Tom pod redakcją Piotra Mareckiego, Renaty Serednickiej i Igora Stokfiszewskiego jest podsumowaniem i zwieńczeniem dotychczasowej dziesięcioletniej działalności krakowskiego Stowarzyszenia Willa Decjusza, organizującego w ramach programu Homines Urbani stypendia rezydenckie dla autorów i autorek z Europy Środkowo-Wschodniej. Bohaterami antologii są pisarze i pisarki pochodzący z Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy - krytyczni obserwatorzy, zaangażowani sprawozdawcy, ironiczni komentatorzy, samolotem, pociągiem bądź samochodem, przemierzający w czasie i przestrzeni europejskie dystanse, by na poły poważnie, na poły żartobliwie spróbować na nowo zdefiniować i z różnych perspektyw ocenić zjawisko, które przywykliśmy nieco bezrefleksyjnie nazywać Europą.

Opowieść ta nie jest wbrew pozorom spójnym projektem, ale składa się z dziesiątków mikronarracji, anegdotycznych wizji. Dzisiejsza Europa bowiem bardziej niż dziewiętnastowieczną powieść realistyczną przypomina antologię opowieści o samej sobie: jedne są świetnie znane, inne dopiero powstają, a jeszcze inne czekają na odpowiedni język - którego na własny użytek poszukują "ludzie miasta".

źródło opisu: ha.art.pl

Kamil | 2012-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Nie zdarzyło mi się chyba jeszcze na tej stronie dzielić swoimi opiniami na temat książek. Tym razem będzie inaczej. "Ludzie miasta..." to zbiór opowiadań różnych autorów. Tematem przewodnim jest miasto. Poziom utworów znajdujących się w tej książce jest naprawdę różny. Trzeba jednak przyznać, że większość partycypujących w tym projekcie pisarzy (zwłaszcza tych polskich!) nie zawiodła. Jednak tę książkę należy ocenić, jako całość. Wydaje mi się, że ocena ta jest w jakimś stopniu krzywdząca, dlatego mimo wszystko polecam ten interesujący zbiorek. Ewentualnie przymnijcie oko lub po prostu pomińcie niektóre popisy autorów.

siania | 2012-02-10
Na półkach: Przeczytane, 2013