Słowik

- Kategoria:
- powieść historyczna
- Tytuł oryginału:
- The Nightingale
- Wydawnictwo:
- Świat Książki
- Data wydania:
- 2016-10-12
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-01-01
- Data 1. wydania:
- 2015-02-03
- Liczba stron:
- 560
- Czas czytania
- 9 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380313712
- Tłumacz:
- Barbara Górecka
- Tagi:
- Paryż wojna II wojna światowa Francja siostry konspiracja niebezpieczeństwo odwaga okupacja szantaż
- Inne
Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności.
Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka…
Inspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie.
„W tej książce jest wszystko, co kocham – Francja, wielka historia i miłość, nad którą nie można zapanować. Idealna lektura na wolny dzień, samotny wieczór i bezsenną noc” – Magdalena Różczka.
„Najbardziej podobało mi się pokazanie skomplikowanej relacji między dwiema siostrami. Czy jesteśmy bohaterami, czy tchórzami? Czy jesteśmy lojalni wobec ludzi, których kochamy najbardziej, czy potrafimy ich zdradzić?” – Lisa See, autorka bestsellerów „Dziewczęta z Szanghaju” i „Chińskie lalki”.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Wojna kobiet
Znowu wojna. To znaczy znowu w literaturze. To znamienne, że motyw II wojny światowej jest dla literatury wciąż tak wielką inspiracją. Ale to dobrze. Książek, które będą krzewić pamięć o wojennych doświadczeniach nigdy nie za dużo. A wydany wreszcie w Polsce „Słowik” Kristin Hannah, bestseller „New York Timesa”, książka roku Amazona i Goodreads, to akurat jedna z tych „wojennych” książek, które zapadają w pamięć na długo, chwytają za serce i aż się proszą o filmową ekranizację.
Bohaterkami „Słowika” są dwie siostry, które różni niemal wszystko, a zwłaszcza charakter i styl życia. Starsza, Vianne, to stateczna matka i żona, dla której najważniejsza jest rodzina. Dziesięć lat młodsza od niej, 19-letnia Isabelle jest z kolei buntowniczką, która nie przestrzega żadnych zasad i nigdzie nie potrafi zagrzać miejsca. Gdy w 1940 roku Francja zostaje zajęta przez Niemcy, Vianne pragnie jedynie przetrwać wojnę, podczas gdy nieustraszona Isabelle chce w niej brać czynny udział. To odmienne podejście zaostrzy i tak już niełatwe relacje między siostrami. Jak się później okaże obydwie będą walczyć – każda na swój sposób. Vianne zostanie zmuszona przyjąć pod swój dach niemieckiego kapitana, natomiast Isabelle dołączy do ruchu oporu. Jedna na co dzień będzie się zmagać z głodem, zimnem, okrucieństwem Niemców, druga, działając w słusznej sprawie, będzie co chwilę ryzykować własnym życiem. Ale celem obydwu będzie uratować innych.
„Słowik” jest powieścią fikcyjną, ale opartą na prawdziwych wydarzeniach z życia Andrei de Jongh, belgijskiej bojowniczki ruchu oporu, która pomagała w stworzeniu jednej z pierwszych dróg, którą alianci uciekali z okupowanej przez hitlerowców Francji. Tak naprawdę jednak inspirację dla Kristin Hannah, jak sama przyznała w jednym z wywiadów, stanowiły przede wszystkim wojenne opowieści kobiet. Zbyt długo przemilczane, zbyt słabo znane, niesłusznie pomijane. Ta książka to powieść o wojnie kobiet. Jak wyglądała z ich perspektywy? Czego doświadczały kobiety, które, jak Vianne, czekały w domach na powrót swoich zmobilizowanych mężów, nie rzadko mieszkając pod jednym dachem z wrogiem? A jak heroiczne decyzje musiały podejmować te, które decydowały się na aktywną walkę z okupantem? Wciąż za mało się o tym mówi, skupiając uwagę społeczeństwa na tym, co działo się na froncie, na bitwach i powstaniach, wielkich wygranych i porażkach. Kristin Hannah kieruje jednak nasz wzrok w innym kierunku. Na zwykłe rodziny i ich domy. Przedstawia czysto ludzki aspekt wojny, codzienne sytuacje, w których kobiety musiały się odnajdywać. To nie tylko radzenie sobie z biedą czy zimnem, ale tez poniżanie przez Niemców i gwałty. To także trudne wybory, jak ten przed którym staje Vianne – donieść na przyjaciółkę Żydówkę czy narazić się gestapo i nie podawać jej nazwiska? I ryzyko, wieczne ryzyko, jak wtedy kiedy Vianne decyduje się ratować żydowskie dzieci. I strach, gdy trzeba kogoś zabić. I smutek, gdy zginie ktoś bliski. W „Słowiku” znajdziemy dosłownie wszystkie odcienie wojny. Akcenty rozłożone są idealnie równo między wojenną historię Vianne i Isabelle, tytułowego Słowika, dziewczyny, która dokonała bohaterskich czynów, uratowała dziesiątki ludzkich żyć, bo nie była w stanie pozostać bierna wobec działań Niemców. Ładunek emocjonalny, który ma w sobie „Słowik” jest ogromny, także dlatego, że w całej tej historii (w całej tej wojnie, chciałoby się powiedzieć) jest jeszcze miejsce na miłość. Miłość, którą wojna też w jakiś sposób poddaje próbie, weryfikuje. Mamy tu więc i miłość siostrzaną, niezwykle trudną, i jeszcze bardziej skomplikowaną miłość ojca do córek i nawzajem. Jest motyw zakazanego uczucia i pierwszego zakochania. A na końcu poleją się łzy, gwarantuję. A one świadczą o tym, że to co robi Kristin Hannah ze swoimi czytelnikami jest wyjątkowe. Towarzyszące lekturze uczucia niewątpliwie sprawiają, że długo nie da się o tej książce zapomnieć.
Wojna to nie jest z pewnością lekki temat, ale po raz kolejny (a nie zdarza się to wcale tak często) otrzymujemy książkę, która porusza go w sposób przystępny, wciąga czytelnika i nie pozwala mu się oderwać od lektury. Nic dziwnego, że „Słowikiem” zainteresowali się już producenci filmowi. To opowieść, która idealnie nadaje się na wielki ekran – emocjonalna, wielowątkowa, z dobrze napisanymi bohaterami, a do tego dziejąca się w tak strasznym i zarazem interesującym momencie historii. I – co nie jest wcale takie oczywiste – pozwalająca poczuć bardzo wyraźnie grozę i niebezpieczeństwo wojny.
Malwina Sławińska
Popieram [ 101 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Jest to kawał solidnej powieści obyczajowej osadzonej w czasach wojennych. I to właściwie tyle potrafię o tej książce napisać być może dlatego, że podobnych powieści czytałam wiele. Nadal też uważam, że "Wielka samotność" jest najlepszą książką Kristin Hannah i stoi o półkę wyżej niż pozostałe książki tej autorki, w tym "Słowik".
Jest to kawał solidnej powieści obyczajowej osadzonej w czasach wojennych. I to właściwie tyle potrafię o tej książce napisać być może dlatego, że podobnych powieści czytałam wiele. Nadal też uważam, że "Wielka samotność" jest najlepszą książką Kristin Hannah i stoi o półkę wyżej niż pozostałe książki tej autorki, w tym "Słowik".
Pokaż mimo toNie jestem w stanie obiektywnie ocenić tej książki. Jako, że dosłownie połykam wszelkie książki z faktami historycznymi w tle (szczególnie te z okresu II Wojny Światowej i głównie z polskimi wątkami w tle) nie byłam w stanie spojrzeć na tą historię trzeźwo. Historia piękna, o sile kobiet i złożoności charakterów ludzkich, delikatny romans w tle podsyca całą historię. Książka bardzo dobra, ale czynnik francuski sprawił, że niesamowicie ciężko mi się ją czytało :)
Nie jestem w stanie obiektywnie ocenić tej książki. Jako, że dosłownie połykam wszelkie książki z faktami historycznymi w tle (szczególnie te z okresu II Wojny Światowej i głównie z polskimi wątkami w tle) nie byłam w stanie spojrzeć na tą historię trzeźwo. Historia piękna, o sile kobiet i złożoności charakterów ludzkich, delikatny romans w tle podsyca całą historię....
więcej Pokaż mimo toPiekna opowieść, pełna wzruszeń. Polecam
Piekna opowieść, pełna wzruszeń. Polecam
Pokaż mimo toZ racji tego, że bardzo lubię książki z II wojną światową w tle, postanowiłam przeczytać “Słowik” Kristin Hannah. Moje wrażenia? Nie jest zła, ale też nie powala.
Potwornie irytowały mnie dwie główne bohaterki, siostry, różniące się od siebie jak ogień I woda. Obie jako dzieci straciły matkę, która umarła wskutek choroby. Ojciec nie zamierzał zajmować się córkami i wynajął do opieki nad nimi pozbawioną jakichkolwiek ciepłych uczuć niańkę. Starsza z sióstr, Vianne w wieku szesnastu lat zaszła w ciążę i wyszła za mąż, ale dziecko straciła. Jednak uwolniła się spod kurateli ojca. Nie chciała się zajmować młodszą siostrą, krnąbrną i nieposłuszną Isabelle, która tułała się po internatach I wyrzucano ją ze wszystkich szkół za niesubordynację. Mijają lata...
Mąż Vianne idzie na wojnę, a ona zostaje sama w domu z małą córeczką, którą stara się chronić za wszelką cenę. Do jej domu zostaje dokwaterowany niemiecki żołnierz. Ale również przybywa do niej na jakiś czas młodsza siostra. Jak poukładają się wzajemne relacje między nimi?
Drażniła i irytowała mnie bierność Vianne na pewne sprawy jakie się wokół niej działy, a związane z wojną. Rozumiem, że chciała chronić siebie I córkę, ale jej postawa kompletnie mi się nie podobała. Na szczęście z czasem zreflektowała się i uratowała wiele ludzkich istnień.
Z kolei Isabelle przez jakiś czas pomieszkiwała u siostry, jednak nie mogła znieść obecności niemieckiego żołnierza w ich domu. Zaangażowała się w działalność ruchu oporu, moim zdaniem zbyt często ryzykując zupełnie bezmyślnie i brawurowo własne życie i narażając na poważne konsekwencje rodzinę, między innymi siostrę i siostrzenicę oraz ojca, który mieszkał w Paryżu i do którego się przeprowadziła, aby tam kontynuować swoją konspiracyjną działalność. Odbierałam ją jako osobę impulsywną, często działającą pochopnie, bez przemyślenia ewentualnych konsekwencji swoich poczynań. Miała bardzo ciężkie dzieciństwo, wszyscy w rodzinie traktowali ją jak zbędny mebel, ale to nie usprawiedliwia tak drastycznie ryzykownych działań podczas pracy w ruchu oporu. Pomogła wielu ludziom ocalić życie, ale jakim kosztem?
Charaktery sióstr na początku były w czarno – białe, a ich charakterystyka zbyt przerysowana i jednostronna. Potem ich zachowanie ewaluowało, zaczęły się zmieniać, ale takie poprowadzenie głównych postaci nie do końca do mnie przemówiło. A co najgorsze, obie budziły ( z różnych powodów) moją niechęć. Powinno im się współczuć, bo nie miały łatwego życia, ratowały ludzi, ale bywały tak irytujące, że ciężko mi było wykrzesać z siebie jakieś pozytywne emocje w stosunku do nich. Dopiero w końcówce inaczej na nie spojrzałam i doceniłam to, jak wiele dobrego zrobiły dla innych. Finał owszem wzruszający, ale również mocno ckliwy i melodramatyczny. Jeżeli chodzi opisanie historii z wojną w tle, to uważam, że jest wiele autorek, które robią to o wiele lepiej.
Z racji tego, że bardzo lubię książki z II wojną światową w tle, postanowiłam przeczytać “Słowik” Kristin Hannah. Moje wrażenia? Nie jest zła, ale też nie powala.
więcej Pokaż mimo toPotwornie irytowały mnie dwie główne bohaterki, siostry, różniące się od siebie jak ogień I woda. Obie jako dzieci straciły matkę, która umarła wskutek choroby. Ojciec nie zamierzał zajmować się córkami i...
Chociaż kompletnie nie odnajduję się w literaturze historycznej, książka mnie wzruszyła.
Chociaż kompletnie nie odnajduję się w literaturze historycznej, książka mnie wzruszyła.
Pokaż mimo toOcena wysoka, bo traktuję "Słowika" jako obyczajówkę napisaną w dobrym stylu, a autorka ma naprawdę przyjemnie lekkie pióro. Gdybym miała tę książkę ocenić jako aspirującą do bycia powieścią historyczną, wypadłaby dużo słabiej.
Autorka jednak skupia się na opisywaniu relacji międzyludzkich, trudnych wyborach bohaterów. Z wielką ostrożnością i empatią stara się nakreślić czytelnikowi dylematy ludzi żyjących w rzeczywistości wojennej. I sądzę, że Kristin Hannah udało się zrobić to z dużym wyczuciem. Bez ocen, moralizowania i przesadnego patosu pokazała istotę osobistych walk i bohaterstwa zwykłych ludzi żyjących czasach II wojny światowej.
Od strony historycznej moim zdaniem jest to mało ambitna lektura, od strony literackiej- przyjemna.
Ocena wysoka, bo traktuję "Słowika" jako obyczajówkę napisaną w dobrym stylu, a autorka ma naprawdę przyjemnie lekkie pióro. Gdybym miała tę książkę ocenić jako aspirującą do bycia powieścią historyczną, wypadłaby dużo słabiej.
więcej Pokaż mimo toAutorka jednak skupia się na opisywaniu relacji międzyludzkich, trudnych wyborach bohaterów. Z wielką ostrożnością i empatią stara się nakreślić...
Daję dziesiątkę, bo ta książka mnie naprawdę poruszyła, a przyznam, że ostatnio nie dzieje się to często.
Daję dziesiątkę, bo ta książka mnie naprawdę poruszyła, a przyznam, że ostatnio nie dzieje się to często.
Pokaż mimo toTo jedna z piękniej napisanych książek, jake przeczytałam! Dobrze prowadzona narracja, inspirująca historia i portret dwóch silnych i odważnych, choć skrajnie różnych kobiet, które próbują przetrwać w czasie wojny i okupacji niemieckiej, każda na swój sposób.
Chyba wszystko mi się podobało. Nie nudziłam się nawet przez jedną stronę, mimo że książka ma ich kilkaset.
To jedna z piękniej napisanych książek, jake przeczytałam! Dobrze prowadzona narracja, inspirująca historia i portret dwóch silnych i odważnych, choć skrajnie różnych kobiet, które próbują przetrwać w czasie wojny i okupacji niemieckiej, każda na swój sposób.
Pokaż mimo toChyba wszystko mi się podobało. Nie nudziłam się nawet przez jedną stronę, mimo że książka ma ich kilkaset.
Historia dwu sióstr na tle II wojny światowej we Francji ukazuje siłę i słabość kobiecej natury. Pełen emocji przekaz pozwala uwierzyć, że w życiu wszystko ma swój cel, jest potrzebne, nawet jeśli wymaga poświęceń. Książka chwyta za serce.
Historia dwu sióstr na tle II wojny światowej we Francji ukazuje siłę i słabość kobiecej natury. Pełen emocji przekaz pozwala uwierzyć, że w życiu wszystko ma swój cel, jest potrzebne, nawet jeśli wymaga poświęceń. Książka chwyta za serce.
Pokaż mimo toDobra, ale nie wybitna. Historia jest ciekawa, jednak inspiracja postacią Andree de Jongh raczej luźna. No i wojna to też raczej tło tej książki. Mało było o ruchu oporu, który jest mi dość obcym tematem. Niestety nie dowiedziałam się nic nowego. Wszystko co ciekawe zostało potraktowane pobieżnie, a łzawe dialogi z kolei rozłożone na czynniki pierwsze. Chciałam więcej wojny, a mniej melodramatu. Dostałam zwykłą obyczajówkę z wojną na drugim planie.
Można przeczytać, ale nie zostanie mi na długo w pamięci. Literacko też nie są to najwyższe loty, proste pióro. Dobrze że lekkie, bo dzięki temu fajnie się czytało. Dla rozrywki na plaży sprawdzi się idealnie, ale z pewnością nie jest to źródło wiedzy o wojnie.
Dobra, ale nie wybitna. Historia jest ciekawa, jednak inspiracja postacią Andree de Jongh raczej luźna. No i wojna to też raczej tło tej książki. Mało było o ruchu oporu, który jest mi dość obcym tematem. Niestety nie dowiedziałam się nic nowego. Wszystko co ciekawe zostało potraktowane pobieżnie, a łzawe dialogi z kolei rozłożone na czynniki pierwsze. Chciałam więcej...
więcej Pokaż mimo to