę. Książka skłania do przemyśleń nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne i jak daleko możemy się posunąć w poszukiwaniu prawdy.

Wojciech Chmielarz z "Wampirem" potwierdza, że polski kryminał może być nie tylko pasjonujący, ale i refleksyjny. To historia, która zostaje z czytelnikiem na długo, prowokując do zastanowienia nad wieloma aspektami ludzkiej egzystencji.

Mateusz Polak, dwudziestolatek, pewnej nocy popełnia samobójstwo, skacząc z dachu gliwickiego wieżowca. Matka nie wierzy, że syn targnął się na własne życie; wynajmuje prywatnego detektywa, by dokładnie zbadał okoliczności śmierci ukochanego jedynaka. Dawid Wolski, młody, niepokorny, nastawiony na łatwy i szybki zysk, pozbawiony złudzeń co do moralnej kondycji świata i ludzi podejmuje się tego zlecenia. Pozornie zresztą nie wydaje się trudne. Wolski jednak szybko zaczyna rozumieć, że środowisko młodzieży, w które będzie musiał wejść, kryje wiele mrocznych sekretów. Czy uda mu się wyjaśnić tajemnicę śmierci chłopaka?
Co naprawdę przydarzyło się Mateuszowi? Co stało się z zaginioną Alicją, której zniknięcie wciąż rozgrzewa internetowe fora snujące kolejne teorie spiskowe? Czy tę dwójkę coś łączyło?
Tym razem Wojciech Chmielarz wprowadza czytelników w zamknięty świat złotej młodzieży z dobrych domów, nastoletnich prostytutek i narkotyków. W zasadzie nic tu nie powinno zaskakiwać, bo głupota młodości i pewność bezkarności dobrze sytuowanych dzieciaków nie jest niczym nowym. Oba zjawiska istniały od zawsze i pewnie pozostaną z nami do końca świata...

Ciąg dalszy recenzji na:

Dobra powieść, ale zawarte w niej postaci są antypatyczne. Niestety dotyczy to również prywatnego detektywa Dawida Wolskiego. Zapewne zamysłem autora było uczynienie go bardziej ludzkim i zawodnym, ale w efekcie wyszło słabo. Z jednej strony mamy człowieka, który dla pieniędzy zrobi wszystko, a z drugiej ambitnego detektywa, któremu zależy wyłącznie na prawdzie. Raczej nie zachęca do sięgania po kolejne części.

• Kryminał

Wojciech Chmielarz Wampir Zobacz więcej