Nieludzka komedia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Tragikomedia lekka i nieprzyjemna. Nieludzka komedia to z pozoru zabawna opowiastka, lekka i łatwa, choć nieprzyjemna. Snuje ją niejaki Emil Król, niespełniony pisarz, sfrustrowany nauczyciel i nieszczęśliwy kochanek zarazem. Jego gawędy o rodzinie, o podróżach czy o pracy w szkole cechuje zjadliwy humor i gorzka ironia. Czytelnikowi śmiech jednak zamiera na ustach, kiedy ten sympatyczny sceptyk dopuszcza się bestialskiego mordu, zabijając swoją ukochaną, niedoszłą matkę jego dziecka, a następnie ćwiartując jej zwłokia Osadzony w więzieniu, opisuje swoje życie i wsłuchuje się w medialny szum, jaki narasta wokół jego zbrodni. Nie tracąc nic ze swej błyskotliwości, powieść Franczaka ujawnia na koniec swój dantejski wymiar i zmienia się w medytację o nowoczesnym złu, pozbawionym istoty i nieuchwytnym. Jerzy Franczakurodzony w 1978 roku w Krakowie. W minionym tysiącleciu opublikował kilka zbiorów wierszy, po czym jako liryk zamilkł na wieki. Od tego czasu ukazały się zbiory opowiadań Trzy historye (Korporacja HA!art, 2001), Szmermele (Biblioteka Nowego Wieku, 2004) i Algi, kalki, zębatki (Świat Przedstawiony, 2004), zbiór esejów Grawitacje (Rita Baum, 2007) oraz powieść Przymierzalnia (Korporacja HA!art, 2008). Jest też autorem dwóch książek o literaturze nowoczesnej: Rzecz o nierzeczywistości. Sartre Gombrowicz Nabokov (Universitas, 2002) i Poszukiwanie realności. Światopogląd polskiej prozy modernistycznej (Universitas, 2007). Publikował m.in. na łamach Twórczości, Fa-artu, Kresów, Dekady Literackiej, Rity Baum, Ha!artu, Tekstów Drugich. założyciel i redaktor pisma literacko-artystycznego Nowy Wiek (obecnie zawieszonego). Asystent w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ. W TVP Kultura prowadzi program o nowościach wydawniczych (Czytelnia).

Eunika | 2012-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2012

O wiele bardziej podobały mi się przemyślenia głównego bohatera niż fabuła. Zazwyczaj postrzegał on świat i ludzi w wyolbrzymiony sposób, "dorysowując" sobie elementy do zaobserwowanych faktów. Podobało mi się, bo ja, podobnie jak główny bohater, intensywnie obserwuję i przeżywam to, co mnie otacza.
Cieszę się, że przeczytałam tę książkę, świetnie ukazuje ona, że nic nie jest w 100% czarne bądź białe, czyli oczywiste.
Jest w niej wiele fragmentów, które wymagają zastanowienia, lecz mimo wszystko dość lekko mi się ją czytałam.
Mogę polecić tę książkę osobom, które cenią sobie wyważony sarkazm i lubią tragikomedie.

Mateusz | 2010-05-30

Interesująca, przewrotna, intertekstualnie inteligentna.

Taki książkowy "Dzień świra" z nutką Dostojewskiego.

Ale to jakoś za mało, żeby uznać za bardzo dobrą... Nie wiem jeszcze skąd się ten niedosyt bierze?

Anakonda | 2014-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2014

Początkowo byłam zaintrygowana (bezpardonowy język autora i zmysł obserwacyjny), później zaskoczona a na końcu wręcz zawiedziona. Nie wiem.

Snoopy | 2010-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2010

Początkowo dałem tej książce aż trzy gwiazdki ze względu na humor i zgrabny opis naszej rzeczywistości. Rzeczywiście, powieść Franczaka, choć nieco chaotyczna, broni się tymi elementami najlepiej, a cała otoczka "zbrodniczo-kryminalna" nie jest tu zbytnio potrzebna. Tak, czy siak czyta się to szybko i dosyć przyjemnie. Po upływie kilku dni nie zostało mi z niej wiele w pamięci i koniec końców zniżam ocenę do "średniej".

Anka | 2010-08-11

Fajny jezyk, geniajalna obserwacja terazniejszej polskiej rzeczywistosci,poczatek bardzo wciaga, koniec zaskakujacy, ale niezbyt pozytywnie..

edson | 2013-02-24

Przewrotna tragifarsa.