Duch pani Crowl

Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Madam Crowl's Ghost and Other Tales of Mystery
horror
swita77

Obok Brama Sto­kera naj­słyn­niej­szy irlandzki autor opo­wie­ści. 12 opo­wia­dań uro­kli­wie zilu­stro­wa­nych przez Rafała Drzycimskiego. Joseph She­ri­dan Le Fanu (1814−1873) zasły­nął w lite­ra­tu­rze przede wszyst­kim powie­ścią Stryj Silas i nowelą Car­milla, ale rów­nie wysoko cenione są jego opo­wia­da­nia o duchach, które w dzie­więt­na­sto­wiecz­nej lite­ra­tu­rze nie miały sobie...

Joseph She­ri­dan Le Fanu (1814−1873) zasły­nął w lite­ra­tu­rze przede wszyst­kim powie­ścią Stryj Silas i nowelą Car­milla, ale rów­nie wysoko cenione są jego opo­wia­da­nia o duchach, które w dzie­więt­na­sto­wiecz­nej lite­ra­tu­rze nie miały sobie rów­nych, może poza tek­stami Edgara Allana Poego.

Pół wieku po śmierci Le Fanu kil­ka­na­ście takich wybor­nych histo­rii zebrał sam M. R. James, autor "Opo­wie­ści sta­rego anty­kwa­riu­sza", opa­tru­jąc je przed­mową i krót­kimi komen­ta­rzami. Fakt, że tom tych ghost sto­ries wzna­wiany jest do dziś, niech będzie wystarczającą rekomendacją dla czytelników Le Fanu.

źródło opisu: Wydawnictwo C&T, 2013

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Zacznę od pięknego opakowania w jaki zostały zapakowane te historie, nie powinno się oceniać książki po okładce, ale nie przeszkadza to przecież w jej podziwianiu. Mnie ta okładka akurat urzekła, może mam jakieś dziwne gusta, ale szalenie podoba mi się ten mroczny cmentarz plus pół futrzaste kocię-pół kocia czaszka :) Przy okazji wspomnę też o ilustracjach Rafała Drzycimskiego, które również bardzo cieszyły moje oko w trakcie czytania.

Wróćmy jednak do rzeczy najważniejszej - zawartości tego zbioru. To kolejne historie o duchach z subtelnym klimatem grozy, które cenię za pewien specyficzny charakter. Trudno określić dokładnie o co chodzi, to jest takie pewne enigmatyczne coś, które w podobnych historiach pozwala wskoczyć moim trybikom na miejsce i wprawia mnie w zachwyt. Ten zbiór jednak nie trafi na półkę ulubione, w opowieściach Le Fanu odrobinkę za często pojawiają się stwory takie jak elfy, a za mało jest dreszczyku. Mimo to oceniam całość jako bardzo dobrą, bo niewiele...

Zbiór opowiadań Le Fanu to pozycja idealna dla miłośników wszelkich duchów, upiorów, nawiedzonych domów, pokutujących dusz, które niejednokrotnie prześladują żywych, niewinnych lub wręcz przeciwnie - czasem duch próbuje zemścić się za doznane krzywdy, za czyny, które doprowadziły do nieszczęścia, choroby, śmierci...

Opowieści Le Fanu zachwycają nastrojem i starannością języka. Czyta się je powoli, w skupieniu, tak jak wszystkie dawne dzieła, gdzie nie szybkość akcji była atutem. Mnie właśnie to nieśpieszne tempo i niedzisiejszość bardzo odpowiadają.

Zbiór opowiadań irlandzkiego pisarza jest znakomity, a jednak nie stanie się moją ulubioną lekturą. Ja po prostu niezbyt lubię historie o duchach, o czym po raz kolejny się przekonałam. Wolę inne światy, Wielkich Przedwiecznych, nienazwaną grozę, niebanalne stwory... Chyba Lovecraft skrzywił mnie bezpowrotnie i teraz "zwykłe" duchy wydają mi się odrobinę nudne;)

Ubolewam jednak nad tym, że Sheridan Le Fanu jest u nas mało znanym...

Grot | 2015-11-04

"Duch pani Crowl" - opowieść o przerażającej staruszce.

"Testament pana Toby'ego" - rodzinne porachunki majątkowe z tragicznym finałem.

"Diabelski Dickon" - tajemnicza opowieść o dziedzicu, który po śmierci ukazuje się mieszkańcom siejąc grozę i nieszczęścia.

"Biały kot z Drumgunniol" - najbardziej zapamiętałem zdanie że koty to najbardziej nieczułe i mściwe ze wszystkich zwierząt.

"Niezwykłe zajścia przy Augier Street" - nawiedzona kamienica.

"Opowieść o duchach z Chapelizod" - boks, alkohol, skarb - ku przestrodze.

"Niegodziwy kapitan Walshawe" - duch łajdaka objawia się spadkobiercy.

"Umowa Sir Dominicka" - pakt z diabłem.

"Ultor da Lacy" - pośmiertna zemsta ciążąca nad pewną rodziną.

"Wizja Toma Chuffa" - przestroga dla tyranów - opojów znęcających się nad rodzinami.

"Opowieści z Lough Guir" - kilka zabobonnych opowiastek.

kawoy | 2018-05-06
Przeczytana: 06 maja 2018