Ojciec

literatura piękna
2017-10-11
Biblioteka Newsweeka
literatura polska młodzieńczy bunt opowiadanie relacje rodzinne wspomnienia zbiór opowiadań

Oficjalne recenzje i

Ojcostwo polskie

[ 10 ] Link do recenzji

Jak to w zbiorze różnych autorów, lepsze i gorsze opowiadania.

O dziwo rozczarował mnie Orbitowski, którego opowiadania bardzo lubię, a i uważam że jest to w tej chwili najlepszy polski, wciąż tworzący pisarz.
No i Dukaj, jak dla mnie to opowiadanie nie dość że było słabe, to jeszcze nie na temat. Co kto lubi.

Zbiór dziewięciu opowiadań, których osią jest relacja syn - ojciec. Jak w większości takich zbiorów będą teksty mniej lub bardziej absorbujące czytelniczą uwagę. Panowie Małecki i Orbitowski to już uznana klasa, która znajduje tutaj tylko potwierdzenie. Tekst Wita Szostaka natomiast kolejny raz utwierdza mnie w przekonaniu z jak niezwykle różnorodnym twórcą mamy do...

Nie będę kłamać i mówić, że mi się podobało.
Opowiadania są bardzo nierówne, ale co tu dużo mówić, zwyczajnie są słabiutkie. Zdarzały się niektóre, które były ciekawe, inne co najwyżej znośne.
Emocje, relacje międzyludzkie, niech będzie, że zostały przedstawione poprawnie, jest też rzecz o odchodzeniu, to normalne. Może widzę to wszystko inaczej, bo to jednak panowie o...

Zbiór opowiadań różnych autorów, w których motywem przewodnim jest postać ojca, relacja między ojcem a synem, często powrót do wspomnień, dzieciństwa i przeszłości.

Poruszyły mnie dwa z dziewięciu utworów: "List" Wita Szostaka oraz "Pat" Wojciecha Engelkinga.

Czytając, jako ostatni, tekst Jacka Dukaja, utwierdziłam się w przekonaniu, że trudno jest mi wczuć się w jego...

Ocena tylko dwóch pierwszych opowiadań, bo dla nich faktycznie WARTO sięgnąć po tę lekturę.

Ojcowie kochają!
To pewne! Tylko troszkę inaczej niż matki, a przez to trudniej. Ich miłość jest warunkowa. Kochają interesownie i za coś. Mówiąc krótko – na miłość ojca trzeba sobie zasłużyć. Tak mówi psychologia. Jeśli na to nałożyć jeszcze cechy psychiki męskiej – otrzymujemy obraz ojcostwa skomplikowanego. Nie podejrzewam, że autorzy najpierw otworzyli podręcznik do...

W opowiadaniach poszczególni autorzy zostają sobą. I chwała im za to. Ileż mamy form ojcostwa? Mniej więcej tyle, co w tym zbiorze się pomieściło. Opowiadanie Witkowskiego - majstersztyk!

bardzo mi się podoba.
co dla mnie dziwne - już wiem że za jakiś czas o niej wrócę i powtórnie przeczytam.

może aktualny czas (junior w brzuszku, mistrz przedszkolak i mój tata aniołek)
dodatkowo podpala moje rozemocjonowanie - pewnie na pewno.
śmiem jednak twierdzić że moim osobistym zdaniem dla mnie to jest bardzo dobra książka.
myślę o niej- jej treści, opowiadam czasem...

Opowiadania są bardzo różne, Ale dla mnie najlepszy jest tekst Wita Szostaka. i dla tego jednego tekstu warto przeczytać to!

Ciekawy zbiór opowiadań, z jednymi się utożsamiam, innych nie rozumiem. Bardzo różnorodne style, inne perspektywy, ale wszędzie można znaleźć motyw ojca i jego relacji z synem

Dyskusje

• 2018