Spotkania z Petroniuszem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320717795
biografia, kobiety, władcy, rzym
historyczna

Petroniusz, najciekawsza postać Quo vadis , arbiter elegantiae czasów Nerona, wykształcony, przenikliwy. Profesor Krawczuk zetknął się z nim już w młodości podczas wojny Petroniuszowy Satyrikon uratował mu życie i zaczął identyfikować się z jego sposobem patrzenia na świat, bystrym i przekornym. Tak też spogląda na czasy nasze i starożytne, tropi w nich analogie i sprzeczności, demaskuje hipokryzję i zakłamanie, robi to jednak dobrotliwie i z humorem, wplatając w kanwę opowieści frapujące wątki autobiograficzne.

LiliMadlene | 2012-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2012

O samym arbitrze elegancji, czyli moim mistrzu Petroniuszu, było zaskakująco niewiele, jednak rozpiętość ciekawych tematów oraz to swobodne przechodzenie Krawczuka od dygresji do dygresji uczyniło lekturę tego - trudno inaczej określić - wykładu bardzo przyjemnym. Dużo o Satyrikonie, dużo o obyczajach Rzymian oraz elementy wspomnień samego historyka - połączone dzięki mistrzowskiej retoryce autora zaowocowały całkiem ciekawą książką, która powinna być uznana jako ciekawostka godna uwagi na tle historycznego dorobku Krawczuka.

W mojej osobistej skali książek tego Autora ta jest jedną z mniej lubianych. Zbyt mało w niej o historii, tytuł jest nieco zwodniczy. Więcej można się w zasadzie dowiedzieć o życiu Profesora i jego zainteresowaniach łaciną z młodości. Co prawda było też trochę o samym Satyriconie Petroniusza, ale mimo wszystko - dla mnie to trochę za mało i byłem lekko zawiedziony. Zwłaszcza że kupiłem tę książkę w księgarni jako nową.

Tomasz Babnis

komestor | 2016-03-22