Ojciec odchodzi

Wydawnictwo: Ha!art

Jeszcze jedna książka o polskim papieżu. Krytyczna minipowieść o tzw. pokoleniu Dżej Pi Tu. Obraz społeczeństwa polskiego w Krakowie zestawiony z obrazem medialnym, wszechobecne stacje telewizyjne, okno na Franciszkańskiej, Marsze Milczenia, Mecze Pokoju, Czarny Internet i wiele innych zbiorowych akcji. 1 kwietnia 2005 (w wigilię śmierci papieża) główny bohater ateista przyjeżdża na stypendium do ukochanego miasta największego z Polaków i niczym Odyseusz wędruje po krakowskich mieszkaniach i przepełnionych knajpach, konsumując alkohole i prowadząc z przedstawicielami miejscowej młodej inteligencji oraz obcokrajowcami rozmowy o Papieżu, rzeczach ostatecznych, i tych zupełnie błahych. Jest przy tym nieodmiennie zaskoczony masowymi eventami i krytycznie portretuje medialny wizerunek społeczeństwa, któremu na ekranach, monitorach, w słuchawkach na żywo umiera Ojciec

Magdalena Wójcicka | 2010-10-25
Na półkach: Domowe zbiory, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2010

„Jeszcze jedna książka o polskim papieżu. Krytyczna minipowieść o tzw. pokoleniu Dżej Pi Tu. Obraz społeczeństwa polskiego w Krakowie zestawiony z obrazem medialnym” – to zdanie z czwartej strony okładki, przeczytane naprędce w krakowskiej księgarni zachęciło mnie do kupienia „Ojciec odchodzi” Piotra Czerskiego. Nie żałuję, bo po ponad pięciu latach od śmierci Jana Pawła II dobrze jest spojrzeć na tamte wydarzenia z perspektywy czasu. Minipowieść Czerskiego zdecydowanie tę podróż w czasie ułatwia.

Każdy pamięta co działo się w Polsce, kiedy odchodził Jan Paweł II. Cały naród na chwilę się zjednoczył, zapanował pokój, każdy przeżywał chwilę refleksji. Była to zmiana krótkotrwała, wielkie słowa, wielkie czyny w większej części nie doszły do skutku. Ta smutna chwila miała spowodować przemianę narodu. Czy tak się stało? Chyba nie, bo na ile możemy zmienić świat, nie zmieniając samych siebie?

Takie chwile jak śmierć Jana Pawła II, katastrofa 10 kwietnia itd. zatrzymują czas na chwilę,...

jusola | 2011-02-07
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 06 lutego 2011

Ot, nic wielkiego - taka sobie niewielkich rozmiarów lekko napisana powiastka z socjologicznym podtekstem - jacy my naprawdę jesteśmy, my wielcy i gorliwi chrześcijanie, przeżywający niezwykle emocjonalnie śmierć papieża Jana Pawła II.

Jak ktoś miał trochę zdrowego rozsądku w chwili narodowego żalu po śmierci naszego papieża (zdrowego rozsądku wcale nie utożsamiam z niechęcią do Kościoła czy religii), to książeczka dla niego odkrywcza nie jest, kto przeżył "narodowe" emocje po katastrofie smoleńskiej - tym bardziej. Kto wierzy w jakieś cuda związane z odnowieniem narodowego ducha, niech przeczyta, może się oburzy czy co.

Akcja powiastki toczy się głównie w Krakowie tuż przed i po śmierci papieża. Bohater (autor udaje, że on sam) to młody stypendysta UJ (chyba), ale jego doświadczenia skupiają się jednak na wycieczkach po knajpach i mieście w stanie niezbyt trzeźwym. Nie przeszkadza mu ten stan oczywiście (tu głęboka ironia) w trafnym diagnozowaniu naszego narodowego...

Leszczu | 2014-08-24

Nie jest to literatura najwyższych lotów - jeśli chodzi o styl. Raczej typowa wypowiedź. Dlatego raczej patrzeć należy na to jako fabularyzowany reportaż lub coś w tym stylu.
Właśnie fakt, że to raczej coś na kształt monologu powoduje, że w miarę szybko się czyta.
Z obserwacjami zawartymi w dziele, jak z innymi opiniami, można się zgadzać lub nie, chyba też od podejścia do całego omawianego problemu zależy sam odbiór tej książeczki. Zresztą, sam fakt wydania przez ha!art świadczy o pewnym ładunku kulturowo-emocjonalno-światopoglądowym.
Pomimo jednak pewnych spostrzeżeń, dotyczących zjawisk widzianych oczyma zblazowanego studenta, całość jest dość powierzchowna. Zawsze razi mnie w takich książkach przedstawienie polskiej młodzieży. Ok. Wkraczamy na niebezpieczny grunt. Polska młodzież pije, pali, uprawia seks. Tak robiła młodzież w PRL-u, tak robi teraz, tak będzie robić za x lat. Współcześnie jednak dąży się do przejaskrawiania naturalistycznych opisów związanych z tym, jak się...

dawidrj | 2011-03-12
Przeczytana: 12 marca 2011

Czerski w tekście "Ojciec odchodzi", który można by nazwać połączeniem fabularyzowanego reportażu ze zbiorem wpisów z bloga lub dziennika, dokonał obserwacji polskiego - katolickiego - życia duchowego. Wszyscy byliśmy świadkami jego manifestacji, trwającej kilka-kilkanaście dni, w związku ze śmiercią papieża Jana Pawła II.

Autor rozprawia się w swojej książce z polską duchowością w świetle wydarzeń rozgrywających się na początku kwietnia 2005 roku. W jego opinii okazuje się ona być okazjonalnym, patriotyczno-religijnym (zgodnie ze stereotypem Polaka-katolika) zrywem. Emocjonalną masówką, pełną wzniosłych zapowiedzi miłości, pokoju i ogromnej pobożności tych ponad 90% Polaków, deklarujących przynależność do Kościoła Katolickiego, czy też określających się (przynajmniej formalnie) właśnie jako katolicy. Elementem książki są fragmenty wypowiedzi internautów, zamieszczanych na forach i w komentarzach, publikowanych w polskich portalach. Żeby podkreślić "atmosferę", panującą wówczas w...

t3tris | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

Bardzo lubię styl Czerskiego - strumień świadomości, który nie męczy, który jest jasny i przejrzysty, który jest poukładany jak przystało na myśli ścisłowca.
Gorzki obraz polskiej religijności na pokaz nie jest może bardzo odkrywczy dla kogokolwiek myślącego, ale nie przypominam sobie, żeby gdziekolwiek był przedstawiony z równie bezwzględną dokładnością.

Wokulski | 2014-03-29

Pomysł był bardzo dobry, wykonanie marne i nudne.

Maciej Gołębiowski | 2012-04-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBOOK
Przeczytana: 20 marca 2012

To raczej nowelka niż poważna książka. Niemniej jest to cenny zapis tamtych dni i nocy, którymi żyła cała Polska, a z nami reszta świata. Zapis bardzo ludzki, nienasycony przesadnym patosem czy religijnymi uniesieniami. Zapis przeżyć typowego młodego człowieka, ktoremu przyszło zmierzyć się z nową sytuacją. Z odejściem, kogoś, kto był zawsze. Nawet jeśli daleko i jeśli nieco obcy.

Irimias | 2016-05-09
Przeczytana: 09 maja 2016

Pomijając fakt, że jest to książeczka o niczym (to nic złego, jestem fanem niczego), to jest ona po prostu sztuczna. Sztuczni bohaterowie, sztuczna sytuacja (chociaż odwołująca się przecież do doświadczenia realnego), sztuczny język. Sztuczności literaturze się nie wybacza.

BKnysak | 2014-08-27

Nie robi na mnie wrażenia, kiedy ktoś negatywnie wypowiada się na temat JP2, a chyba tylko dla takiego efektu powstała ta książka.

Piotr Czerski powinien zmienić nazwisko na Czerstwy, bo jego proza to nic innego jak schematy i banały zapisane fatalnym językiem.

Alex | 2010-12-05
Przeczytana: sierpień 2010

lekka, zabawna, przewrotna, dobra do podróży.