Bez końca. Uwolnij umysł i wygraj wewnętrzną walkę

Okładka książki Bez końca. Uwolnij umysł i wygraj wewnętrzną walkę David Goggins
Okładka książki Bez końca. Uwolnij umysł i wygraj wewnętrzną walkę
2024-02-22
2024-02-22
2022-12-06
Piotr Pazdej

"Nic mnie nie złamie" zobrazowało czytelnikom, jak wiele przeszkód i przeciwności losu napotkał Goggins na drodze do realizacji własnych celów. Do urzeczywistnienia tego, co chwilę wcześniej było jedynie odległym marzeniem.

"Bez końca" to w mojej ocenie książka jeszcze bardziej osobista, obrazująca, jakie pokłady samozaparcia i siły mentalnej są potrzebne, aby zawalczyć o ambitne cele. Jak ważne jest nieszablonowe myślenie, nieuleganie presji otoczenia, podążanie własnymi drogami i stawianie sobie coraz ambitniejszych wyzwań.

"Bez końca" jest dla mnie naturalną kontynuacją poprzedniej książki Gogginsa "Nic mnie nie złamie". Mimo, że nie zaczyna się w miejscu, gdzie zakończyła się historia z pierwszej publikacji, nie wyobrażam sobie abym sięgnął po nią bez przeczytania poprzedniej.

Jeśli szukasz nietuzinkowego poradnika motywacyjnego, tak nieszablonowego, jak nieszablonowy w sposobie postrzegania świata jest David Goggins, ta książka z pewnością Cię nie zawiedzie.

Nie porwała mnie tak, jak "You can't hurt me", ale żadna książka mnie tak nie porwała.

Ta książka to trochę takie zaplecze tego, co działo się w poprzedniej. Dostajemy więcej szczegółów zmagań sportowych, powikłań i kontuzji. Po przeczytaniu "Nic mnie nie złamie" miałem wrażenie, że Goggins jest niezniszczalny, tak "Bez końca" pokazuje, że jest zupełnie inaczej.

Autora lubię i absolutnie nie żałuje czasu z tą pozycją.

Autora...

Ciężko mi tą książkę poddać ocenie. Na pewno jest to ten rodzaj narracji, który łaskocze nas tam gdzie boli najbardziej. Ale każde z nas takiego czegoś potrzebuje. Nie ma tu bzdur typu 'do it', na pewno nie dosłownie i nie jest to wałkowane jak afirmacja maniaka.
Ta książka pokazuje obraz tego jak zwykły człowiek walczy z własnymi słabościami, przeciwnościami losu. A skoro on może, to czytelnik również jest w stanie przekroczyć swoje własne ograniczenia. Droga do niezwykłości usłana przeciwnościami, z którymi trzeba walczyć. Myślę, że każdy komu brakuje siły i motywacji znajdzie tu iskierkę która pchnie go do działania.

Książka 8/10

To nie jest poradnik. Nie ma tu porad wprost — co masz robić, żeby było dobrze. To nie jest książka motywacyjna. Autor tak jedzie po popularnym/współczesnym stylu motywacji i wspomagania jak tylko się da i ma rację. To nie jest książka biograficzna kolesia, który musi się zmierzyć z życiem „po sukcesie”. Nie jest to też typowa książka wspomnień sportowca. Więc czym jest ta książka?
Może wszystkim po trochu, a może niczym z powyższych. Każdy czytelnik musi podejść do tekstu Gogginsa indywidualnie. Moim zdaniem jest to o wiele lepsza i dojrzalsza książka od poprzedniej, ale mój obraz pierwszej jest zakłócony przez amerykański audiobook, który był mistrzostwem, a książka jego cieniem. Jeśli tutaj jest tak samo, to jeszcze nie mam o tym pojęcia, ale bardzo chętnie się przekonam.
Jak najbardziej polecam. Jego książki są o wiele więcej warte niż wszystkie te nowoczesne literackie wspomagacze z chwytliwymi tematami i marketingiem.

10 - Arcydzieło;
3 - Skończyłem z musu;
2 - Tragedia;
1 - Gorzej niż tragedia — nie wiem, jak skończyłem;

Książka 8/10

Debiutancka książka Gogginsa "Can't Hurt Me", z precyzją uderzyła mnie dokładnie tam gdzie człowiek często zarzuca kurtynę na swoje życiowe aspekty, niepowodzenia, traumy i inne wydarzenia, które sprawiły, że jesteśmy tym kim jesteśmy. Jednocześnie potrafiła zainstalować w człowieku coś, co zostanie z nim na zawsze; mindset napędzany zahhrypniętym głosem Gogginsa, któremu nie jesteś w stanie powiedzieć "Nie".

"Never Finished" jest pewnego rodzaju refleksją zaprawionego w boju Gogginsa na temat stylu życia, który wykreował i tego jak poradził sobie z najcięższymi momentami swojego życia "po sukcesie.

Mimo że na pierwszy rzut oka można przypuszczać, że to kolejna opowieść o nadludzkich czynach Gogginsa, książka ma w sobie coś co nasyci nas na cały rok zmagań z samym sobą. W kolejnych rozdziałach wyłaniają się konkretne lekcje i wskazówki, które każdy z nas może wykorzystać.

Gorąco polecam tę lekturę – nie musimy być jak David Goggins, on sam tego nie oczekuje, ale możemy być wdzięczni za istnienie takiej osoby, która swoją niezłomnością i wręcz z maniakalną pasją, podąża jedyną w swoim rodzaju życiową ścieżką. Niczym pochodnia (albo szturmowa zapałka odpalona podczas tropikalnej ulewy),oświetla drogę wszystkim tym, którzy chcą posłuchać i zaszczepić w sobie gen #NeverFinished.

• Psychologia/Rozwój
  • Rok
  • Cenię
  • David Goggins

Dodaj cytat z książki Bez końca. Uwolnij umysł i wygraj wewnętrzną walkę