Kosiarze

Okładka książki Kosiarze Neal Shusterman
Okładka książki Kosiarze
Neal Shusterman Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Żniwa śmierci (tom 1) fantasy, science fiction
Żniwa śmierci (tom 1)
Scythe
Uroboros
2023-02-03
2017-09-27
2016-11-22
Katarzyna Agnieszka Dyrek

Czas zbiorów

Niestety spodziewałam się czegoś więcej a ta książka jedynie mnie wkurzała, bohaterowie totalnie bez duszy a ich romans jest beznadziejny, świat jest cudowny ale copo tym

Świat, w którym żyją Citra i Rowan wydaje się idealny - ludzkość dzięki nadzorowi Thunderheada nie musi przejmować się niczym - klimatem, wojnami, głodem czy nawet… śmiercią. W razie, kiedy już się zdarzy, są ożywiani, dowolnie zawracają znad krawędzi, cofając swój wiek. Jedynym sposobem na brak powrotu jest zebranie przez Kosiarza. Dwójka nastolatków nigdy nawet nie pomyślała, że mogą stać się jednym z nich, bo dlaczego mieliby? I o to chodziło. Niespodziewanie zaczynają morderczy trening, który zakończyć ma się zaprzysiężeniem. Ale czy tak będzie? W końcu nawet lew może stać się ofiarą.

W całej książce zaskoczyło i kupiło mnie przede wszystkim to, jak spójny jest świat stworzony przez autora. Mimo że nie jest zbytnio skomplikowany, to widać w nim uporządkowanie i harmonię. Opisy są proste, ale interesujące, w łatwy sposób przekazują prawa rządzące rzeczywistością bohaterów. Cegiełki dokładają wpisy z notatek, które poruszają istotne dla świata, ale niekoniecznie związane bezpośrednio z akcją, kwestie. Dzięki tym zabiegom czytelnik może nie tylko zrozumieć, ale także poczuć życie w Ameryce przyszłości.

Główni bohaterowie również są bardzo dobrze skonstruowani - wielowymiarowi, autentyczni, z własnym charakterem, opiniami, historią, którzy w wyważony sposób rozwijają się w postępujących rozdziałach. Ciekawią, przyciągają, zachęcają do śledzenia dalszych losów. Mimo ich nastoletniego wieku nie zachowują się infantylnie, nie irytują. Poza nimi pojawia się również wiele innych postaci, część z nich także jest dobrze rozwinięta, są interesujący i nietuzinkowi.

Sam styl pisania autora jest lekki i przyjemny, fabuła płynie gładko oraz dynamicznie, cały czas coś się dzieje i wbrew pozorom nie jest to tak przewidywalnie, jak mogłoby się wydawać. Mimo że to pozycja stosunkowo prosta i przystępna, poruszane jest w niej dużo tematów trudnych moralnie, przykrych czy okrutnych. Pojawiają się rozważania dotyczące ludzkiej egzystencji, jej końca i działań wpływających na cały świat.

Przyjemna, napisana lekkim językiem literatura young adult. Szybko się czyta, bohaterowie łatwo zapadają w pamięć, chce się śledzić ich losy. Plus za dosłownie pojedyncze sceny wątków romantycznych, akcja skupia się przede wszystkim na wydarzeniach. Ciekawy pomysł na narrację i przerywniki z dzienników.

Minęło trochę czasu od premiery tej książki, a dzięki temu że szum wokół niej nieco ucichł postanowiłam, że przyszła pora i na mnie. Wzięłam w ciemno, zupełnie nie wiedząc czego się spodziewać i o czym to właściwie jest. Głośne tytuły mam w zwyczaju traktować nieco z przymrużeniem oka zwłaszcza widząc same pozytywy o nich. Ta książka, to zupełnie inna para kaloszy. Mamy tu do czynienia ze światem dystopijnym, w którym nie znane są głód czy śmierć (przynajmniej nie taką jaką znamy my),bo ludzie wciąż odchodzą, ale za sprawą Kosiarzy, którzy szkoleni są w sztuce odbierania życia.

Ten tom stricte wprowadza nas w ten świat i jego funkcjonowanie. Nie jest to rozwleczone na siłę, a dozowane stopniowo co zdecydowanie wpływa na odbiór książki.

Mamy tutaj obecny też wątek romantyczny między dwójką głównych bohaterów, którzy szkolą się pod skrzydłami jednego z Kosiarzy, którego również poznajemy na początku książki. Jak wiecie, ja nie jestem fanką tego typu wątków w książkach, ale ten tutaj mi nie przeszkadzał. Nie był nachalny, nie był przesadzony i nie był do końca oczywisty, bo zmieniał się wraz z fabułą, ale co podobało mi się najbardziej to to, że nie był on pierwszoplanowy.
Według mnie to wszelakie intrygi, dylematy natury moralnej, chęć władzy i potęgi.. to wszystko zdecydowanie górowało. I cóż, podobało mi się, bo nawet wśród tych, którzy powinni być pozbawieni chciwości, powinni kierować się moralnością i misją, istnieją wyjątki, a obserwowanie wewnętrznych walk tychże postaci jest zawsze interesujące.

Z wielką ciekawością sięgnę po kolejne tomy Kosiarzy.

Chyba miałam za duże oczekiwania co do tej książki i z prespektywy czasu stwierdzam, że podobała mi się ale nie zawładnęła mojego serca.

Bardzo ciekawy pomysł na książkę, choć dość długo się z nią zmagałam. Mimo to chętnie sięgnę po kolejne tomy. Uważam, że niektóre rzeczy były bardzo łatwe do przewidzenia.

Świetna, inteligentna i wciągająca od pierwszych stron 5/5

Świetna, inteligentna i wciągająca od pierwszych stron 5/5

Książka bardzo prosta w konstrukcji. Niewielu bohaterów, naszkicowany dość płytko świat przedstawiony. Bohaterowie raczej czarno-biali. Tempo historii na tyle dobre, że trzyma czytelnika do końca. Z powyższego opisu można wywnioskować, że raczej szału ni ma, jednak nie wiem czemu od razu sięgnąłem po cześć drugą. Która jest o wiele lepsza. I z jakiejś przyczyny kupiłem też cześć trzecią. Więc chyba polecam (?)

Zaintrygowana sięgnęłam po tę książkę jakoś w wakacje 2023. Męczyłam straszliwie pierwsze sto stron. Nie mogłam się przyzwyczaić do koncepcji świata, w której nie ma permanentnej śmierci, poza zbiorami prowadzonymi przez kosiarzy, ale jednak z drugiej strony ludzie giną lub częściej - popełniają samobójstwo by zostać ożywionymi. Nawet jak to teraz piszę, to jest to odjechane xD
Na szczęście sięgnęłam po audiobook. W 2h ponownie przesłuchałam to sto stron i nawet nie wiem kiedy skończyłam ten i od razu kolejny tom.
Książka skłania do przemyśleń oraz rozmów z rodziną i znajomymi na trudne tematy i dlatego uważam, że warto ją przeczytać.

Zwykły dzień, w zwykłym mieście. Wszystko wydaje się normalne do momentu, kiedy ktoś puka do drzwi. Tym kimś okazuje się Kosiarz, który pojawia się wtedy gdy chce dokonać zbioru. Nie jest to jednak jakiś zwykły zbiór. To jest.... Odebranie komuś życia, zebranie go z tego świata. Nikt nie chce spotkać się z Kosiarzem i nikt nie ma pojęcia, kiedy to nastąpi.
Citra Terranowa, musi stanąć oko w oko, z jednym z nich i wykazać się hartem ducha. Odwagi jej nie brakuje, więc dzielnie stawia czoła komuś, komu powinna być uległa. Ta właśnie cecha powoduje, iż niespodziewanie dostaje od Kosiarza Faradaya propozycję nie do odrzucenia. Od tej pory Citra będzie praktykantką i będzie uczyła się najbardziej mrocznego zawodu świata.

Do tego grona dołącza również Rowan Damisch, który wykazuje się równie wielkim charakterem, jak jego koleżanka. Oboje praktykują u tego samego sędzi i z dnia na dzień przekonują się, iż bycie zabójcą to nie jest dokonywanie mordu, to sztuka, która wymaga wiele moralności, która powinna stać ponad prawem.

Czemu w ogóle Kosiarze zostali powołani do życia? Na świecie jest wiele śmierci i nie potrzeba jej więcej. Tak... Tyle że tu nie jest już świat, który znamy. Stworzyliśmy ziemię, na której ludzie stali się nieśmiertelni i mogą swoje życie przeżywać po wielokroć. Kara, czy łaska. To jest pierwsze pytanie, które pojawia się, czytając tę książkę. W pierwszej chwili można zachłysnąć się pomysłem, iż moglibyśmy przeżywać wszystko od nowa. No właśnie. Od nowa, ciągle i ciągle. Młodsi, ale ze starymi wspomnieniami.

Niestety nie wszyscy kosiarze są tak honorowi, jak Faraday. Są i tacy, którzy zaczynają nadużywać swojej władzy, bo... Mogą. Można jedynie zapytać, czy jest to komuś na rękę, a może nikt nie może się przeciwstawić. Pozornie idealny świat, a pod przykrywką dzieją się rzeczy, jak bardzo nam znane...

Citra i Rowan są prawymi charakterami. Ich porządek zostaje zburzony na Wiosennym Konklawe i od tej pory, muszą oglądać się za siebie, bo ich bezpieczeństwo jest zagrożone.
Przyjaciele, czy wrogowie?? Ich droga jest od tej pory wyboista, ale to tylko utwardza ich charaktery i zmusza do bardziej perspektywicznego spojrzenia na szereg zagadnień.

Książka, która zmusza nas samych do myślenia, do spojrzenia w siebie i zapytania się, czy rzeczywiście chcielibyśmy takiego życia dla nas? Czy byłoby ono satysfakcjonujące? Czy bylibyśmy szczęśliwi?
Ja mam wiele pytań i przemyśleń, które zaprzątają mnie od przeczytania pierwszych zdań. Do tego, jakby było mało, na świecie nie ma rządów, administracji. Jest tylko on. Thunderhead. I tak czas na część drugą :)

Citra Terranowa,...