Ojciec

Okładka książki Ojciec Michał Cichy, Jacek Dukaj, Wojciech Engelking, Jakub Małecki, Andrzej Muszyński, Łukasz Orbitowski, Ziemowit Szczerek, Wit Szostak, Michał Witkowski Patronat LC
Okładka książki Ojciec
Michał CichyJacek Dukaj Wydawnictwo: Newsweek Seria: Biblioteka Newsweeka literatura piękna
literatura piękna
Biblioteka Newsweeka
Newsweek
2017-10-11
2017-10-11
literatura polska młodzieńczy bunt opowiadanie relacje rodzinne wspomnienia zbiór opowiadań

Okładka książki Wizje alternatywne Andrzej Drzewiński, Jacek Dukaj, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Marek S. Huberath, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Jacek Piekara, Andrzej Sapkowski, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak, Maciej Żerdziński
Ocena 7,1
Wizje alternat... Andrzej Drzewiński,...
Okładka książki Inne światy Sylwia Chutnik, Jacek Dukaj, Aneta Jadowska, Anna Kańtoch, Jakub Małecki, Remigiusz Mróz, Łukasz Orbitowski, Robert J. Szmidt, Aleksandra Zielińska, Jakub Żulczyk
Ocena 6,6
Inne światy Sylwia Chutnik, Jac...

Oficjalne recenzje i

Ojcostwo polskie

Link do recenzji

1018 51 118

Jedne opowiadania lepsze, szkoda, że szybko się kończą, a inne gorsze i mniej wciągające. Mimo wszystko jest to lekka pozycja, szczególnie dla ojca, bez cukierkowania i romantycznej otoczki.

Zwykle mam problem z tomami opowiadań. Już nawet nie wiem czy trudniej przejść czytelniczą ścieżką przez tom jednego autora czy wielu - zawartych w tomie pod "jednym hasłem". Zawsze, w tomie znajdzie się takie, które nuży lub po prostu się nie podoba, albo takie które jest najlepsze.
Za temat tomu dałabym śmiało 10 punktów.
Za bezkompromisowość i bezwzględność...

Ciekawy zbiór, dobrze się czyta. Panowie są bezwzględni.

Zaskakująco dobry zbiór. Nie ma ewidentnych słabizn, kilka opowiadań (Małecki, Szostak, Dukaj) rewelacyjnych.

Zbiór dziewięciu opowiadań, których osią jest relacja syn - ojciec. Jak w większości takich zbiorów będą teksty mniej lub bardziej absorbujące czytelniczą uwagę. Panowie Małecki i Orbitowski to już uznana klasa, która znajduje tutaj tylko potwierdzenie. Tekst Wita Szostaka natomiast kolejny raz utwierdza mnie w przekonaniu z jak niezwykle różnorodnym twórcą mamy do...

Nie będę kłamać i mówić, że mi się podobało.
Opowiadania są bardzo nierówne, ale co tu dużo mówić, zwyczajnie są słabiutkie. Zdarzały się niektóre, które były ciekawe, inne co najwyżej znośne.
Emocje, relacje międzyludzkie, niech będzie, że zostały przedstawione poprawnie, jest też rzecz o odchodzeniu, to normalne. Może widzę to wszystko inaczej, bo to jednak panowie o...

Zbiór opowiadań różnych autorów, w których motywem przewodnim jest postać ojca, relacja między ojcem a synem, często powrót do wspomnień, dzieciństwa i przeszłości.

Poruszyły mnie dwa z dziewięciu utworów: "List" Wita Szostaka oraz "Pat" Wojciecha Engelkinga.

Czytając, jako ostatni, tekst Jacka Dukaja, utwierdziłam się w przekonaniu, że trudno jest mi wczuć się w jego...

Ocena tylko dwóch pierwszych opowiadań, bo dla nich faktycznie WARTO sięgnąć po tę lekturę.

Ojcowie kochają!
To pewne! Tylko troszkę inaczej niż matki, a przez to trudniej. Ich miłość jest warunkowa. Kochają interesownie i za coś. Mówiąc krótko – na miłość ojca trzeba sobie zasłużyć. Tak mówi psychologia. Jeśli na to nałożyć jeszcze cechy psychiki męskiej – otrzymujemy obraz ojcostwa skomplikowanego. Nie podejrzewam, że autorzy najpierw otworzyli podręcznik do...

W opowiadaniach poszczególni autorzy zostają sobą. I chwała im za to. Ileż mamy form ojcostwa? Mniej więcej tyle, co w tym zbiorze się pomieściło. Opowiadanie Witkowskiego - majstersztyk!

• 2018
  • E-book