Miasto Permutacji

Tłumaczenie: Konrad Kozłowski
Wydawnictwo: Solaris
Permutation City

Dobra wiadomość jest taka: Witamy po drugiej stronie!. Masz przed sobą życie wieczne! Nieśmiertelność należy do ciebie! Cud medycyny? No, nie do końca. Zła wiadomość jest taka, że jesteś fragmentem elektronicznego kodu. Świat, który cię otacza, to zaledwie cyfrowa wersja świata realnego. Żyjesz w wirtualnej rzeczywistości. Jesteś Kopią i masz tego pełną świadomość. Dobra wiadomość jest taka,...

Dobra wiadomość jest taka, że możesz z tym skończyć, kiedy tylko zechcesz. Zgodnie z obowiązującym prawem każda Kopia posiada opcję zakończenia procesów wewnątrz komputera i powrotu do normalnego życia w prawdziwym świecie. Opcja jest dostępna w Menu: Narzędzia. Wybierasz i gotowe…

Zła wiadomość jest taka, że wybierasz tę opcję i nic się nie dzieje. Ktoś zadał sobie trud i zablokował ją. Wiesz dobrze, kto to zrobił. Ty sam. Prawdziwy ty. Ty z krwi i kości. I ta twoja druga wersja chce cię tu zatrzymać na zawsze.

yokopoko | 2010-10-06
Przeczytana: 06 października 2010

Jedna z najlepszych książek jakie było mi dane ostatnio przeczytać - świetny pomysł na fabułę, w dodatku również bardzo dobrze zrealizowany. Przez znaczną część książki nie do końca wiadomo, co jest prawdą, a co rozgrywa się tylko w wirtualnej rzeczywistości... Robi naprawdę mocne wrażenie. Dodatkowy plus za takie smaczki, jak tytuły poszczególnych rozdziałów będące permutacjami tytułu oryginalnego. :)

Zyrg | 2013-10-23

Totalnie nietrafiony marketing! Miałem tę książkę kilka razy w ręku i zawsze wydawała mi się popłuczyną po Matrixie. Dopiero pochwały Dukaja mnie zachęciły do lektury. Doskonała, twarda SF, kipiąca od fikcyjnych i prawdziwych teorii głównie z nurtu matematyki, logiki, automatów komórkowych. Wykręca wyobraźnie! UWAGA! Nie ma laserów i pościgów w VR!

Justyna | 2016-01-30
Przeczytana: grudzień 2015

Recenzja pierwotnie ukazała się na portalu Nowej Fantastyki: http://www.fantastyka.pl/ksiazki/recenzja/82

Choć książka Griega Egana skończy niedługo dwadzieścia dwa lata (a jej polskie wydanie – dziewięć), opisany w niej „świat przyszłości” – mimo wielu niedociągnięć – wciąż może się do pewnego stopnia ziścić, a poruszone w „Mieście Permutacji” problemy są nie tylko zaskakująco aktualne, ale i – może nawet coraz bardziej – fascynują pisarzy, nie tylko science fiction.

Fabuła powieści nie jest zbyt skomplikowana – podczas lektury najtrudniejszym zadaniem jest „wgryzienie się” w świat „Miasta...”. W pierwszej części powieści czytelnik śledzi losy kilku postaci żyjących w połowie XXI wieku, w świecie, w którym człowiek może zeskanować swój mózg i uruchomić – świadomą, choć spowolnioną w stosunku do świata rzeczywistego – komputerową Kopię. Ledwie wiążąca koniec z końcem, uzależniona od Autoverse'u – symulatora sztucznego życia – programistka Maria, tajemniczy milioner Thomas,...

oureion | 2013-12-05
Przeczytana: 30 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nienajnowsza już książka Egana (wydana w 1994 roku) była moim pierwszym spotkaniem z gatunkiem science fiction (dokładniej mówiąc jego dość wąską niszą, zwaną "hard sf") od wielu lat, kiedy to porzuciłem zapalczywą lekturę każdego utworu sf, jaki wpadł w moje ręce, na rzecz klasyków literatury i szeroko rozumianej "literatury pięknej". Odwrót ten spowodowany był literacko mierną w przeważającej większości jakością utworów tego nurtu (pomiając szczytne wyjątki pod postacią Lema czy Heinleina) w porównaniu z literaturą niezaprzeczalnie klasyczną.
Po wielu latach jednak zapragnąłem wrócić do zapomnianego gatunku, rozejrzałem się w przepastnych otchłaniach Internetu i dobrnąłem do nieznanego mi wcześniej autora - młodego Australijczyka, o solidnej edukacji (programista? fizyk? nie pamiętam już dokładnie), wychwalanego za wniesienie nowej jakości do skostniałego gatunku.
"Miasto permutacji" spełniło w zasadzie obydwa moje oczekiwania - z jednej strony udowodniło niezbicie, że literacko...

Temptation | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Wyjątkowa i oryginalna książka, przedstawiająca hipotetyczną przyszłość takiego rozwoju technologii, która umożliwi uruchamianie wirtualnych światów a w nich świadomych, ludzkich "kopii". Tematyka okazała się mi bliska, ze względu na to że sama jestem informatykiem, więc może podeszłam do niej nieco inaczej niż przeciętny czytelnik.
Nie spodziewajcie się lektury lekkiej, łatwej i przyjemnej, bo sporo tu opisów technologii i naukowych wywodów. Chwilami miałam wręcz wrażenie że czytam kolejną pozycję popularnonaukową, przedstawiającą podwaliny nowej, nieudowodnionej jeszcze teorii.
Mam wrażenie, że nie do końca zrozumiałam wywody autora o nieskończoności czasu i przestrzeni komputerowych światów, ale to w końcu nie fizyka a science-fiction. Doszukiwanie się logiki w tym wszystkim może nieco zepsuć przyjemność czytania, choć trzeba przyznać, że autor postarał się i całość brzmi dość spójnie (przynajmniej do pewnego momentu :)).
Książka naprawdę dała mi do myślenia, polecam...

Lilek404 | 2014-07-18

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie tak dobra, jak się wydawała. Można, ale nie trzeba przeczytać. Książka ciekawa momentami. Zwłaszcza z powodu jednego absurdu...

SPOILER

Genialny wirtualny wszechświat stworzony w miesiąc przez średnio utalentowanego (heh) informatyka kobietę (hahahaha).
Widzę, że Szanownych Czytelników podniecają teorie naukowe wykorzystane w książce. Ja ich nie kupuję. Świat tworzy się sam i utrzymuje sam, no ok. Tylko że z tego stworzonego przez informatyczkę (hahahahaha) światka ewoluują inteligentniejsze od stwórcy istoty? Płakałam razem z nią. Ze śmiechu. Takie rzeczy nie wychodzą nawet w laboratoriach, a oni wpadli na to... ot tak, na zwykłem komputerze. :)

Naukowcy ponoć nie czytają s-f, bo literatura naukowa jest dużo ciekawsza. Chyba pójdę tym tropem.

grzecho | 2016-01-07

Pomimo szczerych chęci, moje drugie podejście do tej książki zakończyło się porażką. Wszechobecna,(zbyt)specjalistyczna i naukowa terminologia, męczy niemiłosiernie i zdusza w zarodku naprawdę obiecujący potencjał, który drzemie w tej książce. Tym samym, autor zawęża grono odbiorców swojej powieści do minimum.

addam23 | 2014-09-02
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 02 września 2014

Zmęczyła mnie ta książka Egana. Ciekawy pomysł ale nijak nie mogłem tego ugryźć. Fabuła kompletnie nie zachęca do czytania (najgorsza chyba pod tym względem książka autora). Czasami miałem wręcz wrażenie, że jest to rozbudowany mocno konspekt powieści

Sebastian | 2012-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2012

Książka rewelacyjna. Warto przeczytać nie tylko ze względu na kawałek dobrego s-f ale również rozważania na temat człowieczeństwa i... kilku ostatnich rozdziałów, które każą spojrzeć na pewien aspekt naszego życia z trochę innej strony. :)

balwazar | 2013-04-25
Na półkach: Hard SF, Przeczytane

Genialny pomysł i rozmach wykonania. S-f w najlepszym wydaniu. Egan rozgrzewa mózg do czerwoności. Nawet zakończenie nie zawodzi, co się dość często zdarza w tego typu książkach. 10/10.