Ojciec

2017-10-11
Biblioteka Newsweeka
Newsweek
opowiadania, powieści
literatura polska młodzieńczy bunt opowiadanie relacje rodzinne wspomnienia zbiór opowiadań

Kup książkę

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Ojcostwo polskie

8 Link do recenzji

Ocena tylko dwóch pierwszych opowiadań, bo dla nich faktycznie WARTO sięgnąć po tę lekturę.

Ojcowie kochają!
To pewne! Tylko troszkę inaczej niż matki, a przez to trudniej. Ich miłość jest warunkowa. Kochają interesownie i za coś. Mówiąc krótko – na miłość ojca trzeba sobie zasłużyć. Tak mówi psychologia. Jeśli na to nałożyć jeszcze cechy psychiki męskiej – otrzymujemy obraz ojcostwa skomplikowanego. Nie podejrzewam, że autorzy najpierw otworzyli podręcznik do...

W opowiadaniach poszczególni autorzy zostają sobą. I chwała im za to. Ileż mamy form ojcostwa? Mniej więcej tyle, co w tym zbiorze się pomieściło. Opowiadanie Witkowskiego - majstersztyk!

bardzo mi się podoba.
co dla mnie dziwne - już wiem że za jakiś czas o niej wrócę i powtórnie przeczytam.

może aktualny czas (junior w brzuszku, mistrz przedszkolak i mój tata aniołek)
dodatkowo podpala moje rozemocjonowanie - pewnie na pewno.
śmiem jednak twierdzić że moim osobistym zdaniem dla mnie to jest bardzo dobra książka.
myślę o niej- jej treści, opowiadam czasem...

Opowiadania są bardzo różne, Ale dla mnie najlepszy jest tekst Wita Szostaka. i dla tego jednego tekstu warto przeczytać to!

Ciekawy zbiór opowiadań, z jednymi się utożsamiam, innych nie rozumiem. Bardzo różnorodne style, inne perspektywy, ale wszędzie można znaleźć motyw ojca i jego relacji z synem

Większość opowiadań na naprawdę wysokim poziomie. Większość, ponieważ ostatnie to niepotrzebnie rozciągnięta opowieść, przez co z ciekawej stała się męcząco długą.

Można się w tym zbiorze wzruszyć, uśmiechnąć, odnaleźć swoje trudne lub dobre relacje z ojcem, można też zobaczyć jak w soczewce styl kilku ważnych polskich autorów. Warto sięgnąć.

Ciężko o jednoznaczną ocenę tego zbiorku, gdyż jest bardzo nierówny. Mimo wszystko, większość opowiadań pochłonąłem szybko i z zainteresowaniem; nie ukrywam, że to przede wszystkim zasługa tematyki owej antologii.

Co szczególnie zapadło mi w pamięć?
- Małecki i jego słodko-gorzka opowieść o umierającym ojcu,
- Orbitowski (a jakże) z poruszającym wątkiem o górach i...

Jakub Małecki mnie oczarował,
Wit Szostak - zadumał,
Łukasz Orbitowski - zachwycił,
Andrzej Muszyński - przeczytał się bez wrażeń,
Michaśka Witkowski rozśmieszył (powody dwa: 1. niezrozumienia zadanego tematu, 2. uwagi końcowej "To nie o mnie!!"),
Ziemowit Szczerek - rozczulił do łez swoim według mojej oceny najcudowniejszym w całym zbiorze opowiadaniem,
Wojciech Engelking...

Dyskusje