H.P. Lovecraft. Biografia

H.P. Lovecraft: A Life
978-83-7506-480-3
biografia, Lovecraft
Dorota_1988

„H.P. Lovecraft. Biografia” to przełomowe dzieło w dziedzinie badań życia i twórczości Lovecrafta, najlepsza na świecie biografia tego pisarza. Jej autor, znany na świecie krytyk, uznaje tę książkę za dzieło swojego życia, ukoronowanie 20 lat pracy badawczej. W 1997 r. książka zdobyła nagrodę Brama Stokera w dziedzinie literatury faktu, ponadto zbierała bardzo dobre recenzje, również od tak znanych pisarzy i krytyków jak Joyce Carol Oates, Ramsey Campbell czy Harold Bloom. Uznaje się ją za jedną z najlepszych biografii w dziejach literatury.
Dzieło to stanowi najbardziej wiarygodne źródło informacji na temat Lovecrafta na świecie. Rozwiewa ogromną ilość mitów i niejasności związanych z jego osobą i twórczością, dokładnie omawia jego filozofię, życie oraz oczywiście dzieła literackie, przedstawiając przy tym bardzo wiele zagadnień pobocznych, jak choćby historię Providence czy dzieje literatury wagonowej w Stanach Zjednoczonych. Jest to bogate kompendium, przy którym nie będą się nudzić nawet ci, którzy o Lovecrafcie nic nie wiedzą.

Pamparea | 2012-12-30
Przeczytana: grudzień 2012

Stało się, Joshi dokonał niemożliwego. Stworzył biografię totalną, niezwykle pełną i drobiazgową na temat tak enigmatycznej postaci jaką był Lovecraft. W swej podróży, w której zjeździł pół kraju, by przetrząsnąć niezliczoną ilość archiwów, odwiedzić wiele bibliotek, dotrzeć do krewnych pisarza, znajomych, krewnych znajomych, osobistej korespondencji „samotnika z Providence” i wielu innych dokumentów zdradzających istotne szczegóły z jego życia i pracy twórczej. Efekt mrówczej pracy autora można podziwiać na 1180 stronach!

Pozycja zdecydowanie godna polecenia. Jedna z najlepiej napisanych biografii jakie było mi dane czytać. Rzecz obowiązkowa dla wszystkich miłośników Lovcrafta, weird fiction i literatury grozy.

A tak w ogóle to ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn.

Mictlante | 2015-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2015

Miło zaiste czytało się opowieść o pisarzu. Dziwnym jest to, że to opowieść o pisarzu, który ani wielkim filozofem nie był, ani w gruncie rzeczy nikim jakoś szczególnie szczególnym. A jednak, z ogromną przyjemnością się czytało jak siedzi człowiek z kotami swemi, jak przeżywa to czy tamto. A cóż taki literat może przeżywać ? Siedząc z kotami ? Otóż bardzo wiele o dziwo! Wiadomym jest, że wielbiciele Lovecrafta z zapartym tchem będą czytać, a ludzie którzy go nie znają zapewne nie wezmą się nigdy za ponad tysiąc stronicową biografię. Ale jakby się jednak wzięli to niechaj uważają, gdyż opowiadania Lovecrafta zostały tam rozłożone na czynniki pierwsze, więc szkoda trochę by było tracić pierwsze wrażenie z czytania tychże.

Konradw | 2014-03-02

Joshi dostał za BIOGRAFIĘ (!!!) nagrodę Brama Stokera. Rzecz przygotowana skrupulatnie, porządnie, z wielka dbałościa o szczegóły. Dla wielbicieli Cienia z Providence- pozycja obowiązkowa.

deadmarc | 2012-11-06
Przeczytana: styczeń 2012

Bardzo dokładna i szczegółowa biografia. Autor nie unika jednak własnych, zupełnie niepotrzebnych wtrąceń oceniając Lovecrafta przez pryzmat własnych poglądów. Momentami potrafi zanudzić na śmierć, jest jednak najrzetelniejszym jak na razie napisanym biogramem Mistrza Makabry i Grozy.

maszynistaGrot | 2015-11-06

Porażająca szczegółowość jako wielki plus. Momentami jednak aż za nadto Joshi koncentruje się na błahostkach, którymi potrafi zanudzić czytelnika na śmierć. Nawet fanów HPLa.

Szacunek dla tłumacza bo obrabianie takiej 'cegły' musiało być sporymi fragmentami naprawdę nużącę, nawet dla największych sympatyków twórczości Cienia z Providence.

Piotr | 2012-05-25
Na półkach: Ulubione, Teraz czytam, Posiadam

Każdy prawdziwy fan twórczości H.P. Lovecrafta musi mieć te książkę w swoim zbiorze, to chyba nie ulega wątpliwości.

Nens | 2012-10-10

Pozycja, której nie może zabraknąć na półce fanów Lovecrafta. Czytałam wieeeele książek biograficznych, ale ta jest wyjątkowa.

PrawdziwyOmer | 2013-01-01
Przeczytana: 2012 rok

Genialna, kompletna, niezapomniana biografia niezapomnianego pisarza, ktory dzisiaj jest bardziej doceniany niz w czasach ktorych zyl. Swietna lektura i chociaz tomisko jest ogromne (ponad 1100 stron w duzym formacie) to czy ta sie sprawnie i z zapalem.

cabal512 | 2016-07-11
DogGhost | 2016-05-29