Światło, którego nie widać

Okładka książki Światło, którego nie widać Anthony Doerr
Okładka książki Światło, którego nie widać
Anthony Doerr Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Ekranizacje: Światło, którego nie widać (2023) powieść historyczna
powieść historyczna
All the Light We Cannot See
Wydawnictwo Poznańskie
2023-01-25
2015-09-23
2014-05-06
Tomasz Wyżyński
Ekranizacje:
Światło, którego nie widać (2023)
literatura amerykańska powieść historyczna
Inne

Zanim zgasną

"Światło, którego nie widać" to powieść, która porusza. Umiejscowiona w czasach drugiej wojny światowej prezentuje historie dwójki młodych ludzi. Chłopaka, mieszkającego w niemieckim domu dziecka, zaprzągniętego do nazistowskiej armii. Niewidomej dziewczyny, przebywającej w okupowanej Francji i uciekającej przed oprawcą.
▪️
Wydawać by się mogło, że to opowieść o kacie i ofierze. Ale tak nie jest. Każda strona niesie brzemię strachu, niewiedzy, niezrozumienia. Młody wiek odbiera im pełny obraz otaczającego świata. Ich niewinne serca próbują dopasować się do tego, co mówi im otoczenie.
▪️
Główni bohaterowie, Warner i Marie-Laure, nie znają się. Ich historie przeplatają się, budując obraz odmiennych środowisk, który z czasem znajduje wspólną drogę. Pokazuje, że żadna wojna nie może być wytłumaczeniem dla braku człowieczeństwa.
▪️
To opowieść poprowadzona tak delikatnie, tak naturalnie, że czytelnik marzy o tym, aby każdy z tych młodych ludzi odnalazł szczęście. Aby piekło wojny nie było przyczynkiem do utraty dziecięcej niewinności.

Mój bookstagram: my.books.shelf

▪️
Wydawać by się mogło, że to opowieść o kacie i...

Poruszająca i wciągająca!

Poruszająca i wciągająca!

Lubię bardziej współczesną literaturę, mimo to polecam, historia doprawdy poruszająca

„Światło, którego nie widać” to losy kilku osób splecione wojenną pożogą, przez które czasem przenika promyk światła, który dzięki wrażliwości autora widać.

Moim zdaniem jest to jedna z tych książek, które w trakcie czytania sprawiają jakąś tam przyjemność, by po dwóch tygodniach całkowicie zniknąć z mojej pamięci.

Świetnie napisana, czyta się lekko, akcja wartka i mocno wciąga. Niesie pozytywne przesłanie, bez zbędnego patosu.

zostanie w pamięci na dłużej

zostanie w pamięci na dłużej

Naprawdę piękna powieść, bardzo poruszająca. Po jej ukończeniu długo ją przeżywałam

Jeśli szukaliście kolejnej historii miłosnej z wojną w tle, to źle trafiliście.
Gdybym miała krótko opisać, co przedstawia ta książka, powiedziałabym, że w pierwszej kolejności mówi o tym, w jaki sposób splatają się ze sobą ludzkie losy. Jak z innymi może nas połączyć wielka tragedia, ta sama wrażliwość albo muzyka słyszana przez radioodbiornik. O tym, że wiele mogłoby się wydarzyć, gdyby bohaterowie mieli więcej czasu. A przede wszystkim o tym, że w wojnie nie ma wygranych, bo ta niszczy wszystko na swojej drodze.
Bardzo ujęła mnie historia Wernera i to dla poznania jej zakończenia wyczekiwałam rozdziałów jemu poświęconych i w efekcie po mozolnym początku pochłonęłam resztę książki w zawrotnym tempie.

Jeśli szukaliście kolejnej historii miłosnej z wojną w tle, to źle trafiliście.

Jedna z najmocniejszych książek ostatnich lat osadzonych w Paryżu.

Jedna z najmocniejszych książek ostatnich lat osadzonych w Paryżu.

• 2016