- Aleksander Puszkin: Trumniarz - Edgar Allan Poe: Zagłada domu Usherów - Charles Dickens: Opowieść o wuju komiwojażera - Joseph Sheridan Le Fanu: Zielona herbata - Teodor Dostojewski: Bobok - Joseph Conrad: Gospoda "Pod Dwiema Wiedźmami" - William Wymark Jacobs: Małpia łapka - Robert Smith* Hichens: Miłość i profesor Guldea - Edward Lucas White: Lukundu - Herbert George Wells: Furtka...

- Aleksander Puszkin: Trumniarz
- Edgar Allan Poe: Zagłada domu Usherów
- Charles Dickens: Opowieść o wuju komiwojażera
- Joseph Sheridan Le Fanu: Zielona herbata
- Teodor Dostojewski: Bobok
- Joseph Conrad: Gospoda "Pod Dwiema Wiedźmami"
- William Wymark Jacobs: Małpia łapka
- Robert Smith* Hichens: Miłość i profesor Guldea
- Edward Lucas White: Lukundu
- Herbert George Wells: Furtka w murze
- Edward Frederic Benson: Gdzie nawet ptak nie zaśpiewa
- Hector Hugh Munro (Saki): Kuna
- Oliver Onions: Wabiąca Ślicznotka
- Maurice Renard: Żaba
- Alfred Edgar Coppard: Adam, Ewa i… co u licha?
- Guillaume Apollinaire: Zniknięcie Honoriusza Subrac
- William F. Harvey: Sierpniowy upał
- Karol Čapek: Ślady
- Dorothy Leigh Sayers: Bury kot
- William Faulkner: Kwiaty dla Emilii
- A.J. Alan: Warkoczyk
- John Steinbeck: Dziwna afera przy Alei M.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Meowth | 2015-12-27
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Czytałam to tyle razy, że aż dziw, że w moim egzemplarzu widać jeszcze druk. :) Od tego opasłego, pachnącego kurzem i starością tomu zaczęła się moja miłość do literatury grozy, zwłaszcza tej smakowicie stylowej i szacownie leciwej.

blaszanyzegarek | 2010-08-17

Genialny zbiór opowieści, które są naprawdę straszne. Jeszcze jak się je czyta przed snem przy jednej lampce w ciemny pokoju. Klimat niesamowity, przerażający, a za razem wciągający.

'Miło' się ją czytać w gronie znajomych podczas wypadu pod namiot bądź przy ognisku.

nellanna | 2012-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2012

Wyśmienita mieszanka wybuchowa, klasyka gatunku, obowiązkowa lektura dla miłośników grozy. A do tego to stare wydanie! Pożółkłe kartki, że momentami miałam problem z ich odczytaniem. Znakomity dobór autorów, wiele tych opowiadań wystarczyłoby jako samodzielna lektura, ku rozmyślaniom i dla inspiracji.Trudno wybrać coś najlepszego, bo same nazwiska autorów rekomendują danie złożone z wielu, atrakcyjnych przypraw. Zalecam wieczorne czytanie... po niektórych trudno zasnąć a niedługo noce majowe i najpiękniejszy w roku czas na marzenia i zamyślenia.Leżała sobie gdzieś dłuuugo na półce, czekając aż ją kupię na allegro. Chyba nie ma obecnie tak pełnej antologii, z wyborem tylu słynnych nazwisk. A jeśli jest to chyba nie na moją kieszeń. Muszę koniecznie zapolować na część drugą. POLECAM, bo warto do tego zbioru wracać, kiedy klimat sprzyja.

kipog | 2012-12-17
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Zbiór dobry, ale nierówny, pierwsze nowele są znacznie starsze i odbiegają sposobem straszenia od późniejszych. Najlepsze opowiadania, od których można zacząć czytanie to Wabiąca ślicznotka, Kwiaty dla Emilii no i dzieła Le Fanu i Munro (Saki), - krótkie i mega zaskakujące opowiadanka, których w Polsce wciąż mało! Ktoś powinien wydać ich zbiory! "Lukundu" bardzo mocne, mroczne opowiadanie, wręcz gore, taka masakra z mutantami jakimiś - szokujące opowiadanie dla ludzi z mocnymi nerwami! "Ślady" Karola Capeka - bardzo subtelne, zimowe, troszkę śmieszne opowiadanie.
A reszta tekstów? Może komuś przypadły do gustu, może zależy od upodobań, ale mnie nie zachwyciły. Są lepsze zbiory grozy w starym stylu.

Menekse | 2016-11-14
fianiebieska | 2016-09-06
Aleksandra | 2016-07-21
Mika | 2016-03-14
Przeczytana: 21 czerwca 2016
kdk | 2016-01-09
Jeśli czekasz na „Z archiwum X”

Wiele już napisano na temat nowej serii popularnego niegdyś serialu „Z archiwum X”. Część fanów jest zachwycona, część podchodzi do tego pomysłu z obawą, inni wręcz twierdzą, że to co najmniej chybiony pomysł. Jeśli lubicie paranormalne klimaty, to sprawdźcie autorów i tytuły, które może warto z tej okazji sobie przypomnieć.