Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.08.2022

1 września coraz bliżej. Wśród naszych patronatów znajdziecie książki z serii Czytam Sobie, które są idealnymi pozycjami dla dzieci na różnych etapach nauki czytania. Dzięki takim ćwiczeniom żadna szkolna czytanka nie będzie trudna! Dla młodzieży przygotowaliśmy „Akademię Dobra i Zła. Początek” oraz ostatni tom cyklu „Zapomniana księga”. Dla tych, którzy nie muszą kompletować zeszytów i podręczników, również przygotowaliśmy propozycje (nieszkolnych) lektur: nowe powieści Piotra Rogoży i Hanny Greń oraz nową serię „Słowiański szlak” autorstwa Ewy Kassali.

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

„Akademia Dobra i Zła. Początek” Soman Chainani tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska (wyd. Jaguar)

Dwaj bracia, dobry i zły, razem czuwają nad Bezkresną Puszczą i opiekują się Baśniarzem, zaklętym Piórem spisującym jej opowieści. Razem wybierają uczniów do Akademii Dobra i Zła. Razem ich kształcą, wychowują i przygotowują na spotkanie z losem. Jednakże pewnego dnia wydarza się coś nieoczekiwanego i niebezpiecznego. Coś, co odmieni wszystkich i wszystko. Do szkoły przybywa nowy uczeń, którego trudno jednoznacznie przypisać do Dobra lub Zła. Czy Baśniarz mógł się pomylić? Czy to próba, na jaką wystawia każdego dyrektora Akademii? Każdemu się wydaje, że wie, co skrywa jego dusza i do czego dąży jego serce, ale jak jest w rzeczywistości? Czy potrafimy widzieć siebie takimi, jakimi jesteśmy naprawdę? Kto zdoła przetrwać? Kto zdobędzie władzę nad Akademią?

Oto sam początek podróży, której każdy krok wypełniony jest magią, niespodziankami i groźnymi wyzwaniami, które pozwolą sprawdzić odwagę i lojalność uczniów, a także stwierdzić, kim są naprawdę. Przygody w Akademii Dobra i Zła dopiero się rozpoczynają.

„Imię śmierci”  Hanna Greń (wyd. Czwarta Strona)

Rok 1985. Za drzwiami domu małżeństwa Tarnawów rozgrywa się dramat. Regularnie katowana Jolanta jest już na skraju wytrzymałości. Mąż staje się coraz agresywniejszy, a życie Joli to pasmo bólu i upokorzenia. W końcu kobieta decyduje się na ucieczkę. Koszmar jednak trwa. Mąż nie pozwoli na to, by ofiara wymknęła mu się z rąk.

Okaleczone zwłoki Doroty Milewskiej znaleziono w jej własnym łóżku. Czy i w tej rodzinie szczęście było tylko pozorne? Wiele na to wskazuje, bo małżeństwo denatki nie było udane. Mąż staje się głównym podejrzanym o dokonanie zbrodni.

W czterech ścianach więzną krzyki ofiar, kaci przez lata pozostają bezkarni, a świadkowie odwracają wzrok. Są jednak i tacy, którzy szukają winy w ofierze, a nie w jej kacie. Thriller „Imię śmierci” to wstrząsająca historia o ludziach tkwiących w toksycznych, niebezpiecznych relacjach i przemocy, która zatacza coraz szersze kręgi.

„Konwersja” Piotr Rogoża (wyd. Marginesy)

A jeśli ktoś naprawdę manipuluje nami dla osiągnięcia swoich celów, tworząc bańki informacyjne?

Podczas gdy pracownik agencji artystycznej Adrian Klimke pracuje nad debiutem polsko-syryjskiej wokalistki, dziennikarka Helena Różewicz wpada na trop niebezpiecznego spisku z udziałem rodzimych influencerów. Co łączy tragicznie zmarłą instagramową modelkę, nastoletniego streamera gier komputerowych i depresyjnego trenera uwodzenia? Czy w publikowanych przez nich treściach kryje się dodatkowy przekaz dla wybranych? Komu zależy na tym, żeby to właśnie Helena ujawniła materiały kompromitujące popularnego konserwatywnego polityka? Dlaczego Adrian zaczyna widywać swoją dawną dziewczynę, która zginęła w wypadku samochodowym?

Cynicznie kreowane iluzje kształtują zbiorową świadomość, a idee stały się produktami, które – dysponując odpowiednimi narzędziami – można łatwo pozycjonować na rynku. Ludzki umysł jest tworzywem gładko poddającym się woli wprawnego twórcy. Granica między cyfrową fikcją a rzeczywistością dawno została zatarta, skoro zestaw odpowiednio dobranych hashtagów może najdosłowniej zabijać.

To realia „Konwersji”, współczesnego thrillera, w którym zakulisowe działania niepozornych specjalistycznych agencji mają realny wpływ na całe narody. To nasze realia, choć wciąż nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę.

„Dubaj. Miasto innych ludzi” Anna Dudzińska (wyd. Marginesy)

Zjednoczone Emiraty Arabskie skazane są na dwie narracje. Pierwsza to opis kraju, który rozkwitł na ropie naftowej. Petrodolary w ciągu pięćdziesięciu lat pomogły stworzyć na pustyni ogrody, sztuczne wyspy, ośmiopasmowe autostrady, a nawet muzeum, które nawiązuje do paryskiego Luwru. Kraj najwyższych budynków i najdroższych samochodów odwiedzają tysiące ludzi – turyści po Bangkoku, Londynie i Paryżu wybierają właśnie Dubaj. Druga narracja sprowadza Dubaj i Emiraty do miejsca, gdzie wykorzystuje się niewolniczą pracę robotników z Azji i Afryki, gdzie za fasadami pałaców kobiety przetrzymywane są wbrew swojej woli, a bogaci Arabowie przesiadają się z jachtów do złoconych bentleyów. Obie narracje są równie uprawnione i jednocześnie nieprawdziwe.

Ta książka jest jak baśń z tysiąca i jednej nocy. O dobrym, choć surowym władcy, który otworzył swój skarbiec przed poddanymi. O wieżowcach, które wyrosły w krótkim czasie w miejscu palmowych chatek. O tysiącach ekspatów z całego świata, którzy pomagają szejkowi umacniać jego kraj, ale gdy są już mu niepotrzebni, muszą wyjechać. O przyjaźni z wielbłądami, którym przed zaśnięciem szepcze się do ucha sekrety.

Tyle że to nie bajka, ale świetny reportaż, który pokazuje także ciemne strony Zjednoczonych Emiratów Arabskich – cenzurę, kapryśność panujących, nierówności społeczne, system współczesnego niewolnictwa.

„Demon” Paulina Hendel (wyd. We need YA)

Krótki przystanek w Grocie okaże się początkiem ostatecznego starcia. Kompania Huberta dowodzona przez enigmatyczną Zuzę odkryje następne sekrety. To one są kluczem do rozwiązania zagadki na temat Apokalipsy i nieoczekiwanej przemiany świata, do którego wrzucił ich los. Powiadają, że gdy duchy krążą między ludźmi, to idealna pora na żniwa, i o tym właśnie opowiada „Demon”. Bohaterowie wstąpią na ścieżkę, która ma zaprowadzić ich do Wiatrołomu. To właśnie tam prowadzą wszystkie drogi. Czy Hubert w końcu odnajdzie tego, który może wszystko zmienić? Może jednak zasłyszane bajki okażą się w rzeczywistości mniej straszne?

„Demon” Pauliny Hendel opowiada o nadejściu powodzi – oraz o przybyciu diabła. Hubert nie ma wiele czasu na odkrycie odpowiedzi, a pytania cały czas go dręczą. Czy uda mu się uratować tych, którzy są dla niego drodzy? Co jeśli demony jednak wygrają tę walkę?

„Nasza pani supermenka” Ewa Nowak (wyd. Harperkids)

Nie wszyscy uczniowie mają szczęście – niektórych uczy pani Nudzińska, najnudniejsza osoba w całej szkole. Nie zasnąć na jej lekcji to wielka sztuka. Jednak po wakacjach w klasie zjawia się nowa nauczycielka, a uczniów czeka wielka niespodzianka – a właściwie cała seria dziwacznych niespodzianek!

„Połykam strony” to trzeci poziom serii Czytam Sobie przeznaczony dla dzieci, które już czytają samodzielnie. Duża czcionka ułatwia czytanie, a słowa zaznaczone gwiazdką są wyjaśnione w alfabetycznym słowniczku na końcu książki. Czarno-białe ilustracje i przewaga ilościowa tekstu nad ilustracjami dają poczucie obcowania z prawdziwą książką.

„Otwieramy sklepik” Rafał Witek (wyd. Harperkids)

Ela, Hela i Mela to koleżanki z placu zabaw. Ich głowy są pełne wspaniałych pomysłów, a ręce – pełne roboty! Gdy postanawiają otworzyć sklepik, praca wre – jest tyle rzeczy do zrobienia! Nazwa, szyld i logo, lada, kasa i towar… Za to zabawa jest znakomita!

„Składam zdania”, drugi poziom Czytam Sobie, to propozycja dla dzieci, które rozpoczęły już swoją przygodę z czytaniem. Zdania są tu dłuższe, a w tekście jest więcej dialogów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a wyrazy w ramkach pomagają w ćwiczeniu sylabizowania. Ciekawe, zabawne historie pióra wybitnych polskich autorów i ilustracje autorstwa najlepszych polskich ilustratorów sprawią, że czas spędzony na czytaniu będzie czasem świetnej zabawy.

„Akiko i Helenka”  Katarzyna Kozłowska (wyd. Harperkids)

Helenka mieszka w pięknej zabytkowej kamienicy z mamą i tatą. Zna wszystkich lokatorów – widuje ich z balkonu i w cukierni na dole. Szkoda tylko, że w całym domu nie ma nikogo w jej wieku…
Pewnego dnia na ulicy zatrzymuje się furgonetka pełna mebli – zamieszka tu chyba ktoś nowy! Tylko kto?

„Składam zdania”, drugi poziom Czytam Sobie, to propozycja dla dzieci, które rozpoczęły już swoją przygodę z czytaniem. Zdania są tu dłuższe, a w tekście jest więcej dialogów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a wyrazy w ramkach pomagają w ćwiczeniu sylabizowania. Ciekawe, zabawne historie pióra wybitnych polskich autorów i ilustracje autorstwa najlepszych polskich ilustratorów sprawią, że czas spędzony na czytaniu będzie czasem świetnej zabawy.

„Kura Krystyna i jej banda” Justyna Bednarek (wyd. Harperkids)

Kura Krystyna to dyrektorka zagrody „Stokrotka”. Jest ruda, grubiutka i mądra! Cieszy się szacunkiem i sympatią wszystkich mieszkańców. Dlatego kiedy wpada w tarapaty, indyk i kogut nie wahają się ani chwili, by jej pomóc.

„Składam słowa”, pierwszy poziom serii Czytam Sobie, to wspaniały początek nauki czytania. Proste i zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania. Ilustracje najlepszych polskich twórców są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu.

„Marta i skarby” Wojciech Widłak (wyd. Harperkids)

Marta ma wuja wynalazcę. Pewnego dnia wuj powiadamia ją o swym nowym dziele. Wygląda niepozornie, ale ponoć potrafi coś bardzo niezwykłego! Cóż to jest i czy działa? Trzeba czym prędzej to sprawdzić!

„Składam słowa”, pierwszy poziom serii Czytam Sobie, to wspaniały początek nauki czytania. Proste i zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania. Ilustracje najlepszych polskich twórców są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu.

„Czas Bogini” Ewa Kassala (wyd. Sonia Draga)

Oto świat strażniczek Bogini, wiedźm, widzących, wiary w Nyję, Makoszę, Świętowita, Welesa, Peruna i wielu innych, dziś zapomnianych bogów i bogiń. Kraina świętych gajów, kącin i chramów, czarów i magii.
Porywająca opowieść o Słowianach przed przyjęciem chrześcijaństwa.

Początki państwa polskiego to czas niepokojów i napięć, to przesiąknięta krwią ziemia, powszechna przemoc i bezprawie, gwałty, niewolnictwo i handel ludźmi.

Z kart powieści wyłania się postać Mieszka I, władcy potężnego, ale pełnego sprzeczności, rozdartego pomiędzy pogaństwem a chrześcijaństwem, chęcią niesienia pokoju i koniecznością wojen, mężczyzny targanego namiętnościami, uwikłanego w sieć intryg i płomienny, acz burzliwy romans.
Czy najpotężniejszy z Piastów rzeczywiście przyjął chrzest w 966 roku? I jaką cenę zapłacił za przejście ze świata pogańskiego do Europy?

Doskonale wie, że przystąpienie do chrześcijańskiego imperium jest konieczne dla rozwoju państwa, jednak jest także przywiązany do pogańskich bogiń i bożków, obrzędów i rytuałów, magii i amuletów oraz… kuszących kapłanek, z których najbliższą jego sercu jest Ragana.

„Śledztwo panny Cahill” Brenda Joyce tłumaczenie: Hanna Hessenmuler (wyd. HarperCollins Polska)

Po mieście krąży morderca nazwany przez prasę Rzeźnikiem. Dwie zaatakowane kobiety uszły z życiem, trzecia nie miała tyle szczęścia. Sprawa zaprząta myśli panny Fran Cahill, która już rozwiązała kilka kryminalnych zagadek. Tym razem szczególnie jej zależy na wykryciu sprawcy, bo jedna z jej przyjaciółek może być kolejną ofiarą. Czy sprawca pragnie śmierci konkretnej kobiety, czy atakuje wszystkie samotne matki w tej okolicy? Fran uważa, że odpowiedź na to pytanie okaże się kluczowa. Rozpoczyna niebezpieczne śledztwo, które mocno odbija się na jej życiu osobistym. A częste kontakty z komisarzem Braggiem mogą się z wielu powodów nie podobać Calderowi, z którym jest zaręczona...

„Oddech” Nina Igielska (wyd. Agora)

Spotkanie człowieka, którego się kochało, jest jak powrót na miejsce zbrodni.

Eleganckie wnętrza i eleganccy goście, którzy zjawili się tu, żeby spijać słowa z ust Profesora, pisarza i celebryty. Ale jest jeszcze ona, Kaja, wsłuchana w jego odpowiedzi, ale inaczej, jakby posługiwał się szyfrem, który tylko ona potrafi odczytać. Co robi w gronie nastolatek i studentek zafascynowanych autorem, który jest ulubieńcem mediów i bywalcem telewizji śniadaniowych? Czego Kaja chce od Profesora? Oczarować go? Uwieść? Wciągnąć w pułapkę? Poniżyć?

Między Kają a Profesorem zaczyna się niebezpieczna gra, która trwać będzie całą noc. Jeszcze nie wiemy, kto jest myśliwym, a kto ofiarą, lecz polowanie już się rozpoczęło. A z każdym jego epizodem coraz bardziej dręczące staje się pytanie: co wydarzyło się wcześniej...

Nina Igielska w debiutanckiej powieści Oddech wirtuozersko gra literackimi motywami, kliszami i stereotypami, by wyprawić czytelnika w świat pełen mroku, duszny, przesiąknięty niebezpieczną erotyką i tajemnicą. W powieściowym gabinecie luster nikt niczego nie może być pewien, a autorka nie jeden raz wyprowadzi swoich czytelników w pole, ku ich głębokiej satysfakcji.

 

(zb)


komentarze [7]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Deutschland91 01.02.2024 10:58
Czytelniczka

Zainteresowały mnie  Imię śmierci Konwersja

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Imię śmierci  Konwersja
Ola 21.01.2024 09:48
Czytelniczka

 Ja decydowanie kiedyś sięgnę po  Dubaj. Miasto innych ludzi. I to nie dla fascynacji tym miastem, lub chęci jego poznania. Zdecydowanie tam za gorąco. Lecz z sympatii do autorki, która wiele lat pracowała dla lokalnego oddziale Polskiego Radia w Katowicach. Swego czasu napisała też ciekawą książeczkę jak niesztampowo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Dubaj. Miasto innych ludzi
jagusia 23.08.2022 10:46
Bibliotekarka

Czas Bogini
Dubaj. Miasto innych ludzi

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Czas Bogini  Dubaj. Miasto innych ludzi
Renata 23.08.2022 00:19
Czytelnik

 Najbardziej zaciekawiła mnie treść książki pod tytułem "Konwersja".  Na drugiej pozycji "Dubaj. Miasto innych ludzi" - lubię reportaże 😉 miejsce 3 "Nasza pani supermenka" może wzbudzić zamiłowanie do książek najmłodszych czytelników.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jolanta 22.08.2022 12:15
Czytelniczka

Z chęcią sięgnę po Imię śmierci, bo nic jeszcze tej autorki nie czytałam  oraz po Dubaj. Miasto innych ludzi 😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Imię śmierci  Dubaj. Miasto innych ludzi
Agnieszka Szajda 22.08.2022 13:20
Bibliotekarka

Dokładnie te dwie mnie też zainteresowały :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 22.08.2022 10:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post