Moje smoki na dobre i złe

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
tree

Smoki mogą być złe, ale też dobre. Złe trzeba pokonać, z dobrymi można się zaprzyjaźnić. Ale, jak sam mówi: „smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba, zwłaszcza jeśli ma się na imię Jerzy“. Smoczej metafory Jerzy Stuhr używa do refleksji o swoim życiu. Ze smokami miał do czynienia nierzadko, a z tym najgroźniejszym – chorobą – postanowił walczyć bez pardonu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Monika | 2017-10-01
Na półkach: Teatr mój..., Przeczytane
Przeczytana: 01 października 2017

Jerzy Stuhr fascynuje i irytuje. Wybitny aktor. Bystry i krytyczny obserwator rzeczywistości.

W tej książce opowiada o swoich korzeniach, o drodze do aktorstwa, o ważnych dla niego ludziach. Czyta się to niezwykle ciekawie, lekko (co nie znaczy bezmyślnie). Sporo z tych historii znamy już z innych książek Stuhra (i za to odejmuję gwiazdkę).
Gdyby jeszcze to "ja, ja, ja" było choć czasami na drugim miejscu...bo Stuhr nawet jak pisze o innych, to pisze przede wszystkim o sobie.
Oceniam wysoko. Jerzy Stuhr to jednak klasa - aktorsko i intelektualnie. A w dzisiejszych czasach kultu miernoty, celebryctwa i chamstwa takie osoby są potrzebne jak tlen.

"Wtedy wpadłem na pomysł chałturzenia. Powtarzam: chałturzenia - dla kasy. Nigdy by mi nie przyszło do głowy nazywać to inaczej. W przeciwieństwie do tych, którzy dzisiaj lubią chałturę nazywać koncertem, telenowelę wydarzeniem, a sitcom hitem sezonu.
Zaangażowałem się do Estrady Krakowskiej, skąd dostawałem przydziały na wodzireja. I...

almos | 2017-10-08
Przeczytana: 03 października 2017

Wybitny aktor ukończył 70 lat i z tej okazji wydał kolejną autobiografię. Napisane to sympatycznie, czyta się szybko i lekko, ale gdy ktoś zna poprzednie książki Stuhra, to ma się silne wrażenie wtórności: powtarzają się historie z innych dzieł mistrza. Jeśli zatem to wasz pierwszy kontakt z literatem Jerzym Stuhrem, to można, jeśli czytaliście poprzednie książki, to niekoniecznie.

Mistrz Stuhr z okazji 70-lecia postanowił napisać kolejną autobiografię, ile już ich było... Ponieważ bardzo lubię tego aktora, a jego rolę w 'Wodzireju' Falka uważam za mistrzostwo świata, więc zaopatrzyłem się w ebooka i przeczytałem dosyć szybko, bo napisane to lekko i sympatycznie. Niestety, nie ma w książce nic nowego dla tych, którzy czytali poprzednie książki Stuhra. Powtarza się nasz mistrz...

Mamy przeto historię rodziny Stuhrów, mamy początki aktorskie, mamy rozważania o 'Kontrabasiście', którego mistrz gra już na scenie od 20 lat. Są, jak zawsze ciekawe wspomnienia o Konradzie Swinarskim...

kawa | 2018-08-19

Autora nie trzeba przedstawiać. Jestem pod wielkim wrażeniem mądrości i pokory Pana Jerzego. Z książki przebija wielki szacunek do ludzi i skromność.
Autor nie boi się powiedzieć, że coś go przerasta. Ale potrafi stawić temu czoło i walczy. Tak było z chorobą, tak jest z rolami.
Polecam!

Kawika | 2018-07-09
Na półkach: 2018, Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 09 lipca 2018

Dużo ciekawych informacji o Panu Stuhrze - o pochodzeniu, rodzinie, tradycjach, początkach kariery.Aktor snuje opowieści o swojej karierze, ale z dużą dozą skromności, przekazuje ciekawostki o sławnych aktorach, reżyserach. Z całości wyłania się tło PRL-u i czasów późniejszych.
Lubię kreacje Jerzego Stuhra (Macieja też), więc czytałam z zainteresowaniem i się nie zawiodłam.

Angelika_S | 2018-02-18

Książka jest niby trochę lakoniczna, ale dotyka bardzo wielu tematów z życia Pana Stuhra, stanowi pewien przekrój jego życia i kariery. Mogę tylko napisać, że sam koniec bardzo mocno mnie wzruszył. Może ze względu na moją sytuację osobistą, a może ze względu na sposób poruszenia tematu choroby... Nieczęsto płaczę czytając. Jest to naprawdę ciekawa książka i dla fanów Pana Stuhra, i dla lubiących biografie, i odrobinę dla tych, którzy potrzebują dowiedzieć się, że wszyscy mają problemy (i ci anonimowi, zamknięci w swoich czterech ścianach, i ci z telewizji, którzy wydają się nietykalni...).

asenata | 2018-09-25
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 września 2018

Bardzo dobra książka, jednakże sporo w niej powtórzeń z książek wcześniejszych. Gdybym nie czytała innych wcześniej to byłabym zachwycona.

Natalia | 2018-05-06
Przeczytana: 05 maja 2018

Jedna z najciekawszych książek, jakie kiedykolwiek przeczytałam. Każda książka tego pana potrafi wciągnąć! :)

deerman22 | 2018-05-19

Wartko napisana historia niepowtarzalnego człowieka. Dla fanów obowiązek, dla reszty książka warta uwagi.

Valentino23 | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

Uwielbiam Pana Jerzego. Niestety ta książka, w mojej ocenie, do ciekawych nie należy. Dużo paplaniny o niczym.

sin11 | 2017-11-03
Przeczytana: 31 października 2017

To moje pierwsze spotkanie z książką Jerzego Stuhra i odczucie po przeczytaniu?
Wybijający się obraz własnego EGO - które znacznie przysłoniło mi ogromną inteligencję, bystrość i talent aktora którego skądinąd bardzo cenię. Ostatni rozdział bardzo mnie poruszył : ciężka choroba, przewartościowanie życia. Szacunek.