Słowik

2016-10-12
2016-01-01
2015-02-03
Barbara Górecka
Paryż wojna II wojna światowa Francja siostry konspiracja niebezpieczeństwo odwaga okupacja szantaż
Inne

Wojna kobiet

„Słowik” autorstwa Kristin Hannah to opowieść, która głęboko porusza i pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury. Autorka mistrzowsko kreśli losy dwóch sióstr, Vianne i Isabelle, osadzonych w realiach okupowanej Francji podczas II wojny światowej. Narracja jest pełna emocji i napięcia, a jednocześnie subtelnie ukazuje siłę ludzkiego ducha i niezłomność w obliczu niewyobrażalnych trudności.
Kristin Hannah w sposób niezwykle autentyczny oddaje atmosferę tamtych czasów, a jej bohaterki są postaciami z krwi i kości, z którymi łatwo się utożsamić. „Słowik” to nie tylko wspaniała saga rodzinna, ale również głęboka refleksja nad miłością, poświęceniem i odwagą. Każda strona tej książki przynosi nowe emocje, a dynamiczna akcja sprawia, że trudno się od niej oderwać.
Styl pisania Hannah jest pełen wdzięku i elegancji, co sprawia, że „Słowik” to prawdziwa uczta literacka. Polecam tę książkę wszystkim, którzy szukają wzruszającej i inspirującej opowieści o sile ludzkiego ducha i niezłomności w trudnych czasach. To powieść, która z pewnością na długo pozostanie w sercach czytelników.

Książka po prostu mnie urzekła. Nie mogę wyrazić swojego zachwytu słowami. (Chciałabym zobaczyć jej ekranizację.) ~Kristin Hannah przestawiła w niej , że miłość ma więcej oblicz niż jedno.~

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wciągająca powieść rozgrywająca się podczas II wojny światowej. Polecam!

Wciągająca powieść rozgrywająca się podczas II wojny światowej. Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kocham historie opowiedziane oczami zwykłego człowieka i to właśnie dostałam. Książkę odsłuchałam, czyta Danka Stenka. Po 30 sekundach przenosisz się do Francji z czasów II Wojny Światowej i idziesz u boku dwóch sióstr przez wszystkie okropności tamtych czasów. Nie ma tam nikogo z wielkich przywódców i generałów tamtych dni, są tylko zwykli ludzie: sąsiedzi, rodzina, żołnierze Wermachtu czy SS. Czujesz strach, złość, rozterkę: "przetrwać czy walczyć ?" i głód.
Polecam

"Słowik" to powieść, której akcja toczy się we Francji, w czasie II wojny światowej.
I choć wojna jest tutaj tematem przewodnim to jednak mocno przebijają się także dwa wątki: miłosny oraz relacja dwóch sióstr: Isabelle i Vianne, które podczas oblężenia przez Niemców wybierają dwie różne drogi.
Młodziutka i nieco narwana Isabelle pod pseudonimem "Słowika" wstępuje do ruchu oporu, wyróżniając się heroiczną postawą i niebywałą siłą. Starsza Vianne początkowo wykazuje nieco bierną postawę, pozostając z dziećmi w domu, do którego zostaje dokwaterowany niemiecki kapitan. Jak w takiej sytuacji zachowa się Vianne? Ile jesteśmy w stanie poświęcić dla kraju i swojej rodziny? Kto w tej walce przeżyje i odniesie zwycięstwo?
Gorąco zachęcam do poszukiwania odpowiedzi na te pytania w książce.

Porywająca, zaskakująca, poruszająca do głębi, nie pozwalająca odłożyć jej choćby na chwilę... Mogłabym tak wymieniać bez końca jaka jest ta książka, a i tak odniosłabym wrażenie, że to wciąż za mało. Już dawno lektura nie wywołała u mnie tylu skrajnie różnych emocji, poprzez uśmiech, strach, niepewność, smutek a przede wszystkim ciekawość jak to się wszystko zakończy. A zakończyło się tak, że... Och! Przygotujcie sobie po prostu pudełko chusteczek 🥺
Na lekturę miałam chęć już od dawna, ale zawsze blokowała mnie liczba stron. Jak się jednak okazuje można stworzyć "cegiełkę" bez grama nudy, przewlekłych opisów, a czytelnik na pewno nie będzie przy niej zasypiał. Książkę częściowo czytałam a czasem słuchałam audiobooka, gdyż historia tak mnie wciągnęła, że żal było mi ją pozostawić w domu, gdy wyruszałam na dłuższe spacery. Tutaj warto dodać, że Pani Danuta Stenka w roli lektorki znakomicie nadaje opowieści charakteru i bardzo przyjemnie się jej słucha. Ja potrzebowałam jedynie zobaczyć w książce imiona, nazwiska i nazwy kilku miejscowości, gdyż łatwiej było mi potem przyswoić francuskie nazewnictwo, ot taki mój mały wymysł 😉
#maratonzkryminałnatalerzu

Książkę oceniam na 6,5/10.

Historia bardzo ciekawa, lecz sposób przedstawienia bohaterek nienajlepszy - ciężko było mi się przyzwyczaić do którejś z nich lub polubić, bo obie zostały skrajnie napisane. Vianne została przedstawiona, jako naiwna kobieta, która boi się wielu rzeczy, nie reaguje, a woli przemilczeć i zaakceptować swój los, jakikolwiek by on nie był. Zmienia się to dopiero pod koniec książki, aczkolwiek nie jest to duża zmiana, a niewielka. Natomiast Isabelle została przedstawiona, jako skrajnie buntownicza, uparta dziewczyna, która nie da sobie nic przetłumaczyć i działa pod wpływem emocji, a zarazem żyje z głową w chmurach. Nie było tutaj złotego środka - albo była skrajnie buntownicza, albo była skrajnie łatwowierna.

Niektóre wydarzenia były naciągane, ale nie do przesady. Przede wszystkim ratował książkę wątek Juliette Gervaise, chociaż można było domyśleć się, kim jest ta kobieta po kilkudziesięciu stronach książki.
Zakończenie zdecydowanie na plus. Jest przykre, ale prawdziwe, biorąc pod uwagę czasy II Wojny Światowej, momentami wesołe, ale i pouczające, skłaniające do refleksji. Jak my byśmy się zachowali w tak ciężkich czasach? Czy dalibyśmy sobie radę? Czy bylibyśmy w stanie prowadzić względnie normalne życie po przeżyciu takich okropności?

Nie wrócę do tej książki drugi raz, ale mogę ją śmiało polecić osobom, które interesuje tematyka II Wojny Światowej.

Książkę oceniam na 6,5/10.

Pięknie napisana historia potworności, jakie niesie za sobą wojna. O tym jak niszczy i buduje, zabija i wzmacnia, kładzie na kolana albo unosi wysoko głowę. Skłania do wielu refleksji, jak my byśmy postąpili? Łatwo jest oceniać i podejmować decyzje, gdy nie czuje się głodu i zimna, strachu i braku nadziei. Książka tak pięknie napisana, że niemal czuje się to wszystko na własnej skórze. Wyborna.

Piekna ksiazka poruszajaca trudny temat wojny. Wyciskacz lez.

Piekna ksiazka poruszajaca trudny temat wojny. Wyciskacz lez.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piękna opowieść o rodzinnych więziach i poświęceniu. Dwie siostry w okupowanej Francji niczym rozważna i romantyczna podejmują heroiczną walkę z okupantem. Isabelle - narwana i szalona wstępuje do ruchu oporu i przeprowadza alianckich lotników przez Pireneje, a Vianne stateczna żona i matka pomaga w ukrywaniu żydowskich dzieci. Jaki los spotka obie z nich?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niby kolejna książka o czasach wojennych, jednak jedna z niewielu pokazana z perspektywy zwykłego obywatela, szarego człowieka, który zmierzył się z codziennością w tych czasach. Świetnie napisana, wszystko przemyślane. Doskonała!

Video

Video