Grochów

9788381912549
Poza serią
literatura polska
Inne

Bardzo ładny, literacki język i dobre wyczucie szczegółu.

Za mną kolejny zbiór opowiadań spod pióra Andrzeja Stasiuka. Pod koniec marca przeczytałem mocne "Mury Hebronu", a w pierwszej połowie kwietnia zaczytywałem się w nostalgicznych opowiadaniach ze zbioru "Grochów". Dwa różne zbiory, ale proza Stasiuka ma w sobie coś takiego, że wciąga, że pochłania bez względu na tematykę.

Słuchałam audiobooka czytanego przez Mirosława Bakę (absolutna miłość dziecięctwa i adolescencji). To w prozie cenię najbardziej - gdy zwięźle, krótko, oszczędnością środków przeszywa ciało, ducha na wskroś - tak celnie i mocno, że nie czujesz uderzenia, tylko ogarniające cię ciepło, gdy broczysz emocjami. Często trudnymi.
"Suka" zostanie w mej pamięci na bardzo długo.

Czasem zupełnym przypadkiem trafi się na coś co niespodziewanie zaskoczy i zachwyci. Tak było z Andrzejem Stasiukiem i jego zbiorem opowiadań „Grochów”. Bez specjalnych oczekiwań względem lektury i bez jakichkolwiek informacji na temat twórczości autora wybrałem sobie coś na chybił trafił z jego pisarskich dokonań i to był nad wyraz celny strzał.

Cztery niedługie ale tak...

Czy śmierć od zawsze stoi obok nas? - takie pytanie zdaje się chce nam zadać Stasiuk. Robi to w sposób niewymuszony. Spokojna, nasycona melancholią narracja przemawia do czytelnika w sposób niebywale sugestywny. Stasiuk pozwala nam zajrzeć wgłąb siebie, do miejsc, których odwiedzać nie chcemy. Śmierć nadchodzi. Uciekasz?

Błyskotliwy , refleksyjny i melancholijny - cały Stasiuk. Piękna literacka podróż, choć zawarta na zaledwie 96 stronach, wypełniona aż po brzegi ładunkiem emocjonalnym.

Andrzej Stasiuk, jak to Andrzej Stasiuk - nigdy nie zawodzi. Tak było i tym razem. Krótkie historie na temat, który wielu przeraża i odrzuca. Autor musiał się z nim zmierzyć w cztery oczy. Wyszło wspaniale, chylę czoła.
Polecam, książka dla tych, którzy umieją i lubią myśleć.

2057

Krótko, treściwie, nostalgicznie.

Z czytania tegoż płynęła przyjemność.

To moje pierwsze spotkanie z prozą Stasiuka i zapewne nie ostatnie. Kiedy słuchałam tych opowiadań (w wykonaniu Mirosława Baki), trafiłam na fragment świetnie opisujący tę prozę:

"Opowieść mnie natychmiast wciągnęła. Było w niej to wszystko, czym żywi się prawdziwa proza: szczegół, zmysł obserwacji, lekki dystans do przedmiotu, lekka autoironia, lekkość opisu i...

Niektórzy mają po prostu dar opowiadania. Snucia opowieści, leniwie, spokojnie, w sposób lekki i niewymuszony, ich słowa po prostu płyną i składają się w estetyczne, piękne oraz przyjemne w odbiorze zdania. Stasiuk potrafi zainteresować nawet pozornie zwyczajną historią, opowiedzieć ją w taki sposób, że człowiekowi robi się miło i przyjemnie, zalega w rozanieleniu i mógłby...

1 050
  • 2014