27 śmierci Toby’ego Obeda

Okładka książki 27 śmierci Toby’ego Obeda Joanna Gierak-Onoszko
Nominacja w plebiscycie 2019

Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Wyrzuty sumienia Kanady

Straszna historia, taka, która ciągnie się przez pokolenia. Jedyne zastrzeżenie jakie posiadam to język tego reportażu - jak dla mnie zbyt encyklopedyczny. Pozostawiam bez oceny.

Pomimo passy czytania książek o cięższej tematyce z trudem dobrnęłam do końca. Cudowny reportaż polskiej dziennikarki, która nie bała zanurzyć się w pełni w historię szkół z internatem w Kanadzie. Każda rozmowa z ocaleńcami była dla mnie niezwykłym spojrzeniem na tragizm niszczenia kultury w imię wyższej ideologii. Oby nigdy więcej

"Nie wiem, co to znaczy, jak cię akceptują. Jak nie chcą zrobić ci krzywdy. Można powiedzieć, że ja zbytnio nie nawykłem do dobra."

Relacje rdzennych mieszkańców na temat krzywd wyrządzonych przez państwo kanadyjskie. Przymusowe odbieranie dzieci, pozbawianie tożsamości kulturowej, wszechobecna przemoc, wymazywanie drugiego człowieka, jak i bestialskie zachowania personelu placówek wobec dzieci - to tylko część historii, które dostajemy.

O tym, jak teraźniejszość rozlicza się z przeszłością. O głęboko zakorzenionych traumach.

Reportaż jest definitywnie wart przeczytania.

Kiedy informacje o potwornościach jakich dopuścił się kościół katolicki i protestancki zalały media na całym świecie, ciężko było uwierzyć, że miały one miejsce w takim kraju jak Kanada.

Kraj ten uznawany był za wzór do naśladowania nie tylko dla krajów biedniejszych, ale i samych państw zachodnich. Pod kątem jakości życia, dostępu do edukacji, opieki medycznej i ich zaawansowania, jak również do bogatego rynku pracy, można by rzec, że idealny. W tym samym czasie okazuje się, że zbudowany został na niewyobrażalnym cierpieniu rodem z obozów koncentracyjnych czy łagrów, rdzennej ludności Kanady.

Dosadność tej książki, wierność szczegółom i jednocześnie dość deskryptywny opis sytuacji konsumowania wymiocin, bicia pasem albo torturach przy użyciu prądu elektrycznego robi z niej pozycję iście potworną do przeczytania. Czyta się ją z przerażeniem na twarzy, szokiem i niedowierzaniem. Emocje te są spotęgowane, kiedy dowiadujemy się jaka "sprawiedliwość" dosięgnęła tych wszystkich oprawców.

Chylę czoła autorce za ogrom pracy, jaki włożyła w zebranie tego materiału. Książka jest pełna osobistych historii, opisów miejscowości i sposobu życia Inków. Po treści czuć te długie miesiące podróżowania i życia w tamtym regionie.

Pozycja obowiązkowa dla każdego. Budowanie świadomości na takie tematy jest niezwykle ważna, bo dzięki temu unikniemy powtórki w przyszłości.

Wstrząsająca.

Wstrząsająca.

Sposób przedstawienia tej niezwykle trudnej treści jest dla mnie wyjątkowy, wręcz doskonały, wszystko jest takie jak powinno. Słowa i zdania tworzą opowieść zwartą i w punkt bez zbędnych dodatków, bez komentarzy i wartościowania, po prostu takie jakie są, a są niezwykle trudne... Autorka nie dodała zbędnego dramatyzmu, który i tak wylewa się z każdej opowieści, przeprowadziła czytelnika przez opowieść otwierając drzwi do ciemnych piwnic, ale bez wchodzenia do nich. Niestety każdy kto ma wyobraźnię i empatię na swoim miejscu, prawdopodobnie po zamknięciu ostatniej strony, będzie musiał posiedzieć chwilę w milczeniu... To jedna z najlepszych książek tego gatunku jakie czytałam.

Fenomenalny reportaż.

Fenomenalny reportaż.

Ciężka książka. Przewróciła mają wizję Kanady do góry nogami. Nawet nie wiem jakimi słowami opisać to, jak bardzo żal mi tych wszystkich dzieci i dorosłych, którzy nie dość, że wtedy doświadczyli strasznych rzeczy, to jeszcze teraz ciągle odmawia się im prawa do sprawiedliwości. Cieszę się, że takie książki też do mnie trafiają, że niewygodnych tematów nie zamiata się pod dywan. Wielki szacunek do Autorki, która podjęła się tego tematu.

Wielu ludziom Kanada kojarzy się z bogatym, bezpiecznym i pięknym miejscem do życia. Tak było kiedyś i tak jest teraz. Nie bez powodu magazyny, gdzie gromadzono przedmioty zagrabione więźniom Auschwitz i pozostałych podobozów, nazywano Kanadą. Ogrom dóbr tam przechowywanych więźniom skojarzył się właśnie z tym krajem.
Wysoki poziom życia obywateli, bezpieczeństwo, wysoka jakość edukacji, przyjazne i opiekuńcze państwo, nieskażona przyroda – to te jasne jasne strony Kanady.
W historii tego państwa jest jednak wiele mrocznych kart. Jedna z nich dotyczy tego, jak przez lata traktowano rdzennych mieszkańców tego kraju.

O tym opowiada książka Joanny Gierak - Onoszko "27 śmierci Toby'ego Obedy". Książka poruszająca, książka odważna, książka przepełniona bólem ofiar i prośbą
prośbą sprawców o przebaczenie, choć nadal nie wszyscy, poczuwają się do winy.
150 tysięcy dzieci rdzennych mieszkańców przeszło przez piekło, tak jak tytułowy Toby odebrany rodzicom w wieku 4 lat i umieszczony w szkole z internatem. Zabrany rodzicom w środku nocy, wywieziony do placówki daleko od miejsca zamieszkania, oderwany od swoich korzeni następne lata przeżył w strachu nękany psychicznie i fizycznie przez personel szkoły, której zadaniem było pozbawić rdzenne dzieci swojej tożsamości. Bite, gwałcone, pozbawione kontaktu z bliskimi dzieci, czekały do 15 urodzin, kiedy to można im było opuścić mury szkoły.
To co najbardziej przeraża to fakt, iż takie placówki, a było ich dziesiątki, podlegały zazwyczaj kościołowi katolickiemu, który wziął na siebie zadanie "ucywilizowania" dzieci rdzennych mieszkańców w rzeczywistości pozbawiając ich godności i korzeni.
Lata krzywd, o których dziś mówi się głośno złamały tysiące żyć. Kanada robi wiele aby zadośćuczynić poszkodowanym. Bije się w piersi i nie ucieka od odpowiedzialności, w przeciwieństwie do kościoła katolickiego, który nadal nie przeprosił za swoje zbrodnie, czego ofiary nie są w stanie zrozumieć. Powiedzenie, że takie były czasy, które często pada, boli i jątrzy rany.

Chylę głowę przed autorką, bo podejrzewam, że praca nad tą książką była trudnym doświadczeniem, tak jak trudne, wręcz bolesne, było jej czytanie.
Nie ma ludzi bez skazy, nie ma narodów, które nie miałyby w swej historii mrocznych i wstydliwych okresów. Odwagą jest stanąć z tym twarzą w twarz tak jak stanęła Kanada.

Audiobook (czytał Filip Kosior)

Wysoki poziom życia obywateli, bezpieczeństwo, wysoka...

Genialny reportaż. Temat bardzo trudny i zdecydowanie nie jest to książka do przeczytania w jeden czy dwa wieczory. Ja po niektórych rozdziałach potrzebowałam przerwy bo było to już za wiele na raz... Zdecydowanie skłania do refleksji, wywołuje smutek, obrzydzenie, uraz do ludzi i niezrozumienie jak człowiek człowieka może tak potraktować. Rolę kościoła katolickiego i postawę papieża pozostawiam nawet bez komentarza... To nie jest temat, który Polacy mogą spotkać na każdym kroku, a uważam, że jest to coś, o czym powinien wiedzieć każdy. Po przeczytaniu czuję ogromne poczucie niesprawiedliwości.

Zdecydowanie polecam!

• Reportaż