Światło, którego nie widać

Okładka książki Światło, którego nie widać Anthony Doerr
Okładka książki Światło, którego nie widać
Anthony Doerr Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Ekranizacje: Światło, którego nie widać (2023) powieść historyczna
powieść historyczna
All the Light We Cannot See
Wydawnictwo Poznańskie
2023-01-25
2015-09-23
2014-05-06
Tomasz Wyżyński
Ekranizacje:
Światło, którego nie widać (2023)
literatura amerykańska powieść historyczna
Inne

Zanim zgasną

Piękna historia osadzona w trudnych czasach . Niemożliwością jest odłożyć ją przed zakończeniem lektury .
Poruszająca bliskość dwóch nieznanych dusz , połączonych przez radio . Pokazująca piękno duszy ,potrzebę bliskości i zrozumienia podczas wojny .
Bohaterowie mocno zapadający w pamięci podobnie jak fabuła.
Pomimo okoliczności szukają światła w drugim człowieku i życiu codziennym, szukają dobrze znanej im normalności w ,, nienormalnym" świecie .
To piękna i poruszająca książka do której z pewnością wrócę .

Bohaterowie mocno zapadający w pamięci podobnie jak fabuła.
Pomimo okoliczności szukają światła w drugim człowieku i życiu...

Ostrzegam, jak sięgnięcie po tę książkę nie oderwiecie się od niej aż do skończenia. Cóż, warto zarwać nockę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia jest bardzo poruszająca. Choć ma miejsce w czasie drugiej wojny światowej, i bohaterowie są z tym mocno związani i wojną dotknięci, to są momenty podnoszące na duchu. Pięknie napisana opowieść pozwala zobaczyć, że wszyscy ludzie biorący udział w wojnie lub przez nią dotknięci byli zwykłymi ludźmi, o potrzebach i marzeniach takich, jak nasze.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rozkręca się z czasem, ale ostatnie 200 stron pochłonęłam. Wątki bohaterów zgrabnie przeplatają się między sobą by w końcu na siebie natrafić. Historia ciekawa, wciągająca, jednak bez tego „Wow” na końcu. Duży plus za opisy dźwięków, kolorow, otaczającego nas świata.

2016

"Światło, którego nie widać" to wzruszająca i wciągająca powieść autorstwa Anthony'ego Doerra, laureata Nagrody Pulitzera. Akcja rozgrywa się w czasach II wojny światowej i opowiada o losach dwójki młodych ludzi: niewidomej Marie-Laure LeBlanc z Francji i Wernera Pfenniga z Niemiec.

Doerr mistrzowsko kreśli sylwetki bohaterów, nadając im głębię i wiarygodność. Marie-Laure, pomimo swojej niepełnosprawności, jest odważną i inteligentną dziewczyną, która uczy się radzić sobie w trudnym świecie. Werner natomiast dorasta w biedzie i zostaje zmuszony do służby w Wehrmachcie, co stawia go przed moralnymi dylematami.

Losy Marie-Laure i Wernera splatają się w okupowanej Francji. Dziewczyna wraz z ojcem ucieka z Paryża do Saint-Malo, gdzie ukrywają cenny skarb. Werner natomiast stacjonuje w tym samym mieście i zostaje wciągnięty w sieć oporu.

Powieść Doerra nie jest typową historią wojenną. Autor skupia się na przeżyciach zwykłych ludzi, którzy starają się przetrwać w mrocznych czasach. Pokazuje okrucieństwo wojny, ale też siłę ludzkiego ducha i nadzieję na lepsze jutro.

"Światło, którego nie widać" to książka, która na długo zapada w pamięć. Doerr porusza trudne tematy, ale robi to z wyczuciem i empatią. Powieść jest pięknie napisana, pełna detali i opisów, które przenoszą czytelnika do okupowanej Francji.

Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom literatury pięknej, którzy szukają wzruszającej i wciągającej historii.

Jak dla mnie strasznie się ciągnie, "zmęczyłam ją" I jestem trochę rozczarowana

Jak dla mnie strasznie się ciągnie, "zmęczyłam ją" I jestem trochę rozczarowana

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Opowieść która wciąga, książka w mojej ocenie dużo lepsza niż serial.

Opowieść która wciąga, książka w mojej ocenie dużo lepsza niż serial.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Powiem szczerze, że jestem zaskoczona ilością nagród (a już szczególnie Pulitzerem!),jakie zdobyła ta książka. Dla osób lubujących się w literaturze okołowojennej może być ona mocnym rozczarowaniem. I to na pewno nie dlatego, że jest to zła pozycja. Po prostu tego typu historie były już opowiedziane. I to lepiej. W "Słowiku" dosadniej i realniej opisano trudy życia codziennego Francuzów w czasie wojny, w "Ostatnich dniach w Berlinie" przybliżono barwniej perspektywę niemiecką, a we wszystkich książkach Kate Quinn więcej było nomenklatury wojennej. Wymieniać można długo. Mimo to sama historia wciąga, lecz nie zostaje w głowie na długo.

Kolejna książka w tym miesiącu, którą wymęczyłam. Swego czasu była szeroko reklamowana, więc postanowiłam nadrobić zaległości i ją przeczytać. Nie spowodowała jednak, że padłam z zachwytu. Było w niej kilka ciekawych motywów, np. wątek z diamentem, modele miast, grota ze ślimakami, transmisje radiowe. Całkiem sporo fajnych rzeczy, ale całościowo jakoś tak nudnawo.

fajna

fajna