Neron

Czytelnik
2019-02-15
1969-01-01
historia Neron starożytny Rzym cesarstwo cesarz

Poprzez ten utwór profesor Krawczuk swoim nudziarstwem skutecznie zniechęcił mnie do Starożytnego Rzymu. Wielokrotnie zaczynałem tę książkę czytać i zawsze mnie nużyło i odrzucało. Tak było przez wiele lat, aż wreszcie zawziąłem się, że muszę - i się udało, ale jakim kosztem! Od tej pory nienawidzę nie tylko Nerona, ale i twórczości pana profesora Krawczuka.

Sięgnąłem po tę książkę chcąc zgłębić tematykę starożytnego Rzymu po niedawnym odwiedzeniu tego kraju. I faktycznie poznałem z niej dużo faktów, ciekawych opisów różnych uroczystości, tradycji, wydarzeń, podbojów, prawa i zachodzących w nim zmian, no i wszechobecnych intryg i spisków. Można powiedzieć, że historia samego Nerona jest tylko tłem. Wartość historyczna książki jest niewątpliwie wysoka, należy tez docenić obiektywne spojrzenie na Nerona, tj. opisywanie zarówno wad, jak i jego osiągnięć.

Jednakże poza niewieloma rozdziałami większości nie czyta się sprawnie, a to ze względu na przytłoczenie zbyt dużą liczbą coraz to nowych postaci (zastanawiam się ile ich było, 100, 150? A kto wie czy nie wiecej), trudno się było w tym odnaleźć. Sprawy nie ułatwiało opisywanie jedno po drugim wydarzeń bardzo często ze sobą niezwiązanych. Summa summarum przez książkę przebijałem się ok. 2 miesiące, każdorazowo czytając z reguły po 20-30 stron.

Stąd zastanawiałem się nad oceną 6 lub 7, ale dałem 7 ze względu na ogrom przekazanych informacji i niewątpliwy talent autora, który powodował, że w niektórych rozdziałach czułem się niemalże uczestnikiem tych burzliwych wydarzeń.

Cóż książka jest świetna z resztą jak każda tego autora

Cóż książka jest świetna z resztą jak każda tego autora

Bardzo lubię powieści, których akcja toczy się w czasach antycznych, a w szczególności w starożytnym Rzymie. Akcja tej konkretnej powieści - jak nie trudno się domyślić, biorąc pod uwagę jej tytuł - ma miejsce za czasów panowania cesarza Nerona.

Autor w ciekawy i oryginalny sposób przedstawia dojście Nerona do cesarskiej purpury oraz okres jego rządów (np. cytując fragmenty dzieł starożytnych historyków takich jak Tacyt).

Po przeczytaniu książki profesora A. Krawczuka widać "gołym okiem", że obraz cesarza Nerona i jego rządów różni się od tego powszechnie funkcjonującego w kulturze.

Neron. Bodaj najbardziej znany cesarz Imperium Romanum. Czy zasłużył na złą sławę ciągnącą się za nim od wieków?

Żywot Nerona spisany przez Krawczuka zapewnia nie tylko odpowiedź na to pytanie. Biografię ostatniego cesarza z dynastii julijsko-klaudyjskiej czyta się jak przednią powieść. Upadek Messaliny, intrygi Agrypiny, wyniesienie na tron pasierba w miejsce syna, morderstwo przybranego brata, konformizm Seneki, matkobójstwo, procesy za obrazę majestatu, służalczość senatu, cesarz grajek, zamordowanie żony, ślub z eunuchem. Pożar Rzymu i prześladowanie chrześcijan to jedynie ułamek szaleństwa Nerona. I tylko aż się wierzyć nie chce, że to wszystko prawda.

Warto przeczytać dla uzmysłowienia sobie, co niesie za sobą oddanie totalnej władzy w ręce błazna. Co więcej całość opisana jest wyjątkowo zgrabnie i ze smakiem.

Polecam.

„Pradawna opowieść mówiła, że kiedy zakładano Rzym, Romulus zabił swego brata Remusa. Ta legenda symbolizowała w rozumieniu Rzymian twardą prawdę: gdzie chodzi o jedność i dobro państwa, muszą ustąpić na bok wszelkie uczucia rodzinne i zwykłe zasady moralne.”[Aleksander Krawczuk „Neron”str. 149]
Opowieść o Neronie i jego poprzednikach, szalonym cezarze Kaliguli i jego następcy, niemalże marionetkowym cezarze Klaudiuszu zdaje się w pełni potwierdzać ten pogląd.
„Neron” pióra Aleksandra Krawczuka to pasjonująca opowieść o historii Rzymu w okresie panowania cezara Tyberiusza, Kaliguli, Klaudiusza, a następnie jego przysposobionego syna Nerona, aż do jego samobójczej śmierci w roku 68 n.e.
Wydaje Wam się, że George RR Martin w Grze o Tron uśmierca bohaterów na prawo i na lewo, to co powiedzie na prawdziwą grę o tron w wykonaniu Cezarów i dostojników Rzymu?
Juliusz Cezar został zasztyletowany m.in. przez swojego najlepszego przyjaciela Brutusa. Na życie jego następcy Oktawiana Augusta zorganizowano cztery zamachy, z których wychodził obronną ręką (ale zamachowcy niekoniecznie). Następca Oktawiana Augusta, Tyberiusz wyciągnął wnioski z dziejów poprzedników, doprowadzając do powszechnego donosicielstwa. Nie ustrzegło go to przed śmiercią z rąk pretorianów. Początki panowania Kaliguli zapowiadały pozytywne zmiany w Cesarstwie, kazał umorzyć wszystkie procesy polityczne, odwołał osoby zesłane z przyczyn politycznych, spalił publicznie akta procesu matki i braci oraz rozkazał opublikować dzieła dawnych historyków opozycyjnych. Niestety były to krótki okres względnego spokoju. Ciężka choroba zmieniła styl jego panowania, znacząc je rozlewem krwi konkurentów (prawdziwych i urojonych), hucznymi zabawami i igrzyskami finansowanymi z majątków obieranych przeciwnikom politycznym. Był niezwykle „kochliwym” władcą, niedyskryminującym żadnej z płci, a legenda głosi, że kochał swoje siostry nie tylko bratnią miłością. Z każdym dniem jego szaleństwo się pogłębiało, co wzmacniało tylko determinację spiskowców przeciwko niemu, został zabity przez swych pretorianów, wraz z żoną i córką. Następcą szalonego Kaliguli został, zdawałoby się poczciwy Klaudiusz, z powodu ułomności fizycznej trzymający się z dala od życia publicznego, poświęcając się studiom, zwłaszcza historycznym. Klaudiusz został Cezarem, niejako przypadkiem, legenda głosi, iż po śmierci Kaliguli ukrył się za kotarą, za którą został odnaleziony przez pretorianów, wbrew swej woli zaniesiony do ich obozu i tam obwołany imperatorem. Lata jego panowania to wzrastająca władza wyzwoleńców, uprawiających swoją własną politykę. Klaudiusz pozostawał pod wpływem nie tylko zgrabnej polityki uprawianej przez wyzwoleńców, ale i swoich żon. Za cudzołóstwo skazał na śmierć swoją żonę Messalinę (która jeśli wierzyć przekazom historycznym był nimfomankom, rozkazującą mordować byłych kochanków). Na swoją zgubę ożenił się z Agrypiną, kobietą niezwykle ambitną. Agrypina dążyła do przejęcia władzy, najpierw działając zakulisowo, a następnie coraz śmielej. Za jej namową Klaudiusz przysposobił jej syna z poprzedniego małżeństwa — Luciusa Domitiusa Ahenobarbusa, który po objęciu władzy cesarskiej otrzymał tytularne imię Nero Claudius Caesar Drusus Germanicus. Agrypina sprytnie kierowała nie tylko swoim mężem, ale i karierą Narona. Neron od najmłodszych lat był faworyzowany przez matkę i przybranego ojca, nawet nad prawowitym następcą tronu — Brytannikiem, synem Klaudiusza i Messaliny. Po zapewnieniu władzy Neronowi Agrypina usunęła z drogi ostatnią przeszkodę do władzy — swojego męża Klaudiusza. Jak głosi plotka, został przez nią otruty, a informacja o jego śmierci była utrzymywana w tajemnicy, aby Neron mógł objąć władzę. Neron, bojąc się, że dorastający przyrodni brata Brytannik, mógłby rościć sobie prawa do tronu, zlecił jego zabójstwo. Brytannik podzielił los swojego ojca — został otruty w czasie uczty. Przez pewien czas Neron niemalże współrządził ze swoją matką, z czasem jednak jej ambicje zaczęły mu przeszkadzać i również na Agrypinę został wydany wyrok śmierci. Neron wydał również wyrok śmierci na swoją pierwszą żonę Oktawię (córkę cezara Klaudiusza), potem drugą żonę Poppeę. Jeśli jeszcze Wam mało krwi, to pomyślcie o chrześcijanach, oskarżonych przez Nerona o spowodowanie pożaru, który strawił sporą część Rzymu.
A to tylko część dotycząca rozlewu krwi, smaczku historii dodają wewnętrzne starcia stronnictw, wystawne uczty, miłości i zdrady.
W tej historycznej powieści każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie: intrygi, zbrodnie, romanse, a najbardziej wymagający nawet fragmenty dzieł starożytnych filozofów.
Pióro autora jest lekkie, pozwalające z łatwością przenieść się w czasy kolejnych władców Rzymu i poznać epokę „od środka”. Wewnątrz wydania znajdziemy również fotografie popiersi poszczególnych cezarów, dzięki czemu łatwiej jest ich sobie wyobrazić.
„Neron” Aleksandra Krawczuka to lektura obowiązkowa dla miłośników historii, ale nie tylko dla nich.

Opowieść o Neronie i jego poprzednikach, szalonym cezarze Kaliguli i jego...

Lekkie pióro i tona informacji, idealnie!

Lekkie pióro i tona informacji, idealnie!

"Człowiek mądry stroni od polityki, nie da się zwieść urokom władzy!" Sekstius Niger

Propozycja czytelnicza, którą miłośnicy historii starożytnego Rzymu będą zachwyceni, wiele reprezentantów starszego pokolenia zna ją już doskonale, zaś młodzi mają wyborną okazję do jej niewątpliwie fascynującego odkrywania. Płynie i swobodnie przemieszczamy się po książce, wyjątkowo szybko wciąga i interesująco porywa, na kilka godzin przyjemnie zajmuje czas nietuzinkową postacią historyczną i towarzyszącą jej oprawą.

Wszystkie elementy publikacji doskonale ze sobą współgrają, jednolicie brzmią, wyraziście kształtują obraz, ale też potrafią zaskoczyć informacją i rzucić nową perspektywę na dotychczas zdobytą wiedzę. Żałuję, że podczas edukacji szkolnej nie miałam okazji trafić na nauczycieli, którzy by w tak ciekawy, barwny i entuzjastyczny sposób prowadzili narrację o największej potędze starożytności, jej znanym i kontrowersyjnym przedstawicielu. Wiele przywołanych faktów i szczegółów, ale też pozostawiona przestrzeń dla czytelnika, którą może wypełnić własnymi interpretacjami i osądami. Wczuwamy się w sytuację przedstawianych postaci, znakomicie odbieramy ich wady i przywary, zalety i przymioty, wahania i rozterki, determinację i bezwzględność. Jesteśmy świadomi, że tak naprawdę niczym się od nas nie różnią w pogoni za szczęściem, władzą, sławą, bogactwem, pragnieniem pozostawienia po sobie czegoś niezwykłego i niepodważalnego. Neron i Imperium Rzymskie, ale nie tylko, poświęcamy uwagę jego poprzednikom na cesarskim tronie, osobom towarzyszącym w zmiennych kolejach losu, wpływowym poplecznikom lub wrogom, istotnym zdarzeniom i pozornie błahym decyzjom, oraz społecznym realiom. "Nerona" zdecydowanie warto uwzględnić w planach czytelniczych, z pewnością nie będziecie zawiedzeni spotkaniem z nim.

bookendorfina.pl

Moja ulubiona pozycja pana Krawczuka. czytałem ja chyba ze 3 razy na przestrzeni 10 lat. Nie jest to oczywiście najpełniejsza dostępna monografia władcy ale styl mistrza sprawia że zawsze będę do niej wracał. Polecam każdemu a szczególnie tym którzy chcieliby zacząć swoja przygodę ze Starożytnym Rzymem a nie wiedzą od czego zacząć. Dzieła Krawczuka mogą w nas naprawdę rozbudzić swego rodzaju pragnienie wiedzy! Jeśli nie? No cóż spędzicie co najwyżej miłe kilka godzin w towarzystwie jednego z najbardziej znanych władców Imperium.

Jeśli ktoś myśli, że starożytność to cywilizacja, kultura i piękno, a średniowiecze to wieki ciemne, to niech poczyta o Tyberiuszu, Kaliguli, Klaudiuszu i Neronie.

Tyberiusz wprowadził powszechne donosicielstwo i proces ypolityczne, sam był dobity na łożu śmierci przez swoich pretorianów. Kaligula zgładził swojego konkurenta, zmuszał innych do samobójstw, współżył ze wszystkimi swoimi siostrami. Sam był zabity przez swych pretorian, wraz z żoną i córką. Klaudiusz zabił własną żonę Messalinę (która z kolei kazała mordować na prawo i lewo). Ożenił się z Agrypiną, która z kolei zabiła jego, żeby jej wałasny syn Neron mógł przejąć władzę. Z kolei Neron zabił swojego przyrodniego brata, Brytanika, potem Agrypinę, potem zwoją żonę Oktawię, potem drugę żonę Poppeę, a na końcu popełnił samobójstwo.

Nawet nie wspominamy o losie niewolników, którzy dla uciechy cesarzy urządzali pokazowe walki morskie, lądowe i inne, oczywiście „na ostre” i z setkami ofiar po każdym pokazie.

Aleksander Krawczuk pisze pięknie po polsku, z dystansem do spraw tak dawnych. Czytelnik sam sobie może wyrobić opinię na temat Nerona i jego współczesnych. Dla mnie osobiście najciekawsze jest to, jak podobne są schematy działania polityków, autorytetów, sędziów i w ogóle ludzi wtedy i dziś. Przykładem jest Seneka, filozof stoik, który upasł się do olbrzymich bogactw przy kolejnych cesarzach, doradzał Neronowi w chwilach jego największych zbrodni a na koniec skończył jak wszyscy, zmuszony przez Nerona do samobójstwa.

Gorąco polecam!

Aleksander Krawczuk Neron Zobacz więcej
Aleksander Krawczuk Neron Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne

Dwudziestolecie międzywojenne | 2022-06-28
Heinrich Hoffmann – nadworny fotograf Hitlera
Był nie tylko oficjalnym fotografem Führera, ale też jego bliskim przyjacielem. To on stworzył charakterystyczny wizerunek, który...
Maria Procner
Starożytność | 2022-06-27
Znaleźli mamuta włochatego
We wtorek, 21 czerwca, na polach złota w Klondike na Tradycyjnym Terytorium Trʼondëk Hwëchʼin w Kanadzie znaleziono niemal...
Druga wojna światowa | 2022-06-27
Ofiary zbrodniarzy z Gross-Rosen
Kapo i blokowymi w KL Gross-Rosen zostawali przede wszystkim niemieccy recydywiści: gwałciciele, złodzieje i mordercy. To oni...
Tomasz Bonek
Czytaj więcej
Prowadzone w różnych momentach naszej historii działania wojenne pozostawiły na dnie mórz i oceanów wiele wraków statków. Do...
Herbert Gnaś
XIX wiek | 2022-06-27
Romanse Ignacego Paderewskiego
Ignacy Jan Paderewski jak magnes przyciągał kobiety. Dla niego zdradzały i porzucały mężów, wykorzystywały znajomości, by ułatwić...
Iwona Kienzler
Historia najnowsza | 2022-06-26
Historia disco polo
Disco polo to fenomen naszej sceny muzycznej. Polska odbudowywała się po szarych dekadach komunizmu w rytm piosenek „Jesteś...
Anna Baron-Jaworska
Druga wojna światowa | 2022-06-25
II wojna światowa w powietrzu
Przeciwnicy Pierre’a Clostermanna rozbijali się lub tonęli. On doczekał się chwały jako as lotnictwa myśliwskiego. Po wojnie opisał...
Pierre Clostermann
| 2022-06-24
Wielki Cyrk
Pierre Clostermann mógł umrzeć na wiele sposobów. To jednak jego przeciwnicy po walkach powietrznych rozbijali się o ziemię w...
Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym pianistą, ale także politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim – wielkim patriotą.