Źródło: By Nobel Foundation - Unknown photographer. (According to the Nobel Foundation, this image was donated and it's photographer is not recorded in any records) http://nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/1962/steinbeck-bio.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7014428
Amerykański pisarz i dziennikarz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1962.
Jedyny syn księgowego Johna Ernsta Steinbecka seniora i nauczycielki Olivii Hamilton.
W latach 1919–1925 uczęszczał na Uniwersytet Stanforda, studiów nie zakończył jednak uzyskaniem dyplomu. Podejmował wiele prac dorywczych, m.in. jako malarz, pomocnik stolarza czy fizyczny pracownik na ranczo. Przebywanie wśród robotników oraz przywiązanie do rodzinnej Kalifornii ukształtowało charakterystyczną tematykę, nastrojowość i ton jego utworów.
Dopiero czwarta książka – Tortilla Flat wydana w 1935 roku, przyniosła mu uznanie i rozgłos. Następnie pojawiły się W niepewnym boju (1936) – utwór opowiadający o strajku kalifornijskich zbieraczy jabłek, Myszy i ludzie (1937) oraz zbiór opowiadań Długa dolina (1938). Największym sukcesem tego okresu okazała się jednak powieść Grona gniewu (1939) – ponura, poruszająca historia o tułaczce oklahomskich farmerów poszukujących pracy podczas wielkiego kryzysu.
Późniejsze utwory Steinbecka nie spotykały się już z tak powszechnym uznaniem. W następstwie spadku popularności pisarz poszerzył horyzont tematyczny, pisząc powieść wojenną Księżyc zaszedł (1942),marynistyczną Morze Korteza (1941),a także dzienniki. Później ukazała się jeszcze opowieść komiczna Krótkie panowanie Pepina IV (1957) oraz opowieść o Nowej Anglii Zima naszej goryczy (1961). Powrót do dawnej tematyki kalifornijskiej w Ulicy Nadbrzeżnej, został przez krytyków odnotowany jako obniżenie poziomu twórczości autora.
W 1962 Steinbeck otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Wydarzenie to pobudziło jednak głosy krytyków. Utwory Steinbecka cieszyły się w Ameryce i Anglii popularnością w powszechnym odbiorze, natomiast wśród elity (naukowców, wykładowców uniwersyteckich i intelektualistów) nie zyskiwały wysokiej oceny. Krytycy podkreślali sentymentalność i bardzo prosty sposób postrzegania przez pisarza problemów społecznych, a także brak wyrafinowanego języka. Zarzuty te mają szczególnie odniesienie do późniejszych utworów, odsuwając uwagę od uznanych dzieł z wcześniejszego okresu. W czasie kiedy wielu Amerykanów odwracało się od swojego kraju jako źródła inspiracji, Steinbeck pozostał wierny Kalifornii, sympatyzując także z trudną sytuacją tamtejszej wiejskiej biedoty. Pisarz unikał również modnego wówczas eksperymentowania i kultywował tradycyjny styl narracji. W rezultacie w twórczości Steinbecka mamy do czynienia z dokładnym i aktualnym realizmem, ponadczasowymi motywami ludzkiej godności i cierpienia. Uznawany za jednego z najwybitniejszych amerykańskich twórców powieści protestu społecznego.
Zgodnie z powiedzeniem
Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie
On zabrał Indianinowi jego własność wysyłając go do rezerwatu
Jemu zabrali przywłaszczoną ziemię dając kopniaka na odchodnym
tu (w Gronach gniewu) na razie ręce zaciskające się na kiju
niczym w Balu u senatora, Pidżamy Porno
początkowo sytuacja jest pod kontrolą, nie mówimy nic
z czasem ręce zaczynają się zaciskać i swędzieć
gdy kontrola mija, ręce idą w ruch, ślinią się poderżnięte gardła
samosąd zarówno ten ze Zbrodni i Kary czy z Gron gniewu będzie napiętnowany
upiecze się tylko tym co robią przekręty w białych rękawiczkach
czy to dotyczy lat minionych, oczywiście nie
wtedy był ciągnik, dziś do niego dołączył komputer
odbierając miejsca pracy
Minipowieść, ale za to duża siła przekazu i emocji. Niezwykle plastyczna, ale zarazem prosta i naturalna, oddziaływująca na wyobraźnię fabuła. Z dobrze zarysowanymi postaciami bohaterów i tych głównych i pobocznych. To czego nie doczytamy ze słów powieści podpowiada wyobraźnia. To dzięki wyobraźni widzimy strumyk, obejście farmy, postaci bohaterów czy małą zdechła mysz w rękach jednego z bohaterów tak wyraźnie jakbyśmy stali obok.
Na 2-2,5 godziny, bo tyle mniej więcej zajmie nam czytanie lub słuchanie audiobooka, przeniesiemy się duchem i wyobraźnią do Ameryki z czasów wielkiego kryzysu, gdzie przyjdzie nam śledzić krótką historię dziwnej przyjaźni Lenniego, siłacza o dobrym sercu ale ograniczonego umysłowo, i Georga obrotnego gościa który stara się zapewnić obydwu pracę i byt. Obaj krążą od farmy do farmy, borykając się z problemami wynikającymi upośledzeń i nieprzystosowania Lenniego, szukając pracy, konta do spania i marząc o idealnej przyszłości. Prosta historia o trudach zwykłego życia, o nadziei, marzeniach, poświęceniu, odpowiedzialności za drugiego człowieka pomieszanych z frustracją, o nieubłagalności losu i przeznaczenia.
Powtórzę się, to powieść tyleż krótka co ogromna w wartościowy przekaz, a zakończenie jej mocne, silne niczym uderzenie dzwonu wewnątrz głowy, pozostawiające po sobie na długo ślad swych wibracji. To po prostu trzeba przeczytać. Polecam!