Nadzieja

Okładka książki Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową Jurij Andruchowycz, Andrzej Stasiuk
Moja Europa. D... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Wolność Czytania Radek Rak, Andrzej Stasiuk, Redakcja Tygodnika Powszechnego
Wolność Czytania Radek Rak, Andrzej ...

Sami świetni autorzy - zbiór nie mógł być słaby

Sami świetni autorzy - zbiór nie mógł być słaby

Inicjatywa fajna. Teksty różne - od bardzo intrygujących, po nudne jak flaki z olejem. Każdy znajdzie coś dla siebie. Książka stanowi fajny wstęp do poznawania twórczości różnych pisarzy.

Ilu literatow, tyle ujec nadziei. Od wygrzebanego z dna szuflady przemowienia o literaturze (no coz...),poprzez komiks i dramat po poezje. Znalazlo sie miejsce dla Babi Jagi, onkorejsow, smierci drzew (fantastycznie opowiedziane!) i maceracji. Do wyboru, do koloru. Kazdy znajdzie cos dla siebie.

Kupiłem kiedyś w Biedrze za jakieś dziwne pieniądze, z 50 zł czy coś koło tego. I nie żałuję. Za najsłabsze opowiadanie uznaję... to noblistki

Myślę, że książka przez swoją formę jest dobrą lektura np do tramwaju. Teksty są niestety dość nierówne. Moim zdaniem świetnie napisane są teksty m.in Hanny Krall , Filipa Springera, Łukasza Orbitowakiego czy Juliusza Strachoty. Mam wrażenie , że niektórzy autorzy nie przemyśleli tekstów albo pisali je na szybko na kolanie. Jeśli ktoś ma trochę czasu i chciałby lekturę, która nie wymaga dużego skupienia może sięgnąć po ten zbiór , na pewno znajdzie tam kilka perełek.

Zbiór opowiadań polskich autorów. Wiadomo - niektóre opowiadania bardziej udane, inne mniej, ale zdecydowanie pozycja warta przeczytania.
Zastanawia mnie jedynie treść nieadekwatna do tytułu, bo według mnie większość opowiadań jest smutna i właśnie nadzieję odbierająca.

Jak to z takimi bombonierkami bywa - nie wiadomo na co trafisz. Od zachwytów (Orbitowski) po totalny cringe (Chutnik) i jakieś nieporozumienia (komiks Bator). Ogólny poziom powyżej średniej. Polecam na szybkie przekąski z doskoku.

Niektóre opowiadania bardzo poruszające, zaskakujące, niektóre słabe. Mieszanka różnorodności stylu i mnogość autorów - każdy znajdzie coś dla siebie.

Teksty bardzo nierówne - niektóre bardzo dobre, inne słabsze lub zwyczajnie nudne (pewnie to kwestia gustu). Idea samej książki szlachetna, więc całość na plus.

Przyznam, że w jakichś 80 % opowiadań nie dostrzegam spodziewanego motywu przewodniego. Trochę to wszystko od Sasa do Lasa.
Nie zmienia to faktu, iż niektóre teksty bardzo przyjemne. Cieszy mnie w tym zbiorze Jerzy Sosnowski :)

• Literatura piękna

Wiesław Myśliwski Nadzieja Zobacz więcej