Finimondo

Wydawnictwo: W.A.B.
8389291908

Finimondo nosi podtytuł komedia romantyczna, ale jest powieścią o miłości, śmierci, polityce i interesach. Tytułowe finimondo to zagęszczony czas, w którym każdy z czwórki bohaterów dowiaduje się, kim jest naprawdę i czego pragnie. Akcja powieści toczy się na stołecznych ulicach, w biurowcach, galeriach handlowych, w autobusach, samolotach, w chmurach mgły i smogu, w zimowym Lesie Kabackim na skraju Warszawy.

Hubert Igliński | 2014-01-26
Przeczytana: 2004 rok

Choć książkę tę czytałem prawie dekadę temu, to zawsze jak na nią spoglądam na półce, wywołuje uśmiech na mojej twarzy.
Wartka akcja, barwni bohaterowie, dużo humoru, bardzo celnie odmalowana stolica i Polska z jej przywarami i fobiami, oraz zabawnie splatające się wątki spowodowały, że książkę przeczytałem wręcz jednym tchem.
Zaskakują mnie te niskie oceny. Czyżbym był wtedy tak niedoświadczonym i niewymagającym czytelnikiem, czy też jednym znawcą talentu Piotra Siemiona... ? Chyba sięgnę po nią raz jeszcze, żeby się przekonać :)

Anna Koniec | 2015-09-07

Rozmawialiśmy o tej książce na zajęciach z prozy po 1989. Miał to być przykład powieści korporacyjnej... I był to dobry przykład! Bo powieść korporacyjna nie musi toczyć się tylko w biurowcu - ważne, żeby bohaterowie byli "korpo-ludkami". A u Siemiona są. Wiem, bo sama pracuję w korporacji. Siemion oddał tego ducha. A że zagęścił akcję? Że doprowadził do wydarzeń tak poplątanych, że aż wymykających się prawdopodobieństwu? Kundera nazwałby to wodewilowym układem w powieści - układem między pisarzem a czytelnikiem z których jeden prosi o przymknięcie oka a drugi oko przymyka, by dostać to, za co płacił - rozrywkę. Tu rozrywkę lekko podgoryczoną świadomościa tytułowego końca świata.

andainn | 2013-07-08
Na półkach: 2013r., Przeczytane
Przeczytana: 07 lipca 2013

Warszawa jest jak gigantyczne mrowisko. Na ulicach, w budynkach i firmach mijają się setki tysięcy ludzi - wszyscy są dla siebie jednakowo obcy. Siemion wbrew wszystkiemu splata jednak ze sobą losy osób zupełnie niepozornych.
Linka jest żoną Aureliusza, chłodnego polityka-publicysty wyznającego konserwatywne wartości. Sama marzy o powiększeniu rodziny, życiu luksusie i własnym programie w TV. Postanawia więc odejść od męża i zacząć nowe życie.
Tadeo ma już za sobą nowy start. Wyrwał się już z nudnej pipidówy, teraz pora na podbicie Warszawy. Ciężko jednak snuć plany podbicia stolicy, gdy jest się bezdomnym, pracującym na trzy zmiany w dziale ksero międzynarodowej korporacji.
Po szczeblach tej samej wielkiej firmy pnie się Zosia, próbująca pozbierać się po utracie ukochanego. Ból istnienia zagłusza pracą i ostro doprawianymi imprezami.
A w tle wielka, międzynarodowa transakcja z Amerykanami.
Muszę przyznać, że to za dużo, nawet jak dla mnie - a lubię, kiedy w książkowych fabułach...

dintah | 2014-07-08

szkoda, że Siemion napisał tylko dwie książki. Bardzo solidna książka obyczajowo-fantastyczna[cokolwiek to znaczy]. i szkoda, że zamiast ekranizacji finimondo powstały ekranizacje np. rozlewiska

frycu | 2011-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2011

Początek książki obiecujący, jednak im dalej tym książka stawała się bardziej zagmatwana, a styl pisania męczył. Można przeczytać z ciekawości, jednak drugi raz bym po nią nie sięgnął.

| 2010-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2010

Momentami ciekawe,ale potem czytałam juz co drugą stronę. Może coś mi umknęło, ale to chyba książka po prostu nie dla mnie.

cyklop72 | 2016-06-08
libellula | 2015-09-29