Cieszę się, że moja mama umarła

Okładka książki Cieszę się, że moja mama umarła Jennette McCurdy
Zwycięzca w plebiscycie 2023
Okładka książki Cieszę się, że moja mama umarła
Jennette McCurdy Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
I'm glad my mom died
Prószyński i S-ka
2023-01-24
2023-01-24
2022-08-09
Magdalena Moltzan-Małkowska
Psychologia Przemoc psychiczna uczucia rodzina pamiętnik zaburzenia odżywiania

Gdy marzenie rodzica zamienia się w dziecięcy koszmar

Czyta się szybko i lekkko, ale tematyka wcale lekka nie jest.
To bolesna historia o toksycznej relacji matki i córki. Matki pragnącej zaspokoić własne, niespelnione ambicje, niezdrowo skoncentrowanej na córce. Córki pragnącej zadowolić matkę, ślepo w nią wpatrzonej. To historia o tym jak toksyczne, rodzinne relacje w dziecinstwie rzutują na całe dorosłe już później życie. O tym jak łatwo można sprać komuś mózg, zwłaszcza dziecku, które jest najbardziej podatne na wszelki bodźce. Wyjście na prostą jest żmudne, wyboiste, a ciężka praca psychiczna prowadzi po krętej ścieżce. O tym przekonuje się na własnej skórze autorka tej powieści.
Ta książka jest przytlaczająca, smutna i bolesna. Daje przestrogę, ale też otuchę i nadzieję.
Ciekawa pozycja.

Czyta się szybko i lekkko, ale tematyka wcale lekka nie jest.

Może nie była tak wstrząsająca jak sugeruje tytuł, ale na pewno warta przeczytania. Ku przestrodze dla wszystkich mamuś, które marzą o karierze w szołbiznesie dla swoich dzieci.

Książka, która bardzo otwiera oczy na to, co się kryje za młodymi "gwiazdami". Po jej przeczytaniu, już się nie dziwię skąd tyle depresji wśród aktorów. Smutne i jednocześnie warte przeczytania.

Również się cieszę, że starej już z nimi nie ma.

Również się cieszę, że starej już z nimi nie ma.

Wstrząsająca i niesamowita historia psychicznej przemocy rodzinnej od dnia narodzin. Przemocowcem jest matka, która pewnie też była ulepiona z podobnej gliny, i która podporządkowuje sobie córkę we wszystkich aspektach życia i robi z niej swoje drugie JA. Wszystkie niespełnione swoje ambicje daje córce do wykonania - bez żadnych dyskusji. Najmniejszy sprzeciw jest tłumiony szantażem emocjonalnym. Trwa to latami. Na szczęście umiera na raka ( chorobę wcześniej wykorzystuje do szantażu gdzie tylko się da). Ale córka nie potrafi żyć po swojemu, podejmować decyzji, ubrać się, zjeść, cokolwiek... W wieku 22 lat zaczyna uczyć się życia i ma z tym ogromny problem.
Książka dla wszystkich chorych mamusiek, które chciałyby aby ich dzieci spełniały ich marzenia.
Tytuł jak najbardziej adekwatny.

Mocna. Bardzo wciągnęła, kiedy nie czytałam myślałam o tym jak to się dalej potoczy, a kiedy czytałam nie mogłam się oderwać. Krociutkie rozdziały w tym nie pomagały.
Nie dam rady spojrzeć na postać Sam w ICarly tak samo jak patrzyłam będąc dzieckiem

Warta przeczytania książka.
Z zewnątrz patrząc na Jennette, wydaje się dla nas gwiazdą, której wszystko przychodzi łatwo i powodzi się w życiu. Jednak czytając tą książkę dowiemy się że wcale tak nie było, a jej kariera była dla niej traumą.
Książka pokazuje jak toksyczne zachowanie rodziców może źle wpłynąć na dziecko.

Warta przeczytania książka.
Książka pokazuje jak toksyczne zachowanie rodziców może źle wpłynąć na dziecko.

1964

Mama powinna być najbliższą osobą - człowiekiem, do którego zawsze można się zwrócić z każdą troską i radością, zawsze poprosić o pomoc. Mama to ktoś, kto powinien zawsze stać z otwartymi ramionami i gorącym sercem... Ale dobrze wiemy, że dość często inaczej.

Historia Jennette McCurdy przeraża. Chore ambicje jej matki doprowadziły do wyniszczenia fizycznego i psychicznego, z czego dziewczyna ledwo wyszła. Wydarzenia przedstawione w książce niejednokrotnie mrożą krew w żyłach, wydają się wręcz nieprawdopodobne. Ilu ludzi przeżywa takie katusze, a my nawet o tym nie wiemy...

Postać autorki była mi kompletnie nieznana, dopóki nie stało się tak głośno o tej książce. Jeśli chodzi o życie McCurdy - nie oceniam go absolutnie, bo to nie na miejscu, chociaż jej niektóre zachowania czy wybory totalnie nie rezonują z moim światopoglądem. Oceniam jedynie książkę jako całokształt, który nie do końca spełnił moje oczekiwania.

Uważam, że niektóre fragmenty były niepotrzebne i umieszczone jedynie po to, aby wywołać kontrowersje. Technicznie też mam pewne zastrzeżenia, a co do emocjonalnej warstwy - nie poczułam poruszenia, chociaż współczuję takich przeżyć, jednak... trochę spłynęła po mnie ta historia, a chyba nie powinna.

Mam wrażenie, że o tej lekturze było tyle szumu, iż może moje oczekiwania stały się zbyt wysokie... Szacunek autorce za odwagę i siłę, ale to w sumie tyle. Książka jako utwór literacki nie wspiął się na wyżyny.

Najlepsza książka jaką przeczytałam w 2023!!

Najlepsza książka jaką przeczytałam w 2023!!

brak mi słów na to co przeżyła autorka..

brak mi słów na to co przeżyła autorka..