Podróż ludzi Księgi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ag2S

Debiutancka powieść laureatki Międzynarodowej Nagrody Bookera. Przeszło 25 lat po premierze ponownie w księgarniach. Tak swoją literacką podróż zaczynała Olga Tokarczuk. Francja, rok 1685. Król Słońce ustanawia katolicyzm jedynym legalnym wyznaniem. Grupy hugenotów przemierzają kraj, by dotrzeć na północ, gdzie mają nadzieję znaleźć nową ojczyznę. Z okien karety banitom przygląda się grupa...

Debiutancka powieść laureatki Międzynarodowej Nagrody Bookera.
Przeszło 25 lat po premierze ponownie w księgarniach.
Tak swoją literacką podróż zaczynała Olga Tokarczuk.

Z okien karety banitom przygląda się grupa nietypowych podróżnych, zmierzających na południe. Porzucona przez narzeczonego kurtyzana Weronika, Markiz parający się alchemią, twardo stąpający po ziemi bogacz de Berle oraz Gauche — niemy woźnica z nieodstępującym go żółtym psem. Każde z nich opuściło Paryż z innego powodu. Ta podróż, momentami wręcz awanturnicza, może odmienić nie tylko ich losy, ale również dzieje całej ludzkości.

Oto w Pirenejach, ku którym zmierzają, w trudno dostępnym górskim wąwozie, w murach małego klasztoru od wieków ukryta jest Księga. Teraz ma szansę zaważyć na przyszłości świata. Tylko czy świat jest gotowy na to, by Księga została odnaleziona?

Młodzieńcza powieść, napisana 30 lat temu, jest prawdziwą kopalnią motywów, które Olga Tokarczuk rozwijała w swoich kolejnych utworach, zdobywając przy tym międzynarodowe uznanie i uwielbienie czytelników.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5022/...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

allison | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

"Podróż ludzi Księgi" to jedna z najpiękniejszych powieści Olgi Tokarczuk. Żałuję, że nie przeczytałam jej wcześniej, ale z drugiej strony - miałam teraz okazję delektować się ujmującym językiem i ciekawą treścią.

O czym jest ta książka? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Tytułowa podróż w poszukiwaniu tajemniczej Księgi to niebezpieczna wędrówka w nieznane, okraszona wieloma rozmowami i rozważaniami bohaterów. Właśnie te dyskusje są najciekawsze. Dotyczą one świata, człowieka, Boga, tajemnicy życia i jego powstania, wiary oraz szczęścia, a więc tych zagadnień, nad którymi ludzie zastanawiali się od wieków (i zastanawiają do dziś).

"Podróż..." to magiczna opowieść o szukaniu prawdy i sensie jej poznawania, o mądrości, zderzeniu racjonalizmu z mistycyzmem, a także o miłości.
Kluczową rolę odgrywa tu owiana legendami Księga, która ma dać ludziom wiedzę i władzę, niekoniecznie nad światem, bardziej nad własnymi emocjami i marzeniami, ma zapewnić spokój duszy i dać...

Wojciech Gołębiewski | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Kiepsko z polską literaturą, skoro Polskie Towarzystwo Wydawców Książek uznało omawianą bajkę za najlepszy debiut prozatorski lat 1992-1993. Bo bajka, a ściśle baśń, musi dać szansę czytelnikowi uwierzenia w nią, a już chociażby dyrdymały o homunkulusach pływających w akwariach /str.153/ to uniemozliwiają. Ale gama bzdur jest szeroka: np kobiety lekkich obyczajów: /str.30/
„ w chwili ostatecznej rozkoszy czynią ukradkiem znak krzyża na plecach leżącego na nich mężczyzny i to sprawia, że potem nieszczęśnik nie może się już kochać z inną kobietą..”
Przy recepturze sporządzania majonezu dowiadujemy się: /str.61/
„..że majonez nie zawsze się udaje. Kiedy kobieta bierze się do ucierania majonezu w czasie swojej miesięcznej niedyspozycji, może być pewna, że sos się nie uda..”.
Poszukiwanie czegoś tam np kamienia filozoficznego, Graala czy jakiejś księgi to temat do ...

Dodi | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Przeczytana w pewnym sensie pod przymusem. W każdym razie...tak mi się wydawało, gdyż jest to moja lektura szkolna, jednak jest to chyba jedna z niewielu dobrych lektur, które przeczytałam.
Książka od pierwszych stron wciągnęła mnie do swojego, w pewnym sensie, niezwykłego świata. Klimat jest naprawdę dość specyficzny.
Ponadto mało w niej dialogów, co w innym przypadku byłoby dla mnie wadą, jednak ta książka ma w sobie to COŚ.
Cieszę się, że to lektura, gdyż w innym przypadku pewnie bym jej nie przeczytała :)

Kachusek | 2016-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Ciekawie napisana, ale momentami trochę męcząca, ze względu na zbytnie przeładowanie filozoficznymi wywodami. Jest w tej opowieści zachowany klimat czasów markizów, kurtyzan i klubów dyskusyjnych dla mężczyzn. Jest dążenie do odnalezienia swojej drogi, do obranego celu. Poszukiwanie księgi jest też pretekstem do wielu rozważań o życiu, Bogu i naszej bytności na ziemi. Wyobraźnia przy czytaniu pracuje, książka wprowadza w refleksyjny nastrój, ale chyba właśnie z takim trzeba do niej zasiąść..

Konrad Urbański | 2019-04-17
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Nie sens i nie cel tej podróży są najważniejsze: to sama podróż staje się metaforą. Ruch, podróżowanie, zmiana – wszystko to znajdzie swoje bogate uzasadnienie w Biegunach. Na razie jednak autorka wciąga czytelnika w XVII-wieczny świat Podróży ludzi Księgi.

Drogi zapchane są hugenotami, którzy zmierzają do nowej ziemi obiecanej, Niderlandów. Francja, po odwołaniu przez króla edyktu nantejskiego, staje się nieodwołalnie katolicka (przynajmniej na jakiś czas). Szaleni naukowcy, z których później narodzi się Victor Frankenstein, hodują homunkulusy (!), a innym, zwykłym ludziom, wydaje się, że mogą odnaleźć tajemniczą Księgę. Zawierającą w sobie nie byle co, bo spisane przez samego Boga podstawowe prawa natury.

Kompania ruszająca na poszukiwanie Księgi jest zaiste różnorodnego autoramentu. Jest Markiz, parający się alchemią, jest kurtyzana Weronika, niemowa Gauche i jego żółty pies, bankier de Berle, na krótko dołączy też Anglik Burling, twardy racjonalista. Przewiną się też...

książek: 1993
goskrzys | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Naprawdę zacny miała autorka pomysł na stworzenie opowieści o poszukiwaniu nowego świętego Graala – tym razem pod postacią książki. A właściwie Księgi – tajemniczej, spisanej przez samego Boga, zawierającej kwintesencję całej boskiej wiedzy o stworzeniu. Prawdopodobnie. Bowiem tak do końca nikt nie potrafił powiedzieć, co się w tej mitycznej księdze zawierało i czy nie była tylko wymysłem dawnych myślicieli…

Powstała opowieść drogi, której bohaterowie, niczym tolkienowska drużyna, przemierzali dzikie krainy, mając nadzieję na odnalezienie Księgi. Po drodze nawiązywały się przyjaźnie i romanse, przydarzały się rozstania i śmierci – ot, jak przystało na ten gatunek literacki. A wszystko po to, by finał rozmył się bez konkretnego zakończenia i puenty.

I chociaż bardzo lubię styl pisarski pani Tokarczuk, ta książka mnie zwyczajnie rozczarowała. Cała historia udrapowana jest w filozoficzne dysputy, co ma przekonać czytelnika o głębokości wywodów autorki. Hasło „prawda” odmieniane...

kryptonite | 2012-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Książka niezwykła. Myślę, że styl baśniowy idealnie odzwierciedla fabułę i przesłania, jakie niesie opowieść o tytułowych ludziach. Czasem Tokarczuk przesadzała, jeśli chodzi o jakieś prawdy moralne, ale całość podobała mi się.

Czas | 2016-03-17

„Nie ma prawdziwego odsłonięcia się, kiedy odsłania się w nas tylko dorosły. Bycie dorosłym jest zawsze pozostawaniem w masce. Człowiek prawdziwie dojrzały sprowadza się do dziecka, od którego się zaczął. Tylko to dziecko zawiera całą naszą prawdę, bo cała nasza prawda tkwi w samotności, opuszczeniu, straconych złudzeniach, dziecinnym oczekiwaniu uwagi ze strony całego świata. Tutaj zaczyna się mędrzec, wielki polityk, zwykły człowiek, każdy. To, co później robi się w życiu, jest ciągłym prowadzeniem dialogu ze sobą jako dzieckiem.”

„Każdy człowiek nosi w sobie zaczątki różnych osobowości, są to jakby nie wykiełkowane zalążki zupełnie innych, potencjalnych ludzi. Ludzkie życie rozwija tylko tę, która staje się osobowością nadrzędną, właściwą. Te inne jednak tkwią w nim nadal, chociaż niedojrzałe, niepełne, ledwie zarysowane, ale wciąż bardzo konkretne. Kiedy owa wiodąca osobowość z jakichś przyczyn słabnie, te inne dochodzą do głosu. Stąd bierze się szaleństwo, poczucie opętania,...

Kanclerz | 2013-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 20 lipca 2013

Wzniosły, acz ciekawy, moralitet religiozależny. Trochę nie dla mnie. Kunszt słowa jednak należy docenić.
Dodatkowy plus za piękne ujęcia prawd oczywistych.

paulinkalinka | 2013-11-27
Przeczytana: 06 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie potrafię jednoznacznie ocenić tej książki. Ciekawy wątek, fascynująca mitologia oraz głębokie refleksje o życiu i śmierci przeplatają się z nudnymi wykładami filozoficznymi, które być może wnoszą treści do lektury, ale ja nie potrafiłam ich dostrzec. A to wszystko przez legendę o Księdze napisanej przez Boga i zawierającą całą prawdę o świecie. W jej poszukiwanie miało wyruszyć 4 mężczyzn. Ostatecznie wyprawy podjął się Markiz, kurtyzana Weronika zdradzona przez kochanka, niemy chłopiec wychowany przez zakonnice – Gauche i jego żółty pies.

Miejscem akcji jest XVII-wieczna Francja, jednak, moim zdaniem, miejsce i czas nie mają znaczenia. Ważny jest cel podróży – nieograniczona wiedza o świecie. Markiz sądzi nawet, że Księga jest w stanie przywrócić życie zmarłej osobie. Markiz postawił sobie za cel zdobyć Księgę za wszelką cenę. Dąży do niej bez względu na wszystko. Jest jakby opętany myślą o niej. On, jak i pan de Chevillon, który nie bierze udziału w wyprawie z powodu...