Przewóz

Czarne
2021-04-28
2021-04-28
9788381911740
1943 Armia Czerwona II wojna światowa literatura polska literatura rozrachunkowa okupacja hitlerowska Polacy powieść rozrachunkowa strach Żydzi
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową Jurij Andruchowycz, Andrzej Stasiuk
Ocena 6,8
Moja Europa. D... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Wolność Czytania Radek Rak, Andrzej Stasiuk, Redakcja Tygodnika Powszechnego
Ocena 7,7
Wolność Czytania Radek Rak, Andrzej ...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Fotografia znad Buga

1854 573 184

piękne opisy przyrody (nadbużańskiej),bardzo ciekawa historia, mocne zakończenie

To moja pierwsza książka Stasiuka,
Od pierwszych stron czułam, że nie będzie tu szczęśliwych zakończeń, wielu pozytywnych bohaterów. Dlatego więc nie próbowałam nikogo z nich polubić czy dobrze poznać. Choć trochę gubiłam się w czasie, nawet bohaterach, ciężko mi było się od książki oderwać. Mroczna, pełna napiętej atmosfery, smutna, przytłaczająca. Jednak wiem, że takie wydarzenia, sytuacje miały miejsce, choćby z opowieści dziadka. Nie wszyscy niezłomni byli bohaterami, niektórzy byli zwykłymi bandytami. Nie jest to pewnie książka dla każdego, jednak ja nie żałuję spędzonego z nią czasu.

To moja pierwsza książka Stasiuka,

"Przewóz" Stasiuka to historia opowiedziana bez zbędnych upiększeń i wyszukanych słówek oraz brudna, szara i (czasami za bardzo) zwierzęca rzeczywistość. Nie da się jednak ukryć, że trzyma w napięciu i bardzo dobrze buduje skomplikowane losy bohaterów i klimat chaosu, wojny i bezradności.

Nie pamiętam, która to książka Stasiuka, którą przeczytałam. Jednak potwierdza, że Stasiuk to jest jakość, to jest konkret. Nie tracisz czasu cztając tę ksiażkę, poszerzasz perspektywę.

Moim zdaniem słowo zapach powtarza się jednak odrobinkę za dużo (tak wiem, że o to chodziło, ale to już chyba była wersja dla mało dymyślnych hue hue)

No i zastanawiam się, kim był osiemdziesięcioczterolatek w tej historii, gdzie mieszkał.

No i zastanawiam się, kim był...

Dobra książka, ale taka że się trzeba wódki napić.

Tym razem nie wrażenia z wojaży po "Europie B", a historia z drugiej wojny światowej, wieś gdzieś nad Bugiem czy Wieprzem (nazwy trochę pozmieniane),w której, tak się zdarzyło, stoją niemieckie wojska. A na drugim brzegu rzeki - sowieckie, bo rok 1941, akurat jeszcze przed operacją Barbarossa.

Przewozem przez rzekę zajmuje się jeden z bohaterów, Stasiuk daje nam tych bohaterów kilku, takich bardziej i mniej fajnych, każdy ciekawy, każdy z jakaś historią. Opowiada też nowa historię, może trochę opartą na prawdziwych wydarzeniach, a może nie. Dużo się dzieje, bo wojna, nie dość że tu Niemcy, tam Ruscy, to jeszcze pojawiają się polscy partyzanci i trochę psują biznes, czyli ten przewóz.

Czyta Andrzej Grabowski, dobrze czyta, choć jak czasem proza po stasiukowemu meandruje, to zdarza mu się może nie przysnąć, a zawiesić. Ale do wybaczenia, wiadomo jak jest ze Stasiuka prozą, każdemu się zdarza.

Dobra książka, ale taka że się trzeba wódki napić.

Przewozem przez rzekę...

Książka tak dosłowna i obrazowa, historia straszna, a jednak w jakiś sposób poetycka i piękna.

Czerwiec. Cudowny miesiąc, wydawałoby się, że nie ma piękniejszego czasu, kiedy wszystko już tętni życiem, zapraszając aby z niego korzystać. Niestety, jest rok 1941, na jednym brzegu rzeki Niemcy na drugim Rosjanie, a między nimi rzeka łącząca/rozdzielają te dwa wrogie światy. I przewoźnik, który przywiezie na drugą jej stronę każdego, kto zapłaci. Nie zna się na wojnie, ludzi tylko przewozi, wie jednak jedno: wojna się kiedyś skończy, a rzeka będzie zawsze. Przewoźnik, żołnierze, on i ona, kobieta, zmysły, wonie, strach, ucieczka, mord, głód będą nam tę historię opowiadać. Mocną historię ubraną w mocne słowa, gdzie czerwiec przybiera barwę krwi.
"Wojna nie kończy się nigdy dla kogoś, kto ją widział".

Osobista, gorzka, nostalgiczna, na poły autorefleksyjna opowieść, której się nie czyta. Ją się czuje, doświadcza, smakuje i wącha. Atmosfera tak gęsta, że można ją nakładać łyżką. Silnie stymulująca dla kogoś wychowanego na wsi, nie mówiąc już o kimś, kto może pamiętać wojnę lub pierwsze dekady po niej.

Fabuła schodzi tutaj na dalszy plan. Bywa i tak, że zamienia się ona z przygotowaniami do niemieckiej inwazji na ZSRR rolą tła i osi historii. Wszystko tu jest płynne, pełne domysłów, pól do własnych interpretacji, doznań oraz osądów. Faktycznie główną linią fabularną są losy kilku bohaterów czasów wojny: pary żydowskich uciekinierów marzących o przedostaniu się na stepy dalekiej Rosji, grupy partyzantów, zwanych później "wyklętymi", mieszkańców wsi nadgranicznego pasa. Ich losy nie zmierzają do konkretnego rozwiązania akcji, są raczej wypadkową splotów ich planów, błędów oraz spontanicznych decyzji, które prowadzą do zaskakujących konsekwencji.

"Przewóz" to powieść nie dla czytelników szukających fabularnych wątków, które prowadzą czytelnika "od, do". To historia zdecydowanie dla ceniących sobie formę ponad treść; sympatyków nostalgii, powrotu do dawnych czasów, choćby i nawet taka podróż kosztowała ból rozdrapywanych ran. I nade wszystko jest to powieść dla osób dla których czytanie to doświadczenie multisensoryczne.

Fabuła schodzi tutaj na dalszy plan. Bywa i tak, że zamienia się ona z...

Stasiuk to klasa sama w sobie.

Stasiuk to klasa sama w sobie.

Bardzo lubię książki Stasiuka, mają ten specyficzny niepowtarzalny styl i klimat który jest wyróżnia go z wielu autorów. "Przewóz" jest jednak inny niż większość pozycji tego autora. Po pierwsze beletrystyka zdarza się u Stasiuka jednak rzadziej niż forma reportaży z podróży czy filozoficznych przemyśleń, a tu dodatkowo mamy fabułę osadzoną w bardzo konkretnym miejscu i czasie - w czerwcu 1941 roku, na okupowanych terenach Polski, na nowej granicy dzielącej Polskę pomiędzy nazistowskie Niemcy a ZSRR, w przeddzień rozpoczęcia wojny między tymi państwami.

Pierwsze co uderza to zarazem lakoniczność ale barwność opisu, zwłaszcza przyrody. Coś co mi przypomina trochę prozę Cormacka McCarthego. Proste, krótkie dialogi, które są jednak w stanie oddać napięcie pomiędzy bohaterami, erotyzm, złość, nienawiść, strach - uczucia wydestylowane i pierwotne jak otaczająca ich przyroda. Pozornie prosta fabuła, świetnie pokazuje jednak problemy i dylematy zwykłych ludzi, ich codzienne rozterki i to że świat nie zawsze bywał czarno-biały.

Książka na pewno nie spodoba się wszystkim, nie ma tu optymizmu, łatwych wyborów i pozytywnych bohaterów. Klimat jest gęsty i ciężki, jak przed nadchodzącą, nieuniknioną burzą, a i sam styl nie każdemu musi się spodobać .

• 2021
  • 2022