Aleksander Wielki. Biografia

Wydawnictwo: W.A.B.
Alexander of Macedon
Aleksander Wielki, historia

Inne wydania

Aleksander Wielki rozsądny polityk, który pewnego dnia uwierzył w swą boskość, nieustraszony żołnierz, łączący umiarkowanie wpojone mu przez Arystotelesa z barbarzyńskimi obyczajami ojczystej Macedonii, człowiek wspaniałomyślny i szczodry, który w gniewie potrafił zabić najlepszego przyjaciela.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Wczoraj oglądałam film Olivera Stone'a, a później "pokłóciłam się" trochę na temat głównego bohatera.:) Przyznaję, że po obejrzeniu filmu, byłam w szoku. Nadal nie rozumiem dlaczego - z historycznego Aleksandra - żołnierza, taktyka, dowódcy, mężczyzny odważnego do szaleństwa, charyzmatycznego, silnego, zdecydowanego, czasami okrutnego i inteligentnego - zrobiono w filmie słabe, głupie, bezbronne cielę!??

Zachęcam wszystkich, by przeczytali biografię Aleksandra, napisaną przez Petera Greena, bo powieść jest znakomita, wciągająca i bardzo obiektywna. Obiektywizm historyka to sztuka. Tak tu, autor nie pomija żadnych plam na życiorysie Aleksandra, a jednocześnie podaje wszystkie racjonalne i rozumne powody konkretnych decyzji bohatera.

Do szewskiej pasji doprowadza mnie filmowe widzenie Aleksandra, jako wyzwoliciela uciśnionych narodów Azji, który niósł myśl hellenistyczną przez świat! Wystarczy trochę poczytać o Aleksandrze, by zrozumieć, że był mordercą, najeźdźcą i tyranem. Nie da...

Doskonała biografia Aleksandra Macedońskiego.Cenne źródło informacji o tym wielkim człowieku.

Sikandar | 2012-12-22
Na półkach: Hellada, Przeczytane, Posiadam

„A gdy Aleksander Wielki spojrzał na ogrom swych ziem, zapłakał, bowiem nie było już nic, co mógłby zdobyć.”

Nie ma w historii świata drugiej takiej postaci, która w tak znaczący sposób zmieniła życie współczesnych mu ludzi jak i oddziaływała na pokolenia żyjące wieki po nim. Był wielki i był żywiołem, który zmienił porządek świata, niosąc wysoko uniesioną pochodnię helleńskiej kultury aż nad brzegi Okeanos.
Zmierzyć się z takim tematem nie jest łatwo, ale autor wychodzi z tej próby obronną ręką. Można mieć zastrzeżenia co do spłycenia niektórych wątków z życia Aleksandra, ale całość opowieści jest spójna, napisana zajmująco i ciekawie. Polecam w 100%.

Ania Mika | 2010-08-29

Peter Green wykonał świetną robotę.
Biografia jest niesamowicie dokładna w szczegóły nie tylko życia samego Aleksandra ale również jego ojca i ludzi z najbliższego otoczenia.
Napisana tak, że nawet ludzie nie interesujący się historią w dużym stopniu, będą czytać ją jak barwną powieść beletrystyczną.

Rafał | 2016-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Aleksander III Macedoński-Wielki-Niezwyciężony odziedziczył po ojcu Filipie II silne państwo z doświadczoną armią.Wybitny strateg wojskowy,doskonały dowódca z duszą niepokonanego wojownika potrafił doskonale przewidzieć jakie plany taktyczne podejmie przeciwnik.Wychodził zwycięsko z trudnych sytuacji i nigdy nie przegrał żadnej bitwy.Po złamaniu i opanowaniu Imperium Perskiego gdzie przejął ogromne bogactwa materialne,postanowił podbić Indie.Częściowo mu się to udało,lecz jego żołnierze byli już zmęczeni ciągłym wojowaniem od 8 lat.Musiał wracać ze swoją armią do Babilonu.W czasie powrotu bardzo dużo żołnierzy zginęło głównie z braku wody i porażenia słonecznego.Jego podboje były krwawe;nie szczędził nikogo:kobiety,dzieci wszystkich wycinano w pień.W jednym mieście ukrzyżowano 2 tysiące mężczyzn.Z biegiem czasu Aleksander coraz bardziej utożsamiaj się z Bogiem.Dążył do tego by poddani uważali go i traktowali jako kolejnego trzynastego Boga Olimpijskiego.Nie wszystkim się to...

Michał_Kuźniar | 2015-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2006

Ludzka twarz boga wojny.

Klasyczna biografia, "odzłacająca" postać wielkiego wodza, nic nie straciła pomimo upływu czasu. Green podchodzi do Aleksandra z dystansem przechodzącym niejednokrotnie w niechęć co jest ciekawą alternatywą dla wszechobecnego podejścia "na klęczona" jakim Macedończyk jest obdarzany w naszej kulturze od ponad 2 tys lat. Najlepszym tego dowodem jest ostatni film O. Stone'a, w którym Aleksander miał przybrać więcej ludzkich rysów, ostatecznie jednak skończył jako persona tragikomiczna.

Peter Green stara się zarysować całokształt sytuacji geopolitycznej jaka panowała w połowie IV stulecia p.n.e. Wprowadza nas w zawiłe niczym bizantyjskie intrygi dzieje rodu Argeadów, przybliża również realia społeczno-kulturowe ówczesnej Macedonii, krainy "nad której prymitywnymi zwyczajami nawet najbardziej staroświecki Spartanin pokiwałbym głową z niedowierzaniem". Uzbrojeni w taki asortyment ruszamy w podróż na Wschód.

Autor darzy Aleksandra wyraźną niechęcią, chociaż nie...

macdej | 2014-08-06
Na półkach: Przeczytane, Naukowe

Podczas studiów historycznych niejednokrotnie byłem zmuszony zmagać się z książkami ciężkimi, o zawartości merytorycznej niezbędnej do opanowania, ale napisanych suchym, skrajnie nieatrakcyjnym stylem, utrudniającym zrozumienie treści. W niektórych dyscyplinach do tej pory funkcjonuje przekonanie, że praca naukowa ma być napisana językiem fachowym – a niekiedy wręcz tak, by każdy laik czuł się zawstydzony liczbą niezrozumiałych dla niego terminów. Zamiast dążyć do tego, by działalność najtęższych umysłów była dostępna dla maksymalnej rzeszy odbiorców – wolą oni pozostać elitarną, odizolowaną grupą.

Ten przydługi wstęp sprowadza się do tego, że z ogromnym szacunkiem podchodzę do autorów, którzy poza troską o poziom merytoryczny swojego dzieła, żmudną analizą, starają się ubierać swoje tezy i uzasadniać je w sposób przystępny dla przeciętnego czytelnika, nie tylko kolegi po fachu. Robert Green stanął przed bardzo trudnym zadaniem – przybliżyć zainteresowanym losy Aleksandra...

Batalia | 2014-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Książka warta uwagi, acz nieco nazbyt obszerna - męczyła pod koniec. Świetne studium psychologiczne Aleksandra, pokazujące jego drogę tak geograficzną, jak i duchową na przestrzeni lat niemalże od czasu narodzin. Brak też szczegółowych opisów bitew, co dla mnie jest sporym plusem.
Styl autora był strawny, choć zdecydowanie doskwierał mi brak tłumaczenia używanych nagminnie francuskich terminów wojskowych i niektórych nieoczywistych łacińskich (pomijam fakt, że dziwnie wyglądały zastosowane do opisu tak wczesnego okresu historii).
Zarzut do polskiego wydania - mapy sprawdzałyby się dużo lepiej dodane osobno lub zgromadzone w jednym miejscu (np. na końcu); porozrzucane pojedynczo w tekście bywały trudne do ponownego odnalezienia.

lukas83 | 2011-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

Jest to moja pierwsza przeczytana biografia. Do tej pory zastanawiałem się cóż może być takiego fascynującego w czytaniu tego typu książek, o czyimś życiu, sukcesach i porażkach.

Muszę przyznać że czytało się ją jak powieść przygodową, czasami nawet z wartką akcją. Jednym słowem, polecam.

Wiem że na pewno sięgnę jeszcze po tego typu ksiązki.

leonid | 2015-12-26

To nie jest książka historyczna. To jest kryminał. sensacja, dramat i książka obyczajowa i podróżnicza. Przeczytałem chyba wszystkie biografie A. W. i wg mnie nie ma lepszej. Tak, to jest książka historyczna.Rewelacja