Książka o górach

literatura dziecięca
Agora
2024-04-24
2024-04-24

Okładka książki Chłopiec z ulicy Niepoprawnej i czarny kucyk Patricija Bliuj-Stodulska, Sylwia Stano
Chłopiec z uli... Patricija Bliuj-Sto...

„Książka o górach” jest tak naprawdę książką o ludziach. O tych, którzy wędrują po Karkonoszach, i o tych, którzy przekraczają swoje granice w Himalajach. O tych, którzy ratują życie ludziom podczas lawin, i o tych, którzy wnoszą i znoszą sprzęt wspinaczom na Mount Everest. To też opowieść o relacjach (ludzi z górami i ludzi z ludźmi),o emocjach i pragnieniach. A przede wszystkim to wyjątkowy przewodnik z praktycznymi wskazówkami, masą wiedzy, prawdziwymi historiami i fenomenalnymi ilustracjami (ostatnio preferuję przewodniki i albumy ilustrowane rysunkami niż zdjęciami). Tę książkę napisał Robb Maciąg, a o warstwę graficzną zadbała Patricija Bliuj-Stodulska.

„Książka o górach” zachwyciła mnie sposobem, w jaki przekazuje naprawdę solidną dawkę wiedzy. Całość jest bowiem lekka, momentami dowcipna, bardzo przystępna. Wyjaśnienia są proste, a historie inspirujące. Nawet tytuły rozdziałów są intrygujące („Jakie raki zimują w górach?”, „Jak przymocować łóżko do ściany?”, „Czy można zamrozić termometr?”). Jednak największa wartość, jaka w moim odczuciu została w tej książce uchwycona, to pokora wobec natury, zachwyt nad potęgą gór i ich magią.

Pewnie chcesz wiedzieć, czego konkretnie dowiesz się z tej książki? A więc będzie trochę o powstawaniu gór, ich nazewnictwie, najważniejszych postaciach związanych z górami. Będzie też o bezpieczeństwie w górach, odpowiednim sprzęcie do wspinania i technikach zdobywania szczytów. Znajdą się też legendy, wierzenia związane z górami, historie znanych wspinaczy. Będzie o Koronie Ziemi, Koronie Gór Polski, a nawet o „Koronie Warszawy”. I będą też ilustracje, które sprawią, że zechcesz wstać z kanapy i ruszyć na wyprawę górskim szlakiem.

Takiej książki o górach jeszcze nie było. Takiej, która podchodzi do tematu całościowo i obszernie, a zarazem daje sporo detali, mniej znanych faktów i ciekawostek. Jestem pod ogromnym wrażeniem „Książki o górach”, zwłaszcza że przypomniała mi o tym, jak bardzo lubiłam swojego czasu czytać o postaciach związanych z górskimi wyprawami. A być może zainspiruje mnie do tego, aby w końcu zmienić kierunek rodzinnych wyjazdów z morskich na górskie :)

„Książka o górach” - jest wspaniała. Kawał dobrej roboty :),ogromna dawka wiedzy, napisana w bardzo przystępny sposób (dla dziecka i dorosłych). Uczy geografii, historii, przyrody. Niesamowite ilustracje. Polecam !!

- dowiesz się z niej, wielu bardzo ciekawy i przydatnych i informacji:

- na początek, zacznijmy od tego skąd się wzięły góry?

-dlaczego Tatry to Tatry :)

- co to jest wspinaczka o czym się różni od żywcowanie od boulderingu?

- co to jest taternictwo, alpinizm i himalaizm?

- TOPR i GOPR co to za skróty i czy każdy może zostać ratownikiem?

- kilka trudnych słówek jak: szpej, raki, czekany, trikunie

- co znajduje się w placku alpinisty?

- jakie są najwyższe góry, dlaczego mają numerki i co to są ośmiotysięczniki?

- poznasz nazwy i wysokości górskich koron

- będzie też dużo miejsca o Polsce 🇵🇱i naszych pięknych górach

- poznasz wielu „sławnych” polskich ludzi gór.

- dowiesz się z niej, wielu bardzo ciekawy i przydatnych i informacji:

- na początek, zacznijmy od tego skąd się wzięły góry?

-dlaczego Tatry to Tatry :)...

• Literatura faktu
  • Z polecenia
  • Edukacja
  • Dla Dzieci Chcę
  • Dziecięca
  • Brak Legimi A
  • Dla dzieci
  • Pod naszym patronatem

Dodaj cytat z książki Książka o górach