Gustaw i ja

7 (304 ocen i 74 opinie) Zobacz oceny
Gustaw i ja
978-83-933758-4-4
dytko

Opowieść o wspólnym życiu niezwykłej pary aktorskiej – Magdaleny Zawadzkiej i Gustawa Holoubka. Historia ponad trzydziestoletniego szczęśliwego i spełnionego związku opisana barwnie i dowcipnie przez Magdalenę Zawadzką. Niepublikowane dotąd zdjęcia i dokumenty z rodzinnych archiwów niezwykle wzbogacają tę piękną opowieść.

źródło opisu: http://ll.com.pl/index.php?page=shop.product_detai...(?)

źródło okładki: http://ll.com.pl/index.php?page=shop.product_detai...»

ewula | 2014-08-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Kiedy brałam do ręki tą książkę nie spodziewałam się aż takich emocji i wzruszeń!Pani Magda cudownie opowiada o swoim życiu u boku pana Gustawa,a jest to opowieść o miłości,tkliwości a przede wszystkim o szacunku jakim darzą się małżonkowie!Książka pełna humoru,anegdot i w końcu tęsknoty!Piękna!GORĄCO POLECAM!

Meowth | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Taką książkę, a ściślej: takie wspomnienia aż miło wziąć do ręki, i to nawet jeśli akurat nie należy się do wielbicieli tej pary aktorskiej (choć bardzo subiektywnie uważam, że trudno się oprzeć taktowi, klasie, erudycji i poczuciu humoru pana Holoubka, jak równie szczególnemu urokowi, jakim obdarzył wielu swoich bohaterów, z moim ukochanym profesorem Tutką na czele). Magdalena Zawadzka wspomina Gustawa Holoubka, wybitnego aktora, znakomitego reżysera, człowieka przy tym skromnego i szczerego w życiu, ale przede wszystkim jej ukochanego męża. Kreśli portret pełen ciepła, uznania, szacunku, wdzięczności i miłości. Nie jest to zarazem żadna pozłacana laurka, pani Magda ukazuje też rozmaite słabostki męża, ale zawsze jest to wspominane z uśmiechem, wręcz rozrzewnieniem. Najbardziej za serce chwyciło mnie chyba to jedno zdanie: "Kiedy o nim opowiadam, przedłużam mu życie". Pisze też o sobie, o swojej drodze artystycznej, jednak zawsze stawia samą siebie w tle, podczas gdy na pierwszym...

Justyna | 2014-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Magdalena Zawadzka znana polska aktorka teatralna, filmowa oraz serialowa postanowiła poświęcić swoją książkę wybitnemu człowiekowi- swojemu mężowi Gustawowi Holoubkowi. Magdalenę i Gustawa dzieli spora różnica wieku- 21 lat. Mimo to między młodziutką Magdaleną a dojrzałym Gustawem zaczyna rodzić się uczucie. Z kolejnymi stronami czytelnik poznaje wspaniałego człowieka, nie aktora, ale właśnie człowieka: dżentelmena, człowieka potrafiącego słuchać wzbudzającego sympatię wszystkich, których spotka. Wspomnieniom pani Magdaleny towarzyszą piękne fotografie przedstawiające jej wspólne życie z Gustawem Holoubkiem.

Aleksandra | 2015-10-24
Przeczytana: 24 października 2015

Wzruszająca i ciepła książka o wspaniałej parze aktorów. Magdalena Zawadzka uchyla rąbka tajemnicy o swoim prywatnym życiu z ukochanym Gucienkiem, robi to w sposób interesujący. Książka zawiera bardzo dużo fotografii, kopii dokumentów, wycinków prasowych. świetnie się ją czyta.

Koronczarka | 2013-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2013

Uwielbiam głos Gustawa Holoubka. Bardzo lubię Magdalenę Zawadzką. Musiałam więc przeczytać tę książkę. Nie podzielam zachwytów nad tym, że książka jest rewelacyjnie napisana. Ale bardzo przyjemnie było mi przeczytać pean na cześć tego wielkiego aktora napisany przez jego żonę. Zresztą spodziewałam się tego, bo przecież byli parą wyjątkowo, nomen omen, zgraną i kochającą się. Piękni ludzie, piękna miłość, a przy okazji lekcja o dokonaniach wielkich aktorów. I dlatego warto przeczytać.

kajsa | 2012-04-20

Gustaw Holoubek we wspomnieniach ukochanej żony, Magdy Zawadzkiej, to pełnokrwisty człowiek z wieloma talentami, fascynującą osobowością, ale też ktoś niezwykle skromny, pozbawiony pychy, nieco nieporadny.
Portret wielkiego aktora, pięknie żyjącego człowieka,kochającego mężczyzny,który warto poznać.

Pani Magda otworzyła przed czytelnikiem drzwi do wspólnie spędzonego życia, życia opartego na szacunku, wielkiej miłości i zrozumieniu.
Czytając książkę, cały czas miałam wrażenie obcowania ze światem, który zanika, którego coraz mniej....Wielka szkoda.

vandenesse | 2012-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2012

Ceglasta objętość książki nastawiła mnie na spędzenie z nią co najmniej kilku dni. Połknęłam ją w ciągu dwóch... A to za sprawą ogromnej ilości cudownych zdjęć oraz wspaniałego języka. Magdalena Zawadzka dostarczyła mi ogromnej dawki optymizmu. Pięknie oddała niepowtarzalny charakter magicznego świata artystycznego.
W prosty sposób pokazała mądrość i wielkość człowieka, który urodził się by wygłosić Wielką Improwizację.
Czuje się tu lekkość i prostotę - żadnego zadufania - po prostu piękny sposób przeżywania życia.

"Tylko wtedy można dobrze grać na scenie czy w filmie, jeżeli w życiu się nie gra"

Stokrotka | 2015-07-23
Na półkach: Przeczytane, Film
Przeczytana: 31 maja 2015

Pod wpływem zachęty ze strony koleżanki wypożyczyłam i przeczytałam książkę Magdaleny Zawadzkiej "Gustaw i ja". Duży format, ponad 350 stron, sporo ciekawych zdjęć. Przyznam, że byłam zaskoczona lekkością pióra pani Zawadzkiej. Czyta się szybko, opowieści są interesujące, a Gustaw Holoubek przedstawiony został jako wybitny aktor, cierpliwy mąż, człowiek kulturalny, bardzo inteligentny, błyskotliwy, z niebanalnym poczuciem humoru. Przez karty książki przebija ogromne uczucie, jakim p. Magdalena Zawadzka darzyła/darzy swego męża. Sporo w tym też uwielbienia i zachwytu.

Felzmann | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Wybrałem dla was fragmenty, które wg mnie najlepiej pokazują, jak fajnym i wrażliwym człowiekiem był Gustaw Holoubek.
- "Dopiero w Warszawie nabrał wiatru w żagle i pojechał na olimpiadę do Rzymu. Wspominał ją jako niezapomniane przeżycie".
Połowa lat 70. Pierwszy wyjazd Holoubka za ocean.
- "Gustaw jest Ameryką i Kanadą zaszokowany, tak jak ja siedem lat wcześniej. Ogrom bogactwa i potęga tych państw przechodzi jego wyobrażenia".
Drugi pobyt za oceanem, koniec lat 70.
- Atrakcyjna, nowoczesna, pełna rozmachu, ogromna i młoda Ameryka zrobiła na nas wrażenie. Gustaw przez długi czas nie może się otrząsnąć z bogactwa doznań, jednak w obojgu nas obudziła się tęsknota za naszą starą Europą, za jej kruchym pięknem: zabytkami, starymi domami, strzelistymi kościołami, wąskimi uliczkami, za tym, co przetrwało tysiące i setki lat i ma duszę".
Na świecie brakuje takich ludzi jak Holoubek. Ostatnio spotykam zbyt wielu ludzi bez żadnych zainteresowań. "Eee tam", "Łooo tam"...

allison | 2012-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2012

Nie przepadam za biografiami pisanymi przez członków rodziny, gdyż uważam, że trudno zachować dystans wobec bliskiej osoby i jeszcze trudniej zdobyć się na obiektywizm, zwłaszcza po jej śmierci.
Magdalenie Zawadzkiej udało się jednak stworzyć przekonujący, ciepły, ujmujący i pełen inteligentnego humoru portret jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Książka to także zapis jej drogi twórczej oraz życia u boku starszego o ponad 20 lat męża. To "u boku" w żaden sposób nie pomniejsza aktorskich dokonań autorki, raczej pokazuje, że przez całe życie małżonkowie byli dla siebie partnerami, ale gdy trzeba było, potrafili zdobyć się wobec siebie na szczery i zdrowy krytycyzm.

Wspomnienia pani Zawadzkiej obfitują w anegdoty dotyczące nie tylko aktorów, ale i innych środowisk twórczych, które jeszcze dwadzieścia lat temu rzeczywiście można było tak nazwać. Dziś komercja wypiera prawdziwą sztukę, a wolność wypowiedzi i artystycznego wyrazu bywa często mylona z dowolnością i szukaniem...