Ostatni mazur. Opowieść o wojnie, namiętności i stracie

Okładka książki Ostatni mazur. Opowieść o wojnie, namiętności i stracie Andrew Tarnowski
Okładka książki Ostatni mazur. Opowieść o wojnie, namiętności i stracie
2008-02-28
978-83-7414-385-1
Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Tarnowscy historie rodzinne

Ta książka doskonale pokazuje, że nic nie trwa wiecznie i że do życia należy podchodzić z pokorą. Nawet jeśli teraz ci się wiedzie, jesteś królem życia - ciesz się chwilą, ale nie bądź pewny, że zawsze tak będzie i że tak musi być, bo wcale nie musi. Nic nie trwa wiecznie. Wszystko ma swój początek i koniec, tylko nie wiadomo, kiedy ten koniec nastąpi. Dlatego trzeba być uważnym, żeby któregoś dnia, jak to się modnie mówi, nie obudzić się z ręką w nocniku, bo od pana do chudopachołka - jak od miłości do nienawiści - jeden krok.

Książkę przeczytałam bardzo dawno temu. Sama nie wiem
i mocno zastanawiam się nad tym, jak to możliwe, że do tej pory nie napisałam jeszcze opinii?
Na początku trochę zniechęcił mnie tytuł. Wydał mi się jakiś taki mało zachęcający do czytania. Pokusiłam się jednak ponieważ poleciła mi ją moja mama.
I jak zwykle nie zawiodłam się.
Według mnie jest rewelacyjna! Świetnie się czyta i długo pozostaje w pamięci. Jednak powieści oparte na wydarzeniach autentycznych są najlepsze, najciekawsze.
Uważam, że pozycja obowiązkowa, bardzo polecam.

Książkę przeczytałam bardzo dawno temu. Sama nie wiem
I jak zwykle nie zawiodłam się.
Według mnie jest rewelacyjna! Świetnie się...

Książka pozwala spojrzeć na wojnę z innej perspektywy. Na długo zapada w pamięci.

Książka warta polecenia, niezwykle wciągająca. Napisana łatwym, lekkim językiem. Dla mnie ważną kwestią było to, że rozdziały były krótkie, dzięki czemu mogłam przerwać czytanie w dogodnym miejscu i wznowić bez ponownego "wkręcenia" się w historię. Polecam.

Jakoś tak ostatnio lubię posłuchać historii z okolic 2 wojny światowej, czy to o Żołnierzach Wyklętych, czy innych. Dzięki temu trafiłem na "Ostatniego mazura". Jest to opowieść o losach pewnej rodziny arystokratycznej ich życiu przed wojną, w czasie i już po. Bardzo interesująca lektura, coraz bardziej mi podchodzą tego typu biograficzne relacje.

Chyba spodziewałam się czegoś innego. Polska arystokracja i szlachcice non- fiction.

Tyle już tu napisano trafnie, dobrze, że trudno dodać coś nowego. Jak dla mnie książką idealna zarówno pod względem językowym, jak i pod względem treści. Kocham rodzinne, prawdziwe historie, zwłaszcza jak są napisane pięknym językiem, postacie są pełnokrwiste i nikt nikomu nie wystawia laurki. Czytałam dawno, tuż po wydaniu. Pamiętam ten zachwyt do dzisiaj, a nawet późniejsze tropienie losów pozostałych Tarnowskich i ruin dworku rodziny :)Pisane pięknym językiem, kocham książki które się długo pamięta. Polecam bardzo.

wspaniała książka. Przenosi w czasy Polski, które dzięki autorowi możemy poznać, polubić i za nimi zatęsknić

"Ostatni mazur" przejmująca historia trzech pokoleń galicyjskiej szlachty i upadku znakomitego, znaczącego rodu Tarnowskich w Europie. Książka jest uwieńczeniem poszukiwań jednego z Tarnowskich, który przybywa do Polski w poszukiwaniu swoich korzeni. Opisuje burzliwe losy swoich krewnych, przy tym nie wybielając nikogo do ukazania prawdy, czasem gorzkiej i wielce niewygodnej. Pisze o rodzinnych majątkach i walce z plagą grabieży, przywiązaniu chłopów do rodziny i ich zasługach w lokalnej społeczności. Przenosi nas też w świat beztroskich lat, spędzonych w kulturalnych stolicach świata. Opowiada również o miłościach, zdradach i zemście. Istotny jest też patriotyzmu, który dominuje od pierwszych kart książki.
Rudnik nad Sanem jest małym, schludnym miasteczkiem, czuć ślady dawnej świetności rodu. Budynki stanowiące dawne dobra Tarnawskich są odnowione i wykorzystane w należyty sposób. Cieszy, że dobra tak znakomitego rodu nie zostały zmarnowane.

Niesamowita książka!!! tym bardziej szokująca bo prawdziwa. Losy rodziny przeplatające się z historią Polski XX wieku. Czytałam z zapartym tchem. Ciężko uwierzyć, że wszystko co w niej zapisane wydarzyło się naprawdę. Być może autor ubarwił "suche" fakty, ale przez to jest tak wciągająca.
Uwielbiam taką literaturę.

Uwielbiam taką literaturę.

• Biografie
  • DKK

Andrew Tarnowski Ostatni mazur. Opowieść o wojnie, namiętności i stracie Zobacz więcej