Wyzwanie czytelnicze LC

Strange occurrences
Doyle, groza, klasyka
horror
Ciacho

SIEDEM OPOWIEŚCI GROZY Z NAJWYŻSZYM ZNAKIEM JAKOŚCI Arthur Conan Doyle (1859-1930) to twórca postaci Sherlocka Holmesa, choć ma w swoim dorobku literackim także kilkanaście opowiadań i dłuższych nowel spod znaku grozy. Niniejsza edycja zawiera siedem z nich. Sześć pierwszych znalazło się w zbiorze „Kapitan Gwiazdy Polarnej” wydanym w roku 1890 nakładem londyńskiego Longmana. A tytułowy utwór...

SIEDEM OPOWIEŚCI GROZY Z NAJWYŻSZYM ZNAKIEM JAKOŚCI

Niniejsza edycja zawiera siedem z nich. Sześć pierwszych znalazło się w zbiorze „Kapitan Gwiazdy Polarnej” wydanym w roku 1890 nakładem londyńskiego Longmana. A tytułowy utwór okazał się tak wyśmienity jako opowieść grozy, że jest często zamieszczany w antologiach najlepszych przykładów tego gatunku.

Legendarna, dłuższa nowela grozy „Pasożyt” – zamykająca nasz wybór tekstów Conan Doyle’a – jedynie potwierdza, że autor „Psa Baskerville’ów” nie tylko w literaturze kryminalnej ujawnił swój talent…

źródło opisu: Wydawnictwo C&T

źródło okładki: Wydawnictwo C&T

Hrosskar | 2016-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2016

Arthura Conana Doyle'a znałem dotąd jako twórcę przygód detektywa wszech czasów, czyli Sherlocka Holmesa. Nie ma chyba osoby, która nie znałaby jego przygód, lub chociażby nie słyszałaby o nim. Okazuje się, że Doyle jest również autorem licznych opowiadań i dłuższych nowel spod znaku grozy, o czym sam dowiedziałem się stosunkowo niedawno i postanowiłem przekonać się, jak sobie poradził w tej materii.

Dziwne zjawiska jest zawiera siedem opowiadań Doyle'a i są to: Kapitan "Gwiazdy Polarnej", Sprawozdanie J. Habakuka Jephensona, Wspaniały eksperyment w mieście Keinplatz, Mozaika literacka, John Barrington Cowles, Pierścień Thota oraz Pasożyt. Aby zarysować o czym te teksty są, postanowiłem opisać krótko fabułę kilku z najciekawszych opowiadań. Wspaniały eksperyment w mieście Keinplatz opowiada o tym, co może się stać jeśli poddamy hipnozie równocześnie dwie osoby, w wyniku czego ich duchy niekoniecznie trafią do swoich ciał... Mozaika literacka to historia młodego pisarza, który nie...

BlueCarmen | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

Klasyka klasyką, ale Doyle znów mi nie podszedł. Dziwne zjawiska tworzą zbiór opowiadań grozy, jednak twórczość autora nie wyróżniła się dla mnie niczym szczególnym. Klimatycznie było bardzo przyzwoicie przy dwóch pierwszych tekstach, pewnie dlatego, że osadzenie historii w realiach morskiej podróży do mnie trafiło. Nie można odmówić Doylowi silenia się na różnorodność - w swoich opowiadaniach wykorzystuje różnorodne motywy, jak chociażby elementy kultury starożytnej czy ciekwy wątek hipnotyzerski, ale podał wszystko w mało ciekawym stylu, nie zachwyca przede wszystkim językiem.
Przeczytać na pewno powinni fani autora, ale jak na klasykę grozy to jest bez fajerwerków, wolę Poego.

Grot | 2015-11-02

Kopiuje swoją recenzje z gotham cafe. Rzadko zdarza się abym książki z serii Bibiloteka Grozy cenił tak słabo - zwykle jest odwrotnie, ale tym razem naprawdę się zawiodłem:

============

Do lektury opowiadań Doyle'a przystąpiłem z dużym zapałem. Słynny pisarz, choć z nieco innej strony (Sherolck Holmes), tak więc spodziewałem się, że i w literaturze grozy ,,ujawni swój talent" jak piszę na okładce tomiku grozy. Niestety w miarę czytania kolejnych opowiadań mój entuzjazm coraz bardziej się zmniejszał.

Wydaje się, że najlepszą opowieścią jest pierwszy utwór "Kapitan Gwiazdy Polarnej". Trzymającym w napięciu morska groza. Nastrojem przypomina nieco "Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantucket" , a także ze względu na tajemniczość osobowości tytułowego kapitana "Moby Dicka" Hermana Melville'a.

Kolejne opowiadanie, w podobnym morskim klimacie "Sprawozdanie H. Jephsona" , można odnieść wrażenie nieco przekombinowane, w pewnym momencie można się nieco pogubić. Zadziwiająca intryga. Plus...

kipog | 2016-12-05
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Ciekawa, przygodowa, odmienna niż Sherlock. Mało grozy, więcej przygody.

JanC | 2018-12-30
Faszczycki | 2018-11-10