Gdzie wasze ciała porzucone

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Rzeki (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
To Your Scattered Bodies Go

Sir Richard Burton, dziewiętnastowieczny angielski podróżnik, pisarz i awanturnik, umiera. Jednak śmierć nie jest końcem, jest początkiem. Budzi się w dziwnym świecie - ogromnej krainie, będącej doliną nieskończenie długiej rzeki. Krainie zamieszkanej przez wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli i umarli na Ziemi - od neandertalczyków po kluczowe postacie naszej historii. Wraz z grupką niezwykłych towarzyszy wyrusza w podróż ku źródłom Rzeki w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania zasadnicze - czym jest ten świat, kto go stworzył i kto w nim ustanawia prawa.

Powieść "Gdzie wasze ciała porzucone", rozpoczynająca jeden z najsłynniejszych cykli fantastycznych, zdobyła nagrodę Hugo i uznanie czytelników na całym świecie.

źródło opisu: [Mag, 1997]

Aleksandra | 2012-01-08
Przeczytana: 30 października 2011

„Gdzie wasze ciała porzucone” otwiera najsłynniejszy cykl amerykańskiego pisarza sf i fantasy, Philipa Jose'a Farmera, zdobywcy nagrody Hugo sprzed czterdziestu laty za tę właśnie powieść. W takiej sytuacji narzuca się zawsze pytanie, czy dany utwór przetrwał bezlitosną próbę czasu?

Sir Richard Burton, dziewiętnastowieczny angielski podróżnik, pisarz i awanturnik, umiera. To jednak nie koniec a dopiero początek. Budzi się nagi i bezwłosy w dolinie nieskończenie długiej rzeki. Wraz z nim „zmartwychwstaje” cała ludzkość, jaka kiedykolwiek zamieszkiwała ziemię - od neandertalczyków po człowieka nam współczesnego. Każdy otrzymuje dziwny cylinder zapewniający pożywienie i żadnych wskazówek, dokąd tak naprawdę trafił. By znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania, Burton postanawia wyruszyć w podróż ku źródłom Rzeki w towarzystwie niezwykłych postaci.

Najmocniejszą stroną tej powieści jest oryginalny pomysł na wizję zaświatów. Bohaterowie sugerują, że może to być wielki eksperyment...

Wiktoria | 2014-06-17
Przeczytana: 23 maja 2014

Zupełny kosmos. Nie spodziewałam się takiego przebiegu i możliwości zespolenia totalnie wymyślonych epizodów w konkretną całość. Byłam pod wrażeniem książki. Porwała mnie w inny świat i dała do myślenia o poza ziemskich losach człowieka. Jest napisana dziwną tajemnicą ,która nęci i przyciąga. Zmartwychwstanie, dolina, niekończąca się rzeka, jadło-dajne grzybki, cylindry, walka o przetrwanie, krwawe potyczki. Coś godnego uwagi. Sama treść jak i styl pisania c:

Polaris | 2013-09-03
Przeczytana: 03 września 2013

"Gdzie wasze ciała porzucone" to jakby wstęp do pełniejszej historii, posiadającej niemały rozmach. Mamy tu wszystko, czego można oczekiwać od dobrej fantastyki naukowej. Fabuła w połowie powieści staje się co prawda mniej zwarta, a końcówka wręcz nakazuje sięgnąć po następny tom, by poznać rozwiązanie zagadki, ciągnącej się zapewne do samego końca cyklu... lecz nie powinno to zniechęcać przed sięgnięciem po powieść Farmera. Nawet pomimo wrażenia niepełności historii, warto poznać świat położony nad niekończącą się Rzeką.

Pełna recenzja: http://krotkie-recenzje.blogspot.com/2013/09/gdzie-wasze-ciaa-porzucone.html

Fidel-F2 | 2016-09-16

Przeczytane po raz wtóry po ilu? dwudziestu pięciu latach? Wtedy zachwycało, teraz już nie, ale jest lepiej niż się spodziewałem. To wciąż całkiem niezła, przygodowa rzecz, raczej nie trącąca specjalnie gryzoniami ale oczywiście wieku nie da się ukryć. Pewna powierzchowność/naiwność konstrukcji postaci, w nadmiernym stopniu uproszczona rzeczywistość. Niemniej, za jakiś czas łyknę sobie kontynuacje.

Bogdan | 2011-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2011

Kurcze, zastanawiałem się długo jaką dać ocenę tej książce.. jak dla mnie takie 7/10, ale w tej skali to tylko 3 gwiazdki bo 4 to bym się dziwnie z tym czuł...

Książka moim zdaniem nieco nierówna..akcja raz toczy się dobrym tempem w którym zdążymy zżyć się z bohaterami i odnaleźć się w realiach, by po chwili zostać rzuconym w zupełnie niezrozumiałą sytuację, w tych momentach człowiek czuje się nieźle zakręcony, chcąc wprost zakrzyknąć "kaj jo je? kaj som moje lacie?" ... Zakończenie książki szybkie i na temat taki...że trzeba wziąć do ręki następny tom...

Więc się biorę :) taką przygodę warto poznać do końca!

Jola | 2013-07-14
Na półkach: MAG, Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 lipca 2013

Po kilku relaksujących pozycjach książkowych miałam ochotę na coś bardziej ambitnego, dającego do myślenia. Nie mogłam wybrać lepiej! Już pierwsze akapity pozwalają się domyślać, że lektura ta nie będzie jak spacer po parku, raczej jak wyprawa wgłąb otchłani.

"Żona trzymała go w ramionach, jakby miała nadzieję, że odepchnie śmierć.
- Boże mój - załkał - już jestem martwy. (...)
Śmierć, Ta Która Niszczy Rozkosz i Rozdziela Towarzyszy, w końcu przybyła".

Wyobraź sobie, że umierasz i budzisz się w nieskończonej pustce, w której są zawieszone miliardy ludzkich ciał, niektóre nienaruszone, niektóre na różnych etapach rozkładu. Wszystkie mają zamknięte oczy. I tylko ty budzisz się pośród tego upiornego krajobrazu... Dreszcz przeszedł po plecach? I bardzo dobrze, bo będzie jeszcze gorzej.

Kolejne przebudzenie ma miejsce na brzegu niekończącej zdawałoby się rzeki. Jesteś nagi, ale tacy są też ludzie wokół ciebie, więc nie przeszkadza ci to aż tak bardzo. Tylko tym razem nie tylko ty się...

Łełek | 2016-01-01

Książka niczym nie zachwyca. Pierwsza myśl jaka nachodzi po ostatnim zdaniu to "niewykorzystany potencjał", a to jeden z najgorszych grzechów jakie może zafundować czytelnikowi autor.
Mamy tu świat Rzeki wytworzony przez "Etyków", w którym został umieszczony cały rodzaj ludzki. W takiej sytuacji pole do popisu jest nieograniczone. Tymczasem autor zamknął się jedynie w kilku jednostkach. Fajnie, zabawnie, strasznie byłoby spotkać na stronach tej książki najróżniejsze postacie z kart historii (nawet epizodycznie) wplecione w przygody głównego bohatera. Jednak tego brak, co obniża atrakcyjność i różnorodność treści.
Poziom napięcia budowany jest nierówno. Kulminację mamy dopiero na ostatnich kartach zmuszając tym samym, aby sięgnąć po kolejny tom ze świata Rzeki i przekonać się "dlaczego?". Mnie osobiście autor nie zaciekawił na tyle, aby tak zrobić.

Nobbs | 2015-10-01
Na półkach: 2k15, Przeczytane
Przeczytana: 30 września 2015

Książka do której wróciłem po latach celem przypomnienia sobie. Pierwszy raz czytałem ją mając ze 13 lat kiedy każdą fantastykę uważałem za wspaniałą, nieważne od tego czy była dobra czy też nie. "Gdzie wasze ciała porzucone" to literatura raczej cięższego kalibru- w pewnym stopniu opowiada o odkupieniu, poszukiwaniu Prawdy ale też i o tym, że ludzie tak naprawdę niewiele się zmieniają. Osobiście uważam, że powinna zostać wprowadzona do kanonu lektur w szkołach ponadgimnazjalnych, bo- poruszając trudne tematy- przedstawia je jednak w sposób przystępny dla czytelnika. Książka może nie wybitna, ale na pewno warta uwagi. Z czystym sumieniem polecam ją każdemu, nie tylko miłośnikom fantastyki (której tak naprawdę jest jak na lekarstwo).

SamNieWieszKto | 2013-07-26

Książkę czytałem jeszcze w latach 90-tych i wywarła na mnie wielkie wrażenie wizją świata przedstawionego, postaciami oraz bogactwem wyobraźni, umiejętnością dotarcia do źródeł i zebrania tego wszystkiego w całość, którymi wykazał się autor.

Niestety, gdy po latach wydawca wznosił cykl i mogłem się zaopatrzyć w kolejne tomy przeżyłem nie lada rozczarowanie. Oczywiście "Gdzie Wasze Ciała" nie zmieniło się ani trochę i nadal było tak samo świetne.

"Najwspanialszy Parostatek" natomiast był już rozczarowaniem. Generalnie stanowił wielką powtórkę znanego już motywu i zasadniczo nic nie wnosi. Autor serwuje motywy i tematy poruszone już w poprzednim tomie na zasadzie "Kelner! Jeszcze raz to samo". Dodatkowo postać głównego bohatera: idealistycznego i dobrodusznego, popełniającego błąd za błędem (za które nawiasem mówiąc zawsze płacą inni) Marka Twaina nie miała nic z charyzmy awanturnika Burtona.

"Mroczny Wzór" to natomiast długaśny kloc, w którym bohaterowie płyną, dyskutują, mają...

Andrzej Akowacz | 2012-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 03 lipca 2012

To trochę jak książka o tym co nas czeka po drugiej stronie, po śmierci. Ale jednak to książka SF. Typowe SF. Główny bohater budzi się po śmierci w innym świecie. Ani to niebo, ani piekło. Nie jest to chyba też czyściec. To świat rzeki. Wszyscy budzą się nadzy. Anarchia i chaos rządzą tym światem. Wszelkie religie i wierzenia legły w gruzach. Jedni się modlą inni przeklinają. Ksiądz przeklina Boga, mąż odpycha żonę. Tu nie ma zasad i reguł Ten świat musi się zorganizować na nowo. Po co wszyscy zostali wskrzeszeni? Ludzie wszelkich kultur i ze wszystkich czasów. Przeszło 35 miliardów istnień. Czy to jakiś szalony eksperyment, czy świat drugiej szansy, jak głosi nowo powstały kościół? W tym świecie można znowu umrzeć. Ale i ponownie zmartwychwstać.