Podróż ludzi Księgi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
6,46 (924 ocen i 56 opinii) Zobacz oceny
10
37
9
58
8
104
7
303
6
211
5
118
4
32
3
36
2
10
1
15
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788308068328
liczba stron
256
kategoria
Literatura piękna
język
polski
dodała
Ag2S

Debiutancka powieść laureatki Międzynarodowej Nagrody Bookera. Przeszło 25 lat po premierze ponownie w księgarniach. Tak swoją literacką podróż zaczynała Olga Tokarczuk. Francja, rok 1685. Król Słońce ustanawia katolicyzm jedynym legalnym wyznaniem. Grupy hugenotów przemierzają kraj, by dotrzeć na północ, gdzie mają nadzieję znaleźć nową ojczyznę. Z okien karety banitom przygląda się grupa...

Debiutancka powieść laureatki Międzynarodowej Nagrody Bookera.
Przeszło 25 lat po premierze ponownie w księgarniach.
Tak swoją literacką podróż zaczynała Olga Tokarczuk.

Francja, rok 1685. Król Słońce ustanawia katolicyzm jedynym legalnym wyznaniem. Grupy hugenotów przemierzają kraj, by dotrzeć na północ, gdzie mają nadzieję znaleźć nową ojczyznę.

Z okien karety banitom przygląda się grupa nietypowych podróżnych, zmierzających na południe. Porzucona przez narzeczonego kurtyzana Weronika, Markiz parający się alchemią, twardo stąpający po ziemi bogacz de Berle oraz Gauche — niemy woźnica z nieodstępującym go żółtym psem. Każde z nich opuściło Paryż z innego powodu. Ta podróż, momentami wręcz awanturnicza, może odmienić nie tylko ich losy, ale również dzieje całej ludzkości.

Oto w Pirenejach, ku którym zmierzają, w trudno dostępnym górskim wąwozie, w murach małego klasztoru od wieków ukryta jest Księga. Teraz ma szansę zaważyć na przyszłości świata. Tylko czy świat jest gotowy na to, by Księga została odnaleziona?

Młodzieńcza powieść, napisana 30 lat temu, jest prawdziwą kopalnią motywów, które Olga Tokarczuk rozwijała w swoich kolejnych utworach, zdobywając przy tym międzynarodowe uznanie i uwielbienie czytelników.

 

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5022/...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1835)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6843
allison | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

"Podróż ludzi Księgi" to jedna z najpiękniejszych powieści Olgi Tokarczuk. Żałuję, że nie przeczytałam jej wcześniej, ale z drugiej strony - miałam teraz okazję delektować się ujmującym językiem i ciekawą treścią.

O czym jest ta książka? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Tytułowa podróż w poszukiwaniu tajemniczej Księgi to niebezpieczna wędrówka w nieznane, okraszona wieloma rozmowami i rozważaniami bohaterów. Właśnie te dyskusje są najciekawsze. Dotyczą one świata, człowieka, Boga, tajemnicy życia i jego powstania, wiary oraz szczęścia, a więc tych zagadnień, nad którymi ludzie zastanawiali się od wieków (i zastanawiają do dziś).

"Podróż..." to magiczna opowieść o szukaniu prawdy i sensie jej poznawania, o mądrości, zderzeniu racjonalizmu z mistycyzmem, a także o miłości.
Kluczową rolę odgrywa tu owiana legendami Księga, która ma dać ludziom wiedzę i władzę, niekoniecznie nad światem, bardziej nad własnymi emocjami i marzeniami, ma zapewnić spokój duszy i dać...

książek: 2198
Wojciech Gołębiewski | 2014-08-17
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Kiepsko z polską literaturą, skoro Polskie Towarzystwo Wydawców Książek uznało omawianą bajkę za najlepszy debiut prozatorski lat 1992-1993. Bo bajka, a ściśle baśń, musi dać szansę czytelnikowi uwierzenia w nią, a już chociażby dyrdymały o homunkulusach pływających w akwariach /str.153/ to uniemozliwiają. Ale gama bzdur jest szeroka: np kobiety lekkich obyczajów: /str.30/
„ w chwili ostatecznej rozkoszy czynią ukradkiem znak krzyża na plecach leżącego na nich mężczyzny i to sprawia, że potem nieszczęśnik nie może się już kochać z inną kobietą..”
Przy recepturze sporządzania majonezu dowiadujemy się: /str.61/
„..że majonez nie zawsze się udaje. Kiedy kobieta bierze się do ucierania majonezu w czasie swojej miesięcznej niedyspozycji, może być pewna, że sos się nie uda..”.
Poszukiwanie czegoś tam np kamienia filozoficznego, Graala czy jakiejś księgi to temat do ...

książek: 411
Dodi | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Przeczytana w pewnym sensie pod przymusem. W każdym razie...tak mi się wydawało, gdyż jest to moja lektura szkolna, jednak jest to chyba jedna z niewielu dobrych lektur, które przeczytałam.
Książka od pierwszych stron wciągnęła mnie do swojego, w pewnym sensie, niezwykłego świata. Klimat jest naprawdę dość specyficzny.
Ponadto mało w niej dialogów, co w innym przypadku byłoby dla mnie wadą, jednak ta książka ma w sobie to COŚ.
Cieszę się, że to lektura, gdyż w innym przypadku pewnie bym jej nie przeczytała :)

książek: 1189
Kachusek | 2016-04-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Ciekawie napisana, ale momentami trochę męcząca, ze względu na zbytnie przeładowanie filozoficznymi wywodami. Jest w tej opowieści zachowany klimat czasów markizów, kurtyzan i klubów dyskusyjnych dla mężczyzn. Jest dążenie do odnalezienia swojej drogi, do obranego celu. Poszukiwanie księgi jest też pretekstem do wielu rozważań o życiu, Bogu i naszej bytności na ziemi. Wyobraźnia przy czytaniu pracuje, książka wprowadza w refleksyjny nastrój, ale chyba właśnie z takim trzeba do niej zasiąść..

książek: 601
Konrad Urbański | 2019-04-17
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Nie sens i nie cel tej podróży są najważniejsze: to sama podróż staje się metaforą. Ruch, podróżowanie, zmiana – wszystko to znajdzie swoje bogate uzasadnienie w Biegunach. Na razie jednak autorka wciąga czytelnika w XVII-wieczny świat Podróży ludzi Księgi.

Drogi zapchane są hugenotami, którzy zmierzają do nowej ziemi obiecanej, Niderlandów. Francja, po odwołaniu przez króla edyktu nantejskiego, staje się nieodwołalnie katolicka (przynajmniej na jakiś czas). Szaleni naukowcy, z których później narodzi się Victor Frankenstein, hodują homunkulusy (!), a innym, zwykłym ludziom, wydaje się, że mogą odnaleźć tajemniczą Księgę. Zawierającą w sobie nie byle co, bo spisane przez samego Boga podstawowe prawa natury.

Kompania ruszająca na poszukiwanie Księgi jest zaiste różnorodnego autoramentu. Jest Markiz, parający się alchemią, jest kurtyzana Weronika, niemowa Gauche i jego żółty pies, bankier de Berle, na krótko dołączy też Anglik Burling, twardy racjonalista. Przewiną się też...

książek: 1993
goskrzys | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Naprawdę zacny miała autorka pomysł na stworzenie opowieści o poszukiwaniu nowego świętego Graala – tym razem pod postacią książki. A właściwie Księgi – tajemniczej, spisanej przez samego Boga, zawierającej kwintesencję całej boskiej wiedzy o stworzeniu. Prawdopodobnie. Bowiem tak do końca nikt nie potrafił powiedzieć, co się w tej mitycznej księdze zawierało i czy nie była tylko wymysłem dawnych myślicieli…

Powstała opowieść drogi, której bohaterowie, niczym tolkienowska drużyna, przemierzali dzikie krainy, mając nadzieję na odnalezienie Księgi. Po drodze nawiązywały się przyjaźnie i romanse, przydarzały się rozstania i śmierci – ot, jak przystało na ten gatunek literacki. A wszystko po to, by finał rozmył się bez konkretnego zakończenia i puenty.

I chociaż bardzo lubię styl pisarski pani Tokarczuk, ta książka mnie zwyczajnie rozczarowała. Cała historia udrapowana jest w filozoficzne dysputy, co ma przekonać czytelnika o głębokości wywodów autorki. Hasło „prawda” odmieniane...

książek: 1850
kryptonite | 2012-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Książka niezwykła. Myślę, że styl baśniowy idealnie odzwierciedla fabułę i przesłania, jakie niesie opowieść o tytułowych ludziach. Czasem Tokarczuk przesadzała, jeśli chodzi o jakieś prawdy moralne, ale całość podobała mi się.

książek: 318
Czas | 2016-03-17
Na półkach: Przeczytane

„Nie ma prawdziwego odsłonięcia się, kiedy odsłania się w nas tylko dorosły. Bycie dorosłym jest zawsze pozostawaniem w masce. Człowiek prawdziwie dojrzały sprowadza się do dziecka, od którego się zaczął. Tylko to dziecko zawiera całą naszą prawdę, bo cała nasza prawda tkwi w samotności, opuszczeniu, straconych złudzeniach, dziecinnym oczekiwaniu uwagi ze strony całego świata. Tutaj zaczyna się mędrzec, wielki polityk, zwykły człowiek, każdy. To, co później robi się w życiu, jest ciągłym prowadzeniem dialogu ze sobą jako dzieckiem.”

„Każdy człowiek nosi w sobie zaczątki różnych osobowości, są to jakby nie wykiełkowane zalążki zupełnie innych, potencjalnych ludzi. Ludzkie życie rozwija tylko tę, która staje się osobowością nadrzędną, właściwą. Te inne jednak tkwią w nim nadal, chociaż niedojrzałe, niepełne, ledwie zarysowane, ale wciąż bardzo konkretne. Kiedy owa wiodąca osobowość z jakichś przyczyn słabnie, te inne dochodzą do głosu. Stąd bierze się szaleństwo, poczucie opętania,...

książek: 750
Kanclerz | 2013-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 20 lipca 2013

Wzniosły, acz ciekawy, moralitet religiozależny. Trochę nie dla mnie. Kunszt słowa jednak należy docenić.
Dodatkowy plus za piękne ujęcia prawd oczywistych.

książek: 408
paulinkalinka | 2013-11-27
Przeczytana: 06 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie potrafię jednoznacznie ocenić tej książki. Ciekawy wątek, fascynująca mitologia oraz głębokie refleksje o życiu i śmierci przeplatają się z nudnymi wykładami filozoficznymi, które być może wnoszą treści do lektury, ale ja nie potrafiłam ich dostrzec. A to wszystko przez legendę o Księdze napisanej przez Boga i zawierającą całą prawdę o świecie. W jej poszukiwanie miało wyruszyć 4 mężczyzn. Ostatecznie wyprawy podjął się Markiz, kurtyzana Weronika zdradzona przez kochanka, niemy chłopiec wychowany przez zakonnice – Gauche i jego żółty pies.

Miejscem akcji jest XVII-wieczna Francja, jednak, moim zdaniem, miejsce i czas nie mają znaczenia. Ważny jest cel podróży – nieograniczona wiedza o świecie. Markiz sądzi nawet, że Księga jest w stanie przywrócić życie zmarłej osobie. Markiz postawił sobie za cel zdobyć Księgę za wszelką cenę. Dąży do niej bez względu na wszystko. Jest jakby opętany myślą o niej. On, jak i pan de Chevillon, który nie bierze udziału w wyprawie z powodu...

zobacz kolejne z 1825 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
15 inspirujących pisarek, które warto znać

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.


więcej
Dziś 54. urodziny obchodzi Olga Tokarczuk

Nieważne, gdzie jestem, wszystko jedno, gdzie jestem. Jestem. Autorką tych słów jest Olga Tokarczuk, wybitna prozaiczka i eseistka, autorka uhonorowana wieloma nagrodami, ostatnio Nagrodą Literacką Nike za „Księgi Jakubowe”. Pisarka dziś obchodzi urodziny. Z tej okazji przypominamy napisane przez nią książki.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd