Ja kontra bas

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura polska
Ag2S

Jerzy Stuhr, wybitny aktor, który dał się poznać czytelnikom jako autor brawurowych opowieści o rodzinie, teatrze, filmie i świecie współczesnym, znów zaskakuje. Upływający czas, odbywane podróże, zawiązywane przyjaźnie, a wszystko w kontekście fenomenalnego monodramu Kontrabasista według Patricka Süskinda, którym Jerzy Stuhr zachwyca publiczność już od trzydziestu lat. — Na pewno nikt nie...

— Na pewno nikt nie gra tego spektaklu dłużej ode mnie. Widziałem Kontrabasistę w wersjach niemieckich i włoskich w okresie wielkiego boomu tego tekstu w latach osiemdziesiątych. Żaden z tych aktorów już nie wykonuje Kontrabasisty, a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo.

W połowie lat osiemdziesiątych, w momencie polskiej premiery, Der Kontrabass był sztuką najczęściej wystawianą na niemieckojęzycznych scenach. Jerzy Stuhr podsumowuje, że do dziś zagrał ten monodram w różnych zakątkach świata ponad siedemset razy. Świat się zmieniał, upływ czasu wymuszał drobne zmiany scenariusza, a aktorska wirtuozeria Kontrabasisty Stuhra niezmiennie zachwycała i nadal zachwyca widownię. Zapytany, co dostrzega w tym spektaklu publiczność, aktor odpowiada – siebie.

— Bohater Süskinda od lat ujmuje publiczność tym, że się nie wywyższa — mówi Jerzy Stuhr. — Staje w jednym szeregu z widzem. Muzyk to artysta, zgoda. Ale muzyk to w tym przypadku również urzędnik zatrudniony na umowę na czas nieokreślony i próbujący się jako-tako wywiązać ze swoich zobowiązań. Dzięki temu przedstawicielom różnych zawodów obecnym na widowni łatwo się wczuć w żywot kontrabasisty niż na przykład w rozterki Hamleta.

Tekst Kontrabasisty jest tragikomicznym traktatem o kondycji artysty i człowieka w ogóle, lustrem, w którym przegląda się Stuhr–artysta i Stuhr–człowiek. Na kartach książki Ja kontra bas opowiada o sobie, o sztuce aktorskiej i ogromnej pasji, która pozwoliła utrzymać przedstawienie na scenie przez tyle lat. O premierach i codzienności, o nagrodach i ciężkiej pracy, o wsparciu rodziny, chorobach i wyzdrowieniu. Nie pomija najważniejszych spraw współczesnego świata, które obchodzą go tak, jak jego gra i sztuka.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

mike8619 | 2019-06-24
Przeczytana: 14 czerwca 2019

Książka warta uwagi chociażby ze względu na nietuzinkowość sceniczną jej autora. Czytelnik ma okazję porównać z narratorem swój stosunek do powtarzalnych czynności. Niemniej jednak po lekturze niniejszej pozycji można odnieść wrażenie, że pan Jerzy jest zdecydowanie lepszym aktorem niż pisarzem.

Jarosław | 2018-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Rzadko chodzę do teatru.
A jeszcze rzadziej coś mnie w nim zachwyca.
Właściwie tylko dwa przedstawienia wywarły na mnie na tyle duże wrażenie, by o nich pamiętać.
Pierwszym z nich był "Sztukmistrz z Lublina", a drugim właśnie "Kontrabasista" w wykonaniu Pana Jerzego Sturha. Na pewno było to we Wrocławiu i już mniej "na pewno" w latach dziewięćdziesiątych.
Najlepiej pamiętam niemoc wyrażenia uczuć i jakiejkolwiek opinii po zakończeniu spektaklu.

Dlatego z przyjemnością sięgnąłem po tą książkę - krótką ale jakże treściwą - by przypomnieć sobie tamte chwile. Zdaję sobie sprawę, że dla osoby, która tego monodramu nie widziała, może to być pozycja trudna w odbiorze. Ale uważam, że dla tych, którzy widzieli "Kontrabasistę" jest to pozycja obowiązkowa.

dzoanka | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

W sumie trudno się czyta o przedstawieniu którego się nie wiedziało.

Czyżyk | 2017-12-21
Na półkach: Przeczytane, Biografie, 2017
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Jest to historia bohatera sztuki "Kontrabasista", granej na deskach teatralnych na całym świecie od 30 lat. Tę niezwykłą opowieść snuje odtwórca tytułowej roli - Jerzy Stuhr. Niesamowita jest jego więź z kontrabasistą. Jeden zależy od drugiego, wszelkie zmiany zachodzące w aktorze wpływają na osobowość bohatera, który wraz z nim dojrzewa i wkracza w nową rzeczywistość. Potrafi dopasować się do zmieniających się realiów.
Najbardziej niezwykłe jest jednak to, że sztuka będąca monodramem od 30 lat cieszy się niezmiennym zainteresowaniem.

fantassmagorias | 2017-04-09
Na półkach: Przeczytane, 2017

Uwielbiam Pana!

JoannaN | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

Dla mnie książka fascynująca. Przede wszystkim nabrałam ochoty na obejrzenie monodramu w wykonaniu Pana Stuhra. Ponadto opisy kontrabasu zrodziły we mnie kolejne marzenie muzyczne (pierwsze związane jest z harfą - po koncercie, na którym byłam kilka lat temu).
Poza tym? Odniesienia do innych dzieł i artystów bardzo mnie zainspirowały. Na pewno będę pogłębiać moją wiedzę muzyczną.
Opisy własnej drogi artystycznej i talentu oraz krytyka współczesnego teatru nie raziły mnie wcale. Sama mam podobne odczucia, a Pan Stuhr słusznie ma o sobie dobre zdanie - przecież to w dzisiejszych czasach jeden z lepszych aktorów. :)

Gdzieczytam | 2016-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Książki każdy pisać może, ale czy każda z nich warta jest czytania?
Ja kontra bas, to opowieść Jerzego Stuhra o wystawianym przez niego od 30 lat monologu pt."Kontrabasista". W książce znajdziemy garść anegdot, które w tym czasie spotkały aktora, kilka historii jego podróży oraz poglądy autora/profesora na współczesny teatr i aktorów. Ciekawym elementem są fragmenty samej sztuki, dające autorowi wygodny zabieg w newralgicznych momentach opowieści. Wydaję się, że autor zasłania się cytatem z Patricka Suskinda (autora sztuki), bezpiecznie nie musząc uwydatniać własnego zdania. Znakiem czasów jest to, że więcej się pisze niż czyta. Z tą książką jest podobnie. Stuhr, wiadomo – legenda. Nie da się nie zauważyć tej pozycji, ale język, nazbyt sztywny, nie niesie ze sobą żadnej pointy. Szkoda. Sztuki nie widziałam, ale po przeczytaniu książki będę wypatrywać afiszów. Książka – pozycja nieobowiązkowa.
"Ja kontra bas" Jerzy Stuhr Wydawnictwo Literackie

inkaa2000 | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Lubię panów Stuhrów. Obydwóch, więc moja opinia w tym momencie może nie być do końca obiektywna :). Ale poważnie, ,,Ja kontra bas" to przemyślenia autora, wywołane 30. rocznicą wystawiania ,,Kontrabasisty". Szmat czasu, wiele podróży, wiele przeżyć, wiele przemyśleń...

Izabela Rzysko | 2016-03-21

Marcin W | 2016-03-17
Przeczytana: 16 marca 2016

To druga książka autorstwa Pana Jerzego Stuhra, która przeczytałem. Poprzednia - "Tak sobie myślę..." mimo trudnego tematu (choroba) dodała mi dużo pozytywnej energii a lektura była prawdziwą "przygodą" z codziennym (nie codziennym) życiem autora.

Z dużą nadzieją sięgnąłem po jego najnowszą książkę. Pomysł by oprzeć opowieść na doświadczeniach Pana Stuhra z granym przez niego 30 lat przedstawieniem- genialny. Brakowało mi jednak w tej pozycji spójności, przeszkadzał mi pewnego rodzaju chaos.
Mimo to książkę polecam. Lektura na dwa wieczory; nie jest to bardzo długie spotkanie z Panem Jerzym, ale choć na tak krótki czas warto się z nim spotkać.