Wyzwanie czytelnicze LC

The Years of Rice and Salt
978-83-2458-521-2
lata ryżu i soli
Leonor

W swej porywającej, głęboko przemyślanej książce K. S. Robinson, jeden z najznakomitszych światowych żyjących pisarzy SF, snuje wizję, jak mogłaby się potoczyć historia ludzkości, gdyby dżuma w XIV w. zabiła niemal wszystkich mieszkańców Europy, a dominującą rolę na świecie odgrywały imperia arabskie i chińskie. Siedem wieków tej alternatywnej historii świata (aż po współczesność) oglądamy oczami różnych bohaterów w różnych czasach - dusze żołnierzy, niewolników, filozofów, władców powracają co jakiś czas w odmiennych wcieleniach. Losy tych ludzi zależą od świata, ale i oni wpływają na bieg wydarzeń. Stworzony przez Robinsona wiarygodny, realistyczny świat tworzy ramy dla wielobarwnej tkaniny utkanej z filozoficznych, naukowych, teologicznych i socjologicznych wątków, przy czym w centrum zainteresowania autora pozostają zawsze pytania o sens życia i śmierci, istnienie wieczności, wartość ludzkich wyborów. Dzięki temu jest to lektura nie tylko dla wielbicieli fantastyki.

Gracjan Triglav | 2018-10-02
Przeczytana: 02 października 2018

Lata ryżu i soli (2002)

Prawie 700 stron drobnym makiem, alternatywna wizja dziejów. „Autor maluje panoramę siedmiu wieków [...] historii świata [od epidemii Czarnej Śmierci która uśmierca prawie wszystkich mieszkańców Europy,] aż po czasy współczesne, widziane oczami różnych bohaterów – żołnierzy, niewolników, filozofów, władców. Pisarz porusza kwestie sensu życia i śmierci, wieczności, ludzkich wyborów”. Przybliża czytelnikowi orientalne cywilizacje, ich złożoność, charakter i perspektyw przed jakimi stoją, rolę jednostek i społeczeństw, wbrew temu co stoi na Wikipedii, to właśnie to, nie zaś kwestie egzystencjalne w wymiarze duchowym, mistycznym, stanowią istotę jego dzieła (choć tworzą rdzeń fabularny).

Książka wciąga. Język jasny, zdania nie są przesadnie rozbudowane, dość sugestywne, literacko wysmakowane. Raz na jakiś czas zdarzy się jakaś misterna konstrukcja albo poetycka metafora. W tłumaczeniu urok wypowiedzi i opisów niekiedy niknie, ale nie jest źle. To i owo trzeba...

Eponine | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

Źle się dzieje, kiedy pod intrygującym tytułem ukrywa się książka, której fabuła nie jest w stanie zainteresować nawet po dwustu stronach. Z resztą, o jakiej fabule mówimy, skoro to zbitek opowiadań o kolejnych wcieleniach kilku dusz zagubionych w cyklu reinkarnacji zwanym sansarą. Muszę przyznać, że pomysł przedni, zwłaszcza jako sposób na ukazanie kilkuset letniej historii alternatywnej, ale wykonanie bardzo słabe.

Historia alternatywna musi mieć jakieś uzasadnienie, nie tylko opierać się na wymyśleniu zarazy jako przyczyny odwrócenia układu sił na świecie. Czytając kolejne opowiadania, nie wiedziałam zbyt dobrze, w jakim okresie historycznym się znajduję i co wtedy działoby się w naszej rzeczywistości. Przede wszystkim to sprawiło, że nie miałam ochoty nawet doczytać książki do końca. Również mapy przed poszczególnymi rozdziałami nie pomagały w orientacji, bo zaznaczone były miejsca zupełnie niezwiązane z treścią. Nie można też mówić o rozwoju akcji, bo wszystko kręciło się...

Kim Stanley Robinson zrobił na mnie wielkie wrażenie swoją marsjańską trylogią. Ultymatywna realizacja klasycznego archetypu sf, kolonizacji Marsa, wielki, epicki fresk rozpisany na dekady i stulecia, od pierwszego lądowania po terraforming. Robinson posiadł umiejętność pasjonującego opowiadania nie tylko o wielkich przedsięwzięciach, ale także o wielkich ideach, pozostając jednocześnie pisarzem z krwi i kości, tworzącym pełnokrwistych bohaterów i fascynujące pejzaże. W ogromnej skali plansz historycznych, społecznych i politycznych Robinson dba o swoje pionki. Nie tracimy ich z oczu, nie przestajemy ich rozumieć. Pod tym względem autor trylogii jest kontynuatorem wielkiej i klasycznej tradycji zachodniej powiesci, zachowując zdolność syntezy perspektywy psychologicznej i socjologcznej. Jakby to napisał uczeń liceum, mamy tu do czynienia z losami jednostek na tle wielkich przemian spolecznych i historycznych. Różnica polega na tym, że przemiany Robinsona jeszcze nie nastąpiły, a w...

Fidel-F2 | 2016-03-23

Książka przede wszystkim nudna, wlecze się jak flaki z olejem. Autor nie potrafi przykuć mojej uwagi. Przeczytałem równocześnie to i owo. Tak na prawdę to kilka historii luźno ze sobą powiązanych następstwem historycznym i kolejnymi reinkarnacjami głównych bohaterów; kilka co najwyżej średnich historii. Alternatywę historyczną autor moim zdaniem skopał, bo założył, że jego świat będzie się rozwijał identycznie jak nasz, tyle że bez białych europejczyków. Trochę pozmieniał geopolitykę ale cały rozwój jest identyczny. Jak dla mnie lipa i gólnie rzecz biorąc spora strata czasu. Niemniej wiem, że są ludzie zachwycający się tą książką, być może potrzeba do niej wrażliwości w którą dobra natura mnie nie wyposażyła.

Daniel Taberski | 2013-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2013

Napisana z naprawdę dużym rozmachem historia alternatywna świata, w którym Europejczyków trafił szlag. Całość trzyma się kupy, widać na każdej stronie, że autor odrobił lekcje i dysponuje naprawdę dużą wiedzą i erudycją - również w zakresie teorii nauki historycznej - co piszę z pełną świadomością jak historyk z wykształcenia.

Dobry kawałek historii alternatywnej. Warto zauważyć, jak w wizji autora, obok oczywistych różnic politycznych, filozoficznych i społecznych, wygląda rozwój nauki i technologii - z dość logicznych powodów niektóre ich gałęzie nie rozwijają się w ogóle, a niektóre są na poziomie o wiele bardziej zaawansowanym niż w "naszej" rzeczywistości. Do tego bardzo ciekawy pomysł oparcia fabuły na wierzeniach religijnych i duchowych.

Książka jest dość wymagająca i stanowi wyzwanie, ale sądzę, że jest warta wysiłku włożonego w przeczytanie jej. Akcja jest tutaj zepchnięta na drugi plan, a czytelnik musi się nieco orientować w kulturach wschodu by nadążać za fabułą, ale przy odrobinie dobrej woli jest to wykonalne nawet dla laików w tej dziedzinie (piszę tu o sobie).

Inteligentna lektura dla nieco ambitniejszego czytelnika.

tradilus | 2016-10-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam eBook
Przeczytana: 08 października 2016

Książka, a właściwie mała biblioteka ludzkich losów, kultur, emocji i zdarzeń. Widzę, że część opinii zarzuca jej nudziarstwo i rozwlekłość, ale to mniej więcej tak, jak można zarzucić pogodzie, że jest zmienna i nieprzewidywalna...

Krzysiek | 2015-05-29

Genialne. Historia alternatywna prowadzona z rozmachem przez wiele wieków.
Przeplatające się historie postaci, próba pokazania zupełnie innej drogi postępu.
Brawurowe, mądre i z głębszym celem.

Polecam.

Jola | 2012-03-31
Przeczytana: grudzień 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niestety, ta powieść nie przypadła mi do gustu.
Zapowiadało się ciekawie, pierwsze 75 stron naprawdę mnie wciągnęło - do momentu śmierci dwóch głównych bohaterów. I co? Okazało się, że mam do czynienia z fantastyczną papką wschodnich wierzeń o zaświatach i reinkarnacji. Fakt, że tenże główny bohater był potem dziewczyną, a potem tygrysicą! (jeśli dobrze zrozumiałam, bo naprawdę nie czuję tej części z reinkarnacją) sprawił, że odstawiłam książkę na dobre i nie zamierzam do niej wracać.
A szkoda, bo początki były naprawdę obiecujące.

Łukasz | 2012-05-21
Przeczytana: 19 maja 2012

Rzadko to mi się zdarza, naprawdę. Ten raz jest może... trzeci? Nie dałem rady. Przebrnąłem 2/3 i w końcu zadałem sobie pytanie: po co? Pomysł na alternatywną historię świata może i ciekawy, ale zadanie chyba przerosło autora. Mnie na pewno.