Stuhrowie. Historie rodzinne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historia, Stuhr, rodzina
alga

Historia rodziny Stuhrów. Wartość i siłę rodziny odkrywa się powoli. W drugiej połowie XIX wieku pradziadek Jerzego Stuhra – Leopold – przyjeżdża do Krakowa, gdzie kupuje kamienicę w Rynku Podgórskim i zakłada restaurację. Od tego czasu w pasjonującej historii krakowskiej rodziny Stuhrów mieszają się wątki polskie, austriackie, czeskie i węgierskie. Opowieść doprowadzona do dnia dzisiejszego...

Historia rodziny Stuhrów. Wartość i siłę rodziny odkrywa się powoli.

Opowieść doprowadzona do dnia dzisiejszego pokazuje jak rodzinna historia obecna jest w życiu rodziny i kształtuje Jerzego Stuhra i jego dzieci: Maćka i Mariannę.

Dodatkowym smaczkiem książki jest bogaty wybór fotografii z rodzinnego archiwum oraz przygotowane przez Mariannę Stuhr rodzinne drzewo genealogiczne.

Jerzy Stuhr – (ur. 1947 r.) jeden z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych aktorów polskich, reżyser filmowy i teatralny, w latach 1972-1991 związany z krakowskim Teatrem Starym, wykładowca krakowskiej PWST i rektor tej uczelni, jest laureatem wielu prestiżowych nagród, członek Europejskiej Akademii Filmowej przyznającej Felixy.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Koronczarka | 2016-05-01
Przeczytana: 01 maja 2016

Jerzy Stuhr jest genialnym aktorem i uroczym gawędziarzem. Historia jego rodziny, opowiedziana ciepło i bez zbędnej emfazy, wplata się w nasze dzieje i stanowi ich ilustrację. Jest też dowodem na to, że przybysze z innych krain mogą pięknie się wtopić w nasze społeczeństwo i wzbogacić naszą kulturę w sposób trudny do przecenienia. Książka jest niewielka, do przeczytania w jeden wieczór i pozostawia pewien niedosyt - niedosyt tła i szczegółu. Pokazuje skorupkę, ale i tak ma swój walor. Wielki aktor pokazał się nam nie w scenicznym stroju, ale przez pryzmat swoich przodków i rodziny.

Wojciech Gołębiewski | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Kto ich nie lubi ? Do "starego" w popularności szybko dobił "młody", to teraz czekam na następną generację. Fajna, na końcu, tablica genealogiczna, z której wynotowuję:Barbarę Kóskę (1947) i Jerzego (1947), ich dzieci Mariannę (1982) i Macieja (1975) oraz żonę Maćka – Samantę Janas (1977) i ich dziecko, Matyldę (2000).
Świetna opowieść rozszerzająca wiedzę czytelnika o specyfice życia w Galicji czyli austriackim zaborze Polski. W szkołach głównie uczą nienawiści do Rosji, trochę wspomina się o zaborze pruskim, szczególnie w kontekście powstania wielkopolskiego, a o austriackim - to ewentualnie o Jakubie Szeli. A Jerzy Stuhr trafnie zauważa (s. 43):
"Wciąż wprawdzie panowało polityczne rozdwojenie jaźni - między dążeniami narodowymi a podległością wobec Wiednia, ale poczucie swobody w Galicji było zdecydowanie większe niż na terenach pozostałych zaborów...".
I to ...

Wizzi | 2014-08-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Książka przedstawiająca historię rodziny dwóch wybitnych polskich aktorów- Jerzego i Macieja Stuhrów. Ta książka już jakiś czas temu trafiła do CHCĘ PRZECZYTAĆ, ponieważ bardzo lubię i cenię zarówno pana Jerzego, jak i pana Maćka. Jerzy Stuhr w tej książce postanowił po raz pierwszy przedstawić losy swojej rodziny i swoich przodków. Z zaciekawieniem pokonywałam kolejne strony tej fascynującej opowieści, tak że gdy skończyłam tę książkę siedziałam przez chwilę bez ruchu myśląc jak wspaniała, ciepła i wyjątkowa była ta książka oraz, że aż szkoda odkładać ją na półkę. I jeszcze jedna rzecz, która przyciągnęła moją uwagę to okładka. Niby zwykłe zdjęcie rodzinne, a jednak gdy na nie zerkałam to czułam jak ci ludzie są sobie bliscy, jak się kochają i jak dbają o najważniejszą wartość w życiu, czyli rodzinę.

Grażyna | 2012-02-20

Przeczytałam z przyjemnością, lubię obu panów Stuhrów, książka nie zawiera plotek ani taniej sensacji, miło poczytać, że są ludzie, którzy szanują rodzinę, polecam.

zoso | 2016-05-16
Przeczytana: 15 maja 2016

No cóż,Jerzy Stuhr wielkim aktorem jest.Toteż z wielką przyjemnością sięgnąłem po historię opowiadającą o jego rodzinie teraz i kiedyś.No ale...Mówiąc szczerze historia jest spisana nieco,że tak powiem po łebkach(liczyłem na coś bardziej szczegółowego i opracowanego)toteż trochę czuję się rozczarowany.Dużo zdjęć,dużo suchych faktów,ale mało obrazków z życia codziennego.Tło historyczne też potraktowane po macoszemu.Nie przyłożył się pan Jerzy do tego swojego "dzieła".A myślałem,że jest perfekcjonistą.No,ale w końcu nie jest literatem tylko wybitnym aktorem.Poza tym,może moje oczekiwania były zbyt duże,a autor chciał tylko nakreślić losy swoich przodków i obecnej rodziny,a ja tutaj się czepiam jakichś szczegółów.W takim wypadku książka w pełni spełnia swoje zadanie.Pan Jerzy w sposób lekki i łatwy przybliża nam siebie i swoich bliskich.

neta | 2013-10-23
Na półkach: 2009, Przeczytane
Przeczytana: 21 lutego 2009

Jerzy Stuhr napisał te wspomnienia dla swoich dzieci. "To dla nich i ich dzieci rekonstruowałem historię naszej rodziny, czasami posiłkując się tylko domniemaniami wynikającymi z suchych dokumentów zachowanych w archiwum domowym. To dług, który spłacam rodzicom, dziadkom i pradziadkom, by przechowywana przeze mnie wiedza przetrwała w następnych pokoleniach, niezależnie od miejsca, gdzie zapuszczą korzenie."

Opowieść toczy się od przybycia do Krakowa pradziadków Jerzego, Anny i Leopolda z Austro-Węgier i jak w każdej historii rodzinnej znajdziemy tu liczne śluby i narodziny, ale i tragedie. Uśmiechniemy się nad wspomnieniami o babci Masi a wzruszymy nad więziennymi zapiskami dziadka Oskara z obozu pracy w Nowym Wiśniczu a później z Oświęcimia. Dowiemy się, że niemiecko brzmiące nazwisko mogło Oskara uratować od więzienia, a wiele lat później było przyczyną wielu nieprzyjemności spotykających Jerzego.

W trakcie czytania nie czuje się zupełnie, że mamy do czynienia z historią...

knigoholiczka | 2014-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2014

Ależ ja lubię takie książki. Cenię sobie biografie, które można "połknąć" w kilka chwili i które czyta się jak powieść.
Przyjemnie się czyta książkę o osobach, które znamy, lubimy i poważamy. Taka jest rodzina Stuhrów. Ich dorobek artystyczny jest wielki. Chodzi mi o Jerzego Stuhra i Macieja Stuhra. Obaj aktorzy grający na deskach teatru, w filmach i dubbingujących rożne postacie. Któż nie lubił nachalnego, ale kochanego osła ze "Shreka" mówiącego głosem Jerzego? Albo kto nie słyszał o dość kontrowersyjnym filmie "Pokłosie, w którym grał Maciej? Panowie czasami spotykali się na scenie.
Ale "Historie rodzinne" to nie tylko opowieść o karierze artystycznej. To również anegdoty rodzinne, relacja o przodkach, po prostu całe, na pewno pewno mozolnie zbierane informacje o krakowskich przodkach.
Wszystko zaczęło się gdy młodzi małżonkowie Leopold i Anna Stuhrowie postanowili opuścić Austrię i przenieść się do, podobno tańszej, Polski.
Niesamowite jest, jak wiele cennych pamiątek udało...

Natalia Be | 2014-02-16

Miłe zaskoczenie. Wciągające lektura, z literackim zacięciem napisana. Jedna z lepszych biografii gwiazd (choć to nie do końca biografia właśnie), jakie czytałam.
Kiedy byłam na Targach Książki w Warszawie, pomyślałam sobie widząc kolejki po autograf do celebrytów, którzy wydali książki, że Jerzy Stuhr akurat zasługuje w tym towarzystwie na miano autora i pisarza. Bo książkę napisał naprawdę dobrą. :) A kolejka fanów do niego była rzeczywiście najdłuższa.
Też swoje odstałam. :)

PrzyAromacieKawy | 2010-11-25

Stuhrowie to opowieść o przodkach Pana Jerzego Stuhra oraz o jego potomkach i najbliższych. To niezwykła historia o rodzinie. W każdym słowie wypowiadanym przez Pana Jerzego Stuhra czuło się siłę i mądrość pokoleń. Czuło się, że rodzina ma naprawdę jakąś wartość. Teraz tego nie widać. Może na początku małżeństwa, potem są tylko pretensje, żale i takie tam stereotypy. Książka dała mi do myślenia, dlaczego człowiek jest taki głupi i potrafi zadbać o wszystkie rzeczy naokoło siebie, ale nie o ludzi. Często wydaje nam się, że najbliżsi mają nieograniczone poklady cierpliwości, że zawsze będą, zawsze będą na nas czekać, jakoś to się poukłada. A nad rodziną trzeba pracować jak nad karierą!
Jerzy Stuhr doskonale prezentuje siłę pokoleń, tradycji, przyzwyczajeń. Nie odszukuje ich w wartościach materialnych - domu, ziemi itp. Odnajduje są w starej różowej filiżance, którą jego pradziadek podarował prababce, gdy ta urodziła mu pierworodnego! Ta filiżanka przetrwała przez tyle lat! Przeżyła...

Aleksandra | 2012-02-07
Na półkach: Przeczytane, 2012 r.
Przeczytana: 02 lutego 2012

Niezwykle ciepła opowieść o rodzinie. Jerzy Stuhr to nie tylko doskonały aktor, ale jak się okazuje - także gawędziarz! Historię swojej rodziny opisał pięknym literackim językiem, pełnym emocji. Książkę czyta się lekko i szybko (wessałam ją w dobę!), z uśmiechem na ustach, a w niektórych momentach ze zdziwieniem i niedowierzaniem.

Sagę otwiera opowieść o pradziadkach Jerzego ze strony ojca, którzy pod koniec XIX wieku decydują się na przeprowadzkę do "Wiednia Północy:, czyli Krakowa. Towarzyszy im obawa, walka o przetrwanie w nieprzyjaznym emigrantom mieście. Razem z nimi otwieramy restaurację, spacerujemy po młodopolskim Krakowie, odwiedzamy znane z legend i opowieści innych krakusów miejscach, jak Jama Michalika, redakcja pisma Czas...

Stuhr zgrabnie pokazuje, jak mieszają się losy jego rodziny, jak przetrwała ona I i II wojnę światową, czym wówczas zajmowali się Stuhrowie, jaką mieli pozycję w mieście. A wszystko wokół doskonale znanym krakowianom punktów w mieście.

Książka...