rozwińzwiń

Katedra w Barcelonie

Okładka książki Katedra w Barcelonie Ildefonso Falcones
Okładka książki Katedra w Barcelonie
Ildefonso Falcones Wydawnictwo: Albatros Cykl: Katedra w Barcelonie (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Katedra w Barcelonie (tom 1)
La catedral del mar
Albatros
2017-05-24
2007-07-01
Data 1. wydania:
2007-01-01
Magdalena Płachta
Barcelona inkwizycja katedra literatura hiszpańska niebezpieczeństwo nienawiść odmiana losu przyjaźń średniowiecze tajemnica uczucie walka o wolność walka o życie zemsta życie codzienne

Ładowanie Szukamy ofert...

719 1 155

Na półkach: , , , , ,

Wspaniała!

Wspaniała!

Pierwsza powieść Falcones'a, którą przeczytałam i do której mam duży sentyment. Jest to jego najlepsza książka, w której nie ma powtórzeń i dłużyzn.

Powieść "Katedra w Barcelonie" jest po prostu fenomenalna! Przenosi nas w klimat dawnej Hiszpanii, czuć atmosferę miasta. Książka wciąga, zwroty akcji, historia głównego bohatera.. Ciężko się oderwać. Powieść pokazuje, że warto kierować się wewnętrznymi zasadami i sumieniem. Traktować dobrze ludzi bez względu na ich pochodzenie, po prostu zachować człowieczeństwo, a to na pewno będzie procentować w przyszłości.
Na mojej półce czekają kolejne pozycje tego autora.

Chyba spodziewałam się czegoś więcej…
Nie można powiedzieć że jest ta zła książka ale momentami historia zaczyna mnie nużyć.

Chyba spodziewałam się czegoś więcej…

Wspaniała historia. Długa opowieść, a taka szkoda, że już przeczytana.

Wspaniała historia. Długa opowieść, a taka szkoda, że już przeczytana.

Okrutna, szczególnie na początku ale pochłaniając kolejne strony książki autor daje do zrozumienia że był to zabieg konieczny. Teraz można obejrzeć serial.

Klimatyczna i wciągająca, mieszkając w Hiszpanii czytało się ją jeszcze lepiej.

Klimatyczna i wciągająca, mieszkając w Hiszpanii czytało się ją jeszcze lepiej.

Fantastyczna. Uwielbiam tego autora. Przeczytałam gdzieś opinię, że ta książka jest nudna. Nie wiem jak ta książka może być nudna. Przeczytałam ją w 5 dni, a kiedy nie mogłam jej czytać, to ciągle o niej myślałam. Co prawda sama historia wojen miedzy Barceloną, a Majorką czy innym państwem nie bardzo mnie interesowała i zdarzyło się że fragmenty pomijałam, ale już historia żydów czy prawo dotyczące ludności w tamtych czasach było straszne i warto wiedzieć takie ciekawostki, a historia Arnaua jest bardzo wciągająca.

To jedno z tych dzieł, które wyzwala sprzeczne emocje. Z jednej strony chciałoby się je czytać w nieskończoność, z drugiej za to chce się już wiedzieć, co stanie się na końcu. Powieść jest intrygująca, wciągająca, realistyczna. Mimo brutalnego początku akcji, nie mogłam się od niej oderwać i dosłownie musiałam się hamować, aby nie przeczytać jej jednym tchem - bo to jedna z tych pozycji, które powinno się czytać powoli, z refleksją, z maksymalnym skupieniem.

"Katedra w Barcelonie" to powieść pisana z rozmachem, monumentalna jak tytułowa katedra, wartościowa, uzmysławiająca okrucieństwo świętej inkwizycji. To powieść wartościowa historycznie, merytoryczna, a zarazem przenosząca czytelnika w czasy starożytne. Początek był dla mnie, jako osoby wrażliwej, zbyt brutalny podobnie jak niektóre opisy przemocy znajdujące się na dalszych kartach powieści. Jednak dobra kreacja głównego bohatera i jego losy tak mocno trzymały w napięciu (szczególnie w drugiej połowie),że nie sposób było się od niej oderwać. Przyznaję, że książka mogłaby być mniej obszerna. Na jej objętości zauważyły opisy bitew, zależności i powiązania historyczne postaci, a także wiedza autora, którą z pewnością chciał się z czytelnikiem podzielić. Nie ukrywam, że w pewnym momencie zmęczyła mnie ta książka i zwolniłam tempo czytania. Czytelniczy zachwyt nad tym dziełem nie wydaje mi się jednak wyolbrzymiony. To świetna pozycja, szczególnie dla miłośników historii średniowiecznej, podbojów kolonialnych, a przede wszystkim dla miłośników Barcelony.

7 273
    3 703