Opowieści starego antykwariusza

Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Ghost Stories of an Antiquary
838906491X
horror

"Oczarowują do dziś..." Marek S. Nowowiejski Po raz pierwszy w pełnym wydaniu zbiór najlepszych opowieści grozy M. R. Jamesa - najsłynniejszego po H. P. Lovecrafcie klasyka gatunku. Ze specjalnie do tej edycji napisanym wstępem i bibliografią znawcy ghost stories i fantasy Marka S. Nowowiejskiego. Piętnaście legendarnych "opowieści starego antykwariusza" zilustrowanych przez Antoniego...

"Oczarowują do dziś..."
Marek S. Nowowiejski

Piętnaście legendarnych "opowieści starego antykwariusza" zilustrowanych przez Antoniego Sobeckiego.

źródło opisu: C&T, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

"Opowieści starego antykwariusza" to spore pozytywne zaskoczenie i bardzo jestem zadowolona, że powstała seria Biblioteka Grozy, bo inaczej chybabym po tę książkę nie sięgnęła nigdy. W czasach liceum, kiedy ze znajomymi przekazywaliśmy sobie do czytania książki z rąk do rąk, dyskutując później o nich zawzięcie, nasze młode umysły chłonęły jak gąbka i szukaliśmy nowych czytelniczych doświadczeń. Akurat w dziedzinie klasyki grozy jaraliśmy się głównie Lovecraftem, o panu M.R. Jamesie nikt się nawet nie zająknął, a to bardzo wielka szkoda!

"Opowieści starego antykwariusza" to opowiadania z bardzo subtelną domieszką grozy, jednak z cudownym klimatem. Stare angielskie dwory, tajemnicze księgi i inne enigmatyczne zapiski, labirynty, nawiedzone pokoje hotelowe, krypty, zakopane skarby, magiczne runy - to tylko kilka przykładów atrakcji, jakimi uraczy nas pan James w swoich opowieściach. Nie zapominając oczywiście o duchach, upiorach i innych marach, które są atrakcją główną. Dla...

utracjusz | 2016-02-21

Użyczający temu zbiorowi swej rekomendacji Stanisław Lem podnosi jako jego zaletę zbliżoną do naukowej rzeczowość, z jaką narrator przybliża czytelnikowi szczegóły niesamowitych zajść. Zaleta ta blednie w miarę następowania kolejnych historii, bo nie jest w stanie unieść, nawet pospołu z pewnym wiktoriańskim urokiem, całego zbioru.
Niestety, opowieści te oparte są grubsza na jednym patencie, zmieniają się tylko rekwizyty, a i one pozostają w obrębie jednej klasy. Przydałoby się jakieś urozmaicenie, niespodziewany błysk angielskiego humoru czy bajka z zupełnie innej bajki. Choć mięso i jaja nie są obecnie w modzie, właśnie ich wyraźnie tutaj brakuje.

książek: 1991
Renax | 2016-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2016

Jest to dobra książka dla fanów opowieści Poego. Nie ma w nich tej niepewności i grozy co u mistrza gatunku, ale obrazowość, klimatyczność i niewątpliwy artyzm opowieści w tych opowiadaniach jest widoczny.
Wszystkie opowieści dzieją się w Anglii w wieku XVIII i XIX. Mamy stosowną scenerię, czyli zamki, gospody, cmentarze, studnie, ogrody, labirynt i niewyjaśnione zdarzenia, w których pojawiają się duchy, demony, dziwne książki albo obrazy, które się ruszają albo ukazują tajemnice z przeszłości. Bohaterowie to zmarli ze strachu lub z powodu niewyjaśnionej klątwy. Narrator wprowadza nastrój niepewności i strachu.
Może dla nas współczesnych, gdy - jak mawia moja mama - żywych trzeba się bać, a nie umarłych, to nie odczuwamy tego strachu, co pewnie nasi dziadowie - czytając to. Ale na pewno czytelnik odczuwa ten niesamowity klimat opowiadań, taka retro nostalgia.
Bardzo spodobało mi się w opowiadaniach to, że narratorzy opowiadań szanują czytelnika i często kierują się bezpośrednio...

Willow_Garden | 2013-07-17

Jak głosi cytat z okładki „Opowieści starego antykwariusza” – „Oczarowują do dziś” i w pełni się z tym zgodzę, jest tylko pewne „ale”. Otóż oczarowują, ale jedynie wdziękiem przykurzonym i przez lata nadwątlonym, który w pełni podziwiać można tylko w ciemną wietrzną noc, kiedy za jedynie źródło światła służy świeca, o ścianę postukują otwarte okiennice, a w dłoni spoczywa filiżanka gorącej herbaty.
Zbiór zawiera 15 opowiadań grozy, można by rzec „Grozki” – młodszej i mniej strasznej siostry Wszechogarniającej Grozy. Co nie zmienia faktu, iż posiadają one swój czar i chciało by się je przyrównać do filmów wytwórni Hammer – choć już nie straszą, to kto odmówi uroku nietoperzom na sznurkach czy Christopherowi Lee? Zatem nie doczekamy się tutaj brodzenia po kolana we flakach i furkoczących wokół kończyn.
Autor raczy czytelnika typowo gawędziarskim stylem, na co wskazuje również początkowy zamysł spisania tych historii, otóż miały to być opowieści czytane tylko dla grona przyjaciół...

Ifryt | 2013-06-14
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Książka jest zbiorem opowiadań o duchach itp. Większość z nich jest bardzo przyjemna w formie: krótka, przejrzysta, utrzymująca uwagę czytelnika, emanująca atmosferą grozy, a nie posoką krwi. Niezwykle szybko się je czyta.
Miejsca nawiedzane przez duchy są niezwykle tajemnicze, posiadają pewnego rodzaju spokój i ciepło, jednak pod tym wszystkim skrywa się groza, pojawiająca się symbolicznie i znienacka.
Najlepiej wspominam opowiadanie pt. "Rękopis kanonika Alberyka", "Jesion", "Numer 13", "Skarb opata Thomasa", "Pan Humphreys i jego spadek".
Polecam miłośnikom grozy, którzy chcą poczytać dobre ghost stories przed snem.

maszynistaGrot | 2015-11-02

Mam słabość do klasyki grozy, więc przepraszam za tak wysokie oceny, ale jak widzę tak niskie noty to aż chce się podwyższyć punktacje.

MR James jest jak bomba zegarowa. Początkowo wydaje się że to pustka, ale jak już wybuchnie to człowiek nie może się od jego ghost stories uwolnić. Ja już kilka krotnie jego opowieści czytałem i co jakiś do nich powracam, Po prostu muszę - to uzależnia.

Te niedopowiedzenia sprawiają że człowiek choćby sto razy czytał dane opowiadanie a i tak nie ma pełnego obrazu, ciągle coś próbuje samemu sobie objaśnić, wytłumaczyć, doczytać.

To paradoks ale te teksty wydają się jednocześnie najbardziej nużącymi i najciekawszymi jakie się czytało.

Narkotyk.

malaskierka | 2016-09-20
Przeczytana: 19 września 2016

Opowieści Starego Antykwariusza- M. R. Jamesa to zbiór 33 klasycznych ghost stories. Wszystkie opowiadania pisane są jako relacje o rzeczach, które dotknęły znajomego/sąsiada/kuzyna... itp. a sposób w jaki są opowiadane, lekko sceptyczny, rzetelny i skrupulatny, chwilami miałam wrażenie, że pozbawiony emocji nadaje historii swoistego chłodu. Chłodu, który chwilami przeszywa czytelnika na wskroś i mrozi wraz z narastającym strachem. Sam autor jest mało znany w Polsce. Jego szczupły dorobek, który nieustannie wpływa na twórczość wielu pisarzy, zawiera się w zaledwie 4 zbiorach.

Jamesa czytałam w taki sposób jak Blackwooda, czyli według długości opowiadań, a nie kolejnością w spisie treści. Dałam sobie dzięki temu czas by wczuć się w klimat opowieści i poznać język autora. Nie będę mówić o wszystkich opowiadaniach, bo ich oceny plasują się na 5-8/10.Mimo to, w porównaniu z opowiadaniami Blackwooda czy Lovecrafta, James wypada dość blado. Uczucie grozy rozmywa się niemal wraz z...

gggagg | 2014-06-30

Klasyka grozy ale jaka. Przeczytane jednym tchem, jak ktoś lubi tego typu literaturę nie będzie zawiedziony - polecam gorąco. Szkoda, że dziś nikt już nie wydaje takich rzeczy, w punktach sprzedaży książek same badziewie.

Małgorzata | 2015-05-11
Na półkach: Groza, Przeczytane
Przeczytana: 07 maja 2015

Dokładnie to czego fanka ghost strories oczekuje od pozycji tego gatunku. Opowiadania dopracowane fabularnie, wiarygodni bohaterowie i interesujące zjawiska paranormalne. I przede wszystkim język prozy, który tak niesamowicie odbiega od tej pseudo-intelektualnej, pseudo-emocjonalnej i pseudo-poprawnej papki, którą prezentują twórcy dzisiejszej fantastyki. Choć dziś każdy może sklecić kilka zdań i nazwać to utworem literackim, to jednak twórcy powinni wrócić do korzeni i zrozumieć, że kilkunastostronicowy monolog, uzupełniony randomowym rzuceniem mięsem, równie randomowym wielokropkiem oraz najeżony "mrocznymi" wyrazami, powoduje fizyczny ból u coraz bardziej świadomych odbiorców.

kipog | 2014-11-17
Przeczytana: 08 listopada 2014

Klimatyczne opowiadania grozy, choć czasem za dużo szczegółów i słowotok pisarza , przez który trudno przebrnąć. [za długie opisy przyrody ;) ]