Z książką na uszach. Audiobooki warte uwagi

Adam Jastrzębowski Adam Jastrzębowski
05.04.2020

W trakcie zdalnej pracy, przejażdżki na rowerze (stacjonarnym), biegania (na bieżni) czy po prostu chcąc poszukać odmiany od czytania papierowych książek warto posłuchać audiobooków. To propozycja zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych czytelników. 

Z książką na uszach. Audiobooki warte uwagi
Reklama

Okres domowej izolacji to czas, który w sporym stopniu możemy poświęcić samym sobie. Jedni (z polecanymi przez nas książkami) pieką chleby, inni nadrabiają zaległości filmowe i książkowe czy korzystają z udostępnionych przez instytucje kultury i samych artystów internetowych możliwości. Mam jednak kolejną propozycję, by dobrze wykorzystać okres spędzany w zamknięciu czterech ścian. Może ten czas izolacji i wyciszenia to dobra okazja, aby rozpocząć przygodę z audiobookami? I ze słuchawkami na uszach na chwilę przenieść się (choć tylko duchem, a nie ciałem) w czasie lub przestrzeni, hen daleko, do świata bez koronawirusa.

Czym są audiobooki?

Dla tych czytelników, którzy nie mieli jeszcze z nimi styczności, małe przypomnienie: audiobooki to dźwiękowe wersje książek. Mogą być nagrywane przez jednego lektora, albo w wieloosobowej obsadzie. Niekiedy wypełnione muzyką i efektami dźwiękowymi przyjmują formę radiowych słuchowisk. Kluczową rolę pełni czytający tekst lektor; jego umiejętnościom interpretacji tekstu i intonacji będziemy zawdzięczali dobre zrozumienie treści książki. 

Audiobooki – od czego zacząć?

Jo Nesbo NóżNajprościej byłoby powiedzieć: od ulubionego autora. Tylko, tak jak wspominaliśmy, w przypadku audiobooków równie ważna co sama treść jest jakość nagrania. Na początek przygody ze słuchaniem książek polecamy książki z cyklu Harry Hole norweskiego pisarza Jo Nesbø. Czytane spokojnym, monotonnym tempem przez Mariusza Bonaszewskiego są idealne do nauki słuchania. Jeśli jego styl przypadnie nam do gustu, będziemy mieli z czego wybierać. Wydana w ten sposób została między innymi najnowsza powieść Nesbø: „Nóż”

Gdy już oswoimy się z tym formatem słuchania (czytania?) książek, możemy udać się dalej w poszukiwaniu ulubionych autorów i gatunków literackich. A ich wybór jest ogromny, gdyż coraz wiecej książek jest wydawanych również w formie audio.

Reklama

Od Szczygła po „Gada”. Literatura faktu

„Gad” Pawła Kapusty to opowieść o więzieniu. Główną rolę odgrywają w niej pracownicy systemu więziennego, od klawiszy po naczelników aresztów. Możemy odsłuchać jej nagranie w wykonaniu Janusza Chabiora, aktora znanego chociażby z filmów „Mała Moskwa” lub „Underdog”. Obsypana nagrodami książka „Nie ma” Mariusza Szczygła znajduje się na liście bestsellerów w kategorii „Literatura faktu” specjalizującego się w audiobookach serwisu Audioteka . Czyta ją duet aktorski Mai Ostaszewskiej i Macieja Stuhra, z pieczołowitością oddając niuanse między innymi używanego przez Szczygła w książce języka czeskiego. Nie zdradzimy chyba tajemnicy, jeśli powiemy, że najnowsza reporterska powieść Szczygła, „Osobisty przewodnik po Pradze” również będzie dostępny w formacie audio. Premiera juz w maju!

Noblistkę zawsze warto czytać. Warto też jej słuchać

Olga Tokarczuk Księgi Jakubowe audiobook

Maję Ostaszewską usłyszymy również czytającą „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk. Książki polskiej noblistki systematycznie są przenoszone na formę dźwiękową. Możemy już posłuchać „Biegunów” (czytają: Magdalena Cielecka, Agata Kulesza, Danuta Stenka, Wiktor Zborowski i wspomniany już Bonaszewski), czy powieści „Dom dzienny, dom nocny” w wykonaniu samej autorki. W tym tygodniu miały swoją premierę „Księgi Jakubowe”, czytane przez aż siedmioro aktorów. Jest to ponad 40 godzin słuchania opowieści uhonorowanej w 2015 roku „Angelusem” i nagrodą Nike, a stworzonej przez wybitną polską pisarkę.

Poniżej pierwsza godzina słuchowiska, dzięki której można sprawdzić, jak brzmi jedno z najważniejszych dzieł polskiej noblistki.

Słuchowiska dla całych rodzin

Banda z Burej Magdalena Witkiewicz audiobookZapewne większość czytelników pamięta z dzieciństwa bajki odtwarzane przed snem przez rodziców. Mnie w pamięci utkwiło „Ptasie radio” Tuwima i „Były w lesie raz igrzyska”. Nagrania puszczane z kaset magnetofonowych z czarnego „jamnika” marki Panasonic umilały mi zasypianie. Dzisiaj z powodzeniem tę rolę spełniają audiobooki. Z pokoju moich synów bardzo często dobiega głos Edyty Jungowskiej, czytającej Pippi Pończoszankę Astrid Lindgren. A może pomysłem na rodzinne spędzenie wieczoru będzie wspólne przeszukiwanie tajemniczej piwnicy wraz z bohaterami „Bandy z Burej” Magdaleny Witkiewicz? Mający swą premierę przed kilkoma dniami audiobook rozbawi nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

A jeśli najmłodsi lubią uciec w świat fantastyki, warto sięgnąć po serię powieści „Tybald” autorstwa Barbary Wicher. Przyjaźnie, miłości, ciekawe zagadki do rozwikłania, a tp wszystko z odrobiną magii. Czy są dzieci, które nie lubią takich opowieści?

Świat smoków, krasnoludów i czarodziejów. Fantastyka w audiobooku

Narrenturm Andrzej Sapkowski

A jeśli mówimy już o fantastyce w wersji do odsłuchu, przejdźmy do propozycji dla doroślejszych czytelników. Zacznijmy od „Trylogii husyckiej” Andrzeja Sapkowskiego„Narrenturm”, „Boży Bojownicy”, „Lux Perpetua” zostali nagrani z prawdziwym rozmachem. Aż stu dwunastu aktorów (w roli Reynevana: Lesław Żurek) i ponad 50 dni pracy (na każde ze słuchowisk) w studiu nagraniowym Teatru Polskiego Radia dało efekt w postaci niezwykłej audycji, wypełnionej efektami dźwiękowymi i muzyką.

W podobnie imponujący sposób została stworzona polska wersja „Gry o Tron” George'a R.R. Martina. W obsadzie słuchowiska na bazie pierwszej części cyklu „Pieśń Lodu i Ognia” znajdziemy między innymi Roberta Więckiewicza, Joannę Dereszowską, Agatę Kuleszę i Mariana Dziędziela. Dodatkowo jako podkład muzyczny usłyszymy ponad dwie godziny fenomenalnej filmowo-książkowej muzyki.

Stuhrowie audiobookStuhr ze Stuhrem czytają o Stuhrach

Dla miłośników biografii i wspomnień mam nie lada gratkę. Sagę rodzinną „Stuhrowie”, spisaną przez wybitnego aktora i reżysera Jerzego Stuhra czytają... właśnie Stuhrowie! Zarówno sam autor książki, jak i jego dzieci: Maciej i Marianna. Nie jest to w świecie audiobooków odosobniony przypadek, gdy można posłuchać jak o samym sobie czyta bohater biografii. Katarzynę Nosowską możemy usłyszeć w audiobooku jej własnej książki, która wygrała w plebiscycie Książka Roku 2018 serwisu lubimyczytać.pl. „A ja żem jej powiedziała...” to dowcipna, autobiograficzna opowieść wypełniona anegdotami i przemyśleniami o życiu. Chociaż znamy przecież głoś Nowowskiej z licznych płyt i koncertów, to ten na audiobooku jest intrygująco inny. Osobisty.

Na rynku dostępna jest również biografia Urszuli Dudziak, w której lektorką jest sama wokalistka. Słuchając hipnotycznego, jazzowego głosu artystki warto zamknąć oczy. Łatwo wtedy wyobrazić sobie, jak wraz z nią i muzykiem Michałem Urbaniakiem przemierzamy kolejne aleje Nowego Jorku, a w tle gra muzyka.

Takie możliwości tylko w świecie audiobooków.

Fotografia otwierająca: sik-life / Unsplash

#czytamwdomu #kupujeksiazki

Reklama

komentarze [24]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lilunia 25.04.2021 22:22
Czytelniczka

Polecam serdecznie wydawnictwo Jung-off-ska.
Edyta jest szalenie uzdolniona i wszystkie jej audibooki są wykonane cudownie.Jej głos, sposób w który go zmiania czytajac oraz ogólnie całość.
Wszystkie dosłownie są tak fenomenalne iż dosłownie słuchałam wszystkich przynajmniej 10 razy.Dzięki nim zazełam też czytać.
Moją miłością gdy miała lat 7-8 stała się ,,Lotta z ulicy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
r_j_69 23.04.2020 22:10
Czytelnik

Polecam Harry'ego Pottera czytanego, przez Piotra Fronczewskiego i Wiktora Zborowskiego — niejedna podróż wydaje się zbyt krótka. Ponadto Lalka i Jerzy Kamas oraz bardzo stare „książki czytane”, które firmuje swoim nazwiskiem Roch Siemianowski.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
metanoja_org 18.04.2020 17:56
Czytelnik

Polecam ŚLEDZTWO SETNIKA w wersji audio - kapitalny klimat czasów biblijnych!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
almos 06.04.2020 16:50
Bibliotekarz

Audiobooków słucham od lat, czasami znakomity lektor potrafi wydobyć z książki treści, które umykają przy lekturze. Do moich ulubionych, które mogę polecić z czystym sumieniem należą:
Cesarz. Postscriptum
w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza

Lektor
w wykonaniu Krzysztofa Banaszyka

Matka...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Cesarz. Postscriptum  Lektor  Matka Joanna od Aniołów  Opowiadania odeskie  Okruchy dnia  Pachnidło. Historia pewnego mordercy  Paragraf 22 (audiobook)
danuka 06.04.2020 13:26
Czytelniczka

A może sięgnięcie po debiutantów. Mnie ostatnio wpadła w ręce, a ściślej mówiąc w uszy, powieść fantasy "Pięść" Bożeny Walewskiej. Polecam wszystkim sympatykom literatury fantastycznej. https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4904947/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Piotr Kucharski 06.04.2020 11:59
Bibliotekarz

Według mnie niezrównanym lektorem jest Krzysztof Gosztyła. W jego wykonaniu mógłbym z ekscytacją słuchać audiobooka z książki telefonicznej.
I tak, przyspieszam odsłuchiwanie do 1,2. Jest to bardziej zbliżone do mojego szybkiego tempa czytania z papieru, a na jakość nagrania i głos nie wpływa negatywnie.
Obecnie słucham nawet więcej niż zwykle, bo do pracy, dwa razy w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Samara_Adrianna 06.04.2020 10:45
Czytelniczka

Niestety nie jeżdżę na razie autobusem na staż więc liczba słuchanych przeze mnie audiobooków drastycznie spadła. W domu jakoś nie potrafię się zmusić do audiobooka.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kuba 06.04.2020 08:08
Czytelnik

Z uwagi na przymusowe ograniczenie aktywności zewnętrznej rola audiobooków jako sposobu na obcowanie z literaturą - przynajmniej jeżeli chodzi o mnie - nieco zmalała. Obecnie słucham Dymy nad Birkenau w doskonałej interpretacji Katarzyny Błaszczyńskiej. Polecam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Dymy nad Birkenau
jousna 05.04.2020 21:14
Czytelniczka

Uwielbiam audiobooki. Dla nieprzekonanych do tej formy odbioru literatury polecam wspaniale przeczytane przez Kamila Prubana:
Hrabia. Karmannyj wor
Hrabia. Amor ad mortem

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Hrabia. Karmannyj wor  Hrabia. Amor ad mortem
Martam111 05.04.2020 21:09
Czytelniczka

Teraz w okresie kwarantanny mniej słucham audiobooków, więcej czytam, ale wcześniej słuchałam szykując się rano do pracy, szkoda mi było czasu nie wykorzystać. Często słuchałam tej samej książki, którą aktualnie czytałam - na zmianę. Teraz z uwagi na pracę w trybie home office nie mam potrzeby, żeby się codziennie szykować do pracy, ale i tak chociaż na chwilę coś sobie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
zgłoś błąd