Katedra w Barcelonie

Okładka książki Katedra w Barcelonie Ildefonso Falcones
Okładka książki Katedra w Barcelonie
Ildefonso Falcones Wydawnictwo: Albatros Cykl: Katedra w Barcelonie (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Katedra w Barcelonie (tom 1)
La catedral del mar
Albatros
2017-05-24
2007-07-01
2007-01-01
Magdalena Płachta
Barcelona inkwizycja katedra literatura hiszpańska niebezpieczeństwo nienawiść odmiana losu przyjaźń średniowiecze tajemnica uczucie walka o wolność walka o życie zemsta życie codzienne

Barceloński kocioł

trzeba to przeczytać

trzeba to przeczytać

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

przesłuchałam dwukrotnie- a to nie zdarza się często. (W fantastycznej adaptacji Zapasiewicza!!!)
Więc pomimo silnych dydaktycznych tendencji (które zawsze wkurzają samodzielnie sądzące osoby) powieść jest pociągająca. Szybko wchłania w swój świat i nie puszcza. Skazuje na przywiązanie do Barcelony, z którego nie można się już wyleczyć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jeżeli ktoś czytał "Filary ziemi "to myślę że ,"Katedra w Barcelonie "też się spodoba ja osobiście polecam bo mi się podobała teraz czas na serial.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jakoś nie nadajemy z Autorką na jednych falach. Choć i opowiadana historia i klimat znajdują się w obszarach moich zainteresowań nie udało mi się skończyć tej powieści.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Absolutnie ujmuje mnie fakt, że nic w tej powieści nie było przypadkowe; jest doskonale przemyślana i każdy wątek jest istotny.
Boli mnie traktowanie kobiet jako obiektów seksualnych zachcianek i bulwersuje postrzeganie ich jako mniejszych od mężczyzn, niechlubne poglądy średniowieczne oddane trafnie w społeczeństwie przez autora.
Uwielbiam prawą postać Arnaua, cudownie czyta się rozwoj jego postaci z małego chłopca po szanowanego mędrca; jego uczciwy sposob rozumowania i równego traktowania. Powieść wielopłaszczyznowa, ale czyta się ją jednym tchem. Jestem świeżo po lekturze i powieść ta jeszcze we mnie żyje, wywołuje wiele myśli. Rozumiem doskonale fenomen.

Uwielbiam prawą postać Arnaua, cudownie...

Książka trochę się ciągnie, jednak warto poświęcić jej swój czas. Okazuje się wspaniałą powieścią. Polecam każdemu, niech nikogo nie przestraszy jej "gabaryt" ;)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Co tu można powiedzieć skoro wszystko o "Katedrze ..." zostało juz powiedziane i napisane? Nie wiem jak ta ksiazka sie uchowała i dlaczego dopiero teraz ją przeczytałam? To przecież ksiazka - ideał: średniowiecze, powieść rodzinno-obyczajowa z wielką historią w tle. Kawał dobrej, solidnej literatury. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia Arnał od jego narodzin az do starości . obejrzałem film i przeczytałem książkę absolutnie rewelacja wspaniale napisana wciągająca akcją , ale tez autor znajduje czas aby zintegrować nas z bohaterami , robi to w tak mistrzowski sposób że czujemy już po kilkuset wersach związek z nimi i to jest coś czego niewielu autorów potrafi. Do tego akcja rozgrywa sie w ciekawych średniowiecznych czasach i jest rozpięta dla naszej przyjemności an kilka dziesiątek lat. Bawi ale przede wszystkim intryguje, czasem do tego stopnia że wyciska łzy nawet z twardzieli albo przynajmniej wywołuje reakcje buntu przeciw głupocie , i niesprawiedliwości tamtych czasów godzących w bohaterów z którymi już sie utożsamiamy, są nasi, gotowi jesteśmy ich bronic, krzykiem nad książką, przekleństwem potępiającym tych złych ...
Dlaczego ta historia jest tak wspaniała ? a no dlatego że poza doskonałą za serce chwytająca fabułą ma podłoże historyczne , prawdziwe , problemy społeczeństwa tez sa prawdziwe . Przyglądamy sie na całe szczęście z daleka problemom ludzi takich jak my tyle ze 7 wieków wcześniej. Postacie są mocno zarysowane tz wiadomo kto jest z natury dobry a kto zły , niektóre przechodzą przeobrażenie z dobrych przez złe ale na końcu są jednak takie jak oceniliśmy je na początku.
w odstępie 2 lat ....
Przyznam sie tez ze obejrzałem serial na Netflix na podstawie książki i jest rewelacyjny mozna oglądać to tylko przedłużenie przyjemności obcowania z tym dziełem - oczywiście nigdy nie oglądajcie przed przeczytaniem ! Ale to moja zasada. Gorąco polecem jedno i drugie medium.
ps. Ważny wątek czyli budowa koscioła nie jest fikcją - Bazylika Santa Maria del Mar w Barcelonie istnieje a gildia i jej poświęcenie jest udokumentowana - Bastaxios istnieli

Na półkach: , , , , , ,

Po przeczytaniu "Cienia wiatru" Carlosa Ruiza Zafóna szukałam czegoś co ponownie przeniosło by mnie do Hiszpanii lat wcześniejszych i o ile książka Zafóna to połowa wieku XX to "Katedra" przenosi nas trochę dalej w czasie. Jesteśmy na początku XIV wieku w sercu Katalonii, Barcelonie gdzie krzyżują się drogi handlowe a miasto wciąż się rozrasta. Książka zaczyna się mocnymi scenami i one potem towarzyszą przez całą treść przed oczami. To tutaj w Barcelonie mieszkańcy postanawiają wybudować katedrę maryjną – kościół Santa Maria del Mar. Możemy ją podziwiać do dziś dzień. Historia dwóch mężczyzn Arnaua i Joaneta w sposób nierozerwalny łączy się właśnie z ową budowlą. Los wystawia ich na niejedną próbę a czy oni podołają? trzeba koniecznie dowiedzieć się czytając powieść. Moja ukochana Hiszpania, moje zakątki w czasach historycznych zostały pięknie przedstawione przez Ildefonso Falconesa a ja nawet nie będąc w Hiszpanii fizycznie przeniosłam się w czasie razem ze Zbigniewem Zapasiewiczem, który czyta rewelacyjnie. I może to nie jest ten sam klimat co w książce Zafóna to tak samo wciągnęła mnie historia Barcelony i jej zaułki i wąskie uliczki i ten klimat brudu, strachu, gwałtów i nierządu. Nie jest to utwór wybitny a jednak wybitny jest, jak do tego doszło? sami oceńcie. Polecam gorąco.
#WyzwanieLC2024

Rewelacyjna.