Słowik

Patronat LC
Kristin Hannah
powieść historyczna 560 str.
The Nightingale
2016-10-12
2016-01-01
Data 1. wydania:
2015-02-03
Barbara Górecka
Świat Książki
powieść historyczna
Paryż wojna II wojna światowa Francja siostry konspiracja niebezpieczeństwo odwaga okupacja szantaż

The Nightingale

Kup książkę

Oficjalna recenzja

Wojna kobiet

78 Link do recenzji

Ta historia zapada w pamięć i zostaje w głowie na kilka dni. Jak to zazwyczaj przy literaturze wojennej dziękujemy w trakcie czytania, że nie musieliśmy żyć w tamtych czasach. Miałam tą książkę przeczytać w tydzień, a jak do niej siadłam zarawałam noc i jednym tchem pochłonełam historię tych dwóch sióstr cały czas zastanawiając się która przeżyła ten horror.

Książka przeciętna na tle literatury wojennej, którą czytałam. Temat jest przedstawiony w łopatologiczny sposób, a martyrologia Francuzów podczas II wojny światowej... no sorry, ale jakoś mnie to nie przekonuje.

"Każde życie ma swój kres. Bez względu na to, czy się przez nie przeczołgasz, czy przefruniesz."

Początek września to taki czas, gdy w szczególny sposób jak każdego roku pamiętamy. Pamiętamy o tych co polegli. Pamiętamy o tych, co przeżyli i dali świadectwo. Pamiętamy o okrucieństwie wojny, ale też o odwadze, bohaterstwie i męstwie tych, co walczyli na fronc...

Wstyd się przyznać, ale moją wiedzę o ruchu oporu we Francji opierałam niemal wyłącznie na serialu "Allo, Allo". Tymczasem ta pięknie opisana historia wojenna zmieniła moje myślenie o Francuzach. Koniecznie trzeba tę książkę przeczytać!

Jedna z nielicznych książek, którym daje 10/10. Zarwałam noc, by ją skończyć. Czytałam bez przerwy... przy jedzeniu, w toalecie, w wannie, na spacerze. Książka pochłania i zmiata. Jest w niej wszystko, od trwogi oblicza wojny, przez obrazy trudnej miłości sióstr i ojca, po wątek miłosny, mnóstwo odwagi, siły, strachu. Dopiero po zamknięciu ostatniej strony i przeczytaniu podzię...

Świetna książka, dobrze napisana, wciągająca, pokazuje prawdziwe oblicze wojny.

Książka wciąga niemiłosiernie, wzrusza, chwyta za gardło i nawet po przeczytaniu trudno oderwać od niej myśli.

Tę historię zapamiętam na długo. Wcale nie dziwi mnie tak wysoka ocena tej pozycji, polecam każdemu! Jedyny minus, to, że za szybko się kończy :D

Na półkach: , , , , ,

Jedna z lepszych zeszłorocznych książek, które przeczytałam, to „Słowik” Kristin Hannah.
▫️
To po tej lekturze sięgnęłam po inne, o których albo już mieliście okazję tu przeczytać albo jeszcze przeczytacie - Saszeńkę, Krawcową z Madrytu, Serafimę. Historie z wojną w tle, z miłością na pierwszym planie, ale przede wszystkim - o silnych i inspirujących kobietach, w dobrym...

Podchodziłam dosyć długo do przeczytania tej pozycji książkowej, mimo że temat wojenny jest przez mnie dosyć często czytany i lubiany. Początek mnie męczył, nie powalał, historia rodzinna ukazana dosyć skromnie ale od połowy książki i sam koniec powalił mnie w 100%. Rzadko mi się zdarza, abym płakała, ale łzy same się cisnęły do oczu. Rewelacja, polecam, warta przeczytania

Dyskusje

Video