Kiczery. Podróż przez Bieszczady

Czarne
2019-11-27
2019-11-27
literatura polska Bieszczady podróż natura

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 / 2023 Wojciech Brzoska, Magdalena Kicińska, Sam Knight, Jerzy Koch, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Cristina Morales, Joanna Mueller, Redakcja magazynu Pismo, Adam Robiński, Filip Springer
Pismo. Magazyn... Wojciech Brzoska, M...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii „Wokół Wody” Wydanie specjalne Nr 1/23, Lato 2023 Sowa Barbara, Julia Fiedorczuk, Katarzyna Kazimierowska, Barbara Klicka, Julian Kornhauser, Weronika Murek, Daniel Petryczkiewicz, Michał Pospiszyl, Maciej Robert, Adam Robiński, Dominika Słowik, Tomasz Ulanowski
Pismo. Magazyn... Sowa Barbara, Julia...

Kolejny dobry reportaż z serii Sulina. Może nie rozkłada na łopatki, ale czyta się bardzo przyjemnie, miejscami jest naprawdę świetny; choć też są momenty gdzie jest nudno i dłuży się opowieść niemiłosiernie. Autor wędruje sam, a tam gdzie jest taka potrzeba przywołuje wędrówki innych osób. Jest nie tylko w samych Bieszczadach ale wszędzie tam gdzie sięga ich magia – w Beskidzie Niskim, za Zakarpaciu. Bieszczady to dla niego nie tylko Polsko, ale również Ukraina i Słowacja, choć chyba w naszym kraju mają one swoje odniesienia kulturowe. Po lekturze ma jednak niedosyt, bo autor tylko dotknął Bieszczad, przynajmniej w swojej opowieści. Nic tylko tam znów pojechać.

Spodziewałam się czegoś innego. Bardzo mnie zawiodła ta książka.

Spodziewałam się czegoś innego. Bardzo mnie zawiodła ta książka.

Dużo ciekawych wątków; styl i sposób prowadzenia opowieści - do poprawki

Dużo ciekawych wątków; styl i sposób prowadzenia opowieści - do poprawki

Bardzo ciekawa opowieść nie tylko o Bieszczadach. Opowieść o historii tych miejsc, o faunie i florze, o Polsce, o Słowacji i o Ukrainie i ludziach, którzy tam żyli, żyją, przybyli i zakończyli życie. Pisane ciekawym, ciepłym językiem. Można przy tym reportażu odpocząć, pomyśleć i przemyśleć kto komu za co i dlaczego. Polecam do refleksji :-)

Jako olbrzymi miłośnik gór, nie mogłem przejść koło niej obojętnie gdy już wpadła mi w ręce w bibliotece. Ze względu na mój sentyment jakim darzę Bieszczady udało mi się wyciągnąć z książki maksimum ile się da, jednak uważam, że przez chaos w prowadzeniu narracji i mnogość nazw, i opisów miejsc ktoś nieobeznany z tamtymi rejonami może mieć w głowie niezły mętlik.

Miała swoje ciekawe momenty, ale za dużo było dłużyzn, uciekania z Bieszczad na inne kontynenty, co mnie niestety nie porwało.

Nie mogę powiedzieć, że przeczytałam tę książkę - ja ją wymęczyłam do końca. Momentami ciekawa, momentami nudna i pisana jakby na siłę. Niewątpliwie autor solidnie przygotował się do pisania, bogata bibliografia i zapis własnej trasy jest imponujący, ale brakowało mi czegoś więcej w tym reportażu. Ktoś słusznie tu napisał, że nie jest to książka dla niedzielnych turystów. W Bieszczadach Robińskiego jest mało gór, dużo za to o ludziach, folklorze i historii. Szkoda, że autor nie załączył do tej książki mapy z oznaczeniem swojej trasy, mnogość wsi przez które idzie jest trudna do ogarnięcia. Nie zatęskniłam za Bieszczadami czytając reportaż Robińskiego, wyciągnęłam parę ciekawostek dla siebie, ale sporym kosztem mojego czasu i przebicia się przez mozolne fragmenty. Widać, że autor tu był pod dużym wpływem Chatwina, Theroux czy Thubrona, wyczułam podobny styl.

Nie podobała mi się poprzednia xiążka Robińskiego (Hajstry),ale zaryzykowałem i sięgnąłem po Kiczery. I nawet nie żałuję.
To nadal jest "literatura o niczym", bo autor po prostu łazi bez jakiejś sensownej marszruty po górach. Na szczęście tym razem oszczędza czytelnikom swoich poetyckich przemyśleń, a za to więcej podaje konkretnych miejsc, ludzi i zdarzeń. Czytałem Kiczery z zainteresowaniem i nawet trochę zazdrościłem chęci i determinacji w jego wędrówkach.

Autor powłóczył się po Bieszczadach i spisał swoje przemyślenia i historie odwiedzonych osób. Nie jest to książka od której mozna zacząć poznawanie regionu, bo historie wrzucane są w sposób nieuporządkowany i pewnie można się pogubić "w terenie". Dla mnie ciekawa część (mimo, że krótka) gdy był po słowackiej stronie, bo rzadko miałem okazję usłyszeć relacje z tamtych rejonów. Nie nudziłem się przy lekturze.

Nie ukrywam, że tematyka bieszczadzka stała się mi bliska po zeszłorocznym, trzydniowym pobycie w Cisnej. Książkę się czyta wygodnie dzięki krótkim rozdziałom zawierającym ciekawe opowieści o przyrodzie i ludziach. Może czasami autor trochę za bardzo schodzi z tematu Bieszczadów na inne, poboczne. Jednak najbardziej zdziwił mnie brak zdjęć poza okładką.

• Reportaż
  • Bieszczady