Ruchy

Sławomir Shuty Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
W.A.B.
2008-04-03
2008-04-03
nihilizm czarny humor polskie realia

Momentami pogubiłam się w fabule. Opisy współżycia napisane o niebo lepiej niż w "Sexusie". Bardzo specyficznie a przez to ciekawie napisana,

Sześć punktów wyłącznie za język. Naprawdę piekna polszczyzna. Fabuła? Jaka fabuła? Wszystko sprowadza się do jednego wielkiego ruch.....

Stanowczo przesadzam z tym 9 na 10, ale jak czytam "recenzje" osób, które oceniaja na 1 z 10 mimo, że a) nie przeczytaly, b) totalnie nie zrozumiały książki (i otwarcie się do tego przyznają),to nóż sprężynowy kupiony na targu w kieszeni sztruksów mi się otwiera.

Słucham i... to już było. W treści Irvine Welsh, Charles Bukowski, a melodia języka dokładnie jak w pilchowym "Mieście utrapienia". Wszechobecne opary gorzały w lekturze wyłącznie dla cierpliwych i odpornych miłośników wiuśtania, gorgolenia tudzież miąchania plaskacza.

Zawoalowany pornosek, który tym sławetnym zza naszej zachodniej granicy do pięt nie dorasta, chociaż pod względem językowym niesamowicie rozbudowany jest. I to chyba jedyna zaleta "Ruchów".

Fabuła jest... tfu, jaka fabuła?! Poza użyciem przez autora dziesiątek określeń na rzeczy, fizjonomię i fizjologię związaną z seksem - o których istnieniu nie miałem pojęcia (najprawdopodobniej autor część z nich po prostu wymyślił na potrzeby ów "dzieła"),nie wiadomo o co się bohaterom rozchodzi. Jakaś mieścina, w jakimś miejscu, z jakimiś ludźmi, którzy mają wieczną "chcicę". A, no i zazdrość. Tyle.

Cztery gwiazdki tylko dlatego, iż czytało mi się to lepiej niż "Kroniki Jakuba Wędrowycza", chociaż niewiele prościej było mi dobrnąć do końca.

Obłędna! Inaczej nie umiem tego wyrazić.

Obłędna! Inaczej nie umiem tego wyrazić.

Dotarłam do 40 strony. I niestety nie dam rady kontynuować. Lektura jest koszmarem więc odkładam bez żalu

Językowo bardzo dobre, a co do opisanej historii wymaga dużo miłości do autora, lub jeśli autor woli zacnego ruchu...

Książka na którą czekałem, ale okazała się rozczarowaniem. Już nawet nie pamiętam dokładnie czemu :-0

Niestety, nie byłam w stanie wysłuchać wynurzeń autora do końca i porzuciłam lekturę w trakcie. Możliwe, że w ten sposób pozbawiłam się sposobności poznania kolejnych, należy przyznać, że dość często oryginalnych, określeń narządów płciowych zarówno męskich, jak i damskich. Jednakże kolejne opisy scen erotycznych suto okraszonych alkoholem jakoś nie napawały mnie entuzjazmem do kontynuacji znajomości z prozą autora. Rozumiem jego zamysł, doceniam sposób przedstawienia postaci, lecz treść mnie znużyła. Bohaterowie pojawiający się niczym kukiełki z pudełka, monotematyczność ich rozmów i zachowań, ten niekończący się korowód plaskaczy i gamoni, niskie pobudki działań oraz stawianie na pierwszym miejscu potrzeb fizjologicznych sprawiły, że odłożyłam książkę z ulgą. Lektura dla wytrwałych lub dla tych, którzy uwielbiają słowotwórcze nowinki ponad wszystko.

• 2011
  • Groza