Ostatni mazur. Opowieść o wojnie, namiętności i stracie

Wydawnictwo: W.A.B.
The Last Mazurka. A Tale of War, Passion and Loss
978-83-7414-385-1
Tarnowscy, historie rodzinne
Ani-Lorak

Jak blisko jest Andrew Tarnowskiemu do Mickiewicza? Ostatni mazur, jak Ostatni zajazd na Litwie, przedstawia zmierzch pewnego świata. Tarnowski opowiada o polskiej przedwojennej arystokracji, opisując XX-wieczne dzieje swojego rodu i rodzin z nim skoligaconych. Na historię życia tych niedostępnych ludzi składają się nostalgiczne wspomnienia autora z dzieciństwa, zapamiętane opowieści jeszcze dalej sięgające w przeszłość rodu czy korespondencja rodzinna. Wizerunek, jaki się wyłania, daleki jest od ideału: pod pozorami miłości i rodzinnej lojalności kłębią się nieokiełznane namiętności, zdrada i rozpad więzi. Autor nikogo nie wybiela ani nie usprawiedliwia. Dąży do przedstawienia prawdy, czasem gorzkiej i niewygodnej. Opisuje rodzinne dramaty i zawirowania na tle wydarzeń, które wstrząsnęły światem. W czasie II wojny światowej członkowie rodziny rozpierzchli się po całym świecie: jedni uciekali przez bezdroża Rumunii i Jugosławii, inni czekali na koniec wojny we Francji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Tam też rodzina Tarnowskich osiadła na stałe.

allison | 2014-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Bardzo ciekawe, wciągające wspomnienia, które dzięki treści i gawędziarskiemu stylowi czyta się jednym tchem.

Autor przedstawia bogatą i powikłaną historię kilku pokoleń swojej arystokratycznej rodziny, której losy drastycznie zmieniły się podczas dwóch światowych wojen oraz na skutek komunistycznych rządów w powojennej Polsce.

Poznajemy rodowe siedziby, obyczaje i tradycje oraz ludzi, wśród których nie brak dziwaków, odszczepieńców i skandalistów. Właśnie za ujawnienie tych skrywanych skrzętnie przez familię sekretów autor został oficjalnie wyklęty przez rodzinny klan.
Tarnowski pisze jednak nie tylko o aferach i konfliktach. Dużo miejsca poświęca zasługującym na szacunek i podziw, silnym kobietom, mężczyznom walczącym w obu wojnach światowych oraz w wojnie z bolszewikami, przez co po wkroczeniu sowietów do Polski w 1939 r. wielu krewnych musiało salwować się ucieczką, a ci, którzy nie zdążyli w porę opuścić majątków, padali ofiarami stalinowskiego terroru.

Autor dużo pisze...

Anika | 2014-03-04
Przeczytana: 17 lutego 2014

Ciekawa książka. Polecam szczególnie osobom interesującym się historią polskich rodów szlacheckich.

Felzmann | 2013-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2013

Bardzo dobra lekcja historii. Autor wykazał się dużą odwagą opisując swoją rodzinę, a przede wszystkim rodziców. Nikogo nie wybielał i napisał naprawdę bardzo szczerą książkę. Gdy przeczytałem jakie restrykcje go spotkały w rodzie Tarnowskich, to od razu przyznałem książce dodatkową gwiazdkę.

weretiana | 2014-02-18

Tak się składa że tu gdzie mieszkam Tarnowscy kiedyś mieszkali a ostatnio nawet odzyskali znaczną część swojego majątku, obok którego codziennie przechodzę. Napatrzeć się na niego nie mogę chociaż jest w opłakanym stanie.
Więc tym bardziej - gdy pewnego razu dopadłam tą książkę w bibliotece - przeczytałam ją z wielką chęcią i ciekawością czy dowiem się jeszcze czegoś więcej o tych ludziach.
I powiem że czyta się fajnie, taka podróż w tamte czasy oraz lekcja historii. Ciekawe opisy podróży, napisana lekką ręką, romanse, zdrady, afery, konflikty..... Bardzo dużo zdjęć przez co czyta się jeszcze lepiej.
Ja polecam !

Justyna_78 | 2011-09-10
Przeczytana: 28 maja 2009

Świetnie się czyta, Tanowski opisał dzieje rodzinne bez patosu, przedstawił nam członków swojej rodziny jako ludzi prawdziwych, z krwi i kości, ludzi rozpustnych, krewkich, próżnych, ale i walecznych, odważanych, napisał całą prawdę o matkach, ojcach, ciotkach, wujkach, babciach, dziadkach, o miłości, zdradach, kochankach, próbach samobójczych, o dzieciach wychowywanych w chłodzie, obojętności i wpływie takiego wychowania na ich przyszłość. Andrew Tarnowski, wychowany w Anglii, z dala od arystokratycznych polskich krewnych, umiał na swoją przeszłość spojrzeć z dużym dystansem. Książka jest według mnie potwierdzeniem, że najważniejsze jest to jacy jesteśmy jako ludzie, a nie to jakie posiadamy nazwiska i tytuły. Odbyłam cudowną podróż w czasie do tamtych lat. Dzięki tej lekturze nabrałam ochoty na podobną literaturę. Polecam bo warto.

srebrnanatalia | 2015-01-19
Na półkach: Dkk, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Piękna opowieść, którą czyta się jednym tchem. Autor, z dziennikarską rzetelnością opisał niezwykłe dzieje swej rodziny. Bez wybielania czy upiększania. Tarnowscy powinni być mu wdzięczni za tę historię, którą będą czytać z zachwytem (jestem o to spokojna) kolejne pokolenia. :)

Maynard | 2012-09-02
Przeczytana: 16 lutego 2010

Doskonała literatura faktu, napisana świetnym stylem, którego nie powstydziłby się autor najlepszych powieści obyczajowych. Trudno uwierzyć że wszystkie wydarzenia opisane przez autora naprawdę miały miejsce. Andrew Tarnowski, polak z pochodzenia, snuje niezwykle ciekawą opowieść o dziejach swojej rodziny - polskich arystokratów z rodu Tarnowskich. Poznajemy niezwykłe losy rodziców autora, Stanisława i Zofii zwanej "Chouchette", jego ciotki oraz dziadków. Począwszy od trudnych lat zaborów, poprzez obie wojny światowe, aż do depresyjnych lat komunistycznej stagnacji losy Tarnowskich splatają się z losami Polski. Przez karty książki przewija się również kilka postaci historycznych, których Tarnowscy mieli okazję poznać, a relacje z wielu nieprawdopodobnych wydarzeń i podróży dodają temu zapisowi smaku przygody. Ponadto w książkę wplecione są autentyczne dialogi, fragmenty dzienników, kronik i diariuszy, co czyni książkę Tarnowskiego bardziej wiarygodną. Reasumując: tak powinno się...

ada | 2013-08-27
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Sikorski:"-Uważa pani, że ma być tak jak przed wojną?
-Nie -odpowiedziała Zofia.
-Co takiego? Jest pani komunistką?
-Nie, ale mimo wszystko uważam, że nikt nie powinien posiadać więcej, niż jest w stanie nadzorować, kochać i doglądać."

Cwirek | 2012-09-16
Przeczytana: 16 września 2012

Sam nie wiem dlaczego ale jakimś dziwnym trafem nie udawało mi się tej książki przeczytać, choć miałem ją od co najmniej roku. Na szczęście w końcu się udało.

Patrząc na nią wcześniej, przez te wszystkie miesiące leżakowania na półce zastanawiałem się o czym ona może być? Moje wyobrażenie, poprzez opinie osób mi bliskich, które tę książkę przeczytali, ograniczało się tylko i wyłącznie do opisu dworu w Rudniku i o losach zamieszkującej w nim rodziny. Nie zdawałem sobie sprawy, że w ,,Ostatnim Mazurze'' chodzi o coś więcej, że jest w nim aż tyle historycznych, głównie z czasów Drugiej Wojny Światowej, wątków. Poprzeplatane jest to z ogólnymi losami rodziny Tarnowskich w niezwykle interesujący sposób, autor pomimo, że jest to jego pierwsza książka, nie pozwala się czytelnikowi nudzić. Pisze ciekawie, nieskomplikowanie, zrozumiale.

Teraz, gdy udało mi się ukończyć tę książkę, zupełnie inaczej będę postrzegał dworek w Rudniku, w którym (tutaj trochę prywaty) 6 lat temu mieliśmy z...

Magdalena | 2012-06-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jedna z najlepszych ksiazek jakie kiedykolwiek przeczytalam. Uwielbiam ja.