Słowik

2016-10-12
2016-01-01
2015-02-03
Barbara Górecka
Paryż wojna II wojna światowa Francja siostry konspiracja niebezpieczeństwo odwaga okupacja szantaż
Inne

Wojna kobiet

Dwie siostry,Isabelle i Vianne,dzieli wszystko;wiek,okoliczności,w jakich przyszło im dorastać i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka,każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczna drogę,nie zważając na niebezpieczeństwa,obie bowiem były bohaterkami,ocaliły nie jedno życie.
Zbuntowana Izabella dołączyła do ruchu oporu,opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne,podczas jego nieobecności musi przyjąć pod swój dach wroga ,mimo tego działa ratując żydowskie dzieci.
Inspirowana życiorysem bojowniczki ruchu oporu,Andrée dr Jongh,opowieść o sile, wierze,odwadze, miłości,trudnych rodzinnych relacjach oraz determinacji kobiet zachwyciła miliony czytelników ,wśród nich jestem i ja! Piękna historia!

Zbuntowana Izabella dołączyła do ruchu oporu,opuszczona przez...

Ta książka trafia w moim sercu na półkę „ukochane książki”. Nie będę pisać recenzji, jest ich pełno. Książka niesamowicie poruszająca, dotykająca różnych problemów i pokazująca, że nic nie jest czarno białe a już na pewno nie w czasach tak okrutnych jak wojna. Książka poruszyła mnie bardzo, ogromnie wciągnęła. Pokazała wiele twarzy wojny, cierpienia.

Dawno już nosiłam się z zamiarem przeczytania Słowika, i wreszcie, dzięki książkowym zakupom mojej siostry, postanowiłam i ja poznać tą historię. Słowik to prawdopodobnie najbardziej znana książka Kristin Hannah. To literatura fikcji historycznej, z okresu II WŚ. Opowiada o losach dwóch sióstr - Isabelle i Vianne, podczas okupacji niemieckiej na terenach Francji. Jak to zwykle bywa u Kristin, trudne relacje rodzinne również się pojawiają i stanowią kluczową część całej opowieści. Obie kobiety walczą o przetrwanie każdego dnia walki z wrogiem zmagając się z innymi problemami. Mnóstwo trudnych dylematów, łamiących serce rozstań i ryzykownych decyzji. Mimo swej grubość czytało mi się to bardzo płynnie, a sprytny zabieg nie odkrywania wszystkich kart zawczasu spełnił swoją rolę i do ostatniej strony mogłam tylko przypuszczać kim jest narratorka z Oregonu. Myślę, że pomimo tak licznej literatury o temacie wojennym, warto sięgnąć po Słowika.

Sięgnęłam po tę książkę podejrzawszy ją w przeczytanych u znajomego czytelnika na LC. Zaciekawiła mnie wysoka ocena i ładna recenzja. Faktycznie książka jest ciekawa i głęboka. Na pewno sięgnę po kolejne tej autorki. Czasami jednak warto czytać Państwa recenzje, a szczególnie jeśli są szczere i pomocne w natłoku wielu średnich książek. Dziękuję Panu Arturowi za tą polecajkę. Polecam.

Wspaniała książka inspirowana faktami. Razem z tytułową bohaterką przeżywałam lęk, paraliżujący strach, zimno i głód. Razem z nią cierpiałam i wzruszyłam się. Kiedy czytałam książkę wyraźnie widziałam opisywane krajobrazy, czułam zmęczenie fizyczne i psychiczne. Wciągające niesamowicie!

To książka dla cierpliwych. Zaczyna wciągać dopiero od 250 strony. Od połowy książki z każdą kolejną stroną dostajemy emocjonalną i okrutną lekcje historii . Wzrusza , przeraża , wręcz czasem zadaje psychiczny i fizyczny ból. Uważam , że powinna pojawić się na liście lektur szkolnych obowiązkowych.

Książka napisana w taki sposób, że chce się ją czytać. Nie mogłam się oderwać, może też dlatego, że ciekawią mnie takie "klimaty". Opowieść o wojnie, miłości, cierpieniu i przede wszystkim o prawdziwym życiu. Wzruszyłam się nie raz.

Chyba pierwszy raz oceniłam książkę najwyższą możliwą oceną. Sądzę że powinna ona trafić na listę lektur obowiązkowych dla maturzystów. Musimy pamiętać!

Piękna książka :)

Piękna książka :)

To moja druga książka tej autorki po "Gdzie poniesie wiatr".
Tym razem autorka zabrała nas do Francji, gdzie przedstawia nam historię i relację dwóch sióstr Isabelle i Vianne na tle II wojny światowej i jej brutalnego oblicza.
Obie siostry są diametralnie różne od siebie, dzieli je wiele: spora różnica wieku, ale też temperament, okoliczności w których dorastały i doświadczenie. Isabelle jest młodsza, to niepokorna, rzec można krnąbrna nastolatka, która w żadnej ze szkół nie może zagrzać miejsca, której porywczy temperament nie pomaga w relacjach ani też do końca zrozumieć samą siebie.
Vianne jest już mężatką, ma dziecko, jest spokojna i wyważona, uczy w szkole wydaje się że znalazła swoje miejsce na ziemi.
Gdy wojska niemieckie wkraczają do Francji obie stają przed nowymi wyzwaniami, walcząc każda w odmienny sposób o przetrwanie. Porywcza Isabelle (jej przez cały czas kibicowałem) przyłącza się do ruchu oporu, zachowawcza Vianne (irytowała mnie),której mąż został zmobilizowany, chce przetrwać nie narażając się, tylko jak zachować neutralność gdy jest zmuszona zakwaterować we własnym domu niemieckiego oficera.
Ta książka to opowieść o skomplikowanych relacjach sióstr, o okrucieństwie wojny, o bohaterstwie, odwadze, miłości, tchórzostwie, cierpieniu i poświeceniu. To dynamiczna opowieść o tym jak okrucieństwo wojny zmienia człowieka i jego naturę, o tym jak trudnych wyborów musi dokonywać stawiając na szali własne życie, bezpieczeństwo dzieci. To opowieść o nadziei i bohaterstwie kobiet, bohaterstwie które ma różne definicje i oblicza ale zawsze związane jest z poświęceniem, bólem i psychicznym cierpieniem.

Szczerze polecam

To moja druga książka tej autorki po "Gdzie poniesie wiatr".

Video

Video