Poczet cesarzowych Rzymu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
władcy, biografia
historyczna

W niezwykle ciekawy i barwny sposób przedstawia losy wszystkich żon cesarzy od Augusta do Teodozjusza Wielkiego, czyli od powstania cesarstwa do roku 395, kiedy nastąpił podział imperium na wschodnie i zachodnie. Jak zwykle profesor Krawczuk wzbogaca fakty historyczne licznymi anegdotami i ciekawostkami z życia i obyczajowości starożytnych.

Finkla | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Być może cesarz ma klawe życie. Jego żona, zwłaszcza w starożytnym Rzymie — raczej nie miała. Dziewczynki, ze względów politycznych wydawano za mąż we wczesnej nastoletności, zazwyczaj za kogoś starszego o kilkanaście lat (taka panowała moda; małżeństwa rówieśników uważano za źle dobrane). Rzadko dożywały czterdziestki. Jeśli nie wykańczały ich porody, to dworskie intrygi. Niekiedy bywały mordowane z rozkazu mężów lub ich następców. Nic godnego pozazdroszczenia.
Czytało się ciekawie, ale są drobne niedociągnięcia językowe.
Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/04/poczet-cesarzowych-rzymu-uzupenienie-do.html

Elevander | 2015-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Książka ta mogłaby stanowić znakomite uzupełnienie "Pocztu cesarzy rzymskich", ale niestety go nie stanowi. O ile jeszcze pierwsza część (zwłaszcza dotycząca I wieku) mogłaby tę funkcję spełnić, to już biogramy późniejszych cesarzowych poświęcone są w dużej mierze przedstawieniu własnych uprzedzeń Autora względem chrześcijaństwa. Z Krawczukiem jest tak: za komuny tak źle nie pisał o chrześcijaństwie, zaczął w swoich późnych książkach. Nie wiem czemu, może lubi "iść pod prąd"? Każdy może mieć swoje poglądy, ale niech na siłę wszędzie ich nie wpycha, zwłaszcza gdy - jak w tym przypadku - są przede wszystkim poglądami anty, nie poglądami pro. Krawczuk skupił się na piętnowaniu wad chrześcijańskich władców zamiast na biografiach cesarzowych. W sumie ta niemająca nic wspólnego z tematem pracy skaza bardzo utrudniła mi lekturę i obniżyła moją jej ocenę.

Tomasz Babnis

Panio | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Bardzo dobra pozycja, opisująca kobiety cesarzy rzymskich poczynając od Oktawiana Augusta do Teodozjusza Wielkiego - wymieniająca cesarzowe jak i najważniejsze konkubiny. Niestety ze względu na brak źródeł historycznych, część rozdziałów sprowadza się do wzmianki o cesarzowej, latach życia i ew. potomstwie. Świetna książka jako uzupełnienie wiedzy płynącej z rewelacyjnego pocztu cesarzy rzymskich autora.

Vega_Gudleivsdatter | 2016-05-03
Na półkach: Historia, Przeczytane