Złe dziecko

Znak JednymSłowem
2024-04-15
2024-04-15
Anna Gralak

Przerażająca historia o tym, jak bardzo złe może być małe dziecko i jak okropnie kończą się historie ludzi, którzy widząc dysfunkcje swoich pociech, nie poddają ich terapii.
Rodzice Hannah przeszli przez wiele etapów. Przerażenia, zaprzeczenia, wyparcia... W końcu nastąpił moment poddania się.
Wszystkiemu, co się wydarzyło, mogli zapobiec.
Rodzice Luke'a także mogli wszystkiemu zapobiec. Tak naprawdę, to opowieść o złym dziecku, ale winę ponoszą tylko rodzice 😉

Wszystkiemu, co się wydarzyło, mogli zapobiec.
Rodzice Luke'a także mogli...

Beth i Doug są rodzicami pięcioletniej Hannah. Pewnego dnia Beth znajduje na swojej poduszce odciętą główkę Lucy, swojego ukochanego ptaszka. Kiedy kobieta pokazuje córce co się stało, Hannah z delikatnym uśmiechem i błyskiem w oczach stwierdza, że to nie ona zrobiła, ale Beth wie, że winna jest jej córka...

Pewnego wieczoru Clara otrzymuje maila od Luke'a, że wróci później niż zakładał, a komórkę zostawił w domu. Niestety mężczyzna nie pojawia się, ani tego wieczora, ani przez kolejne dni. Clara sprawdza wszystkie możliwości, obdzwania znajomych, jesień do jego rodziców. Niestety bez skutku. Kiedy sprawą zajmuje się policja, na jaw wychodzą nowe fakty...

Co łączy te dwie historie?

Sięgając po tę książkę miałam nadzieję na naprawdę świetny thriller, ale czy tak było? Hmmm 🤔 nie do końca. Nie powiem, ponieważ książkę przeczytałam jednym tchem, ale to chyba dlatego, że chciałam się upewnić czy mam rację. Nie była to jakaś mega nieprzewidywalna historia, ponieważ jak tylko pojawiła się pewna postać w fabule wiedziałam, że to ona będzie stała za zniknięciem Luke'a 😅
Czy miałam ciarki na ciele czytając tę książkę? Otóż niestety nie, a szkoda, ponieważ bardzo lubię ten dreszczyk emocji kiedy po przeczytanej książce moja wyobraźnia zaczyna działać 🤭

Oczywiście nie twierdzę, że książka była zła, ale mnie jednak nie zaskoczyła tak jak tego oczekiwałam...

Niemniej jednak polecam samemu się przekonać, może Was akurat ta historia bardziej zaskoczy niż mnie. Oczywiście nie skreślam twórczości autorki, może inna historia bardziej mnie zaskoczy 😉

Pewnego wieczoru Clara otrzymuje maila od Luke'a, że wróci...

"Wszyscy mnie okłamaliście. Wszyscy. Wszyscy ponosi cię za to odpowiedzialność i nie ujdzie wam to płazem. Żadnemu z was. "
Piekielnie wciągające, w 100% interesujące i jakże niepokojąca. Drodze państwo "złe dziecko" to kawał dobrze wykonanej pisarskiej pracy. Nie sugerujcie się opisem okładkowym, bo to dopiero maleńki zalążek tego, co zaserwuje wam autorka. Takich książek nie odkłada się na półkę żeby poszły w zapomnienie i obrosły kurzem. Książki pokroju "Złego dziecka" czyta się z wypiekami na twarzy i ciarkami na plecach.
Historia rozpoczyna się w latach 80. bardzo mocnym akcentem, żeby za chwilę przeskoczyć do teraźniejszości. Zarówno w jednej jak i w drugiej strefie czasowej panuje atmosfera niepokoju i tajemnic. autorka prowadzi czytelnika poprzez korytarzy powieści, które będą zawiłe i intrygujące od pierwszej do ostatniej strony. Ta mroczna historia trzyma w napięciu i stopniowo rozwiewa sekrety, które skrywa za pazuchą.
Każdy z bohaterów nosi coś do całości, jednak moim zdaniem to Hannnah gra tutaj pierwsze skrzypce. Miała być wyczekanym cudem, rzeczywistość okazała się nieco inna. Hannah to dziecko zaburzone i niebezpieczne, które latami pielęgnowało w sobie chęć zemsty.
Czy warto sięgnąć po "Złe dziecko"? Oczywiście, że tak kropka gwarantuje wam, będzie się działo kropka I być może doczekamy się kontynuacji – w zakończeniu pozostało otwarte, więc kto wie?
Czytajcie, nie zawiedziecie się.

Bardzo rzadko w książce zdarza się,
motyw dziecka ze skłonnościami socjopatycznymi. Dlatego z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam po tę pozycję.

Poznajmy historię Hannah I jej rodziny. Wydarzenia śledzimy w 2 ramach czasowych Teraz i Wcześniej.
Hannah już jako trzylatka ukazała swoje złe zapędy. Dziecko czerpie przyjemność z krzywdzenia innych. Kiedy zrobi coś złego widać błysk satysfakcji w jej oczach.

Z wiekiem było tylko gorzej. Dziewczynka jednak zna sekret swoich rodziców, co czyni ją jeszcze gorszą osóbką..i konsekwentnie realizuje swój straszny plan..

Złe dziecko to powieść, która wzbudziła we mnie skrajne emocje.
Książkę przeczytałam szybko,nie sposób się od niej oderwać.
Mrożąca krew w żyłach lektura. Sekret goni sekret a stopniowo budowane napięcie, towarzyszy nam aż do ostatniej strony. Atmosfera jest tak gęsta, że można ją kroić nożem.

Wielbiciele mocnych, mrocznych thrillerów, mogą śmiało dopisać ten tytuł do swoich list czytelniczych.

Bardzo rzadko w książce zdarza się,

Czy zdarza Wam się, że tytuł książki wywołuje w Was mieszane uczucia?Zawsze kiedy słyszę o złych cechach dziecka zastanawiam się czy rzeczywiście problem tkwi w dziecku czy raczej w jego otoczeniu. Motyw dziecka ze skłonnościami do czynienia zła nie jest często spotykany w literaturze. Tym bardziej z zaciekawieniem przystąpiłam do lektury najnowszej książki Camilli Way zatytułowanej Złe dziecko. Mamy tu przedstawioną historię Hannah i jej rodziców. Wydarzenia oglądamy z dwóch perspektyw czasowych - Teraz i Wtedy. Hannah już jako trzylatka pokazała swoje socjopatyczne zapędy. Z czasem było tylko gorzej. Dziewczynka, co zdaje się być nie do pomyślenia, jest spełnieniem najczarniejszych snów swoich rodziców. Mimo, że była bardzo chcianym i wyczekiwanym dzieckiem. Beth i Doug mogą się tylko bezradnie przyglądać postępkom swojej córki, które z biegiem lat stają się coraz bardziej porażające. Dziewczynka jednak zna sekret swoich rodziców, co czyni ją bezkarną. Najbardziej przeraziła mnie chłodna kalkulacja dziewczynki, która doskonale rozumiała, że musi nauczyć się postępować w taki sposób, który będzie społecznie akceptowalny. To co dla znaczącej większości ludzi jest naturalne Hannah musiała w sobie wyćwiczyć. Zrobiło to na mnie olbrzymie wrażenie. Zwłaszcza, że Hannah robiła to tylko po to, aby w przyszłości móc czynić więcej zła. Postępowanie w taki, ani nie inny sposób sprawiało jej nie lada przyjemność. Więcej nie zdradzę, żeby nie psuć osobom, które jeszcze książki nie czytały frajdy z lektury. Złe dziecko to powieść, która wzbudziła we mnie skrajne emocje i wywołała niemały dysonans poznawczy. Książkę pochłonęłam szybko bo nie sposób było się od niej oderwać. Mrok wyziera niemal z każdej sceny tej niebanalnej historii. Książka zupełnie inna niż większość pozycji dostępnych na rynku. Mrożąca krew w żyłach lektura, z którą każdy miłośnik mrocznych historii spędzi miło czas.

🪶Zło może skrywać się nawet w najbardziej niewinnej istocie. Nie jest czymś stałym i oczywistym. Kiedy najmroczniejsza strona człowieka wychodzi na światło dzienne a zemsta staje się celem skutki mogą okazać się tragiczne.

🪶„Złe dziecko” to historia osadzona w dwóch osiach czasowych. W pierwszej z nich, tej dotyczącej przeszłości, poznajemy rodzinę, która boryka się z trudnym zachowaniem córki. Dziewczynka od najmłodszych lat przejawia niepokojące skłonności. Zdaje się czerpać przyjemność z krzywdzenia innych. Kiedy zrobi coś złego w jej oczach widać błysk satysfakcji. W teraźniejszości poznajemy Clarę, której narzeczony zaginął. Kobieta rozpoczyna własne śledztwo. Nie spodziewa się, że mężczyzna skrywał tak wiele sekretów.

🪶Co to była za książka?! Dawno nie czytałam tak mocnego thrillera. Czułam się wręcz porażona jego intensywnością. Autorka stworzyła misternie utkaną historię, która trzymała w ogromnym napięciu aż do ostatniej strony. Niby mimochodem rzucane informacje w pewnym momencie połączyły się w logiczną i całkowicie zaskakująca całość. Nie ma tu mowy o przypadku. Każdy, nawet najmniejszy, krok odgrywał ogromne znaczenie.

🪶„Złe dziecko” to wielowymiarowa historia, łącząca intrygujące motywy, których potencjał został wykorzystany w najlepszy możliwy sposób. Autorka po mistrzowsku zwodzi czytelnika podsuwając mylne tropy. Jest tu wiele trudnych emocji a atmosfera jest tak gęsta, że można ją kroić nożem. To książka pełna dylematów i nieoczywistych rozważań. Skrzętnie ukrywane przez lata sekrety domagają się odkrycia. Czas ściągnąć grubą maskę pozorów i intryg nim konsekwencje przerosną wszystkich zaangażowanych.

🪶„Złe dziecko” to fenomenalny thriller psychologiczny. Tajemnica goni tajemnicę a stopniowo budowane napięcie nie daje nawet chwili oddechu. Jestem jedocześnie zachwycona i przerażona tym, co zdarzył się na kartach tej historii.

Trwoga to zbyt subtelne słowo! Ta historia namacalnie mrozi krew w żyłach, zatrważa i przeszywa duszę, wielokrotnie też zaskakuje zmianą potencjalnego scenariusza. Camilla Way przekonująco wdziera się w narrację matki dziecka z socjopatycznymi skłonnościami, scena po scenie dokładając kolejne elementy przerażającej układanki. Złe dziecko to thriller absolutnie przenikliwy i alarmujący, z pewnością plastycznie, wręcz filmowo wypełniający przestrzeń pochłoniętej lekturą wyobraźni.

Tak długo wyczekiwana i tak bardzo kochana, a jednak z biegiem dziecięcych lat, szalenie niebezpieczna. Piękna dziewczynka, wymarzona córeczka – trudna do okiełznania postać, w której zaszyte zostaje realne zło. Nawet szczera miłość pozbawiona zostaje szans w starciu z nieobliczalnymi instynktami małej Hannah. Bo przecież ona zna szokujący sekret rodziców, doskonale widzi też karty, którymi może ich zastraszać. Ta kreacja od początku budzi autentyczny lęk i napawa odczuwalną trwogą, staje się dominująca – to ona manipuluje czytelnikiem. Autorka przedstawia przeszłość oczami roztrzęsionej matki, stawia tym samym fundamenty dla wieloletniej i jak się okazuje, makabrycznej intrygi, której kryminalne ogniwa rozgałęziają się na równie zagadkową teraźniejszość. Tajemnicze zaginięcie męża, fatalistycznie skradająca się sąsiadka, karygodne kłamstwa, zdrady i niedopowiedzenia, a do tego podejrzane zachowania przyjaciela – tu nie ma miejsca na oczywiste odpowiedzi, każda strona dostarcza zaskoczenie, każda prowadzi w nieoczekiwaną stronę, każda utrwala zuchwały, drastyczny i tym samym pokerowy charakter zdarzeń. Napięcie rośnie, akcja nabiera szalonego tempa, dynamicznie prowadząc do niespodziewanego zakończenia.

Thriller przesiąknięty strachem oraz przejmująco zaplecioną grozą! Ta historia złowieszczo i z pewnością dynamicznie osacza myśli czytelnika, wrze w czeluściach zaniepokojonej duszy, nie pozwala się odłożyć aż do ostatnich stron. Camilla Way nieprzerwanie manipuluje wyobraźnią, narusza motyw dziecka w sposób traumatyczny i bezwzględny zarazem, wiarygodnie podsuwając perfidne zachowania socjopatyczne – tu skadrowane w szeroką i niezaprzeczalnie angażującą intrygę fabularną, której mroczne ogniwa sięgają nie tylko rodzinnych tajemnic, ale też małżeńskich zdrad, parszywych kłamstw, dziwnych i niejednoznacznych gestów, także niespodziewanych, choć bardzo bolesnych tragedii.

Camilla Way długo kazała nam czekać na swoją nową powieść, jej poprzednia książka "Obserwując Edie" zrobiła na mnie niesamowite wrażenie.

Czy Waszym zdaniem dziecko rodzi się złe, czy takim się staje? Motyw złych dzieci w literaturze nie jest częstym zjawiskiem, choć muszę przyznać, że budzi ogromną fascynację. Pewnie to poprzez swoisty dysonans, który powoduje — jak ktoś tak niewinny, może być z gruntu zły? Flagową tego typu powieścią jest "Musimy, porozmawiać o Kevinie" Shrivera Lionela.

Hannah jest potworem. Mając trzy lata, po raz pierwszy zaatakowała fizycznie swoją matkę. Ponadprzeciętnie inteligentna i perfidna, niczym Damien z "Omena", jej celem jest czynienie zła.
Mijają lata, a Hannah uczy się dostosowywać do społeczeństwa, ukrywając swą prawdziwą tożsamość drapieżnika.

Akcja powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: Teraz i Wtedy. Dzięki temu możemy ze zgrozą doświadczać, jak bardzo zaburzona jest Hannah. Autorka ukazuje portret dziecka, dla którego krzywdzenie innych jest czystą, rozmyślną przyjemnością. Ona nie stwarza pozorów, nie udaje dobrego dziecka, kto raz miał z nią styczność, nie chce powtórzyć tego doświadczenia. Śledzimy też zmagania Clary, która rozpaczliwie poszukuje swojego zaginionego ukochanego, nękanego przez stalkera. Przyznaję, że były momenty, które odrobinę mi się dłużyły, jednak dla takiego finału było warto.

„Złe dziecko" to książka niepokojąca w najlepszym tego słowa znaczeniu. Atmosfera powieści jest gęsta i duszna, wywołuje grozę i zapada w pamięć.

Lata 80te XX w. Beth marzyła o dziecku, a gdy w ich życiu pojawiła się Hannah nie mogła być bardziej szczęśliwa. Gdy jednak córeczka okazała się wyjątkowo trudnym dzieciem o socjopatycznych skłonnościach rodzinna sielanka legła w gruzach.
Współczesność - Clara budzi się rano i nigdzie nie widzi swojego chłopaka Luke'a. Miał wcześniej wyjść z pracy, wyspać się, bo nazajutrz czekała go ważna rozmowa. Nie dotarł do domu. Co się z nim się stało? Czy jego zniknięcie ma coś wspólnego z anomimowymi pogróżkami, które dostawał?
Czy te dwie historie coś łączy?

Camilla Way zaskakuje! "Złe dziecko" wciągnęło mnie już od pierwszych stron w ten słodko-gorzki świat. A później ukazało jego mrok. Trzymało mocno i nie chciało puścić. Dla tej książki zarwałam noc, gdyż pytania się mnożyły a niepokój rósł z każdą stroną.

Autorka umiejętnie gra na emocjach czytelnika, tworzy cliffhangery, podsuwa mylne tropy, wodzi czytelnika za nos.
To kawał dobrego naszpikowanego tajemnicami thrillera, który nie da wam zasnąć póki nie skończycie książki. To niepokojaca historia z zaskakujacym zakończeniem i ogromnym ładunkiem emocjonalnym. To trudne tematy, które wyboistą drogą doprowadzają do brutalnej prawdy.
Fani thrillerów bierzcie i czytacie!
Polecam gorąco.
Współpraca reklamowa

Takie thrillery uwielbiam najbardziej. Uderzają od pierwszej strony, a później z każdym kolejnym rozdziałem napięcie rośnie, historia nabiera tempa, zakończenie wbija w fotel, a Ty zostajesz z ogromną satysfakcją, bo właśnie na listę ulubieńców trafił kolejny fenomenalny tytuł.

Już dawno nie czytałem tak angażującej historii w tym gatunku, która trzymała mnie w swojej garści bez chwili wytchnienia. Na temat samej książki wiedziałem zaledwie tyle, ile przeczytałem w pierwszym zdaniu opisu. Przy czym, tego zdania nigdy nie doczytałem do końca. Poziom zaintrygowania był ogromny. I nie zawiodłem się nawet przez stronę.

Historia jest podzielona na dwie linie czasowe i wydarzenia opisane w jednej podręcają tylko to, co dzieje się w drugiej. Ta książka to istny rollercoaster, rozpędzony wagonik, bez pasów bezpieczeństwa, w którym trzymasz się wyłącznie siłą swoich rąk.

Już sam tytuł zdradza, czego można się spodziewać po treści. Motyw dziecka, którego obecność wzbudza niepokój, starch, które pozornie jest niewinne, a potrafi skrywać m*oczne tajemnice, jest jednym z moich ulubionych.

W Polsce zostały wydane jeszcze dwie inne książki autorki. Po tak genialnym “Złym dziecku” mam ochotę sprawdzić czy był to jedynie wyjątek, czy być może Way okaże się moją kolejną ulubioną autorką thrillerów.

• Chcę mieć
  • Przeczytane 2024
  • Szukam
  • Poszukiwane
  • Poszukuję

Dodaj cytat z książki Złe dziecko