Opowieści o duchach

Tłumaczenie: Marcin Dżdża
Seria: Biblioteka Grozy
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
6,98 (63 ocen i 10 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
4
8
14
7
25
6
11
5
4
4
2
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788374702584
liczba stron
208
kategoria
horror
język
polski
dodał
Rewolwerowiec

M.R. James to chyba drugi po Lovecrafcie klasyk gatunku – zdaniem krytyków jego ghost stories należą do najbardziej przerażających i perfekcyjnych formalnie, jakie kiedykolwiek napisano. Oto piętnaście kolejnych, legendarnych opowiadań grozy autora „Opowieści starego antykwariusza” urokliwie zilustrowanych przez Rafała Drzycimskiego.: 1.Kanonia w Whitminster 2.Diariusz pana...

M.R. James to chyba drugi po Lovecrafcie klasyk gatunku – zdaniem krytyków jego ghost stories należą do najbardziej przerażających i perfekcyjnych formalnie, jakie kiedykolwiek napisano.

Oto piętnaście kolejnych, legendarnych opowiadań grozy autora „Opowieści starego antykwariusza” urokliwie zilustrowanych przez Rafała Drzycimskiego.:

1.Kanonia w Whitminster
2.Diariusz pana Poyntera
3.Tajemnicza karta w historii katedry
4.Opowieść o zaginięciu i powrocie
5.Dwóch doktorów
6.Nawiedzony domek dla lalek
7.Niezwykły modlitewnik
8.Znak graniczny
9.Widok ze wzgórza
10.Przestroga dla ciekawych
11.Opowieść przy kominku
12.Żył pewien człowiek tuż przy cmentarzu
13.Szczury
14.Po zmroku na boiskach
15.Jęcząca Studnia

 

źródło opisu: Wydawnictwo C&T, 2012

źródło okładki: http://pl-pl.facebook.com/photo.php?fbid=309703349...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (268)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1677

"Nie ma nic bardziej typowego dla starych książek jak opis zimowego wieczoru przy kominku, kiedy leciwa babcia zabawia siedzące wkoło dzieci coraz to nowymi opowieściami o duchach i elfach, a jej słuchacze chłoną każde słowo, doznając przyjemnego uczucia grozy".

Czytając kolejne opowiadania M.R. Jamesa czułam się właśnie jak na takim wieczorze przy kominku, kiedy ktoś opowiada stare, urocze i niekoniecznie mrożące krew w żyłach historie. To jest taka urokliwa, subtelna i przyjemna groza. Czeka nas ponowne spotkanie ze starymi domostwami, dziwnymi domkami dla lalek, księgami, cmentarzami i podobnymi atrakcjami. Ostrzegam jak w przypadku poprzedniego zbioru - szukającym mocnych wrażeń polecam zupełnie inny kierunek.

Jeżeli miałabym wybrać ulubione opowiadanie z tego zbioru, to chyba "Opowieść przy kominku" najbardziej skradła moje serduszko. Chociaż żadne z nich mnie nie nudziło, chętnie przeczytałabym kolejne takie historie.

"Drzwi zamykają się, a babcia nasłuchuje uważnie...

książek: 207
Piotr_M | 2017-06-09
Na półkach: Przeczytane

Zaczynając od spraw technicznych – “Opowieści o duchach” zostały u nas wydane nakładem Wydawnictwa C&T, jako jeden z tomów należących do cyklu “Biblioteka Grozy”. Książka zawiera piętnaście opowiadań i ładne, dopasowane do treści ilustracje Rafała Drzycimskiego. Przez chwilę zasmucił mnie brak klasycznego dla tej serii wstępu Marka Nowowiejskiego, jednakże, jak się okazuje, można znaleźć go w drugim tomie opowiadań M.R. James zatytułowanym “Opowieści starego antykwariusza”. Papier wykorzystany do druku, tak jak w innych książkach z “Biblioteki Grozy”, jest wysokiej jakości. Nie ma się, do czego przyczepić.

Na początek przydałoby się napisać słów kilka na temat samego autora – Montague’a Rhodesa Jamesa. Pomimo dużych sukcesów akademickich (był rektorem King’s College, Uniwersytetu w Cambridge, Uniwersytetu Eton, otrzymał Order of Merit i wiele innych), szerszej publiczności znany jest głównie dzięki swoim opowiadaniom, które pisał głównie z myślą o odczytywaniu ich ze swoimi...

książek: 603
Grot | 2016-11-03
Na półkach: Przeczytane

Ze względów ogólnoliterackich nic specjalnego – ani problematyka, filozofia, charakterystyka bohaterów, psychologia. Jednak to nie przeszkadza mi w wysokiej ocenie tych opowiadań, gdyż są to opowieści grozy, a do horroru mam inne wymagań niż do standardowej literatury pięknej.

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że opowiadania MR Jamesa są dość trudne w odbiorze – sam początkowo miałem trudności, aby się w nich połapać. Trzeba te teksty czytać bardzo wnikliwie, powracać do określonych fragmentów, czytać więcej niż raz, aby dobrze zrozumieć, choć cały urok polega na tym, iż właściwie nigdy się ich całościowo nie ogarnia. Ghost stories MR Jamesa więcej zakrywają niż odkrywają, cały urok polega na niedopowiedzeniach, które dają pole do popisu wyobraźni przez co jeszcze bardziej potęguje grozę zawartą w opisywanych utworach. Nie wiemy jaka jest geneza zła, jest ono nieznane, a więc najbardziej przerażające. Podkreślam, należy czytać niezwykle uważnie, nieraz punkt kulminacyjny, groza...

książek: 457
Paweł Flisiński | 2015-09-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 września 2015

Jakie może być idealne połączenie dla tej książki? Podróż pociągiem TAM i Z POWROTEM oraz wysoka temperatura w przedziale. Tyle zajęło mi przeczytanie jej - dosłownie - potrafiło się frunąć na skrzydłach strachu przez jej strony, a ciepło było potrzebne do uspokojenia dreszczy i gęsiej skórki która pojawiała się podczas lektury.

Przepiękne opowiadania grozy. Dla autora czasy były jemu współczesne, a dla nas jest to dodatkowa atrakcja - wydarzenia dzieją się sto a nawet więcej lat wcześniej. Zastanawiam się ile z tych opowieści zawiera ziarno prawdy w sobie i ile z dusz znalazło po tylu latach ukojenie.. a może (będąc trochę przewrotnym) to właśnie przez czytelników ich historia nadal trwa i pamięć o nich nie ginie ale kosztem tego, że nie mogą zaznać spokoju..

"Nazywam się Nathaniel Ager, Seaburgh jest mym domem
Anglia jest moją ojczyzną, a Chrystus jest mym panem.
Gdy dokonam żywota i w grobie się położę,
I pamięć o mnie zginie, nie zapomnij o mnie,...

książek: 341
KruczaFiksa | 2013-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2013

Za to co robi wydawnictwo C&T należą się ukłony i najszczersze podziękowania. Małe wydawnictwo z grodu Kopernika dzielnie tkwi na rynku i mimo niewielkiej sprzedaży książek nie ustaje w swym działaniu. Ciągle serwuje nam to nowe tytuły ze swojej serii „Biblioteka Grozy”, w której skład wchodzą tacy pisarze jak H. P. Lovecraft, Algernon Blackwood czy M. R. James.

Montague Rhodes James pochodził z hrabstwa Suffolk, w którym umieścił nie jedno swoje opowiadanie. Za życia był rektorem szkoły Eton. M. R. James był człowiekiem trzeźwo myślącym i nie wierzył w zjawiska paranormalne, a w związku z tym w duchy i upiory. Jednak jak na Brytyjczyka przystało raczył się tego typu historiami.

„Opowieści o duchach” składają się z piętnastu niezbyt długich opowiadań. Historie zawarte w tomie są obdarzone typowym klimatem XIX wiecznej Anglii, co przejawia się w tajemniczych domach, cmentarzach, kościołach i złowieszczych lasach. Specyfika Jamesa polega na tym, że próbuje straszyć nas nie...

książek: 1133
Cwihr | 2015-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Bardzo klimatyczne ghost stories, zmuszające do główkowania, bo M. R. James nie wykłada rozwiązań nadnaturalnych przypadków kawa na ławę. Czuć podskórnie niewyjaśnione w pełni przyczyny tajemniczych wydarzeń, jest tu zostawione duże pole do popisu dla czytelnika, bo o ile jedne interpretacje będą ciut łatwiejsze, o tyle w przypadku innych opowiadań można dłużej imaginować sobie poprzedzające referowane historie wypadki (jak w przypadku "Dwóch doktorów" i kija od ścielenia łóżka w pomieszczeniu z lekami), jak i snuć domniemania na temat dalszych zdarzeń (chociażby "Żył pewien człowiek tuż przy cmentarzu").

Referowane, bo spotykamy tutaj konstrukcje na kształt kompozycji szkatułkowych - na przykład narrator przytacza straszną historię, którą usłyszał z ust pewnego mężczyzny, a ten z kolei doświadczył niebywałej narracji przypadkowo spotkanej osoby ("Przestroga dla ciekawskich"). Są zapiski, listy, nawet zeznania świadków, rozrzucone usprawiedliwienia narratora, który nie tylko...

książek: 2702
MissBehave | 2018-12-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 19 grudnia 2018

To moje pierwsze spotkanie z M.R.Jamesem i muszę powiedzieć, że zaliczam je do bardzo udanych. Od zawsze uwielbiałam horrory, ale te, które czytałam zaczynały być dla mnie zbyt monotonne i schematyczne. Jaką miłą odmianą był ten zbiór opowiadań! Czytelnik podczas lektury nie odczuwa silnego lęku, raczej jest to delikatny niepokój. Historie są (zgodnie z opisem) przeznaczone do opowiadania i czytania na głos - są przedstawione jako zasłyszane od kogoś, kto znał kogoś, komu się to przytrafiło i to również nadaje im z jednej strony baśniowy klimat, a z drugiej szczyptę realizmu, bo wszak w każdej legendzie jest ziarno prawdy. Oczywiście są opowiadania lepsze i gorsze, jednak tych lepszych jest zdecydowana większość, bo właściwie nie potrafiłabym wybrać ulubionego, za to jedyne, które mi się nie podobało i uważam je za najsłabsze - to "Po zmroku na boiskach". Ostatecznie - ten mały zbiorek jest świetny na jesienno-zimowe wieczory, jeśli ktoś lubi poczuć dreszcz niepokoju podczas...

książek: 391
Piłsudczyk86 | 2015-05-25
Na półkach: Przeczytane

Ten zbiór to kolejny dowód na to, że nie bez powodu Lovecraft uważał James'a za jednego ze swoich 2 największych Mistrzów (obok Poe'go). Zdecydowanie klasyka.

książek: 29
pisarzKrystek | 2018-12-02
Na półkach: Posiadam, Przeczytane

Muszę przyznać, że książka mnie nie porwała. Czytając komentarze i zapowiedzi, liczyłem, że znajdę tutaj opowieści, które choć w małym stopniu wywołają u mnie gęsią skórkę. Niestety się zawiodłem. Opowiadania są takie sobie.
W prawdzie kilka miały swój urok i przypadły mi do gustu, lecz za całokształt nie mogłem dać lepszej oceny, co mnie bardzo boli, bo uwielbiam tego typu utwory.
Jest to klasyk, który warto przeczytać, ale lepiej nie oczekiwać czegoś większego. Zabrakło tutaj po prostu większego zaangażowania tytułowych DUCHÓW.

książek: 42
jacek1758 | 2017-01-29
Na półkach: Przeczytane

Porównywanie Jamesa do Lovecrafta to raczej nieporozumienie. Nuda wdziera się pod powieki pomimo wysiłków.

zobacz kolejne z 258 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd