Nie wszystko na sprzedaż

Wydawnictwo: Studio Marka Łebkowskiego

Okładka: twarda,

allison | 2016-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

"Nie wszystko na sprzedaż" to książka napisana nierówno, dlatego przyznam, że mam kłopot z jej oceną.
Na pewno nie można odmówić Beacie Tyszkiewicz klasy i zgodności treści z tytułem - aktorka nie zdradza tajemnic swej alkowy, nie zajmuje się plotami i tanią sensacją, o swoich związkach z mężczyznami i rodzinnych relacjach pisze w sposób elegancki, z nutą inteligentnego humoru, z taktem. Szczególnie wyróżniają się na tym tle fragmenty związane z mamą i córkami, refleksje na temat macierzyństwa i wychowywania dzieci.

Cieniem na te plusy kładzie się jednak chaos, gdyż autorka często przeskakuje od jednego wydarzenia do drugiego, a jej rodzinna opowieść nie jest ułożona w porządku chronologicznym.
Pani Tyszkiewicz tłumaczy to tym, że etapy w jej życiu wyznaczały filmy, w których występowała, dla mnie to jednak mało logiczne wytłumaczenie, tym bardziej, że wspomnienia związane z filmowymi rolami także są nieco bałaganiarskie i zdarzają się w nich powtórzenia myśli, czego bardzo...

Bardzo ciekawie napisana. Beata Tyszkiewicz w sposób bardzo subtelny opisuje życie swoje i wielu znanych osób, z którymi dane jej było pracować, przyjaźnić się, spotykać. Nie narusza niczyich tajemnic i intymności.
Jestem pod wrażeniem, dawno nie czytałam autobiografii, która zawiera wiele "złotych myśli". I właśnie nad nimi można zastanowić się, pomyśleć, a jednocześnie lepiej poznać samą autorkę i to, co chce nam przekazać. Gorąco polecam.

Anna Koniec | 2015-08-27
Na półkach: Rok 2015, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Bardzo źle napisana. Bardzo. Owszem, można przeczytać dla anegdot, listów, a nawet <sic!> przepisów kulinarnych. Takie to bajdurzenie, opowieści o życiu. Dobre, bo życie ciekawe, ale źle napisane. I tutaj chcę troche zastanowić się nad powodem takiego stanu rzeczy.

Beata Tyszkiewicz nie jest pisarką. Jest aktorką. Jak ktoś jej napisze tekst, ona go dobrze powie. Owszem, przez lata udzielając wywiadów I odpowiadając na pytania, na pewno nabyła troche słownego okrzesania, ale... właśnie: w iodpowiadaniu na pytania. Dać jej pióro I powiedzieć: pisz! - to ryzyko.
Od tego jest zespół redaktorski - nawet gdy autor pogubi się w swoich wątkach, oni, czujni strażnicy słów, uratują go I książkę, rozplączą wszystkie węzły. Tu tak się nie stało. Więc albo zespół zawiódł, albo pani Tyszkiewicz stanęła murem obronnym I własną piersią zasłoniła tekst. Niesłusznie.

Wątki rwą się i nic nie trzyma się chronologii. Właściwie przez niedopowiedzenia i zmiany czasoprzestrzeni Tyszkiewicz raz jest...

Wona | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Autobiografie piszą teraz wszyscy, najwyraźniej w przekonaniu, że ich losy są dla kogoś ciekawe. Akurat p.Tyszkiewicz takie życie rzeczywiście miała/ma, przebiegając lekko w modnych pantofelkach przez kolejne zmiany losu, kolejnych partnerów, dziesiątki osób znanych i sławnych, tuziny miejsc z kolorowych pocztówek.To nie jest Jej wina, że jako arystokratka i piękna kobieta miała takie możliwości. Mnie tylko zżera (i przepraszam za to) smutek, że moja Matka, pewnie ten sam rocznik, też zamężna z potomkiem hrabiowskiego rodu i wychowująca sama dwójkę dzieci, pracująca codziennie przez 46 lat, mogła tylko pomarzyć o przeżyciu choć paru takich chwil.
A książka jest miła i dobrze się czyta. Pani Beata nie zdradza żadnych tajemnic - w zasadzie delikatnie dotyka znanych osób, z którymi się spotykała, filiżanek, które zaginęły lub się odnalazły, gałązek niesłychanie bogatego drzewa genealogicznego. Jako przykład przytoczę (z pamięci) fragment książki, ponoć z pamiętnika Janusza...

Eniutek | 2011-02-09

Ja też należę do tej grupy, którzy bardzo lubią panią Beatę Tyszkiewicz.
Mnie książka się bardzo podobała i czytałam ją z wielkim zaciekawieniem.
Lubię biografie i autobiografie oraz literaturę faktu -właśnie dzięki takim książkom.

fiszunia | 2010-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2010

Męczyłam tę książkę strasznie długo. Słowo "męczyłam" jest tu absolutnie na miejscu, bo książka Pani Tyszkiewicz zalegała na mojej półce niczym kurz. Sięgałam po nią od niechcenia, czytałam kilka stron i odkładałam zniechęcona. Nie jestem fanką autobiografi i być może stąd ten brak zachwytu z mojej strony. Nie mogłam pozbyć się wrażenia, że wspomnienia Pani Tyszkiewicz są jakieś takie chaotyczne i samej Autorce trudno się jest w nich odnaleźć. Książkę ratują liczne zdjęcia z rodzinnych zbiorów Autorki, co pozwala nieco zobrazować sobie poszczególne wydarzenia z jej życia.
Podsumowując - nie polecam, bo jak dla mnie ta książka to strata czasu.

LifeOnMars | 2014-02-01
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Nigdy nie przepadałam za Panią Beatą Tyszkiewicz. MOIM ZDANIEM każdą rolę gra tak samo, zawsze wydawała mi się być zmanierowaną, zadufaną hrabiną. Książka "Nie wszystko na sprzedaż" tylko potwierdziła moje przekonanie. Być może zostanę zlinczowana za tę opinie, ale...
Pani Tyszkiewicz opisuje, jak to ciężko żyło się w czasie wojny, w jakich okropnych warunkach zmuszona była mieszkać i jaką biedę klepała. A kilka akapitów dalej opowiada o jagnięcinie na obiad, o często jadanych szparagach, o corocznych wakacjach nad morzem lub w górach. Od razu nasuwa mi się taka myśl: miliony dzieci nigdy w życiu na żadnych wakacjach nie były, a Autorka odpoczynek TYLKO raz w roku uważa za straszną biedę... Ja rozumiem, arystokratka i tak dalej, ale chyba są jakieś granice, no błagam!

Witek Orzechowski - z tym oto młodym reżyserem Autorka związała się po rozwodzie z Andrzejem Wajdą. Chociaż "związała się" to za dużo powiedziane. On po prostu pilnowal jej domu i opiekowal się jej dzieckiem....

Kulasia | 2014-03-10
Przeczytana: 09 marca 2014

Pieknie napisana ksiazka. Pozwala zrozumiec, ze stan pochodzenia nie ma znaczenia kim naprawde jest czlowiek. Ludzi powinnismy dzielic na tych co sa dobrzy i na tych co sa zli, a nie w zaleznosci ile maja pieniedzy, albo kto jest ich przodkiem.
Uwazam, ze hrabina Tyszkiewicz nie obnosi sie z tym, ze urodzila sie w rodzinie arystokratycznej i za to ma u mnie duzego plusa.
Bardzo podobalo mi sie jej podejscie do szczescia pomiedzy dwojgiem ludzi. To prawda, ze szczescia nie mozna budowac, na tym ze sa dzieci i co inni o nas pomysla. Jesli sie nie uklada w malzenstwie, lepiej sie rozstac, niz dusic sie.
Milo sie czyta, polecam.

Magdalena | 2012-12-02
Przeczytana: 28 lutego 2012

Lubię biografię i Panią Tyszkiewicz, a zwłaszcza jej dystans do samej siebie i świata a przede wszystkim to, że kocha ludzi. Przeczytałam tę książkę z zainteresowaniem, ale zachwycona nie jestem jej treścią. Jest w niej chaos,chociaż fakty z życia są interesujące i ciekawe. Ma się wrażenie, że Pani Tyszkiewicz chce powiedzieć o wielu sprawach na raz. Warto przeczytać ze względu na ciekawe historie, ale forma nie zachwyca.

agar71 | 2011-12-17

Bardzo lubię biografie, ale ta jest niestety bardzo słabiutka. Podstawowy zarzut? Jest nudna i napisana jakimś nadąsanym stylem. Przyznam, że nie doczytałam do końca, bo wściekła odłożyłam ją z powrotem na półkę.