Inne światy

Tłumaczenie: Tomasz S. Gałązka
Seria: Biblioteka Grozy
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Tales of horror and the supernatural
horror

Po latach oczekiwań polski przekład najlepszych opowieści grozy jednego z mistrzów tego gatunku.

Edycja ze specjalnie do niej napisanym wstępem i bibliografią znawcy ghost stories i fantasy Marka S. Nowowiejskiego.

9 niesamowitych opowiadań urokliwie zilustrowanych przez Antoniego Sobeckiego.

źródło opisu: [Wydawnictwo C&T, 2007]

Meowth | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Miłośnicy duchów, upiorów, nawiedzonych domostw itp. mogą być zawiedzeni, bo autor nie sięga do tak tradycyjnych środków i motywów. Przeciwnie - złowieszczym chatom i pałacom oraz mrocznym miejskim zaułkom, w których czyhać mogą na niewinnych złe siły, przeciwstawia idylliczne wiejskie walijskie i angielskie krajobrazy. Kołysane letnim wiatrem lasy i gaje, oblane słońcem łąki i pola, brzęczenie owadów i ptasie trele wyraźnie zresztą stawia ponad ulice Londynu, jego "odrażającą panoramę" i męczący uszy "wieczny szczęk, łomot i pusty bezsensowny hałas".

Nad tymi urokliwymi okolicami unosi się jednak atmosfera jakiegoś niepokoju i napięcia, jakby w powietrzu tuż przed burzą, dziwne, nieuczęszczane leśne ścieżki prowadzą znienacka w dzikie zakątki, zda się, nietknięte jeszcze ludzką stopą, a niczego nie spodziewający się wędrowiec, cieszący się letnim spacerem, może nagle natknąć się na tajemne spotkanie przedwiecznych, groźnych mieszkańców tych terenów i mimo woli stać się świadkiem...

Tak mnie omamiło to ,że "kultowa edycja",że wszechstronny i genialny autor,ba mistrz gatunku! Ale nie dla mnie:P Może i te opowiadania są niesamowite,ale sposob narracji mnie zniechęcił.Ciężko,topornie i ma sie wrażenie,że każde o tym samym (moge sie mylić wszystkich nie dałam rady przeczytać)

| 2016-05-09
Przeczytana: 04 września 2015

Z oceną zbiorów opowiadań zwykle jest ten problem, że utwory w nich zamieszczone rzadko kiedy stoją na równym poziomie. Tak też jest w tym przypadku.

Surowy dziewiętnastowieczny język, którym posługuje się Arthura Machen rozpościera wokół tych opowiadań niesamowicie mroczny klimat.

Pierwsze słynne opowiadanie „Wielki Bóg Pan” jest naprawdę rewelacyjne. Popycha świadomość w jakiś obłęd.
Kolejne, takie jak: „Światło ducha” i „Biały lud” są już tylko dobre. Każde następne coraz słabsze.

Nie polecam czytać wstępu do książki. Zbyt wiele zdradza treści.

Dobra - 6/6

Buffy1977 | 2015-03-10

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Arthur Machen był walijskim pisarzem, z przełomu XIX i XX wieku, którego twórczość stała się inspiracją dla między innymi takich autorów, jak H.P. Lovecraft, Stephen King, Peter Straub, Clark Ashton Smith, Ramsey Campbell i Robert E. Howard. Lovecraft w swoim długim eseju zatytułowanym „Nadnaturalny horror w literaturze” nazwał Machena jednym z czterech mistrzów nadprzyrodzonego horroru i przyznał, że jego twórczość miała duży wpływ na powstanie Cthulhu Mythos. Natomiast Stephen King również przyznający, że prace Machena często inspirowały jego literackie historie, powtarza, że jedno z jego opowiadań, „Wielki Bóg Pan” jest prawdopodobnie najlepszym literackim horrorem w języku angielskim. Jedno z najlepszych, ale równocześnie najmniej reklamowanych wydawnictw w naszym kraju, C&T, jako pierwsze przybliżyło polskim czytelnikom ułamek twórczości Arthura Machena. Zbiór dziewięciu opowiadań pod tytułem „Inne światy” został po raz pierwszy zebrany w 1948 roku, czyli już po śmierci ich...

Ciacho | 2011-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2011

Pierwsza, i do tej pory jedyna, książka Machena wydana na polskim rynku wchodząca w skład zaszczytnej serii "Biblioteka grozy". Jak zawsze bogata w bardzo dobry wstęp Pana Nowowiejskiego i bogatą bibliografię Machena. Zbiór składa się 9 opowiadań, którymi są:

"Wielki bóg pan" - opowieść o kobiecie na której przeprowadzono eksperyment po którym potrafiła dopatrzyc sie niewidzianego i niepojętego przez innych ludzi zła przez co zaczęła tracić zmysły. W międzyczasie dochodzi do narodzin córki, która dziedziczy umiejętności matki i potrafi je kontrolować w niekorzystny dla innych sposób. :)

Drugie opowiadanie ("Światło ducha") to tajemnicza opowieść o człowieku, który nabył dziwny kamień w którym znajdował się duch domagający się uwolnienia poprzez poświęcenie duszy jakiegoś człowieka i wstąpienie weń.

Następny tekst to "Biały lud" - opowiadanie o dwóch panach, którzy znaleźli rękopis należący do pewnej dziewczyny, która po nasłuchaniu się w dzieciństwie różnych,mrocznych obrzędów...

ppikar1978 Piotr | 2016-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Dzięki wydawnictwu C&T mamy po raz kolejny okazję poznać klasyka grozy, wysoce cenionego przez H.P. Lovecrafta. Jest to wyśmienity zbiór opowiadań, w większości nawiązujących do celtyckich wierzeń, okultyzmu i mistycyzmu staroangielskiego. Wszystkie opowiadania zawarte w tym tomie cenię wysoko, jednak największe wrażenie wywarły na mnie cztery z nich: "Wielki Bóg Pan", "Światło ducha", "Jaśniejąca Piramida", oraz "Bystry malec". Styl Machena jest specyficzny, różny dalece od tego lovecraftowskiego, czy E.A. Poego. Jest spokojny, niespieszny, mistyczno magiczny. Nie każdemu zbiorek ten może przez to przypaść do gustu, nie mniej jednak gorąco polecam zapoznać się z nim, i łyknąć nieco klasyki gatunku :) Pozdrawiam czytelników!

| 2015-12-12
Przeczytana: 04 września 2015

Przez wgląd świetne, mroczne (i dosyć kontrowersyjne) opowiadanie "Wielki Bóg Pan" warto sięgnąć po zbiór opowiadań Arthura Machena.

Autor posługuje się surowym językiem, co moim zdaniem nadaje uroku utworom, ale niektórych może zniechęcić. W swoich teologicznych rozważaniach rzuca inne światło na pojęcie dobra i zła.

Na wyróżnienie zasługuje jeszcze opowiadanie "Światło ducha" oraz "Biały lud". Reszta przeciętna, w mojej ocenie.
Jeśli ktoś nie lubuje się w tego typu rzeczach, w tego typu literaturze, to pozostałe opowiadania raczej go znużą.

maszynistaGrot | 2015-11-02

Ze względu na "Wielkiego Pana Boga" daje maksymalną notę. Chyba nigdy tego opowiadania się nie zapomni.

Klucznik | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Będąc szczerym, przeczytałem tą książkę tylko przez przypadkowo zauważony znaczek Phantom Press, które wydaje przecież Lovecrafta - jednego z moich ulubionych autorów. I choć Machen niezbyt mi się podobał, to i tak był ciekawy. Mam jednak pewną uwagę, którą tu zapiszę, ale nie wpłynęła ona na moją opinię o książce. Chodzi mi o tzw. "urokliwe zilustrowanie" przez Antoniego Sobieckiego. Urokliwe? Urokliwe są rysunki dzieci, które mają sto razy więcej szczegółów niż te ilustracje. Ilustracje? Coś nabazgranego na szybko na 1/8 wyznaczonego miejsca nie jest (moim skromnym zdaniem) ilustracją.

deadboy | 2016-11-17
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 17 listopada 2016

Kolejny raz sięgam po polecany i zachwalany klasyk i kolejny raz rozczarowanie. Sam Lovecraft zachwycał się nam Machenem, ale niestety do Lovecrafta temu daleko. Jeszcze początek książki jako tako dawał radę, potem już tylko męka aby przebrnąć i ostatnie opowiadanie także w miarę.

Biblioteka Borgesa

Co by tu przeczytać? Czasem, pomimo istnienia wielu źródeł inspiracji i czytelniczych rekomendacji, takich jak chociażby lubimyczytać.pl, i tak odczuwamy pewien niedosyt informacyjny. Poszukujemy nowych tytułów, nowych poleceń, nowych pomysłów. Hmm... dlaczego by nie zwrócić się o pomoc do dawnych czytelników?